Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:30 pm

Ευχαριστώ όλα τα μέλη της παρέας κι ιδιαίτερα τον π. Μάξιμο για τη συμβολή τους ν' απαντηθεί το ερώτημα μου για το διάλογο μεταξύ της Ορθόδοξης Εκκλησίας και των άλλων δογμάτων. Νομίζω ότι το θέμα έχει ήδη εξαντληθεί κι άρχισε να ξεστρατίζει απ΄ το σκοπό του.

Αξίζει όμως τον κόπο σαν συνέχεια ν΄αποτιμήσουμε την επίσκεψη του πάπα στην Τουρκία κι ιδιαίτερα στο Πατριαρχείο. Μερικά ερωτήματα που μπορούν να βοηθήσουν στην αποτίμηση είναι;

Ποιός νομίζεται ότι είναι ο λόγος που οδήγησε τον πάπα να πραγματοποιήσει την επίσκεψη αυτή;

Ωφελήθηκε ή υπέστη βλάβη η Ορθόδοξη Εκκλησία απ΄την επίσκεψη αυτή;

Ωφελήθηκαν ή υπέστησαν βλάβη τα συμφέροντα του Πατριαρχείου όσον αφορά τη σχέση του με το Τουρκικό κράτος και τη διεθνή κοινότητα;

Τελικά αποτιμώντας ψύχραιμα τ΄αποτελέσματα νομίζεται ότι η επίσκεψη αυτή έπρεπε να γίνει ή όχι, ποιον ωφέλησε και ποιον έβλαψε;

Παρακαλώ αδέλφια να διατυπώσετε τις απόψεις σας με ψυχραιμία, με περίσκεψη και χωρίς συναισθηματισμούς.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό dionisis » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:32 pm

Νίκος έγραψε: Ευχαριστώ όλα τα μέλη της παρέας κι ιδιαίτερα τον π. Μάξιμο για τη συμβολή τους ν' απαντηθεί το ερώτημα μου για το διάλογο μεταξύ της Ορθόδοξης Εκκλησίας και των άλλων δογμάτων. Νομίζω ότι το θέμα έχει ήδη εξαντληθεί κι άρχισε να ξεστρατίζει απ΄ το σκοπό του.


Ο σκοπός του ποιός είναι αδελφέ μου; Να το δούμε όπως θέλουν κάποιοι ή όπως πρέπει; Δεν νομίζω αδελφέ μου ότι ξεστρατίζει..... Δεν νομίζω ότι έχει εξαντληθεί από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένας αδελφός μη ησυχασμένος. Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει και μένα τις απορίες μου να ησυχάσω και γω...

Επιτρέπετε να γίνετε ορθόδοξος γάμος ανάμεσα σε ορθόδοξο και καθολικό; Μήπως η εκκλησία μας ορίζει τον βαπτισμό του ετερόδοξου και εν συνεχεία γάμος; Επιτρέπετε ορθόδοξοι να πηγαίνουν να παντρεύονται σε καθολική εκκλησία; Ρυθμίζονται τα παραπάνω από κανόνες της Εκκλησίας; Είναι σε ισχύ μέχρι σήμερα; Αν όχι, έχει γίνει καμμία Πανορθόδοξος Σύνοδος και διορθώθηκε ή το ρύθμισε ένας οικουμενιστής από μόνος του; Μου θυμίζει κάτι από αλάθητο.. από πρωτείο...



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό dionisis » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:33 pm

Νομίζω ότι το θέμα έχει ήδη εξαντληθεί κι άρχισε να ξεστρατίζει απ΄ το σκοπό του.


Πόσοι αδέλφια μου νομίζετε ότι το θέμα έχει εξαντληθεί;

Νίκο μου συγγνώμη απλά εγώ δεν έχω ησυχάσει.



Άβαταρ μέλους
dionisis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:23 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό dionisis » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:33 pm

Υπάρχει το 666 στο γραμμωτο κώδικα ναι ή όχι; Εκπρόσωπος της Ιεράς Συνόδου της εκκλησίας της Ελλάδος και ειδικός επί των αιρέσεων (το έχω επίσης σε dvd) βγήκε και είπε ότι από Πανεπιστήμια της Αμερικής έχουν έγγραφες επιβεβαιώσεις ότι δεν υπάρχει!!!! Ποιόν να πιστέψω; Μήπως την αλήθεια την ξέρει και ο μπακάλης της γειτονιάς μας; Γιατί δεν λένε την αλήθεια ή μήπως δεν την ξέρουν; Να τους την πούμε εμείς τότε αδέλφια μου;

Μήπως θα πρέπει σιγά σιγά και ένας-ενας να κάνουν ομολογία Πίστεως έτσι ώστε να ξέρουμε και εμείς με ποιούς είμαστε; Πότε στην Εκκλησιαστική Ιστορία χρειάστηκε ιερείς να κάνουν Ομολογία Πίστεως; Την ενθρόνιση ενός αιρεσιάρχη παρακολούθησε από το άλογο του ένας ιερέας και το απόγευμα σήμανε εσπερινό και δεν πάτησε κανένας στον ναό! Χρειάστηκε να κάνει Ομολογία για να τον εμπιστευτούν οι πιστοί... Υπάρχουν παρόμοια ιστορικά γεγονότα περί ενώσεως και τι στάση κράτησαν οι άγιοί μας; Μημιτές αγίων δεν πρέπει να είμαστε ή μημιτές κατ 'επιλογήν;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:33 pm

Φίλε Διονύση,

εγώ έβαλα το ερώτημα κι έτσι μπορώ να πω ότι ικανοποιήθηκα απ΄ τις απαντήσεις, όμως αν εσύ νομίζεις ότι πρέπει να συνεχιστεί η συζήτηση σε άλλο επίπεδο μπορείς να τη συνεχίσεις σ΄εκείνο το topic. Εδώ θα παρακαλέσω ιδιαιτέρως να συζητήσουμε το θέμα του τίτλου. Ο αποπροσανατολισμός μιας συζήτησης την καταστρέφει και διώχνει τα μέλη απ΄αυτήν γι αυτό για τα ερωτήματα που βάζεις θα σου απαντήσω εκεί.

Παρακαλώ το διαχειριστή να μεταφέρει τα μηνύματα του Διονύση και το μήνυμα αυτό στο άλλο topic "Διάλογος της Ορθόδοξης Εκκλησίας με τ' άλλα δόγματα, Πρέπει να γίνεται ή όχι διάλογος;"


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

nikostheater
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:44 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό nikostheater » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:34 pm

Ποιός νομίζεται ότι είναι ο λόγος που οδήγησε τον πάπα να πραγματοποιήσει την επίσκεψη αυτή;

Ωφελήθηκε ή υπέστη βλάβη η Ορθόδοξη Εκκλησία απ΄την επίσκεψη αυτή;

Ωφελήθηκαν ή υπέστησαν βλάβη τα συμφέροντα του Πατριαρχείου όσον αφορά τη σχέση του με το Τουρκικό κράτος και τη διεθνή κοινότητα;

Τελικά αποτιμώντας ψύχραιμα τ΄αποτελέσματα νομίζεται ότι η επίσκεψη αυτή έπρεπε να γίνει ή όχι, ποιον ωφέλησε και ποιον έβλαψε;

Παρακαλώ αδέλφια να διατυπώσετε τις απόψεις σας με ψυχραιμία, με περίσκεψη και χωρίς συναισθηματισμούς.



Παρατηρω οτι η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια επιδιωκει την επαφη με τους Ορθοδοξους.
Φαινεται οτι επιθυμουν παρα πολυ την ενωση.
Το πως και το γιατι δεν το ξερω,αλλα ειδικα ο Βενεδικτος ΙΣΤ' οπου σταθει και οπου βρεθει για ενωση μιλαει.
Περιεργο λιγακι,αν σκεφτειτε οτι ηταν επικεφαλης του συμβουλιου της Πιστης,διαδοχου της Ιερας Εξετασης.
Το σιγουρο ειναι οτι ειναι ο κορυφαιος Θεολογος της Δυσης αυτη την στιγμη.
Η Ορθοδοξια δεν γνωριζω αν υπεστη βλαβη ή ωφελεια,αυτο μενει να το δουμε.
ΕΚ πρωτης οψεως η Ορθοδοξια και ειδικα το Πατριαρχειο βγαινει κερδισμενο τοσο Εκκλησιολογικα οσο και πολιτικα.
Εκκλησιολογικα γιατι εμφανιζεται με πανηγυρικο τροπο οτι ειναι το κεντρο της Ορθοδοξιας και αψηφα τις τρικλοποδιες της Ρωσιας.
Το ιδιο καταφερνει και εναντι της Εκκλησιας της Ελλαδος,που τα προηγουμενα χρονια υπο τον Αρχιεπισκοπο Χριστοδουλο πριονιζε τον Θρονο της Πολης.
Βγαινει σιγουρα κερδισμενο πολιτικα εναντι της Τουρκιας.
Περαιτερω αποτελεσματα θα δουμε στην πορεια του χρονου..



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:34 pm

Νίκο σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:34 pm

Θα προσπαθήσω να ανταποκριθώ στο αίτημα του Νίκου για αυστηρή προσέγγιση του θέματος της επίσκεψης του πάπα στην Κωνσταντινούπολη.

Καταρχήν, είχαμε ωφέλη;

Πρακτικά δε νομίζω ότι υπήρξε κανένα ουσιαστικό κέρδος. Μια δήλωση που αποκαλεί τον πατριάρχη οικουμενικό. Ε και; Και οι Η.Π.Α. οικουμενικό τον αποκαλούν; Έγινε τίποτε όσον αφορά τους Τούρκους; Φυσικά είχαμε και την έκφραση συμπαράστασης στα πάγια αιτήματα του Φαναρίου. Ουσία όμως; 0!
’λλωστε ο πάπας έσπευσε να χρυσώσει το χάπι δηλώνοντας πόσο αγαπά τους Τούρκους και τον ανύπαρκτο πολιτισμό τους.

Δε βλέπω λοιπόν κανένα ώφελος, πέρα από το λίγο που το Πατριαρχείο κέντρισε τα φώτα της δημοσιότητας.

Στη συνέχεια, αρνητικά υπήρξαν;

Σαφώς και ναι. Το πατριαρχείο κολυμπάει και ξανοίγεται σε πολύ βαθιά και επικίνδυνα νερά. Στο όνομα της διπλωματίας ξεχνά τα ιστορικά δεδομένα με τους παπικούς καθώς και τους ιερούς κανόνες για την κοινωνία με αυτούς. Αφήνει τον πάπα να ευλογεί -που ακούστηκε ο αιρετικός να ευλογεί!- για λίγα ψίχουλα στην ουσία.

Παράλληλα όπως λέει και το τραγούδι "ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε" καθώς και σε όλους τους σκεπτόμενους χριστιανούς ορθοδόξους.

Με τη δήλωση του Βαρθολομαίου ότι το πρωτείο είναι το βασικό θέμα διαφοράς και όχι το filioque ή η όστια, το καθαρτήριο πυρ κλπ, με οδηγεί στο συμπέρασμα που λέει κι η Γραφή για τον Πιλάτο, ότι αγάπησε περισσότερο τη δόξα των ανθρώπων.

Ακούστηκε η ενότητα αλλά στο βάθος διαφαίνεται η ένωση...και πολύ φοβάμαι ότι μιλάμε για ένωση που δε θα είναι αρεστή στο Θεό. Μια σύγχρονη Φερράρα Φλωρεντία όπου μπορεί ίσως να νικήσουμε στα σημεία με 10-4 αλλά και πάλι σε κάποια πράγματα θα ζητηθεί να κάνουμε πίσω. Όταν όμως βρίσκεσαι στη σωστή πορεία απαγορεύεται και η ελάχιστη παρέκκλιση.

Η αποδοχή και τελικά επικείμενη επίσκεψη του αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου στο Βατικανό στις 14/15 Δεκέμβρη νομίζω επιβεβαιώνει τη σχετική κινητικότητα. Τελικά ο αρχιεπίσκοπος μετά από 1 χρόνο περίπου που έγινε η πρόσκληση και παρά τις αρκετές αντίθετες φωνές αποφάσισε να πάει στο Βατικανό. Μαγειρεύεται κάτι ή απλά προσπάθεια για δημοσιότητα σε διεθνές επίπεδο μετά την όποια προβολή του Φαναρίου;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:35 pm

Με τη δήλωση του Βαρθολομαίου ότι το πρωτείο είναι το βασικό θέμα διαφοράς και όχι το filioque ή η όστια, το καθαρτήριο πυρ κλπ, με οδηγεί στο συμπέρασμα που λέει κι η Γραφή για τον Πιλάτο, ότι αγάπησε περισσότερο τη δόξα των ανθρώπων.

Ακούστηκε η ενότητα αλλά στο βάθος διαφαίνεται η ένωση...και πολύ φοβάμαι ότι μιλάμε για ένωση που δε θα είναι αρεστή στο Θεό. Μια σύγχρονη Φερράρα Φλωρεντία όπου μπορεί ίσως να νικήσουμε στα σημεία με 10-4 αλλά και πάλι σε κάποια πράγματα θα ζητηθεί να κάνουμε πίσω. Όταν όμως βρίσκεσαι στη σωστή πορεία απαγορεύεται και η ελάχιστη παρέκκλιση.


Μα, Στρατή, το βασικό θέμα της διαφοράς είναι το πρωτείο και το αλάθητο του πάπα αφού απ΄ αυτό προήλθαν όλες οι υπόλοιπες κακοδοξίες των παπικών. Ο πάπας, όπως ξέρεις, σε αντίθεση με την παράδοση της Εκκλησίας έβαλε τον εαυτό του πάνω από τις Οικουμενικές Συνόδους και μπορεί να αποφασίζει μόνος του επί δογματικών θεμάτων, ακόμη και να απορρίπτει τις αποφάσεις Οικουμενικών Συνόδων. Επομένως αν δε λυθεί το πρόβλημα αυτό δεν μπορεί να λυθεί κανένα άλλο. Άλλωστε ο Πατριάρχης το αναφέρει, γιατί αυτός ήταν ο λόγος που ναυάγησαν την τελευταία φορά οι συνομιλίες.

Γι αυτό το λόγο, κι επειδή ο πάπας δεν πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον σκοπεύει ν' αποχωριστεί το πρωτείο του, δεν πρόκειται να γίνει ένωση των δύο Εκκλησιών. Στην πραγματικότητα η ένωση αυτή είναι τόσο πιθανό να πραγματοποιηθεί όσο και είναι και το να μπεί η Τουρκία στη Ευρωπαϊκή Ένωση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Η επίσκεψη του πάπα στο πατριαρχείο, Αποτίμηση

Δημοσίευσηαπό stratis » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:35 pm

Για μένα όπως αντιλαμβάνομαι την πίστη το πρωτείο είναι δευτερεύον σε σχέση με το filioque, την όστια και τη θεωρία του καθαρτηρίου πυρός. Είναι περισσότερο ζωτικής σημασίας ζητήματα.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες