Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Παναγιώτης1821
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 1:24 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης1821 » Τετ Αύγ 23, 2017 6:08 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Κάπου πάνω λες ότι τα Καθολικά αδέρφια σου και κάποιοι Καθολικοί φίλοι σου συμμετείχαν στην Καθολική νεολαία; Στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν υπάρχει τέτοια οργάνωση (ίσως υπάρχει σε Καθολικές χώρες).


Υπάρχει και μάλιστα είναι πολύ δραστηρια χωρίζεται σε διάφορα παραρτήματα: catholicyouth.gr και εδώ η ΕΚΝΕ Σύρου όπου μπορείς να διαβάσεις την επιστολή του Καθολικού επισκόπου Σύρου προς τα παιδιά που φοιτούν σε Λύκεια και γυμνάσια της Σύρου: sites.google.com/site/eknesyrou. Πέρσι το 60% (δηλαδή η πλειοψηφία) των αριστουχων μαθητών στις Πανελλήνιες στη Σύρο ήταν Καθολικοί.Γενικά επειδή οι Καθολικοί ακόμα και μέσα σε μικτές οικογένειες έχουν συναίσθηση της κοινότητας τους και διαβάζουν πολύ και μετέχουν σε πολλές δραστηριότητες καθώς επειδή είναι μειονότητα θέλουν να διακριθούν.Ας πούμε η Καθολική αδερφή μου που δώσαμε μαζί Πανελλήνιες τα πήγε καλύτερα από μένα και πιέστηκε να διαβάσει και πιο πολύ από τους γονείς μας ενώ εγώ δεν πιέστηκα τόσο και μάλλον πιάνω Κοινωνική Θεολογία ή σκέτη Θεολογία.

ΣΗΜ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: Στατιστικά στοιχεία χωρίς πηγές



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 23, 2017 11:36 pm

Παναγιώτης1821 έγραψε:Κι όμως έχω πάει σε μικτούς γάμους βρήκα κι αυτό: http://www.oodegr.com/oode/orthod/prakt ... ktos_1.htm .Και αφου στην οικογενεια μου εχω Καθολικους συγγενεις τι να κανω;Δεν μπορω να ξεκοψω.Θα εκτιμούσα επίσης την άποψη ιερέων.Συνήθως εκκλησιαζοματσε κάθε δύο εβδομάδες πότε σε ορθόδοξο πότε σε Καθολικό ναό.


Παναγιώτη διάβασες το link που παραθέτεις;

"Είναι κατ’ οικονομίαν γάμοι μεταξύ ορθοδόξων και ετεροδόξων. Είναι γάμοι ανάγκης, ορθοδόξου μέλους της Εκκλησίας με μη ορθόδοξο χριστιανό, ρωμαιοκαθολικό ή προτεστάντη, κατ’ οικονομίαν τελούμενοι, τους οποίους επιβάλλουν οι σύγχρονες συνθήκες ζωής και οι ειδικές σχέσεις που δημιουργούνται σε χώρες στις όποιες ορθόδοξοι συγχρωτίζονται με ετεροδόξους και τανάπαλιν.

Στις περιπτώσεις αυτές η Εκκλησία αποκλίνει από τη δογματική της ακρίβεια, επιτρέποντας σε κάποιον που δεν είναι μέλος της να μετέχει σε δικό της μυστήριο, πράγμα φυσικά όχι ευχάριστο. Είναι φανερό ότι την πρακτική των μικτών γάμων, ως ανάγκη και πρόβλημα ποιμαντικό, δημιουργούν οι δυσκολίες της σύγχρονης ζωής και οι πολλές αδυναμίες των ανθρώπων.

Κατ’ ακρίβεια δογματική οι γάμοι αυτοί δεν πρέπει να γίνονται. Εφόσον ο ετερόδοξος δεν είναι μέλος της Ορθόδοξης Εκκλησίας, πώς μπορεί να δεχθεί ορθόδοξο μυστήριο; Ή πρέπει να γίνει και αυτός ορθόδοξος, ή αυτό που γίνεται δεν έχει ουσιαστικά κανένα κύρος και καμιά αξία."

Εγώ δε χρειάζεται να πω τίποτε άλλο πάνω σ΄αυτό.

Δε σου είπε κανείς να ξεκόψεις από τους συγγενείς σου. Αν θέλεις όμως να παντρευτείς ρωμαιοκαθολική κοπέλα θα πρέπει ν΄αποφασίσετε, θα γίνεις εσύ ρωμαιοκαθολικός ή εκείνη Ορθόδοξη. Για να το κάνετε αυτό μάθετε καλά ο καθένας τη δική του πίστη και την πίστη του άλλου. Καλά όμως, όχι απ' έξω απ' έξω. Διαβάστε. Παρακολουθείστε μυστήρια και στους δυο ναούς και τότε μπορείτε ν΄αποφασίσετε γνωρίζοντας. Μεσοβέζικα και συμβιβαστικά δε χωρούν σε θέματα πίστεως.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 23, 2017 11:51 pm

Antonis18 έγραψε:Ο πατέρας μου είναι ιερέας. Είναι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της ένωσης μεταξύ των δύο εκκλησιών. Επικροτεί τον Οικουμενικο Πατριάρχη στην προσέγγιση του με τον Πάπα. Λόγω αυτών των απόψεων του έχει γίνει κόκκινο πανί στην κοντινή παλαιοημερολγητικη ενορία.Πράγματι οι δύο εκκλησίες ήταν ενωμένες μέχρι το 1054 μ.Χ μετά τράβηξαν η καθεμία τη δική της πορεία. Οι Ελληνες καθολικοί έχουν όλοι νομίζω Ορθόδοξους προγόνους. Απλά ασπάστηκαν τον Καθολικισμό επί Λατινοκρατίας.Οπως και μερίδα άλλων Ελλήνων ασπάστηκε το Ισλάμ επί Οθωμανών. Οι μικτοί γάμοι από όσο ξέρω είναι πιο συχνοί σε κάποια νησιά των Κυκλάδων όπως λες και εσύ. Φαίνεται να υπερασπίζεσαι τους Καθολικούς και δεν σε αδικω έχεις Καθολικούς στην οικογένεια σου(αδέρφια, γονέας) οπότε ξέρεις καλύτερα από μένα την Καθολική εκκλησία. Ομως ο διαχειριστής έχει ένα δίκιο σε κάποια σημεία καλό είναι να επιδιώκονται οι σύντροφοί να βρούνε ομόδοξους τους.Αν βρούνε ετερόδοξο δεν ξέρω.Πάντως θεωρώ ότι η συνύπαρξη με Καθολικούς που είναι Ελληνες είναι ευκολότερη από ότι με μουσουλμάνους.


Αντώνη δε θέλω να κρίνω τον πατέρα σου, όμως ο οικουμενισμός είναι πολύ επικίνδυνο μονοπάτι. Αυτό μάλιστα που λες δίνει μια εξήγηση για τη δική σου χλιαρότητα απέναντι στην Εκκλησία.

Η περιγραφή είναι επιεικώς ανιστόρητη, Οι Φράγκοι κατέλαβαν την Αρχιεπισκοπή Ρώμης και επέβαλαν τον 7ο αιώνα δια της βίας το δικό τους πάπα και το φιλιόκβε, στη συνέχεια οι επόμενοι πάπες αντέδρασαν και επανέφεραν την Ορθοδοξία στην Αρχιεπισκοπή Ρώμης μέχρι το 1014, που το επέβαλε ξανά ο Γερμανός αυτοκράτορας Ερρίκος ο Β. Έτσι η κατάσταση οδηγήθηκε σε σχίσμα το 1054. Πρόκειται επομένως για σχίσμα και κακοδοξίες που επιβλήθηκαν δια της βίας. Ο ρωμαιοκαθολικισμός δεν αποτελεί "κλάδο" της Εκκλησίας, αλλά αίρεση εκτός Εκκλησίας. μπορεί να αποτελούν εκκλησία κατά τη φιλολογική έννοια του όρου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν τοπική Εκκλησία, όπως τα Ορθόδοξα Πατριαρχεία. Μπορεί κάποιοι εντός της Ορθοδοξίας να τους αποκαλούν Εκκλησία και να τους αποδίδουν ιερατικούς τίτλους, αλλά αυτό είναι αντίθετο με τη Θεολογική αλήθεια και δε θα γίνει ποτέ αποδεκτό από την πλειοψηφία των Ορθοδόξων.

Ελάχιστοι Έλληνες στην Ελλάδα εξισλαμίστηκαν κατά την Τουρκοκρατία. Αντίθετα έχουμε χιλιάδες νεομάρτυρες που θυσιάστηκαν για την πίστη τους. Περισσότεροι ασπάστηκαν τον ρωμαιοκαθολικισμό, επειδή τα χρόνια εκείνα το επίπεδο μόρφωσης γενικής και θεολογικής ήταν πολύ χαμηλό και δεν μπορούσαν να διακρίνουν την ορθή πίστη από την αίρεση. Παρ' όλα αυτά οι ρωμαιοκαθολικοί στην Ελλάδα είναι μια ελάχιστη μειοψηφία (λίγο πάνω από 50.000 λιγότεροι ίσως και από τους παλαιοημερολογίτες).Η συνύπαρξη των Χριστιανών με όλους τους ετερόδοξους ή αλλόδοξους εξαρτάται από τη δική τους συμπεριφορά, αφού ο Χριστιανός είναι από την πίστη του εναντίον του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:04 am

Παναγιώτης1821 έγραψε:Υπάρχει και μάλιστα είναι πολύ δραστηρια χωρίζεται σε διάφορα παραρτήματα: catholicyouth.gr και εδώ η ΕΚΝΕ Σύρου όπου μπορείς να διαβάσεις την επιστολή του Καθολικού επισκόπου Σύρου προς τα παιδιά που φοιτούν σε Λύκεια και γυμνάσια της Σύρου: sites.google.com/site/eknesyrou. Πέρσι το 60% (δηλαδή η πλειοψηφία) των αριστουχων μαθητών στις Πανελλήνιες στη Σύρο ήταν Καθολικοί.Γενικά επειδή οι Καθολικοί ακόμα και μέσα σε μικτές οικογένειες έχουν συναίσθηση της κοινότητας τους και διαβάζουν πολύ και μετέχουν σε πολλές δραστηριότητες καθώς επειδή είναι μειονότητα θέλουν να διακριθούν.Ας πούμε η Καθολική αδερφή μου που δώσαμε μαζί Πανελλήνιες τα πήγε καλύτερα από μένα και πιέστηκε να διαβάσει και πιο πολύ από τους γονείς μας ενώ εγώ δεν πιέστηκα τόσο και μάλλον πιάνω Κοινωνική Θεολογία ή σκέτη Θεολογία.


Τα ίδια μας έλεγε κι άλλος για τους Κόπτες. Αν έρθει και κανένας Μάρτυρας του Ιεχωβά να δείτε τι θα μας πει.

Παναγιώτη μια προειδοποίηση: αν συνεχίσεις να προπαγανδίζεις υπέρ του ρωμαιοκαθολικισμού θα ακολουθήσεις την πορεία του Γιώργου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Πέμ Αύγ 24, 2017 8:49 am

Νίκος έγραψε:Αντώνη δε θέλω να κρίνω τον πατέρα σου, όμως ο οικουμενισμός είναι πολύ επικίνδυνο μονοπάτι. Αυτό μάλιστα που λες δίνει μια εξήγηση για τη δική σου χλιαρότητα απέναντι στην Εκκλησία.

Η περιγραφή είναι επιεικώς ανιστόρητη, Οι Φράγκοι κατέλαβαν την Αρχιεπισκοπή Ρώμης και επέβαλαν τον 7ο αιώνα δια της βίας το δικό τους πάπα και το φιλιόκβε, στη συνέχεια οι επόμενοι πάπες αντέδρασαν και επανέφεραν την Ορθοδοξία στην Αρχιεπισκοπή Ρώμης μέχρι το 1014, που το επέβαλε ξανά ο Γερμανός αυτοκράτορας Ερρίκος ο Β. Έτσι η κατάσταση οδηγήθηκε σε σχίσμα το 1054. Πρόκειται επομένως για σχίσμα και κακοδοξίες που επιβλήθηκαν δια της βίας. Ο ρωμαιοκαθολικισμός δεν αποτελεί "κλάδο" της Εκκλησίας, αλλά αίρεση εκτός Εκκλησίας. μπορεί να αποτελούν εκκλησία κατά τη φιλολογική έννοια του όρου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν τοπική Εκκλησία, όπως τα Ορθόδοξα Πατριαρχεία. Μπορεί κάποιοι εντός της Ορθοδοξίας να τους αποκαλούν Εκκλησία και να τους αποδίδουν ιερατικούς τίτλους, αλλά αυτό είναι αντίθετο με τη Θεολογική αλήθεια και δε θα γίνει ποτέ αποδεκτό από την πλειοψηφία των Ορθοδόξων.

Ελάχιστοι Έλληνες στην Ελλάδα εξισλαμίστηκαν κατά την Τουρκοκρατία. Αντίθετα έχουμε χιλιάδες νεομάρτυρες που θυσιάστηκαν για την πίστη τους. Περισσότεροι ασπάστηκαν τον ρωμαιοκαθολικισμό, επειδή τα χρόνια εκείνα το επίπεδο μόρφωσης γενικής και θεολογικής ήταν πολύ χαμηλό και δεν μπορούσαν να διακρίνουν την ορθή πίστη από την αίρεση. Παρ' όλα αυτά οι ρωμαιοκαθολικοί στην Ελλάδα είναι μια ελάχιστη μειοψηφία (λίγο πάνω από 50.000 λιγότεροι ίσως και από τους παλαιοημερολογίτες).Η συνύπαρξη των Χριστιανών με όλους τους ετερόδοξους ή αλλόδοξους εξαρτάται από τη δική τους συμπεριφορά, αφού ο Χριστιανός είναι από την πίστη του εναντίον του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας.

Κύριε Νίκο πως είναι δυνατόν οικουμενισμός να είναι επικίνδυνο μονοπάτι;Ο ίδιος ο Οικουμενικός Πατριάρχης το ακολουθεί. Η πλειοψηφία των Ελλήνων Ορθοδόξων ιδιαίτερα των νεαρότερων ηλικιών και όχι μόνο ειδικα στα νησια αλλα και στην υπόλοιπη Ελλάδα έχει ήδη αποδεχτεί τους ετερόδοξους σαν χριστιανούς. Ασχέτως αν κάποιοι μητροπολίτες(ευτυχώς όχι πολλοί) βγαίνουν και φωνάζουν στην τηλεόραση διώχνοντας τον νέο κόσμο από την εκκλησία. Θα είχα φύγει κι εγώ εκτός εκκλησίας αν δεν είχα ιερέα πατέρα να δω από κοντά ότι υπάρχουν πολλοί κληρικοί που δεν έχουν καμία σχέση με τους ακραίους λίγους αυτούς μητροπολίτες.Ο πατέρας μου πάντα έλεγε ότι κατά την συνομιλία του με ένα Ορθόδοξο ιερέα από τη Συρία ότι στη Συρία λόγω διωγμού πλέον οι χριστιανοί εκεί είναι σαν μία γροθιά και ότι μόνο ενωμένοι έχουν ελπίδα επιβίωσης εν μέσω σφαγών στην χώρα αυτή. Οταν οι χριστιανοί είναι ενωμένοι τότε όλα γίνονται ο ίδιος ο Θεός τους βοηθάει. Οταν είναι διαιρεμένοι δεν πετυχαίνουν τίποτα απολύτως. Λένε στον Θεό "εγώ δε θέλω να με βοηθήσεις". Ο Θεός δε θέλει να γίνεται βάρος αν δεν Τον θέλουμε δεν μας αναγκάζει να Τον δεχτούμε μας εγκαταλείπει αφού εμείς επιλέξαμε μέσω ελεύθερης βούλησης να πάρουμε αυτό το δρόμο.Ολοι έχουμε άσχημες στιγμές στο παρελθόν και οι καθολικοί αλλά και οι ορθόδοξοι και οι προτεσταντες κάναμε εγκλήματα κάποια στιγμή. Ο πατέρας μου φρόντισε να μου μάθει τα εγκλήματα και της Ορθόδοξης εκκλησίας(διωγμοί αιρετικών, Μονοφυσιτών, Νεστοριανών κτλ) εξηγώντας μου με ωραίο τρόπο ότι άνθρωποι ήταν υπεύθυνοι γι αυτά κι όχι η ουσία της Ορθοδοξίας. Μου τόνισε ότι μου τα λέει αυτά γιατί θέλει να τα μάθω και να καταλάβω γιατί δε συνδέονται με την χριστιανική πίστη σε περίπτωση που έρθω ποτέ αντιμέτωπος με έναν εχθρό της πίστης μου(αθεο ή άλλο) και τα προβάλει ως επιχειρήματα. Γιατί όπως έμαθα πάλι από τον πατερα μου οι άθεοι έχουν σκοτώσει πάνω από 50 εκατομύρια ανθρώπους(πιο πολλους απο ολες τις θρησκειες)στα πρώην κουμμουνιστικα κράτη κι ας ισχυρίζονται ότι αποτελούν την μόνη ομάδα χωρίς εγκλήματα.Οι Καθολικοί Ελληνες είναι περίπου 50.000 ισως και 60.000 και έχουν όλοι νησιωτική καταγωγή ακόμα κι όσοι μένουν στην ηπειρωτική Ελλάδα έχουν καταγωγής από τα νησιά.Φαίνεται μικρός ο αριθμός σε σύνολο όλης της Ελλάδας όμως για τα νησιά(αφου εχουν νησιωτικη καταγωγη) είναι πολύ μεγάλος. Τα τελευταια χρονια εφτασαν στη χωρα μας πολλοι αλλοδαποι Καθολικοι που απέκτησαν υπηκοότητα και έμειναν μόνιμα στην Ελλάδα και ετσι σημερα ολοι οι Καθολικοι της Ελλαδας ειναι πανω απο 200.000.Και βέβαια εξισλαμίστηκαν ολόκληρες περιοχές π.χ στην Θράκη πριν την εγκατάσταση προσφύγων η πλειοψηφία ήταν μουσουλμάνοι οι οποίοι παλιά ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι. Οι Πομάκοι ας πούμε ήταν Ορθόδοξο φύλο που εξισλαμίστηκε βίαια. Ακόμα και σήμερα σταυρώνουν το ψωμί και κάνουν τάματα σε αγίους παρόλο που πλέον είναι μουσουλμάνοι.Ο Πόντος εξισλαμίστηκε κατά πλειοψηφία. Πριν την ανταλλαγή πληθυσμών στην Ελλάδα ζούσαν πολλοί μουσουλμάνοι που ήταν πρώην Ορθόδοξοι που εξισλαμίστηκαν. Η κόντρα μεταξύ χριστιανών δε βοηθάει.Κάποτε στη Συρία, το Λίβανο κι άλλες περιοχές της Μέσης Ανατολής η πλειοψηφία η εστω μεγαλο τμημα του πλυθησμου ήταν Ορθόδοξοι. Αν οι Αραβες δεν καταλάμβαναν τις χώρες αυτές η Ορθοδοξία δε θα ήταν μειονότητα και οι ορθόδοξοι κσι όλοι οι χριστιανοί θα ασκούσαν αναίμακτα την πίστη τους δε θα πέθαιναν παιδιά λόγω του ότι είναι χριστιανοί κτλ και το Ισλάμ θα είχε μείνει στη Σαουδική Αραβία μόνο.Ποιος φταει που η προσπαθεια εκχριστιανισμου της Σαουδικης Αραβιας απετυχε και εδωσε χωρο να εμφανιατει η νεα θρησκεια του Ισλαμ;Ποιός φταιει που οι Αραβες κατέκτησαν τόσα χριστιανικά εδάφη και οι μονοφυσιτες τπυς δεχτηκαν σαν σωτηρες και μονο οι Αρμενιοι τους αντισταθηκαν καπως κι αυτο με μιση καρδια μεχρι που κατακτηθηκαν κι αυτοι απο τους Αραβες;Οι κόντρες χριστιανών!Οι μονοφυσίτες αν δεν πέρναγαν διωγμούς από το Βυζάντιο τότε θα πολεμούσε όλοι οι χριστιανοί ενωμένοι τους Αραβες και θα τους νικούσαν. Διαιρέθηκαν οι χριστιανοί και ο Θεός τους εγκατέλειψε. Δεν λάβανε το μύνημα και χάσανε ακόμα και την μεγαλύτερη χριστιανική πόλη την Κων/πόλη που την πήρε κι αυτή το Ισλάμ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε τον Απόστολο Παύλο: άλλος είναι του Πέτρου,άλλος του Παύλου;

ΣΗΜ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: Κείμενο χωρίς πηγές ιστορικά, στατιστικά και θεολογικά αστήρικτο



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 24, 2017 10:36 am

Αντώνη τι είναι είναι αυτά που λες; Ουδέποτε υπήρξαν διωγμοί οποιουδήποτε ετερόδοξου ή αλλόδοξου από την Ορθόδοξη Εκκλησία. Ο ισχυρισμός σου είναι παντελώς αβάσιμος ιστορικά και σε προκαλώ να μου το αποδείξεις με γεγονότα.

Ο οικουμενισμός είναι επικίνδυνος, γιατί με την πρόφαση της ένωσης των Χριστιανών διαστρεβλώνει ισοπεδωτικά την Ιερά Παράδοση και τα ιερά και τα όσια της Εκκλησίας μας. Η ένωση με τους αιρετικούς δεν μπορεί να γίνει με τον τρόπο που επιδιώκεται από τους οικουμενιστές. Η μόνη σωστή οδός είναι η επιστροφή των αιρετικών στην Εκκλησία μετά από άρνηση των κακοδοξιών τους. Για να υπάρχει αυτή η δυνατότητα η Εκκλησία πρέπει να μείνει σταθερή στο δρόμο που χάραξε ο Χριστός, οι Απόστολοι και οι Πατέρες της Εκκλησίας. Οποιαδήποτε έκπτωση σ' αυτά θα έχει σαν αποτέλεσμα την αλλοτρίωση της Εκκλησίας και όχι την κοινή σωτηρία των Χριστιανών σαν ένα ενιαίο σύνολο. Ευτυχώς ο Χριστός ως και κεφαλή της Εκκλησίας και η δύναμη του Αγίου Πνεύματος των Μυστηρίων της, θα αποτρέψουν την αλλοτρίωση της Εκκλησίας, από τις κακοδοξίες όμως των ψευδοπροφητών θα χαθούν ακόμη και πολλοί "εκλεκτοί".

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης ακολουθεί λάθος διπλωματικό δρόμο για την επιβίωση του Πατριαρχείου σε εχθρικό έδαφος και με τους Ρώσους να καραδοκούν. Η επιλογές του θα κριθούν από την ιστορία.

Η νεολαίοι που είναι υπέρ της ένωσης της Εκκλησίας με τους ετερόδοξους, δεν γνωρίζουν τι λένε, επειδή είναι αθεολόγητοι. Αγάπη είναι να αγωνίζεσαι για τη σωτηρία όλων των ανθρώπων, με τον τρόπο που μας δίδαξε ο Χριστός. Τα υπόλοιπα είναι απλή αγαπολογία.

Οι Πομάκοι ήταν πάντοτε μουσουλμάνοι, αλλά όχι Τούρκοι. Η περιοχή που κατοικούσαν ήταν η Πελοπόννησος και η Ρούμελη, αλλά από λάθη του ελληνικού κράτους μεταφέρθηκαν στη Θράκη και εκτουρκίστηκαν.

Τέλος, ο αριθμός των ρωμαιοκαθολικών της Ελλάδας που ανέφερα προέρχεται από επίσημα στατιστικά στοιχεία του Ελληνικού κράτους και της "Ελληνικής Καθολικής Εκκλησίας" του 1990. Στα επόμενα χρόνια ο αριθμός τους είναι σίγουρο, ότι, αν αυξήθηκε ελάχιστα, αυτό έγινε από κάποιους ξένους υπηκόους που εγκαταστάθηκαν στη Ελλάδα στα πλαίσια της Ε.Ε. Μεταγενέστερα επίσημα στοιχεία δεν υπάρχουν. Ο καθένας λέει ότι τον βολεύει.

Δεν υπήρχαν ποτέ κόντρες των Ορθόδοξων Χριστιανών με τους ετερόδοξους. Το αντίθετο δεν ισχύει. Η φραγκοκρατία έγινε με εντολή και χρηματοδότηση του πάπα και υπήρχε ισχυρός διπλωματικός δάκτυλος του πάπα στην εγκατάλειψη του Βυζαντίου από όλα τα "χριστιανικά" κράτη της Ευρώπης, που κατέληξε στην κατάλυση του Βυζαντινού κράτους/

Τα πολυπληθέστερα ή επιθετικότερα δόγματα στον κόσμο, όπως Ρωμαιοκαθολικοί, Ευαγγελικοί, Πεντηκοστιανοί, Μάρτυρες του Ιεχωβά (τι Χριστιανοί είναι αυτοί που δεν πιστεύουν στη Θεότητα του Χριστού;) ασκούν παράνομα προσηλυτισμό μέσα στα όρια του Ελληνικού κράτους, αλλά η Ορθοδοξία αντιστέκεται, επειδή είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον Ελληνισμό. Η Υπερμάχος Στρατηγός δε θ' αφήσει ποτέ να σπάσει αυτή η σύνδεση μέχρι να έρθει το τέλος του κόσμου.

Antonis18 έγραψε:Η κόντρα μεταξύ χριστιανών δε βοηθάει.Κάποτε στη Συρία, το Λίβανο κι άλλες περιοχές της Μέσης Ανατολής η πλειοψηφία η εστω μεγαλο τμημα του πλυθησμου ήταν Ορθόδοξοι. Αν οι Αραβες δεν καταλάμβαναν τις χώρες αυτές η Ορθοδοξία δε θα ήταν μειονότητα και οι ορθόδοξοι κσι όλοι οι χριστιανοί θα ασκούσαν αναίμακτα την πίστη τους δε θα πέθαιναν παιδιά λόγω του ότι είναι χριστιανοί κτλ και το Ισλάμ θα είχε μείνει στη Σαουδική Αραβία μόνο.Ποιος φταει που η προσπαθεια εκχριστιανισμου της Σαουδικης Αραβιας απετυχε και εδωσε χωρο να εμφανιατει η νεα θρησκεια του Ισλαμ;Ποιός φταιει που οι Αραβες κατέκτησαν τόσα χριστιανικά εδάφη και οι μονοφυσιτες τπυς δεχτηκαν σαν σωτηρες και μονο οι Αρμενιοι τους αντισταθηκαν καπως κι αυτο με μιση καρδια μεχρι που κατακτηθηκαν κι αυτοι απο τους Αραβες;Οι κόντρες χριστιανών!Οι μονοφυσίτες αν δεν πέρναγαν διωγμούς από το Βυζάντιο τότε θα πολεμούσε όλοι οι χριστιανοί ενωμένοι τους Αραβες και θα τους νικούσαν. Διαιρέθηκαν οι χριστιανοί και ο Θεός τους εγκατέλειψε. Δεν λάβανε το μύνημα και χάσανε ακόμα και την μεγαλύτερη χριστιανική πόλη την Κων/πόλη που την πήρε κι αυτή το Ισλάμ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε τον Απόστολο Παύλο: άλλος είναι του Πέτρου,άλλος του Παύλου;

Ο διάβολος φταίει Αντώνη. Έχεις ακούσει γι αυτόν; Ο διάβολος εκμεταλλεύεται τον εγωισμό τον ανθρώπων και εισάγει τις αιρέσεις και τις περίεργες θρησκείες για να εμποδίσει τους ανθρώπους να γνωρίσουν τη μόνη Αλήθεια, που μπορεί να τους σώσει. Όταν είδε ότι ο Χριστιανισμός διαδίδεται ταχύτατα εισήγαγε τις πρώτες αιρέσεις του Αρείου, του Νεστόριου, του Ευτυχούς κλπ. Όταν είδε ότι κι αυτό αντιμετωπίστηκε από τις Οικουμενικές Συνόδους, μπέρδεψε το μυαλό του Μωάμεθ να πιστέψει, ότι είναι προφήτης. Αργότερα έστρεψε του παπικούς εναντίον των Ορθοδόξων, εισήγαγε τον υλισμό, τον αθεϊσμό, τον κομμουνισμό για να χτυπήσει τη μεγαλύτερη Ορθόδοξη χώρα του κόσμου, τη Ρωσία κλπ. Δεν χωρίζονται οι Χριστιανοί. Ο διάβολος τους χωρίζει εκμεταλλευόμενος τις προσωπικές αδυναμίες των ανθρώπων. Η τελευταία του εφεύρεση λέγεται οικουμενισμός. Είναι μια εκ δεξιών πλάνη, που λέει ότι οι Χριστιανοί πρέπει να ενωθούν με κάθε κόστος και κάθε θυσία. Όμως από την ένωση των Χριστιανών με θυσία της αληθινής πίστης, μόνο ο διάβολος θα επωφεληθεί και όχι την ανθρωπότητα.

Αντώνη, για άνθρωπος που δεν ασχολείσαι με τη θρησκεία, φαίνεται να έχεις παγιωμένες απόψεις για πολλά θέματα. Πάντως ειλικρινά σου λέω, ότι Χριστιανός χωρίς το ασκητικό πνεύμα της Ορθοδοξίας, είναι αδύνατον να επιβιώσει πνευματικά στο σημερινό κόσμο των μεγάλων πειρασμών.

Σας ενημερώνω, ότι στο εξής δε θα δεχτούμε στοιχεία ιστορικά ή στατιστικά και θεολογικές απόψεις χωρίς πηγές. Όποιος δεν αποκαλύπτει τις πηγές του οι απόψεις του θα μαρκάρονται ως αστήρικτες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Πέμ Αύγ 24, 2017 10:57 am

Λοιπόν η Ελλάδα από το 1990 έχει δεχτεί κύμα Καθολικων μεταναστών από Φιλιππίνες, Πολωνία, Ουκρανία,Αλβανία,Ιράκ,Μέση Ανατόλ, Αφρική κτλ.Προσυλητισμό ασκούνε κυρίως οι Μουσουλμάνοι, οι Ιεχωβάδες, οι Ευαγγελικοί και οι Πεντηκοστιανοί.Τα Καθολικά σχολεία είναι Καθολικά προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να πάει κάποιος μη καθολικός σε αυτά και ο πατέρας μου δεν θα με έγραφε σίγουρα το ότι είναι υπέρ του οικουμενισμού δε σημάνει ότι ισοπεδώνονται όλα. Τα Καθολικά σχολεία όπως και τα Ισλαμικά κτλ έχουνε κάθε δικαίωμα να διδάσκουν ότι θέλουνε στα δικά τους σχολεία .Οι Ορθόδοξοι που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί ξέρουν ότι τα στέλνουν σε καθολικό σχολείο. Μόνο στα νησιά των Κυκλάδων(κυρίως Σύρος, Τήνος) η Καθολική εκκλησία παρεμβαίνει στο δημόσιο σχολείο με επιστολές επισκεψεις και ομιλίες καθολικών κληρικών προς τα παιδιά που φοιτούν σε δημόσια σχολεία σε αυτά τα νησιά καθώς μεγάλος αριθμός παιδιών σε αυτά τα σχολεία είναι Καθολικοί (στη Σύρο οι Καθολικοι είναι ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων του νησιού σε αρκετές περιοχές του νησιού η πλειοψηφία είναι Καθολικοί,στην Τήνο οι Καθολικοι είναι επίσης πολλοί και αποτελούν πλειοψηφία σε πολλές περιοχές του νησιού) οπότε η Καθολική εκκλησία των νησιών με μεγάλο καθολικό πλυθησμό έχει κάθε δικαίωμα όπως και η ορθόδοξη να απευθύνεται στα παιδιά της που φοιτούν στα δημόσια σχολεία.Οταν εννοώ διωγμοί εννοώ διακρίσεις που υπέστησαν οι πλυθησμοι αιρετικοί.Για ποιόν λόγο να υποδεχόταν ως σωτηρες τους Αραβες αν δεν καταπιεζόταν;Ας μην νομίζουμε ότι όποιος είναι Ορθόδοξος είναι αλανθαστος.Οι διωγμοί Βυζαντινών αυτοκρατόρων ήταν αρκετοί.Η Ορθόδοξη εκκλησία έχει ανθρώπους που κάνουν λάθη δεν είναι Παπες.Η τοποθέτηση σας κύριε Νίκο είναι θα έλεγα ένας λόγος που οι νέοι φεύγουν από την Ορθόδοξη εκκλησία στην Ελλάδα. Σαν νέος που θέλει να προσεγγίσει καλύτερα την πίστη του μιλώ εκ μέρους της νέας γενιάς ή έστω ενός σημαντικού ποσοστού της.Η αυθεντικότητα και το αλάνθαστο της Ορθόδοξης εκκλησίας σαν να είναι η μόνη που δεν έκανε λάθη στο παρελθόν (όχι δογματικά λάθη εννοώ διωγμούς) εξοργίζει τους νέους που απαιτούν αυτοκριτική από την Ορθόδοξη εκκλησία. Πολλοί απομακρύνθηκαν από την εκκλησία. Εγώ είχα την τύχη να μείνω και να εξηγήσω τις προσδοκίες της γενιάς μου.

ΣΗΜ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: Κείμενο στατιστικά αστήρικτο χωρίς πηγές



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 24, 2017 11:14 am

Αντώνη18 ή Παναγιώτη1821 ή Γιώργος20 ή όπως αλλιώς σε λένε είσαι εκτός φόρουμ και μην επιχειρήσεις να ξαναμπεις, έχουν γνώση οι φύλακες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες