Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Παναγιώτης1821
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 1:24 pm

Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης1821 » Τετ Αύγ 23, 2017 10:52 am

Λοιπόν να πω το πρόβλημα μου:με λένε Παναγιώτη. Είμαι Ορθοδοξος και απόφοιτος Λυκείου. Σαν παιδί πήγα σχολείο στην ιδιωτική σχολή του Αγίου Ιωσήφ(για όσους δεν το ξέρουν είναι ένα ιδιωτικό σχολείο στην Αθήνα που διευθύνεται από καθολικές μοναχές είναι ένα από τα ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα της Αθήνας/Πειραιά που διευθύνονται από Καθολικούς).Σε αυτα τα ιδρυματα πανε και καθολικοι και ορθοδοξοι μαθητες καθως ειναι καλυτερα απο τα δημοσια σχολεια με την ενοια οτι δεν χρειαζονται φροντιστηρια κι εχουν καλυτερες επιδοσεις στις πανελλήνιες. Στο σχολείο αυτό αγιασμό κάνανε και ορθόδοξοι και Καθολικοί ιερείς και διδάσκονται και οι δύο μορφές του χριστιανισμου αν και δίνεται ώθηση στον Καθολικό χριστιανισμό λόγω του ότι το σχολειο ανηκει σε Καθολικους(νομκζω ειχε βγει στην επικαιροτητα μετα την κοντρα του μητροπολιτη Σεραφειμ με την Καθολικη εκκλησια της Ελλαδας.Αν και Ορθόδοξος η αδερφή και ο αδερφός μου είναι Καθολικοί. Η μητέρα μου είναι Καθολική και ο πατέρας μου Ορθόδοξος.Ετσι οι θρησκείες μοιράστηκαν στα παιδιά τους δηλαδή εμάς. Και πήγα και στο Καθολικό σχολείο που όπως είπα φοιτούν όχι μόνο Καθολικοί αλλά και πολλοί Ορθόδοξοι μαθητές. Η κοπέλα μου η οποία είναι και συμμαθήτρια μου είναι Καθολική και περάσαμε και οι δύο φοιτητές στην ίδια πόλη οπότε αυτή η σχέση συνεχίζεται.Γενικά όλες οι σχέσεις μου ήταν με Καθολικές κοπέλες. Θα ήθελα να ξέρω ποιά η θέση τιυ Ορθόδοξου σε ένα περιβάλλον που είναι μικτό και κατά το ήμισυ ετερόδοξο χριστιανικό.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 23, 2017 11:26 am

Παναγιώτη, πρώτα απ' όλα πρέπει να μάθεις εσύ τι σημαίνει να είσαι Ορθόδοξος. Ύστερα ποιες είναι διαφορές μας με τα άλλα δόγματα και ιδίως με τον ρωμαιοκαθολικισμό, που σ΄ενδιαφέρει.

Όσον αφορά τη συμβίωση στον ίδιο χώρο με συνανθρώπους σου (μέλη της οικογένειας, συμμαθητές, καθηγητές κλπ), ο αληθινός Χριστιανός θεωρεί όλους τους ανθρώπους αδελφούς του και τους αντιμετωπίζει πάντα με χριστιανική αγάπη. Δεν απορρίπτουμε ούτε κρίνουμε κανένα αδελφό μας γι αυτά που πιστεύει. Εφόσον κάποια απ' αυτά που πιστεύει είναι αντίθετα με τη δική μας πίστη, ακολουθούμε την προσωπική μας πορεία χωρίς να γινόμαστε προκλητικοί.

Να σημειώσω πάντως, ότι θ' ανακαλύψεις, ότι υπάρχουν σημαντικές δογματικές διαφορές με τους ρωμαιοκαθολικούς σε σωτηριολογικά θέματα, αν αποφασίσεις να ζήσεις σαν Ορθόδοξος Χριστιανός. Αν αντιμετωπίζεις το θέμα της πίστης χαλαρά κι εκείνοι το ίδιο, δε νομίζω ότι θα ανακαλύψετε και πολλές διαφορές.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Παναγιώτης1821
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 1:24 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης1821 » Τετ Αύγ 23, 2017 12:51 pm

Στο σχολείο που αποφοίτησα είχε πολλούς Ορθόδοξους και Καθολικούς μαθητές και έδινε έμφαση η παιδεία στον Καθολικισμό.Η κοπέλα μου(και οι προηγούμενες) και τα δύο αδέρφια μαζί με τον ένα γονιό μου είναι Καθολικοί. Και αρκετοί συμμαθητές μου από το σχολείο που αποφοίτησαν είναι Καθολικοί.Γενικά θα έλεγα σαν μικτή οικογένεια δεν είμαστε ιδιαίτερα κολλημένοι π.χ Χριστουγεννα κάνουμε συνήθως σε Ορθόδοξη εκκλησία και Πάσχα κάνουμε σε Καθολική εκκλησία.Οσον αφορά το επιπεδο πίστης τα αδέρφια μου και πολλοί Καθολικό φίλοι μου είναι μέλη στην οργάνωση της Καθολικής νεολαίας Ελλάδας. Οπότε θα έλεγα ότι είναι θρήσκοι αλλά όχι φανατικοί.Γενικά σε θέματα διαφορών δεν δίνουμε σημασία δίνουμε έμφαση στα κοινά στοιχεία μας. Ομως έχω πολλές ερωτήσεις καθώς τώρα άρχισα να ασχολούμαι με την πίστη μου. Γενικά παρατήρησα τα εξής:οι Καθολικοί Ελληνες τείνουν να είναι πιο θρήσκοι να πάνε συχνότερα εκκλησία κτλ ίσως γιατί είναι μειονότητα και οι μειονότητες γενικά είναι πιο θρησκες από τις πλειοψηφίες. Η πρώτη ερώτηση μου είναι η εξής: αν παντρευτώ με Καθολική κοπέλα λογικά θα ακολουθήσουμε την παράδοση των μικτών γάμων π.χ το ένα παιδί θα γίνει Καθολικό και το άλλο Ορθόδοξο. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;
Υ.Γ: εδώ είναι η σχολή που αποφοίτησα: ellinogalliki.gr
Εδώ είναι η ιστορία με τον μητροπολίτη Πειραιώς και το Καθολικό σχολείο που πήγα:
amen.gr/article/anakoinwsi-ieras-sunodou-katholikis-ekklisias-ellados-gia-peiraiws-serafeim
Υπάρχουν άλλα τρια Καθολικα σχολεία στην Αθήνα: οι Ουρσουλινες και το Λεόντειο και μία Ελληνογαλλική σχολή ακόμη αλλά σε αυτές πλέον φοιτούν εκτός από Καθολικά και Ορθόδοξα παιδιά που τα γράφουν οι γονείς τους λόγω της καλύτερης ποιότητας εκπαίδευσης.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 23, 2017 1:57 pm

Η δημοσίευσή σου περισσότερο σαν διαφήμιση για τα ρωμαιοκαθολικά σχολεία της Αττικής μου μοιάζει και λιγότερο σαν απορία. Η ιστορία του Σεβασμιότατου Πειραιώς με τα ρωμαιοκαθολικά σχολεία είναι γνωστή, η άποψη όμως αυτή που δημοσιεύεις δεν είναι η μόνη. Υπάρχει και η άποψη που λέει ότι καλά έκανε. Το να διδάσκονται στο ίδιο σχολείο δυο τόσο διαφορετικά δόγματα είναι σκέτος παραλογισμός. Φαντάσου τι πνευματικό μπέρδεμα δημιουργείται στο μυαλό των μαθητών, όταν ο ένας τους λέει ότι το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται μόνο εκ του Πατρός και ο άλλος λέει και εκ του Υιού. Κι αυτό δεν είναι μια απλή δογματική λεπτομέρεια, αλλά έχει τεράστια σωτηριολογική σημασία, από την οποία προέρχονται και οι περισσότερες διαφορές στα Μυστήρια. Ο ένας λέει η Υπεραγία Θεοτόκος είναι υπεράνω ανθρώπων και Αγγέλων, αλλά σαφώς άνθρωπος και όχι Θεός, και ο άλλος λέει, ότι είναι το τέταρτο πρόσωπο της Αγίας Τριάδος (!!!). Η μήπως στο Σαιν Ζοζέφ γίνεται μόνο ρωμαιοκαθολική κατήχηση; Όποιος Ορθόδοξος στέλνει το παιδί του σε ρωμαιοκαθολικό σχολείο διακινδυνεύει την πνευματική υγεία του.

Δεν υπάρχουν μικτοί Γάμοι. Ο κάθε Χριστιανός οφείλει να παντρεύεται σύμφωνα με την πίστη του. Επομένως ο ένας από τους δύο πρέπει ν' αλλάξει δόγμα, ώστε ο Γάμος να γίνει κανονικά. Τα υπόλοιπα είναι κακώς νοούμενη "οικονομία".

Το να είναι σε μια οικογένεια ένα παιδί βαφτισμένο Ορθόδοξα και δυο ρωμαιοκαθολικα, όχι μόνο δεν είναι συνηθισμένο, αλλά αποδεικνύει την επιπολαιότητα, με την οποία οι γονείς αντιμετωπίζουν τα θέματα της πίστεως. Είναι προφανές ότι θεωρούν τη Βάπτιση τυπικό θέμα και μοίραζουν τα παιδιά σε δυο δόγματα για να ικανοποιήσουν τους εαυτούς τους ή τους παππούδες.

Αλήθεια Παναγιώτη, σε ποιο ναό εκκλησιάζεστε κάθε Κυριακή;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Παναγιώτης1821
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 1:24 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης1821 » Τετ Αύγ 23, 2017 2:08 pm

Ναι αλλά δεν είμαστε η μόνη μικτή οικογένεια.Ξέρω κι άλλες μικτές οικογενειες.Δεν δημιουργήθηκαν ποτέ προβλήματα. Αν δεν είναι σωστό γιατί οι δύο εκκλησίες επιτρέπουν τον θρησκευτικο γάμο δύο χριστιανικων δογμάτων;Οι γονείς μου και όλες οι μικτές οικογενειες κάνουνε δύο γάμους έναν Ορθόδοξο κι ένα Καθολικό. Στα νησιά των Κυκλάδων οι μικτοί γάμοι είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο από όσο ακούω. Αν ήταν λάθος γιατί επιτρέπουν να γίνεται;

ΣΗΜ, ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: Στατιστικό στοιχείο χωρίς πηγές



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 23, 2017 2:13 pm

Νίκος έγραψε:Δεν υπάρχουν μικτοί Γάμοι. Ο κάθε Χριστιανός οφείλει να παντρεύεται σύμφωνα με την πίστη του. Επομένως ο ένας από τους δύο πρέπει ν' αλλάξει δόγμα, ώστε ο Γάμος να γίνει κανονικά. Τα υπόλοιπα είναι κακώς νοούμενη "οικονομία".


Το θέμα συζητήθηκε στην "Πανορθόδοξη" Σύνοδο της Κρήτης, αλλά υπήρξαν έντονες αντιδράσεις και στην ουσία παρέμεινε ως είχε.

Κανονικά σε ένα Ορθόδοξο Μυστήριο δεν επιτρέπεται να συμμετέχει ένας ετερόδοξος ή αλλόδοξος (όχι να παρακολουθεί, να συμμετέχει). Δε ξέρω τι λένε γι αυτό οι ρωμαιοκαθολικοί, αλλά ο ετερόδοξος/η κανονικά πρέπει να κατηχηθεί και να γίνει Ορθόδοξος/η για να μπορέσει να παντρευτεί σε Ορθόδοξο ναό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Παναγιώτης1821
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 1:24 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης1821 » Τετ Αύγ 23, 2017 3:30 pm

Κι όμως έχω πάει σε μικτούς γάμους βρήκα κι αυτό: http://www.oodegr.com/oode/orthod/prakt ... ktos_1.htm .Και αφου στην οικογενεια μου εχω Καθολικους συγγενεις τι να κανω;Δεν μπορω να ξεκοψω.Θα εκτιμούσα επίσης την άποψη ιερέων.Συνήθως εκκλησιαζοματσε κάθε δύο εβδομάδες πότε σε ορθόδοξο πότε σε Καθολικό ναό.



Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Τετ Αύγ 23, 2017 3:48 pm

Ο πατέρας μου είναι ιερέας. Είναι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της ένωσης μεταξύ των δύο εκκλησιών. Επικροτεί τον Οικουμενικο Πατριάρχη στην προσέγγιση του με τον Πάπα. Λόγω αυτών των απόψεων του έχει γίνει κόκκινο πανί στην κοντινή παλαιοημερολγητικη ενορία. Πράγματι οι δύο εκκλησίες ήταν ενωμένες μέχρι το 1054 μ.Χ μετά τράβηξαν η καθεμία τη δική της πορεία. Οι Ελληνες καθολικοί έχουν όλοι νομίζω Ορθόδοξους προγόνους. Απλά ασπάστηκαν τον Καθολικισμό επί Λατινοκρατίας.Οπως και μερίδα άλλων Ελλήνων ασπάστηκε το Ισλάμ επί Οθωμανών. Οι μικτοί γάμοι από όσο ξέρω είναι πιο συχνοί σε κάποια νησιά των Κυκλάδων όπως λες και εσύ. Φαίνεται να υπερασπίζεσαι τους Καθολικούς και δεν σε αδικω έχεις Καθολικούς στην οικογένεια σου(αδέρφια, γονέας) οπότε ξέρεις καλύτερα από μένα την Καθολική εκκλησία. Ομως ο διαχειριστής έχει ένα δίκιο σε κάποια σημεία καλό είναι να επιδιώκονται οι σύντροφοί να βρούνε ομόδοξους τους.Αν βρούνε ετερόδοξο δεν ξέρω.Πάντως θεωρώ ότι η συνύπαρξη με Καθολικούς που είναι Ελληνες είναι ευκολότερη από ότι με μουσουλμάνους.

ΣΗΜ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: Απόψεις και στατιστικά στοιχεία αστήρικτα και χωρίς πηγές



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Αύγ 23, 2017 5:12 pm

Κάπου πάνω λες ότι τα Καθολικά αδέρφια σου και κάποιοι Καθολικοί φίλοι σου συμμετείχαν στην Καθολική νεολαία; Στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν υπάρχει τέτοια οργάνωση (ίσως υπάρχει σε Καθολικές χώρες).



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Συνύπαρξη με ετερόδοξους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Αύγ 23, 2017 5:48 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Κάπου πάνω λες ότι τα Καθολικά αδέρφια σου και κάποιοι Καθολικοί φίλοι σου συμμετείχαν στην Καθολική νεολαία; Στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν υπάρχει τέτοια οργάνωση (ίσως υπάρχει σε Καθολικές χώρες).


Κι όμως υπάρχει. Το ξέρω κι εγώ που είμαι Ορθόδοξος. Είχα Ρωμαιοκαθολικό συμμαθητή από την Τήνο κι έτσι το γνωρίζω.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες