Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 1:34 am

Συμφωνώ, ότι πρέπει να υπάρχουν όρια ανοχής, αλλά θέλει προσοχή. Η κατάκριση πλασάρεται τόσο ωραία από τον διάβολο, που μπορεί να πιστεύεις, ότι υπερασπίζεσαι τα πιστεύω σου και να κατακρίνεις βαφτίζοντας το υπεράσπιση. Και εγώ το κάνω πάρα πολύ αυτό. Το καλύτερο παράδειγμα είναι ο Ίδιος ο Κύριος μπροστά στους Φαρισαίους.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:30 am

Η μονη ατομικη αντιμετωπιση ειναι να τους κοβεις: δεν ενδιαφερομαι. Και να προχωρας με αδιαφορια. Ουτε επιθεση αλλα ουτε και ευγενεια γιατι και στις δυο περιπτωσεις θα γινει διαλογος και αυτοι θα κερδισουν κατι, εσυ θα χασεις κατι. Αδιαφορια κα καμια συζητηση.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 1:33 pm

Εγώ αναφέρθηκα στη ξεδιπλωμενη απάντηση του Θόδωρου. :D Τώρα δεν έχω συναντήσει για να πω. Μπορεί να πω δεν ενδιαφέρομαι, μπορεί και να ξεκινήσω εγώ τον προσυλητισμο στην Ορθοδοξία. :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Σάβ Ιαν 27, 2018 2:50 pm

Θεόδωρε χρειάζεται ψυχραιμία. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι αιρετικοί και γενικά μη Ορθόδοξοι που ζούνε στην Ελλάδα ξεφεύγουν αλλά εμείς σαν Ορθόδοξοι οφείλουμε να έχουμε ψυχραιμία. Δεν πρέπει να βριζομαστε ούτε με τους Ιεχωβάδες, ούτε με τους Πεντηκοστιανούς, ούτε με τους Ευαγγελιστές, ούτε με τους άθεους, ούτε με τους παλαιοημερολογιτες,ούτε με τους αλλόθρησκους γενικά.Δεν είμαστε Σαουδική Αραβία να κρεμάμε όποιον δεν ασπάζεται την ιδεολογία μας.Είμαστε δημοκρατικό φιλελεύθερο κράτος της ευρωπαϊκής Ενωσης.Σαν Ορθόδοξοι θα διεκδικήσουμε αν χρειαστεί το δίκιο μας αλλά με πραότητα και ηρεμία όχι με βρισιές, ξύλο κτλ όλα αυτά είναι αντι-ορθοδοξες μέθοδοι.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:17 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Οι αρχαίοι υμών πρόγονοι αν και δεν ήταν χριστιανοί είχαν κάποια καλά ρητά.Ενα από αυτά είναι το συν Αθηνά και χείρα κίνει.Πρέπει σαν Ορθόδοξος να θέσουμε κάποια όρια στο τι ανεχομαστε και τι όχι. Να ξεκαθαρίσουμε σε όσους αιρετικούς(κι όχι μόνο) ότι εφόσον ζούνε σε κράτος που φτιάχτηκε από Ορθόδοξους και την Ορθόδοξη εκκλησία οφείλουν να σέβονται τον ιδρυτή του κράτους αυτού δηλαδή την Ορθόδοξη εκκλησία. Αν έχουν προβλήματα μαζί της και δεν τους αρέσει η παρουσία της Ορθοδοξίας στην καθημερινοτητα της Ελλασας(εικόνες σε διάφορες υπηρεσίες, αγιασμοι κτλ) να φύγουν να πάνε σε άλλη χώρα όπου θα νιώθουν πιο άνετα να κάνουν προσυλητισμό ή ότι τους αρέσει τελωσπαντων. Η ανοχή είναι αρετή.Η υπερβολική ανοχή όμως βλάπτει.Εδώ υπήρξαν περιπτώσεις (νομίζω αναφέρθηκαν και σε αυτό το forum παλιά πριν κάποια χρόνια δηλαδή) ατόμων που έκαναν μηνύσεις γιατί χτυπούσαν οι καμπάνες της γειτονικής εκκλησίας(!!!!).Ομως ο προσυλητισμός των αιρετικών δεν ενοχλεί. Γι αυτο είναι κατ εμέ αναγκαίο να μπουν κάποια όρια.Πριν λιγες μερες που είχα πάει σε μία βάπτιση έξω από την εκκλησία ήταν Ιεχωβάδες και μοίραζαν φυλλάδια εξηγώντας πως ο νηπιοβαπτισμός είναι αντιχριστιανική πρακτική (ενώ το να αρνείσαι την θεότητα του Ιησού είναι χριστιανικη).Μόλις ο ιερέας πήγε και τους είπε να φύγουν εκείνοι θρασύτατα απάντησαν πως ήταν εξω από τον χώρο της εκκλησίας στο πεζοδρόμιο που ήταν δημόσιος χώρος και εφόσον λέει ήταν σε δημόσιο χώρο θα κάνουν ότι θέλουν ενώ φανερά εκνευρισμένος ένας εξ ατωνε(πρώτη φορά είδα Ιεχωβά να νευριαζει είναι η αλήθεια συνήθως εμφανίζονται ευγενικοί για να πλανεψουν αφελείς) είπε πως θα έπρεπε να απαγορευτεί δια νομου αυτός ο εικονικός πνιγμός μωρών (έτσι είπε το νηπιοβαπτισμό) αλλά τελικά του είπαν οι άλλο Ιεχωβάδες που ήταν μαζί του να ηρεμήσει. Πάντως δεν έφυγαν από εκεί οι Ιεχωβάδες και συνέχιζαν να μοιράζουν τα φυλλάδια κάποιοι μάλιστα τα πήραν χωρίς ντροπή. Ετσι που πάμε στο όνομα της ανοχής θα δεχτούμε και να απαγορευτεί η βάπτιση των παιδιών και να απαγορευτούν να χτυπάνε οι καμπάνες μη τυχόν ενοχληθούν οι μειονότητες.Αυτό θέλουμε σαν Ορθόδοξοι;


Θεόδωρε μπερδεύεις την Εκκλησία με το κράτος. Η Εκκλησία δεν υπήρξε ποτά κράτος και έχει ταλαιπωρηθεί κατά καιρούς από τις παρεμβάσεις του κράτους στη λειτουργία της, ανάλογα με το ποιος το κυβερνούσε. Σήμερα η κυβέρνηση είναι στην πλειοψηφία της αντίχριστη. Η Εκκλησία διώκεται στο όνομα της ανεξιθρησκείας και ευνοούνται οι κάθε λογής αιρετικοί και τσαρλατάνοι. Θεωρείς, ότι ευθύνεται η Εκκλησία γι αυτή τη συμπεριφορά του κράτους;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:40 pm

Θεωρώ ότι ευθύνεται κι αυτή κι εμείς σαν Ορθόδοξοι γιατί τους δώσαμε(τους αιρετικους και τους αντιχριστους)βήμα να εκφράσουν τις αντιορθόδοξες απόψεις τους και τους ανεχτηκαμε σε ένα κράτος που φτιάχτηκε επειδή επαναστάτησαν Ορθόδοξοι κι έδωσαν το αίμα τους για να φτιάξουν ένα Ορθόδοξη ελεύθερο κράτος και εμείς αποδειχτηκαμε ανάξιοι να διαφυλάξουμε την κληρονομιά τους.Ο Κολοκοτρώνης στην ομιλία της Πνύκας είχε πεί: "φυλαξτε καλά την πίστη σας γιατί όταν επιασαμε τα όπλα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως κι έπειτα υπέρ πατρίδος".Είπε κι άλλα για την Ορθοδοξία μας στον λόγο του αυτό όπως είπαν κι άλλοι αγωνιστές του 1821(Μακρυγιάννης, Καραϊσκάκης, Παπαφλέσσας κτλ) που θα αρχίσω να τα παραθέτω πλέον γιατί μάλλον οι νεοέλληνες τα έχουμε ξεχάσει. Και η σημερινή κυβέρνηση αν η Ελλάδα κατοικούνταν από Ορθόδοξους πραγματικούς όπως ήταν οι πρόγονοι μας που εξεγέρθηκαν το 1821 δεν θε είχε πάρει ούτε 0,1% στις εκλογές.Η υπερβολική ανοχή πρέπει να σταματήσει.Πρέπει να μπει ένα οριο επιτέλους. Κι εμένα με κάνουν έξαλλο σαν Ορθόδοξο χριστιανό όσα γίνονται εναντίον της πίστης μου κι ευνοούνται όπως σωστά λέγεται τσαρλατανοι αντίχριστος και αιρετικοί.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:48 pm

Αποστολος0 έγραψε:Θεόδωρε χρειάζεται ψυχραιμία. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι αιρετικοί και γενικά μη Ορθόδοξοι που ζούνε στην Ελλάδα ξεφεύγουν αλλά εμείς σαν Ορθόδοξοι οφείλουμε να έχουμε ψυχραιμία. Δεν πρέπει να βριζομαστε ούτε με τους Ιεχωβάδες, ούτε με τους Πεντηκοστιανούς, ούτε με τους Ευαγγελιστές, ούτε με τους άθεους, ούτε με τους παλαιοημερολογιτες,ούτε με τους αλλόθρησκους γενικά.Δεν είμαστε Σαουδική Αραβία να κρεμάμε όποιον δεν ασπάζεται την ιδεολογία μας.Είμαστε δημοκρατικό φιλελεύθερο κράτος της ευρωπαϊκής Ενωσης.Σαν Ορθόδοξοι θα διεκδικήσουμε αν χρειαστεί το δίκιο μας αλλά με πραότητα και ηρεμία όχι με βρισιές, ξύλο κτλ όλα αυτά είναι αντι-ορθοδοξες μέθοδοι.

Αυτοί όμως οι αιρετικοί και οι αντίχριστοι επιβουλεύονται συνεχώς την πίστη μας έχουν και απωθημένα με την Ορθοδοξία μας ακούν τις καμπανες των εκκλησιων και δαιμονιζονται.Αυτό το φιλελεύθερο κράτος που λες ότι είμαστε μακάρι να μην ήμασταν. Στο όνομα του φιλελευθερισμού γιορτάζουν οι ομοφυλόφιλοι στους δρόμους τα γκέι Πράιντ,κάνουν σύμφωνα συμβίωσης, οι εκτρώσεις στη χώρα μας χτυπάνε κόκκινο και πολλά άλλα.Η κοινωνία μας γίνεται όλο και πιο αντιχριστιανική. Ο αποχριστιανισμός ειδικά από τη δεκαετία του 1980 και μετά είναι γεγονός κι αυτό κάποιοι κάνουν πως δε το βλέπουν.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:51 pm

Θεόδωρε αλλάζει το θέλημα Του Κυρίου; Και όταν λέω θέλημα εννοώ, ότι οι αποστασίες θα γίνουν, όχι να δέχεσαι οτιδήποτε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιαν 28, 2018 1:15 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Θεωρώ ότι ευθύνεται κι αυτή κι εμείς σαν Ορθόδοξοι γιατί τους δώσαμε(τους αιρετικους και τους αντιχριστους)βήμα να εκφράσουν τις αντιορθόδοξες απόψεις τους και τους ανεχτηκαμε σε ένα κράτος που φτιάχτηκε επειδή επαναστάτησαν Ορθόδοξοι κι έδωσαν το αίμα τους για να φτιάξουν ένα Ορθόδοξη ελεύθερο κράτος και εμείς αποδειχτηκαμε ανάξιοι να διαφυλάξουμε την κληρονομιά τους.Ο Κολοκοτρώνης στην ομιλία της Πνύκας είχε πεί: "φυλαξτε καλά την πίστη σας γιατί όταν επιασαμε τα όπλα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως κι έπειτα υπέρ πατρίδος".Είπε κι άλλα για την Ορθοδοξία μας στον λόγο του αυτό όπως είπαν κι άλλοι αγωνιστές του 1821(Μακρυγιάννης, Καραϊσκάκης, Παπαφλέσσας κτλ) που θα αρχίσω να τα παραθέτω πλέον γιατί μάλλον οι νεοέλληνες τα έχουμε ξεχάσει. Και η σημερινή κυβέρνηση αν η Ελλάδα κατοικούνταν από Ορθόδοξους πραγματικούς όπως ήταν οι πρόγονοι μας που εξεγέρθηκαν το 1821 δεν θε είχε πάρει ούτε 0,1% στις εκλογές.Η υπερβολική ανοχή πρέπει να σταματήσει.Πρέπει να μπει ένα οριο επιτέλους. Κι εμένα με κάνουν έξαλλο σαν Ορθόδοξο χριστιανό όσα γίνονται εναντίον της πίστης μου κι ευνοούνται όπως σωστά λέγεται τσαρλατανοι αντίχριστος και αιρετικοί.

Θεόδωρε τώρα μπερδεύεις την Εκκλησία με τον εθνικισμό. Η Εκκλησία απευθύνεται σε όλους τους λαούς και όλους τους τύπους ανθρώπων. Οι θρησκευτικές διακρίσεις δεν είναι ούτε ορθόδοξες ούτε δημοκρατικές.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Ιαν 28, 2018 2:46 pm

Αλλο εθνικισμός άλλα πατριωτισμός. Μην τα μπερδεύουμε. Η Ορθόδοξη εκκλησία στο σύνολο της απευθύνεται σε όλους σίγουρα αλλά εδώ μιλάμε για την Ελληνική εκκλησία που είναι μέρος της Ορθοδοξίας και που συνέβαλε στο μέγιστο την δημιουργία του ελληνικού κράτους.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες