Χ.Ο.Ε. Ένα ελληνικό παρακλάδι των Κουακέρων - Μορμόνων.

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:26 pm

Χ.Ο.Ε. Ένα ελληνικό παρακλάδι των Κουακέρων - Μορμόνων.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ » Τρί Αύγ 28, 2012 8:07 am

ειναι υποχρεωση ολων μας , ως χριστιανοι ορθοδοξοι να υπερασπιζόμαστε την πιστη μας και να παλευουμε γι'αυτην .
το τελευταιο διαστημα εχει κανει την εμφανιση του καποιος , ηλικομενος απ'οτι ακουσα , ο οποιος ισχυριζεται πως αυτος θα σωσει την Ελλαδα και μιλαει για την ορθοδοξια . σε πολλα θεματα μαλον μιλαει σωστα αλλα κινητε εκτως εκκλησιας και ατομικα . γνωριζει κανεις σχετικα με αυτο το θεμα ? με ενδιαφερει οποιαδηποτε πληροφορια . ειμαι στην μητροπολη του πειραια και εχω σχεσεις και με ανθρωπους της μητροπολεως αλλα και με ανθρωπους απο την ιερα συνοδο . πρεπει να δρασουμε πριν ειναι πολυ αργα . τον ακολουθουν παρα πολοι και μονο στην Λαρισα εχει περισσοτερους απο χιλιους οπαδους . οπως ξερουμε ολοι πολυ καλα , μπορει καπιος να λεει αληθειες και με ενα λαθος εσκεμενο η οχι να παρει στο λαιμο του πολους αλους . λενε πως ειναι μαραγκος στο επαγγελμα , οτι εχουν οργανωθει μυστικα , και ισως γραφοντε οι ενδιαφερομενοι σαν μελη .... κατι σαν μυστικη αδελφοτητα δηλαδη . παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει ας βοηθησει , το θεμα ειναι σοβαρο .



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 8:08 am

Πολύ αόριστη η δημοσίευσή σου Γιώργο.

Νομίζω ότι κατάλαβα για ποιον λες, αλλά δεν είμαι βέβαιος. Είχα κάνει μια σχετική δημοσίευση στο athonite.gr/forum, αλλά δυστυχώς χάθηκε μαζί με το forum.

Θα προσπαθήσω να θυμηθώ πως λένε αυτή την οργάνωση και θα γράψω σχετικά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:26 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ » Τρί Αύγ 28, 2012 8:08 am

δεν γνωριζω κατι περισσοτερο ... ψαχνω πληροφοριες ... θα κινηθω μεσω συνοδου . ξερεις καποιον που να γνωριζει περισσοτερα ? πριν ποσο καιρο το εμαθες εσυ ? εγω μολις πριν δυο μερες .



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 28, 2012 8:12 am

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά.
Υπάρχει μήπως κάποια περισσότερη πληροφορία, πχ το όνομά του;


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:26 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ » Τρί Αύγ 28, 2012 8:13 am

οχι δεν γνωριζω ... κινουντε μαλον ''υπογειως'' .
το αγιογραφικο δεν καταλαβαινω πως να το εξηγησω .... ?????????? που κολαει δηλαδη?



Παΐσιος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2012 2:03 pm
Τοποθεσία: Αλέξανδρος

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Παΐσιος » Τρί Αύγ 28, 2012 8:17 am

Γιώργο
τί σημαίνει, αλήθεια, αυτή η ορθογραφία σου. Τα ορθογραφικά λάθη είναι πολλά και ανεξήγητα, ακόμη και για έναν ανορθόγραφο!!!!



xerouvim
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:46 pm
Τοποθεσία: Παράσχος. Λάρισα

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό xerouvim » Τρί Αύγ 28, 2012 8:19 am

Xαίρετε αδέλφια
Με λένε Παράσχο, επειδή μου κίνησε την προσοχή το θέμα θα ήθελα τον Γιώργολ. να μου απαντήσει στα παρακάτω..

το τελευταιο διαστημα εχει κανει την εμφανιση του καποιος , ηλικομενος απ'οτι ακουσα , ο οποιος ισχυριζεται πως αυτος θα σωσει την Ελλαδα και μιλαει για την ορθοδοξια


Εννοείς τον Νικόλαο Μουτσάκη αδερφέ?

ειμαι στην μητροπολη του πειραια και εχω σχεσεις και με ανθρωπους της μητροπολεως αλλα και με ανθρωπους απο την ιερα συνοδο . πρεπει να δρασουμε πριν ειναι πολυ αργα . τον ακολουθουν παρα πολοι και μονο στην Λαρισα εχει περισσοτερους απο χιλιους οπαδους


Επειδή εγώ είμαι κάτοικος της Λάρισας μπορώ να επιβεβαίωσω ότι η συγκεκριμένη αίρεση έχει απλώσει τα πλοκάμια της στην Πόλη μας, ο αριθμός των μελών της δεν μας είναι γνωστός.

οπως ξερουμε ολοι πολυ καλα , μπορει καπιος να λεει αληθειες και με ενα λαθος εσκεμενο η οχι να παρει στο λαιμο του πολους αλους . λενε πως ειναι μαραγκος στο επαγγελμα , οτι εχουν οργανωθει μυστικα , και ισως γραφοντε οι ενδιαφερομενοι σαν μελη .... κατι σαν μυστικη αδελφοτητα δηλαδη . παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει ας βοηθησει , το θεμα ειναι σοβαρο .


Το επικίνδυνο είναι ότι συστήνουνε τον εαυτό τους στα υποψήφια θύματα τους ως Ορθόδοξοι και ως άτομα της Εκκλησίας, ενώ στην πραγματικότητα κινούνται κοντά σε βασικές αρχές των Πεντηκοστιανών! Λύκος με ένδυμα προβάτου δηλαδή.

Θα παραθέσω ένα link κατατοπιστικό περι των κακοδοξιών τους
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:e4SYaNldFi8J:www.egolpion.com/xoe_psaltakis.el.aspx+%CF%87%CE%BF%CE%B5&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 8:19 am

Μπράβο Παράσχο, αυτή είναι η οργάνωση που είχα υπόψη μου κι εγώ, η ΧΟΕ. Δε νομίζω όμως ότι εκτός Λαρίσης έχει και πολλούς οπαδούς.

Παράσχο καλωσόρισες στην παρέα μας.

Αλέξανδρε, δεν πειράζει η ορθογραφία, το περιεχόμενο μας ενδιαφέρει κυρίως. Ο καθένας ας γράφει όπως μπορεί, κατά προτίμηση όμως με ελληνικούς χαρακτήρες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τρί Αύγ 28, 2012 8:20 am

Eπισκεπτώμενος την ιστοσελίδα που παρέθεσε ο Παράσχος αναφορικά με την οργάνωση Χ.Ο.Ε., κατάλαβα ότι πρόκειται για μια πολύ ύπουλη οργάνωση, που πρέπει να προσεχθεί. Προσεγγίζει πολύ τις προτεσταντικές αιρέσεις, με μανδύα ορθόδοξο. Γι' αυτό ακριβώς είναι ύπουλη. Ας ελπίσουμε ότι η δράση της θα καμφθεί και δεν θα επεκταθεί πέραν της Λάρισας.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:26 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ » Τρί Αύγ 28, 2012 8:21 am

Παΐσιος έγραψε:Γιώργο
τί σημαίνει, αλήθεια, αυτή η ορθογραφία σου. Τα ορθογραφικά λάθη είναι πολλά και ανεξήγητα, ακόμη και για έναν ανορθόγραφο!!!!


δεν σε καταλαβαινω , υπονοεις κατι ???? δεν νομιζω πως υποχρεωσα καποιον να διαβαζει οτι γραφω .... και μην κρινεις ποτε τον οποιοδηποτε ανθρωπο απο κατι τετοιο ... Ο ΘΕΟΣ δεν κρινει αυτα .... ας γινουμε αληθινοι ορθοδοξοι χριστιανοι και οχι μονο στο ονομα , η αγαπη φιλε δε κοιτα ορθογραφικα η συντακτικα λαθη . ας ριξουμε λιγο τον εγωισμο μας




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες