Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:41 pm

Νίκος έγραψε:Όμως αδέλφια υπάρχουν περιπτώσεις, που οι αιρετικοί κι ιδιαίτερα οι αιρεσιάρχες γνωρίζουν την πλάνη τους κι επιμένουν σ΄ αυτή είτε από εγωισμό είτε από συμφέρον, τι λέτε γι αυτούς;


ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.......
ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΨΕΥΤΗΣ....ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΖΕΙ.......
Η ΦΙΛΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΟΜΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΕΙ, ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ ΑΘΩΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:51 pm

Αδέλφια,

ειλικρινά σας ευχαριστώ από καρδιάς για την ενθουσιώδη ανταπόκριση στον προβληματισμό μου, ιδιαίτερα ευχαριστώ τον π. Μαξιμο για την απάντησή του, κατάφερα έτσι μέσα σε δυο μέρες να ξεκαθαρίσω μέσα μου ένα θέμα που με βασάνιζε πολύ καιρό.

Ελπίζω απ΄τη συζήτησή μας αυτή να επωφεληθούν και πολλοί άλλοι αδελφοί μας πυ έχουν τον ίδιο προβληματισμό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό dionisis » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:51 pm

Ποστάρω στο σωστό topic έτσι ώστε να συνεχιστεί η κουβέντα.


Πουθενά δεν θα υποχωρήσουμε Στρατή μου (για την ώρα). Δήλωση του πάπα ιωάννη παύλου ΙΙ. Η εκκλησία επιτέλους αναπνέει με 2 πνεύμονες (της ανατολής και της δύσης)! Προς το παρόν δεν θα γίνει καμμία μα καμμία υποχώρηση και ίσως να μην γίνει και ποτέ. Εδώ ανοίγονται προς όλες της μονοθεϊστικές θρησκείες. Φαντάζεσαι να προσπαθήσουν να λύσουν τις διαφορές τους τι θα γινόταν; Kάτι άλλο ετοιμάζουν. Θα ανακοινώσουν κάποια στιγμή την ένωση χωρίς να υπάρχει επιτακτική ανάγκη για υποχώρηση σε δογματικά θέματα την συγκεκριμένη στιγμή. Θα δεθούν όλες οι θρησκείες κάτω από έναν συγκεκριμένο αναγνωρισμένο παγκόσμιο οργανισμό (χωρίς υποχωρήσεις), όλα θα προχωρούν φαινομενικά μέλι και γάλα και κάποια στιγμή (στο όνομα της ασφάλειας) θα επιβάλλουν το χάραγμα. Έχουμε όλες τις θρησκείες! Μπορείς να είσαι και Ορθόδοξος θα μας πουν (με το χαραγμα), αρκεί να είσαι Ορθόδοξος, μουσουλμάνος, βουδιστής κάτω από αυτό τον οργανισμό. Όλα τα έχουμε σκεφτεί για σας, κανένα πρόβλημα. Αρνήσε το χάραγμα; Μα εδώ είναι η θέση σου θα μας πούνε! Την φτιάξαμε! Όσοι είναι εκτός του οργανισμού θα διώκονται.Είναι οι αντιφρονούντες, τρομοκράτες. Είναι απειλή για την παγκόσμια ειρήνη θα λένε. «Είστε αχάριστοι» θα μας λένε.

Η μασωνία κάνει καλά την δουλειά της. Αγκαλιάζει όλες τις θρησκείες με πονηρό τρόπο. Φτιάχνει έναν κλώνο για όλες τις θρησκείες έτσι ώστε να εισχωρήσουνε χωρίς υποχωρήσεις για να μην τις πονηρέψουν και τις προβληματίσουν! Ο στόχος θα επιτευχθεί. Είτε το θέλουμε είτε όχι. Όσοι είναι εκτός.... (τη βοήθεια σου Κύριε, δεν δύναμαι να λογισθώ)

Πρέπει να πάρουν θέση όλοι οι ιερείς και όσοι δεν παίρνουν θέση είναι εκ του πονηρού. Πρέπει να πάρουμε θέση όλοι τώρα, να ελεγξουμε τους πνευματικούς μας, είναι καθήκον και υποχρέωση μας. Πρέπει να διασφαλισουμε ότι τα παιδιά μας θα είναι στην ορθή πίστη, μην γυρίσουν αύριο και μας πούνε ρε συ πατέρα ήσουν παρόν (μάρτυρας) στους διαθρησκειακούς διαλόγους, έκανες κάτι; Τι περιμένεις να κάνω εγώ; Αυτό στην καλύτερη περίπτωση, γιατί μπορεί να έχουμε αποδημίσει και τότε δεν θα έχουμε την ευκαιρία για διάλογο-προβληματισμό. Τι θα γίνουν τα παιδιά μας; Ορθή Πίστη αδέλφια! Είναι πρωτεύον! και συγχωρέστε με αλλά χρήζει προτεραιότητας ακόμη και των προφητειών.

Ο Κύριος μαζί μας


Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το παραπάνω σενάριο..



nikostheater
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:44 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό nikostheater » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:52 pm

Nομιζω οτι ειναι παρατραβηγμενο σεναριο μεχρι κινδυνολογιας.
Ακομα απλα συζητησεις γινονται,δεν υπεγραφη τιποτα.
Αλλα ακομα και αν υπογραφει,δεν σημαινει τπτ,αν δεν δεχτει ο λαος μενει κενο γραμμα.



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό dionisis » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:53 pm

Λες ότι μπορεί να κινδυνολογώ... μπορεί και να έχεις δίκιο. Το έχω ακούσει αρκετές φορές να μου το λένε. Έναν όμως δεν έχω ακούσει, όταν λαμβάνουν χώρα γεγονότα, να αναρωτηθεί, μήπως έιχε δίκιο ο τάδε που το έλεγε; Δεν είναι βέβαια για το μπράβο των ανθρώπων. Δεν το έχουμε ανάγκη. Λέμε "κινδυνολογείς...", άρα δυσκολεύμαι να πιστέψω αυτό το κάτι που ακούω. Γιατί; Γιατί αν γίνει θα έρθει σε σύγκρουση με κάτι που είναι πολύ χρήσιμο για μένα ή με κάτι που φοβάμαι και το έχω απορίψει εντελώς. Π.χ. κινητά. Το ότι μέσω κινητών ακούγονται οι συνομιλίες μας το ήξερα εδώ και τρία χρόνια περίπου. Με ποιόν τρόπο δεν ήξερα. Το έλεγα και μου απαντούσαν "έλα μωρέ πολλές ταινίες επιστημονικής φαντασίας βλέπεις". Το GPS μέσω κινητών, πόσα χρόνια τα τεστάρουν κρυφά από εμάς. "Ώχου βρε καημένε δεν γίνονται αυτά". Αυτοί οι άνθρωποι αδέλφια μου δεν βλέπουν την προετοιμασία του χαράγματος γιατί δεν πιστεύουν Χριστός->Κρίση->Παράδεισος,Κόλαση και όταν αποδικνύονται στα μάτια τους ότι είναι έτοιμα και είναι θέμα χρόνου η εφαρμογή τους πανικοβάλλονται και αντι να αναρωτηθούν έρχεται σε σύγκρουση με το πιστεύω τους και το εκλογικεύουν! Μας χρειάζετε για την κοινωνία μας λένε.

Τα κινητά ήταν ένα παράδειγμα για δείξω με τον δικό μου τρόπο πως η κινδυνολογία είναι συνδεδεμένη με κάτι από τα πιστεύω μας και κάποιες φορές με ολόκληρο το πιστεύω μας. Σίγουρα οι πατέρες θα έχουν να μας πουν πολλά περισσότερα πράγματα. Περιμένω αδέλφια μου να ακούσω αν υπάρχει κάτι από τους πατέρες αλλά και τις δικές σας απόψεις.

Ας προσέχουμε αδέλφια μου με τι είμαστε άρρητα συνδεδεμένοι μήπως και κάποια χρονική στιγμή απορίψουμε εκλογικεύοντας κάτι το οποίο θα μας δώσει φτερά.


Νικόλα αδελφέ μου, δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά. Έτσι φίλε;



Psilos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:48 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Psilos » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:54 pm

Πιστεύω πως ο λόγος του Πατρός Μαξίμου επί του θέματος αξίζει περαιτέρω ανάλυσης.

Είναι σημαντικότατο για εμάς να ενισχύσουμε την πίστη μας και να στερεωθούμε στην Ορθοδοξία.

Όταν καταφέρουμε να βαδίζουμε καθημερινά το δρόμο που μας φωτίζει η Ορθόδοξη Πίστη μας, τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε αλλά ούτε και να ανησυχούμε για το τι θα μας επιφέρει η συναναστροφή μας με ετερόδοξους ή και αλλόθρησκους.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό stratis » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:54 pm

Το θέμα παιδιά είναι πολυδιάστατο. Και εξηγούμαι.

Όσον αφορά το ιερατείο

Γιατί κάνει επικίνδυνα ανοίγματα; Γνωρίζει τι κάνει; Υπάρχει άγνοια; Το κάνει επίτηδες απλά για λόγους διπλωματίας και υποστήριξης δίχως πραγματικά να στοχεύει σε συνένωση; Πιστεύει στη συνένωση και τα όποια καλά μπορεί αυτή να επιφέρει έστω κι αν υποχωρήσουμε σε 1-2 σημεία;

Θα σας πω τη γνώμη μου. Όλα τα παραπάνω μπορεί να παίζουν ως σενάρια, πιστεύω όμως ότι το επικρατέστερο είναι το τελευταίο και θα σας πω γιατί. Στις σελίδες του Ορθοδόξου Τύπου που μας παρέθεσε ο Διονύσης υπάρχει μια συνέντευξη του πατριάρχη Βαρθολομαίου στην οποία αναλύει τις διαφορές μας με τους καθολικούς και ποια θεωρεί λέτε βασικότερη διαφορά; Το πρωτείο του πάπα. Αντί για το filioque που είναι η πρώτη και καλύτερη. Αντί για τα μπισκότα που δίνουν στη θέση της Θείας Κοινωνίας. Αντί για τα 5 δάκτυλα και την αγία πεντάδα τους όταν σταυρώνονται. Δηλαδή το μόνο που νοιάζει είναι τα πρωτεία. Άλλωστε για κάτι μητροπόλεις δεν τσακώθηκαν πριν κανά χρόνο ο Βαρθολομαίος με το Χριστόδουλο, και δε με ενδιαφέρει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο απλά το αναφέρω για να δείτε ότι επίκεντρο του ενδιαφέροντος δεν είναι ο Χριστός αλλά η σφαίρα επιρροής. Όταν λοιπόν βασικότερη διαφορά είναι κατά τον πατριάρχη κάτι που δογματικά σε θέμα ουσίας δεν έχει και τόση σημασία αντί για κάτι που συνιστά αλλοίωση της Αγίας Τριάδος, εγώ κρατώ μικρό, πολύ μικρό καλάθι.

Όσον αφορά τους πιστούς

Λίγοι είναι αδέρφια οι πιστοί που γνωρίζουν, που έχουν παιδεία θρησκευτική. Ξέρετε πόσοι; Όσοι είναι εδώ και σε μερικά άλλα φόρουμ και λίγοι ακόμη εκτός ίντερνετ που διαβάζουν. Η πλειοψηφία του κόσμου δε γνωρίζει ότι ο καθολικισμός είναι αίρεση κι ούτε είδε ποτέ πως από εκείνο το σάπιο κατασκεύασμα -διότι ως ανθρώπινο προϊόν σάπισε- προήλθαν 400 αιρέσεις. Μια έρευνα πριν λίγα χρόνια έλεγε ότι εκκλησιάζεται το 2% των πιστών και ότι από αυτούς ένα 2% κοινωνά. Πόσοι μελετούν τη Γραφή; Πόσοι μελετούν τους Πατέρες; Πόσοι διαβάζουν πνευματικά βιβλία για να γνωρίζουν και να μαθαίνουν; Ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται και ουδόλλως τον νοιάζει αν θα ενωθούν οι εκκλησίες ή όχι, και να σας πω γιατί; Γιατί όλοι αιρετικοί είμαστε. Ο καθένας τηρεί το δικό του Ευαγγέλιο. Ποιος κοινωνά αξίως; Ποιος σήμερα νέος σέβεται και τηρεί κάποια πράγματα; Η πλειοψηφία ένα κεράκι στα πεταχτά με μαντολίνο, δύο κουβέντες και τελειώσαμε. Και όμως και αυτό το δέχεται ο ταπεινός Θεός με χαρά, όμως την ώρα τη δύσκολη θα φανερωθεί η πνευματική φτώχεια πολλών και θα καταπιούν αμάσητα ότι τους σερβίρουν.

Μην περιμένεις Διονυσάκο να βγει ο λαός στους δρόμους ή μαζική αντίσταση. Εσύ, ο Θανάσης, εγώ, ο Μηνάς, ο Ψηλός, οι Νικόλες και μερικοί ιερείς που θα δουν και δε θα προδώσουν, θα κληθούμε να αποδείξουμε στην πράξη ότι είμαστε όντως χριστιανοί ορθόδοξοι υπό την έννοια ότι εξαρχής και μέχρι τέλους μείναμε στο δόγμα που μας παραδόθηκε και δεν κάναμε του κεφαλιού μας.

Θα σας ανεβάσω και μια απάντηση του γέροντα σε μια σχετική ερώτηση που του κάναμε πριν λίγες ημέρες. Νομίζω ότι ο Psilos θα βρει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία.



Άβαταρ μέλους
ORTHODOXIA
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:09 pm
Τοποθεσία: Ομάδα Διαχείρισης

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό ORTHODOXIA » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:55 pm

Το ακόλουθο στείλαμε στο γέροντα Μάξιμο ανήμερα της αγίας Αικατερίνης:

Γέροντα Μάξιμε μου έστειλαν το παρακάτω:

ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΘΕΟΛΟΓΟΙ.
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΘΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ΄; ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ Η ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΠΙΣΤΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΒΡΕΙΣ.
ΤΙ ΕΛΕΓΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΩΡΑ?
ΠΩΣ ΔΗΘΕΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΦΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΣΜΑ?
Κ.Λ.Π ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;
ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΟΥΝ.
ΘΕΛΟΥΝ ΑΝ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΧΩΜΕΝΟΙ.
===================

Εσύ γέροντα Μάξιμε τι γνώμη έχεις για το θέμα της συνένωσης; Κάποιοι το θεωρούν απαραίτητο βήμα για τον ερχομό του αντιχρίστου υπό την έννοια ότι η δική μας πλευρά θα κάνει πίσω σε αρκετά σημαντικά ζητήματα. Θα ήθελα τη γνώμη σου κι επίσης γενικά τι σκέψεις επικρατούν στο Άγιο Όρος επί τούτου; Τι λένε όλοι οι Πατέρες αλλά και οι μεγαλύτεροι όπως ο Ιωσήφ;

Για άλλη μια φορά γέροντα σε ευχαριστώ προκαταβολικά. Δύσκολες και ύποπτες εποχές και τα πρόβατα ψάχνουν ποιμένα.

Στρατής



Άβαταρ μέλους
Πατήρ_Μάξιμος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:36 pm
Τοποθεσία: Καρυές - Άγιο Όρος
Επικοινωνία:

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Πατήρ_Μάξιμος » Κυρ Αύγ 26, 2012 5:57 pm

Επί του ερωτήματος αυτού η γνώμη μου είναι η εξής:

Οι αιρετικοί δέν πρόκειται νά αλλάξουνε ποτέ επισήμως. Όχι μόνο γιατί δέν τούς είναι εύκολο νά αποδεχθούν τήν Ορθοδοξία μας, αλλά κυρίως είναι πολύ καλά οργανωμένοι καί βολεμένοι ως ηγέτες πλήθους λαού. Πώς είναι δυνατόν νά αφήσουν τήν καλοπέρασή τους καί τήν δόξα τους; Ανθρωπίνως είναι αδύνατον, όσον αφορά τούς επισήμους καί αξιωματούχους εξ αυτών.

Ο πατήρ Ρωμανίδης έλεγε, ότι μπορούν νά σέ αφήσουν νά μιλάς επί ώρες, μέχρις εξαντλήσεως των δυνάμεών σου, καί στό τέλος νά σου πουν, «σέ ευχαριστούμε πού μας εξέθεσες τίς απόψεις σου· αλλά εμείς έχουμε διαφορετικές απόψεις».

Όμως οφείλουμε νά προσπαθούμε νά μιλάμε γιά τήν Ορθοδοξία μας, αποβλέποντας στήν κατ΄ άτομο φώτιση του Θεού στήν καρδιά των ειλικρινών, είτε επισήμων αιρετικών, είτε -καί τό κυριώτερο- ελπίζοντας ότι υπάρχουν απλοί πιστοί, πού θέλουν καί παρακαλούν νά βρούνε τήν αλήθεια. Καί ξέρουμε καλά, ότι είναι πολλές οι φορές πού μεμονωμένα άτομα μας αγαπούν καί μας εκτιμούν καί μας αναγνωρίζουν, όπως π.χ. ο Άγγλος ιστορικός Ράνσιμαν (νομίζω, έτσι τόν έλεγαν).

Οι δικοί μας οφείλουν νά μιλάνε γιά τήν Ορθοδοξία, αλλά νά μήν υποχωρούν σέ τίποτε στά της πίστεως. Καί νά αποφεύγουν τίς συμπροσευχές. Αλλά νά μήν αρνούνται τίς συνεργασίες επί πρακτικών ζητημάτων. Διότι, αλλοιώς, θά κινδυνεύουμε νά παρεξηγηθούμε. Έχουμε υπόψη μας, π.χ., τήν περίπτωση του Γέροντος Σωφρονίου (από ό,τι έχω ακούσει) στό Έσσεξ, όπου στό Μοναστήρι του είχε Μοναχούς, αλλά καί Μοναχές σέ ιδιαίτερο χώρο. Διότι, άν άκουγαν οι Άγγλοι ότι ήταν μόνο οι μέν ή αι δέ, θά τούς θεωρούσαν ως ανώμαλους!

Πρακτικά, στίς λεπτομέρειες υπάρχουν πολλές ποικιλίες, πού δέν είναι δυνατόν νά αναφέρονται πάντοτε όλες. Αλλά οι Πνευματικοί καί οι Βαθμοφόροι φέρουν τήν ευθύνη, καί όλοι οι άλλοι ευχόμαστε νά τούς φωτίζει ο Θεός, νά παίρνουν σωστές καί λογικές ορθόδοξες αποφάσεις.

Όμως όλοι εμείς οι άλλοι δέν είναι δυνατόν νά θέλουμε νά επιβάλλουμε τίς απόψεις μας στούς Ηγέτες μας. Αλλά καί ο λαός καί ο χρόνος είναι πού κρίνουν τήν ορθότητα των διαφόρων αποφάσεων.



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό dionisis » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:00 pm

stratis έγραψε:
Η πλειοψηφία του κόσμου δε γνωρίζει ότι ο καθολικισμός είναι αίρεση κι ούτε είδε ποτέ πως από εκείνο το σάπιο κατασκεύασμα -διότι ως ανθρώπινο προϊόν σάπισε- προήλθαν 400 αιρέσεις
.

Ποιά αίρεση αδελφέ μου..; Ποιά αίρεση..;

Πονάω αδέλφια, πονάω πάρα πολύ...

Θα συμπορευθούν οι δύο εκκλησίες όπως είναι. Θα λύσουν ίσως την μία του filioque που προανάφερες Στρατή μου μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου ότι δήθεν έγινε ένα βήμα και θα το παρουσιάσουν ως το κυριότερο βήμα. Θρίαμβος! Πόσοι αλήθεια ξέρουν τι συζητούν εδώ και 40 χρόνια από τότε που ξεκίνησε ο διάλογος της αγάπης; Τι έχει δημοσιευθεί από τις συζητήσεις που κάνουν; Τίποτα!
Ποιοί είναι...;Οι G8...διερωτάμαι.

Τα αναθέματα δεν έχουν αρθεί (από το 1965 αν δεν κάνω λάθος); Καθολικοί δεν παντρεύονται σε ορθόδοξες εκκλησίες και το αντίστροφο χωρίς να βαπτίζονται ούτε στην μία ούτε στην άλλη; Έχει γίνει καμμία διόρθωση; Και ξέρετε γιατί παντρεύονται με τον τρόπο που προείπα χωρίς να βαπτίζονται εκατέρωθεν; Έχουν την αλήθεια και οι δύο! Απόδειξη η συνέντευξη που έχω σε dvd του Χρ... που λέει ότι υπάρχουν καθολικοί πού θέλουν να βαπτισθούν ορθόδοξοι και για να μην στεναχωρήσουμε τους αδελφούς μας (καθολικούς) τους διώχνουμε (Όποιος θέλει μπορεί να το δει και να το ακούσει)! Μπούρδες! Mad Ξέρετε γιατί τους διώχνουμε; Όλοι έχουμε ένα κομμάτι της αλήθειας και εφόσον αυτό ισχύει δεν χρειάζετε να προβούμε σε αναβαπτισμό. Αυτό λέγετε συγκρητισμός. Το εξισώνουν στο σύνολο των κομματιών με την αποκεκαλυμένη Αλήθεια του Κυρίου μας. Τι Ορθόδοξη μαρτυρία δίνεται στο Π.Σ.Ε. από την στιγμή που δεν θεολογούν ορθόδοξα;

Τραβάω τα μαλλιά μου αδέλφια μου. Μου ρχετε στο μυαλό σκηνή από την ταινία "Μάθε παιδί μου γράμματα". Φώναζε από το παράθυρο του σχολείου στο μνημόσηνο των αντιστασιακών το όνομα του κουμμουνιστή παπού του που δεν τον αναφέρανε λόγω το πολιτικών του φρονημάτων. Καναβός φώναζε. Και μετά... "ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ!....ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!"

Ο πάνσοφος Κύριος μας, μας έχει αδέλφια μου προετοιμάσει το τρόπο που θα φυλαχθούμε από αυτήν ένωση. Απλά θα είμαστε δαχτυλοδεικτούμενοι στην αρχή και μετά διωκόμενοι. Ο Κύριος μας απλά τους έχει προλάβει! (Αφού το επεξεργαστώ εβελπιστώ με την βοήθεια του Κυρίου μας να το ποστάρω και να συζητήσουμε. Είναι προσωπική εκτίμηση και επικαλούμαι την υπομονή σας)

Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα εργα Σου...




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες