Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό stratis » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:01 pm

Τα αναθέματα νομίζω ότι έχουν αρθεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εν τέλει όμως τι σημασία έχει αν έγινε άρση τους ή όχι; Με την ταμπακιέρα τι γίνεται; Είναι σαν να τσακωθούμε εμείς οι 2 και πούμε βαριές κουβέντες. Μετά τις ανακαλούμε αλλά με την αιτία του τσακωμού; Το βαθύτερο/ους λόγους που οδήγησαν εκεί; Τι γίνεται με αυτά;

Εγώ να δεχθώ ότι το Φανάρι προσπαθεί να βρει δεκανίκια δεξιά κι αριστερά γιατί θέλει να επιβιώσει μέσα στην τουρκιά. Η συμπροσευχή τι ωφελεί; Το να ευλογεί ο αρχιαιρεσιάρχης μέσα στο Πατριαρχείο τι ωφελεί; Δηλαδή μια ωραία πρωΐα μπορεί να πάει κι ο αρχηγός ας πούμε της Σκοπιάς στο Φανάρι και μετά να μας ευλογήσει;

Δεν ξέρω αλλά και μόνο που η βασική διαφορά που προβάλλεται είναι το πρωτείο, δείχνει το πόσο γήινα κάποιοι σκέπτονται και το πως ξεχνούν ότι η Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία είναι έργο Θεού και όχι ανθρώπου.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:01 pm

Παιδια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Ειπα τους φοβους μου σε δικους μου ανθρωπους. Ειπα για την πλανη. Ενω αυτοι ηταν χαρουμενοι, που επιτελους αρχισε να γινετε κατι σωστο, και να ενωθουμε ολοι οι χριστιανοι (απο αγαπη το ελεγε ο κοσμος).Ο πλανος εχει δουλεψει πολυ.Σε εκπαιδευτικους επισης μιλησα και δεν ξερουν οτι ο παπισμος ειναι αιρεση. Τι μπορει να περιμενει καποιος απο αλλους αγαθους ανθρωπους αμορφωτους, και που δεν μπορει να ειναι συνετοι σαν φιδια που λεει "μεταφερει" πολυ σωστα και ο φιλος μου Μηνας; Τυπωσα αυτα που γραφουμε στην σελιδα μας και τα εδωσα. Και ποιος να καθησει να διαβαζει πενηντα σελιδες;(Και λιγες ειναι, ξερει ο Στρατης που δουλεψε επανω). Και μεγαλοι ανθρωποι εχουν αυτην την ευχερεια; Πως θα προφυλαχθει αυτος ο κοσμος; Αρχιστε μια συζητηση με καποιους κοντινους σας και θα δειτε οτι θα πρεπει να αρχισετε απο το μηδεν, αν βεβαια καθησουν να σας ακουσουν.



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:03 pm

Αθανάσιος έγραψε:
Αρχιστε μια συζητηση με καποιους κοντινους σας και θα δειτε οτι θα πρεπει να αρχισετε απο το μηδεν, αν βεβαια καθησουν να σας ακουσουν.


Αχ, να ήξερες αδελφέ πως σε καταλαβαίνω....
Χάος και άγνοια. Και μιλάω και για το συγκεκριμένο θέμα με τον πάπα.

35 ήλθον γάρ διχάσαι άνθρωπον κατά τού πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής· 36 και εχθροί τού ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.

Γιατί να πρέπει να ισχύει αυτός ο τόσος πονετικός λόγος;

Ναι Κύριε ξέρω ότι πρέπει να ισχύει, δώσε μας δύναμη όμως να το αντέξουμε.

Επίσης, που είναι βρε αδέλφια εκείνη η λαοθάλασσα στα συλλαλητήρια πριν μερικά χρόνια, με τον αρχιεπίσκοπο μπροστάρη;
Τόσο γρήγορα άλλαξαν όλα. Νομίζω όμως ότι πρέπει να το περάσουμε αυτό . Μόνοι μας, οι γνήσιοι πιστοί και Εκείνος.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό stratis » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:05 pm

Εκείνη η λαοθάλασσα...

Τι να απέγινε άραγε; Μάλλον θάλασσα ήταν και κύμα με κύμα χάθηκε και πήγε αλλού.

Κοίτα να δεις Γιώργο αν φτιάξω ένα καλό φαγητό στις 19:00 και περιμένω να το βγάλω στις 23:00 θα πρέπει να το κρατήσω και ζεστό. Ο αρχιεπίσκοπος τι έκανε; Κράτησε το ποίμνιο ζεστό; Και έτι περισσότερο σε μια περίοδο όπου η γενικότερη επίθεση-συντονισμένη προσπάθεια αποχαύνωσης έγινε μεγαλύτερη. Συγκρίνετε σήμερα με το 2000, θα σας φανεί παράδεισος τότε.

Τελικά όλα από το αποτέλεσμα κρίνονται, που σημαίνει ότι τα 3.200.000 υπογραφές και τα εκατομμύρια στις λαοσυνάξεις ήταν απλά για επίδειξη δύναμης, δεν υπήρχε σχέδιο, δεν υπήρχε τίποτε. Απλά επίδειξης δύναμης αλλά όχι αυτής που χρειάζεται για να στρώσουν τα πράγματα αλλά αυτής που μας δίνει εξουσίες και οικόπεδα για νέους μητροπολιτικούς ναούς. Διαφορετικά με τα τόσα εκατομμύρια εσύ ή εγώ ή ο όποιος άλλος εδώ θα είχε χαλάσει τον κόσμο.

Τέλος πάντων για να μη φύγουμε από το θέμα -φεύγουμε άραγε;- ο κόσμος έπρεπε και να κρατηθεί ζεστός. Τίποτε δεν έγινε και τα σκάνδαλα ψεύτικα ή μη χειροτέρευσαν την κατάσταση και έκοψαν τα πόδια του αρχιεπισκόπου.

Αυτός λοιπόν και εμείς όπως είπες. Αυτός τουλάχιστον είναι αξιόπιστος.



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:06 pm

stratis έγραψε:
Αυτός λοιπόν και εμείς όπως είπες. Αυτός τουλάχιστον είναι αξιόπιστος.


Ναι είναι. Αμήν. Ο Μόνος άξιος πίστης και εμπιστοσύνης.

Από τα 3,200,000 που αναφέρεις, εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι ψήφισαν επειδή το είπε ο Αρχιεπίσκοπος ή ο παπάς στην ενορία, ή επειδή κάποιος ζόρισε τους φίλους του κ.τ.λ. Στην πραγματικότητα πολύ λίγοι κατάλαβαν τότε, τι ετοιμάζει η νέα τάξη.
Και κάτι άλλο. Είναι ιδέα μου ή όντως ο αρχιεπίσκοπος ήταν το απαραίτητο ρεπορτάζ σε κάθε δελτίο; Τώρα έχουμε να τον δούμε κάτι μήνες…Τι ετοιμάζουν άραγε τα Μ.Μ.Ε; Και από αυτά τα περισσότερα υποταγμένα στη νέα τάξη είναι. Αφού πρώτα ξεφτίλισαν την εκκλησία με τα σκάνδαλα - για όσους σκανδαλίστηκαν- μετά σιωπή.
Θυμάμαι τις συζητήσεις για τις ταυτότητες, ώρες στα δελτία και τα τηλεοπτικά παράθυρα. Τώρα με την επίσκεψη του πάπα στην Πόλη, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Έβαλαν και αυτή τη Χούκλη πως τη λένε, να μας πείσει με το ζόρι για ‘την ιστορική συνάντηση’ και όλα καλά. Ούτε καν υπόνοια για αντίλογο. Που να βγεις και να πεις στο ειδικά διαμορφωμένο στούντιο για τη συνάντηση, με το βιντεογουόλ από πίσω να λέει για ‘αγάπη και ειρήνη’, ότι κάτι ετοιμάζεται.
«Πώς, τι είπες ; Είσαι αντίθετος με τη συμφιλίωση; Μα, όχι δεν είπα αυτό. Όχι αυτό είπες.» Και άντε να τα βγάλεις πέρα με δαύτους που τρίβουν τα χέρια τους για τέτοιες φασαρίες. Όλα πια αρχίζουν ξεκαθαρίζουν για τους πιστούς, και θολώνουν κι άλλο για τους υπολοίπους. Η μεγάλη πλάνη είναι σε εφαρμογή. Κύριε φύλαξε μας.



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό dionisis » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:07 pm

Αδέλφια μου Κυριακή σήμερα και πιστεύω ότι κάποιοι από εσάς σήμερα σηκώθηκαν και πήγαν εκκλησία. Αλήθεια αδέλφια, ποιά ήταν η στάση των ιερέων είπαν τίποτα για τα γεγονότα; Πήραν θέση;

Μακάριοι οι ακούοντες τον λόγον του Θεού και φυλλάσσοντες αυτόν. Λουκά, ΙΑ’, 28

μακάριοί έστε όταν ονειδίσωσιν υμάς και διώξωσιν και είπωσιν παν πονηρόν καθ υμών ψευδόμενοι ένεκεν εμού.

χαίρετε και αγαλλιάσθε, ότι ο μισθός υμών πολύς εν τοις ουρανοίς. ούτως γαρ εδίωξαν τους προφήτας τους προ υμών. Ματθ. Ε’ 3-12



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό dionisis » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:07 pm

stratis έγραψε:Εκείνη η λαοθάλασσα..
Τι να απέγινε άραγε; Μάλλον θάλασσα ήταν και κύμα με κύμα χάθηκε και πήγε αλλού.



Μα αδελφέ μου Στρατή δεν άκουσες δήλωση του Αρχιεπισκόπου που είπε (για τις ταυτότητες τουλάχιστον και δεν ξέρω αν εννοούσε και για επερχόμενες κρίσεις-θέματα) ότι δεν θα ξανακατέβουμε στους δρόμους κα ότι αυτά είναι για τους "γραφικούς".


Αυτό που πόσταρες αδελφέ Γεώργιε τα λέει όλα

35 ήλθον γάρ διχάσαι άνθρωπον κατά τού πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής· 36 και εχθροί τού ανθρώπου οι οικιακοί αυτού.

Γιατί να πρέπει να ισχύει αυτός ο τόσος πονετικός λόγος;

Ασχολούμε με το θέμα (του διάλόγου) αυτό εδώ και πολύ καιρό. Περίπου 5-6 χρόνια. Το έναυσμα ήταν η επίσκεψη του τότε Πάπα στην Ελλάδα.

Υπήρχαν φωνές που ήταν υπέρ και φωνές που ήταν κατά. Θλίψη μεγάλη και μπερδεψούρα. Μα γιατί αναρωτιόμουν; Ορθοδοξία Ναι! Δεν ακούω κανέναν. Ξεκινάω εν λευκώ. Έμαθα πάρα πολλά. Προσπάθησα να τα μεταφέρω σε δικούς μου ανθρώπους.. Του κάκου όμως.... Αυτά αγαπητέ Γεώργιε για τον λόγο του Κυρίου μας που μετέφερες.

Το ευτύχημα όμως και Σε ευχαριστούμε Κύριε είναι ότι έστω και σε ένα ολόκληρο σόϊ και μια ολόκληρη γειτονιά είναι πιθανόν να υπάρχει ορθόδοξη φωνή. Αυτό είναι ευτύχημα. Την χρονική στιγμή που ο Κύριος μας θα ανοίξει τα πνευματικά αυτιά όλων αυτών δεν την ορίζουμαι. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε για αυτούς και η χρονική στιγμή θα έρθει...



nikostheater
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:44 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό nikostheater » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:08 pm

Θα συμφωνησω με τον Πατερα Μαξιμο.
Υπαρχει βεβαια πιθανοτητα να γινη πληρης ενωση,αλλα δεν νομιζω να την δουμε οσο ζουμε εμεις...πιο πιθανο να την δουν τα εγγονια η τα δισεγγονα μας και ο λογος ειναι οι τοσες αιρετικες αλλαγες που εκαναν οι Καθολικοι οσον αφορα την Εκπορευση του Αγιου Πνευματος,για την υποθεση του οποιου διαβασα διαφορα και αρκετοι κλινουν στο γεγονος της διαφορας των εννοιων αναμεσα σε Ελληνικη και Λατινικη.Παντως οσον αφορα αυτο,προσπαθει η Παπικη Εκκλησια να βαλει νερο στο κρασι της και απο οτι ξερω δεν το λενε πια το filioque στο πιστευω τους τοσο συχνα η και καθολου.Η ταση δειχνει οτι πανε σιγα σιγα να το ξεφορτωθουν χωρις να φαινεται οτι υποκυπτουν στην Θεολογικη αληθεια της Ορθοδοξιας..δλδ οπως λενε οι Αμερικανοι "to save face".)
Τωρα,οι αλλες διαφορες δυστυχως ειναι παραγωγα της αρχομανιας της Παπικης Εκκλησιας και παραγωγα της αιρεσης του filioque ως επι το πλειστον οπου ως γνωστον,οταν περναει μια αιρετικη θεση,στην πορεια βρισκουν θεση στο δογμα σιγα σιγα και αλλες αιρετικες θεσεις,λιγοτερο η περισσοτερο υπουλες η εξωφρενικες.
Η δυσκολια λοιπον της Ενωσης υποκειται στα Θεολογικα,λατρευτικα,διοικητικα,κοινωνικα κλουβια που εχει εγκλωβισει τον εαυτο της η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια,κατ'εμε πολλοι ιεραρχες τους το εχουν πληρως αντιληφθει (και ο σημερινος Παπας) και ψαχνουν τροπους να προσεγγισουν την Ανατολικη Ορθοδοξη Εκκλησια.
Νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι,οχι γιατι μπορει να μας νοθευσουν,αυτο ειναι αδυνατον οσο κραταμε ψηλα την σημαια της Πιστης μας.
Πρεπει να προσεξουμε για τυχον τρικολοποδιες απο δυναμεις και στις 2 Εκκλησιες αλλα ειδικα στην Δυτικη που δεν θελουν σωστη Ενωση αλλα απλα πασαλλειμμα για να μην χασουν τα οποια κεκτημενα.
Εγω ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος.
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μας πιανει ακρατος πανικος.
Απλα χρειαζεται προσευχη και προσοχη.



Psilos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:48 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Psilos » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:09 pm

Πρέπει να αναφέρω κάτι που ίσως διέφυγε της προσοχής ορισμένων. Είναι κάτι που το άκουσα στην ΕρτΣάτ και νομίζω ότι ειπώθηκε από τον εκπρόσωπο του Φαναρίου που ήταν καλεσμένος στην εκπομπή και ήταν αυτός που εξηγούσε το τι περιελάμβανε (το τυπικό) η επίσκεψη του Πάπα.

Κάποια στιγμή μίλησε για Ενότητα μεταξύ των δύο εκκλησιών και όχι για Ένωση και είπε πως πρέπει να τονισθεί αυτό.
Νομίζω ότι δεν ήταν τυχαία η διατύπωση αυτή και βρήκε τους αποδέκτες της.



Psilos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:48 pm

Re: Διάλογος της Ορθοδόξου Εκκλησίας με άλλα δόγματα;

Δημοσίευσηαπό Psilos » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:09 pm

Πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να διακρίνουμε ότι τον τελευταίο καιρό το Φανάρι περνάει δύσκολες στιγμές λόγω της τουρκικής αδιαλλαξίας.

Το Φανάρι, είμαι της άποψης, πως στο πρόσωπο του ηγέτη της ισχυρής δυτικής αδελφής Εκκλησίας έψαχνε ένα "χέρι βοηθείας", το οποίο θα ενίσχυε το κύρος και θα υπενθύμιζε στους τούρκους ότι η οικουμενικότητα του Φαναρίου αναγνωρίζεται από τα περισσότερα και ισχυρά κράτη παγκοσμίως, μιας και ο Πάπας είναι ο πνευματικός ηγέτης τους. Όντως, ο Πάπας προσφώνησε τον Πατριάρχη "Οικουμενικό Πατριάρχη", πράγμα που δεν άρεσε καθόλου στους τούρκους.

Κακά τα ψέματα, τα τελευταία χρόνια η σύγκρουση συμφερόντων σε παγκόσμιο επίπεδο, επέφερε και τη σύγκρουση μεταξύ θρησκειών και ιδιαίτερα του Χριστιανισμού με τον Μουσουλμανισμό, η οποία παρήγαγε και αρκετά φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού εκ μέρους των μουσουλμάνων.

Έχω την αίσθηση, λοιπόν, την οποία μου ενίσχυσε και η δήλωση του εκπροσώπου του Φαναρίου, πως το Φανάρι επεδίωξε να στείλει μήνυμα προς τους μουσουλμάνους, και ιδιαίτερα προς του τούρκους, πως μεταξύ των Χριστιανών υπάρχει ενότητα, κι ας μην έχει επέλθει η ένωση των δύο Εκκλησιών.
Μιλώντας για ενότητα και όχι για ένωση, πιστεύω πως καθησύχασε ή επεδίωξε να καθησυχάσει και όσους ορθοδόξους αντιδρούσαν ή είδαν με δύσπιστο μάτι το όλο «εγχείρημα».

Αν κάποια στιγμή γίνει πραγματικότητα η ευλογημένη ένωση, αυτό θα είναι έργο σίγουρα του Κυρίου μας που θα φωτίσει τους πνευματικούς ηγέτες να πράξουν κατά τρόπο ώστε να πείσουν το λαό ότι είναι πραγματικοί μαθητές Του, σύμφωνα με την εντολή που έδωσε ο ίδιος ο Κύριος:

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ ΙΓ΄
«34 εντολήν καινήν δίδωμι υμίν ίνα αγαπάτε αλλήλους, καθώς ηγάπησα υμάς ίνα και υμείς αγαπάτε αλλήλους. 35 εν τούτω γνώσονται πάντες ότι εμοί μαθηταί εστε, εάν αγάπην έχητε εν αλλήλοις.»




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες