Μονοφυσιτισμός

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Μάιος 22, 2017 1:59 pm

nickzark έγραψε:
Θεόδωρος22 έγραψε:Το γιατί οι χριστιανοί στην Ελλάδα δεν ζούνε χριστιανικα είναι άλλο θέμα. Θα ήθελα να το συζητήσουμε σίγουρα. Υπόψιν ότι εδώ στην Κων/πόλη που είμαι οι Ρωμιοί και γενικά οι χριστιανοί είναι πολύ πιο πιστοί από τους χριστιανους της Ελλάδας.

Όταν σου στερούν κάτι τότε το εκτιμάς. Όπως πχ στην Ρωσία μετά από τόσα χρόνια αθειας

Δεν ειναι μονο οι μειονοτικοι χριστιανοι πιστοι.Υπάρχουν πολλα αληθινά χριστιανικα κράτη όπου οι χριστιανοί αποτελούν την πλειοψηφία του πλυθησμου και είναι αληθινα πιστοί χριστιανοί.Αυτά τα κράτη υπάρχουν στην Αφρική και στην Ασία. Γιατί δε συμβαίνει το ίδιο με την Ελλάδα;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Μάιος 22, 2017 2:05 pm

Νίκος έγραψε:Οδηγός για μας τους Χριστιανούς είναι τα λόγια του Χριστού και παράδειγμα οι άγιοι της Εκκλησίας μας. Δεν αποτελούν παράδειγμα οι αιρετικοί, έστω κι αν μαρτύρησαν για την πίστη τους.

Υπάρχουν πραγματικοί Χριστιανοί στην Ελλάδα, ανάμεσα στους πολλούς που φέρουν το όνομα του Χριστιανού, αλλά δεν το τιμούν. Μόνο που δεν μπορείς εύκολα να τους ξεχωρίσεις, όπως μπορείς να το κάνεις ανάμεσα στους αλλόθρησκους στην Τουρκία και πολύ περισσότερο στη Μέση Ανατολή, που βρίσκονται σε καθεστώς διωγμού. Δε φαντάζομαι να παρακαλάς να γίνει και στην Ελλάδα διωγμός για να χωρίσουν τα πρόβατα από τα ερίφια. Πάντως, φοβάμαι, ότι δεν είμαστε μακριά από την εποχή αυτή. Οι προφητείες λένε, ότι θα έρθει καιρός (και δε θ' αργήσει πολύ) που θα έχει κόστος να είσαι Χριστιανός και η πίστη των πολλών θα μπει σε δοκιμασία (βλ. Ματθ. κδ' 7-13). Θεόδωρε, είμαστε έτοιμοι να μαρτυρήσουμε για το Χριστό;

Οσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα εγώ πλέον σπουδάζοντας στην Κων/πόλη την πόλη του Οικουμενικου Πατριαρχείου (υπάρχουν κι άλλα πατριαρχεία στην Κων/πόλη όπως το Αρμενικό, το Ασσυριακό, η Καθολική αρχιεπισκοπη κτλ) και πλέον θεωρώ ότι μου έκανε καλό. Ηρθα πολύ πιο κοντά στην χριστιανική πίστη από ότι όσο ήμουν στην Ελλάδα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μάιος 22, 2017 2:27 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Δεν ειναι μονο οι μειονοτικοι χριστιανοι πιστοι.Υπάρχουν πολλα αληθινά χριστιανικα κράτη όπου οι χριστιανοί αποτελούν την πλειοψηφία του πλυθησμου και είναι αληθινα πιστοί χριστιανοί.Αυτά τα κράτη υπάρχουν στην Αφρική και στην Ασία.


Ποια είναι αυτά;

Για να καταλάβεις τι σε ρωτάω σου διευκρινίζω, ότι η Ελλάδα είναι κατ' όνομα Χριστιανική χώρα. Στην πραγματικότητα η πλειοψηφία του πληθυσμού έχει απομακρυνθεί από την Εκκλησία, από επιλογή ή αδιαφορία.

Θεόδωρος22 έγραψε:Οσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα εγώ πλέον σπουδάζοντας στην Κων/πόλη την πόλη του Οικουμενικου Πατριαρχείου (υπάρχουν κι άλλα πατριαρχεία στην Κων/πόλη όπως το Αρμενικό, το Ασσυριακό, η Καθολική αρχιεπισκοπη κτλ) και πλέον θεωρώ ότι μου έκανε καλό. Ηρθα πολύ πιο κοντά στην χριστιανική πίστη από ότι όσο ήμουν στην Ελλάδα.


Το ότι στην Πόλη υπάρχει το Οικουμενικό Πατριαρχείο ή το ότι υπάρχουν ετερόδοξοι Χριστιανοί, εκτός από εκατομμύρια αλλάδοξους, σε έκανε καλύτερο Χριστιανό;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Μάιος 22, 2017 7:34 pm

Εννοώ ότι γενικά οι χριστιανοί στην Τουρκία ανεξάρτητος δόγματος είναι πιο πιστοί. Τα κράτη με χριστιανική πλειοψηφία είναι ας πούμε η Αιθιοπία, η Νιγηρία, η Κένυα κτλ στην Αφρική, οι Φιλιππίνες κτλ στην Ασία.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Μάιος 22, 2017 7:42 pm

Εδώ βίντεο από τον προσυλητισμό πολλών μουσουλμάνων στην Κοπτική εκκλησία. Ενδιαφέρον έχει το δεύτερο σχόλιο (στα σχόλια του βίντεο) που αφορά και εμάς τους ορθόδοξους: https://m.youtube.com/watch?v=MnXZ-GQ8g_0



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Μάιος 22, 2017 10:14 pm

Θεόδωρε η προσωπική μου άποψη :
παράδειγμα πίστεως για έναν ορθόδοξο χριστιανό δεν είναι η πίστη που δείχνουν οι αλλόθρησκοι στην θρησκεία τους αλλά οι δικοί μας μάρτυρες.
Γιατί να έχω σαν παράδειγμα π.χ. την πίστη των Κοπτών και να μην έχω το μαρτύριο του αγίου Γεωργίου;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Μάιος 22, 2017 10:54 pm

Πέτρος έγραψε:Θεόδωρε η προσωπική μου άποψη :
παράδειγμα πίστεως για έναν ορθόδοξο χριστιανό δεν είναι η πίστη που δείχνουν οι αλλόθρησκοι στην θρησκεία τους αλλά οι δικοί μας μάρτυρες.
Γιατί να έχω σαν παράδειγμα π.χ. την πίστη των Κοπτών και να μην έχω το μαρτύριο του αγίου Γεωργίου;

Κι εγώ αυτό πιστεύω.Ομως δυστυχώς πολλοί κληρικοί της Ορθόδοξης εκκλησίας έχουν σαν πρότυπο Κόπτες μονοφυσίτες και το δικαιολογούν λέγοντας ότι αυτές είναι πιο πρόσφατες. Αλίμονο όμως αν μετριέται χρονικά η μαρτυρία.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 23, 2017 12:14 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Εννοώ ότι γενικά οι χριστιανοί στην Τουρκία ανεξάρτητος δόγματος είναι πιο πιστοί. Τα κράτη με χριστιανική πλειοψηφία είναι ας πούμε η Αιθιοπία, η Νιγηρία, η Κένυα κτλ στην Αφρική, οι Φιλιππίνες κτλ στην Ασία.


Στην Αιθιοπία το 44% είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί (λιγότεροι από τους μισούς) το 34% Μουσουλμάνοι και οι υπόλοιποι άλλες θρησκείες και δόγματα

Στη Νιγηρία οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είναι 46%, οι Μουσουλμάνοι 43%.

Στην Κένυα οι Ορθόδοξοι είναι μόλις το 3% (!) ενώ οι άλλες ομολογίες είναι περίπου 77%.

Οι Φιλιππίνες δεν έχουν Ορθόδοξη Εκκλησία. Ίσως υπάρχουν ελάχιστοι Ορθόδοξοι. Η πλειοψηφία είναι Ρωμαιοκαθολικοί και η μειοψηφία Προτεστάντες φιλιππινέζικου τύπου.

Που είδες Θεόδωρε τη χριστιανική πλειοψηφία σ΄αυτές τις χώρες; Εκτός αν λαμβάνουμε υπόψη μας και τους αιρετικούς, γιατί τότε Θα έπρεπε να αναφέρεις και όλη την Ευρώπη και την Αμερική, όπου οι Χριστιανοί είναι πλειοψηφία, αλλά όχι οι Ορθόδοξοι.

Ορθόδοξες χώρες στον κόσμο είναι μόνο η Ελλάδα, οι Βαλκανικές χώρες πλην Αλβανίας και Βοσνίας, η Ρωσία και η Γεωργία (αν μου ξεφεύγει καμία συγχωρείστε με). Η Ουκρανία νομίζω δεν έχει Ορθόδοξη πλειοψηφία. Οι Σκοπιανοί είναι Ορθόδοξοι αλλά σχισματικοί.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Μάιος 23, 2017 4:21 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:.....Ομως δυστυχώς πολλοί κληρικοί της Ορθόδοξης εκκλησίας έχουν σαν πρότυπο Κόπτες μονοφυσίτες και το δικαιολογούν λέγοντας ότι αυτές είναι πιο πρόσφατες. ......

Αυτό δεν είναι δικαιολογία για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχουν και πρόσφατοι άθεοι, αρνητές, αιρετικοί, σχισματικοί κτλ. Επομένως δεν είναι ο χρόνος που δίνει το παράδειγμα αλλά η προσωπική σχέση με τον Χριστό.
Μάλλον είναι καιρός για νεομάρτυρες όπως είπε ο Νίκος.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μονοφυσιτισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 24, 2017 12:15 pm

Μετά την ανάδειξη του Θεόδωρου στον πατριαρχικό θρόνο των Κοπτών της Αιγύπτου, διαφάνηκε, ότι δείχνει ιδιαίτερη διάθεση προσέγγισης με τους ρωμαιοκαθολικούς (μεγαλύτερη ακόμη κι από τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο). Ένα επεισόδιο της προσέγγισης αυτής είναι και η πρόσφατη συνάντησή του με τον πάπα, όπου διαπιστώθηκε "ιδιαίτερη προσέγγιση των δύο "εκκλησιών"" και αποφασίστηκε να μην επαναλαμβάνεται το βάπτισμα, όταν ένας πιστός μεταβαίνει από μία στην άλλη.

Φαίνεται, λοιπόν, ότι και οι Κόπτες, που αντιστάθηκαν τόσα χρόνια στον Οικουμενισμό, άρχισαν να υποκύπτουν σταδιακά στη "γοητεία" της Ρώμης.

Περισσότερα στο: http://www.vimaorthodoxias.gr/diethni-2/kino-anakinothen-tou-papa-ke-tou-kopti-patriarchi-ke-i-anafora-sto-vaptisma/

Υ.Γ. : Διευκρινίζω, ότι το θέμα του βαπτίσματος αναφέρεται μόνο σαν ένα σημαντικό βήμα υποχώρησης των Κοπτών, από μια "κόκκινη γραμμή" του παρελθόντος. Παρεμπιπτόντως το Βάπτισμα δεν επαναλαμβάνεται και μεταξύ Ορθοδόξων και Ρωμαιοκαθολικών, αλλά μόνο το Χρίσμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron