Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Κυρ Φεβ 21, 2016 10:04 am

ΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ;

Αφού λοιπόν δεν δέχονται
Τα λόγια του Θεού Πατέρα
Τα λόγια του Ιησού Χριστού
Τα λόγια του Αγίου Πνεύματος
Τα λόγια των Αγγέλων
Τα λόγια των Αποστόλων
Τα λόγια των Προφητών ,
ένας μονάχα έμεινε να τον πιστεύουν.
Στα λόγια του Θεού του κόσμου τούτου και σ΄ αυτόν υπακούουν.
Β΄ Κορινθίους δ3
Εάν δε και είναι το ευαγγέλιον ημών κεκαλυμένον, εις τους απολλυμένους είναι κεκαλυμένον, των οποίων απίστων όντων, ο Θεός του κόσμου τούτου (δηλαδή ο Διάβολος) ετύφλωσε το νουν, δια να μη επιλάμψει εις αυτούς ο φωτισμός του ευαγγελίου της δόξης του Χριστού όστις είναι εικών του Θεού. Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά πιστεύουν ότι όταν θα γίνει η Ανάσταση των νεκρών, εκείνοι θα παραμείνουν για πάντα στον Παράδεισο στη γη, οι γέροι θα γίνουν πάλι νέοι, θα παντρεύονται, θα κάνουν παιδιά, η γη θα παράγει άφθονα τρόφιμα και θα ζουν αιώνια. Όλα αυτά αναφέρονται στο βιβλίο τους«ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΤΗ ΓΗ» γιατί παρερμήνευσαν ένα μέρος από το εδάφιο ΗΣΑΙΑ λε 5-6
Τότε οι οφθαλμοί των τυφλών θέλουσιν ανοιχθεί και τα ώτα των κωφών θέλουσιν ακούσει τότε ο χωλός θέλει πηδά ως έλαφος και η γλώσσα του μογιλάλου θέλει ψάλλει. Και ένα μέρος από την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ
Και θέλει εξαλείψει ο Θεός πάν δάκρυον από των οφθαλμών αυτών και ο θάνατος δεν θέλει υπάρχει πλέον ούτε πένθος ούτε κραυγή ούτε πόνος δεν θέλουσιν υπάρχει πλέον διότι τα πρώτα παρήλθον. ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΦΗΤΕΥΕΙ Ο ΗΣΑΙΑΣ;
ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΔΑΦΙΑ;
ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ κα 1-4
Και είδον ουρανόν νέον και γην νέαν διότι ο πρώτος ουρανός και η πρώτη γη παρήλθε και η θάλασσα δεν υπάρχει πλέον Και εγώ ο Ιωάννης είδον την πόλην την αγίαν την νέαν Ιερουσαλήμ καταβαίνουσαν από του Θεού εκ του ουρανού ητοιμασμένην ως νύμφην κεκοσμημένην δια τον άνδραν αυτής. Και ήκουσα φωνήν μεγάλην εκ του ουρανού λέγουσα Ιδού η σκηνή του Θεού μετά των ανθρώπων και θέλει σκηνώσει μετ΄ αυτών και αυτοί θέλουσιν θέλει είσθαι λαοί αυτού και αυτός ο Θεός θέλει είσθαι μετ΄ αυτών Θεός αυτών. Και θέλει εξαλείψει ο Θεός πάν δάκρυον από των οφθαλμών αυτών και ο θάνατος δεν θέλει υπάρχει πλέον ούτε πένθος ούτε κραυγή ούτε πόνος δεν θέλουσιν υπάρχει πλέον διότι τα πρώτα παρήλθον.
ΜΑΤΘΑΙΟΝ κ 35 – 36
Οι δε καταξιωθέντες να απολαύσωσιν εκείνον τον αιώνα και την εκ νεκρών ανάστασιν ούτε νυμφεύουσιν ούτε νυμφεύονται, διότι ούτε να αποθάνωσιν πλέον δύνανται επειδή είναι ισάγγελοι και είναι υιοί του Θεού. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Είναι φανερό ότι οι προφητείες που διαβάσαμε, αναφέρονται σε νέα γη και νέους ουρανούς και η θάλασσα δεν θα υπάρχει πια, και οι άνθρωποι ούτε θα παντρεύονται ούτε θα κάνουν άλλα παιδιά και όσο αφορά τη γη που ζούμε σήμερα , θα δούμε παρακάτω τι ο Θεός προορίζει να γίνει: ΗΣΑΙΑΣ κεφ. Ιγ 9 – 10 Ιδού η ημέρα του Κυρίου έρχεται σκληρά και πλήρης θυμού και οργής φλογεράς δια να καταστήσει την γην έρημον και θέλει εξαλείψει απ΄ αυτής τους αμαρτωλούς αυτής. Διότι τα άστρα του ουρανού και οι αστερισμοί αυτού δεν θέλουσι δώσει το φως αυτών, ο ήλιος θέλει σκοτισθεί εν τη ανατολή αυτού και η σελήνη δεν θέλει εκπέμψει το φως αυτής.
ΣΟΦΟΝΙΑΣ κεφ α
Θέλω αφανίσει παντελώς τα πάντα από προσώπου της γης λέγει Κύριος Θέλω αφανίσει άνθρωπον και κτήνος, θέλω αφανίσει τα πετεινά του ουρανού και τους ιχθύας της θαλάσσης και τα προσκόματα μετά των ασεβών και θέλω εξολοθρεύσει τον άνθρωπον από προσώπου της γης λέγει Κύριος. 18 Αλλ΄ουδέ το αργύριον αυτών ουδέ το χρυσίον αυτών θέλει δυνηθή να λυτρώσει αυτούς εν τη ημέρα της οργής του Κυρίου και πάσα η γη θέλει καταναλωθεί υπό του πυρός του ζήλου αυτού διότι θέλει κάμει συντέλειαν μάλιστα ταχείαν επί πάντας τους κατοικούντας την γην.
ΜΑΡΚΟΝ ιγ 24 – 25
Αλλά εν εκείναις ταις ημέραις μετά την θλίψιν εκείνην ο ήλιος θέλει σκοτισθεί και η σελήνη δεν θέλει δώσει το φέγγος αυτής. Και οι αστέρες του ουρανού θέλουσι πίπτει και αι δυνάμεις αι εν τοις ουρανοίς θέλουσι σαλευθεί.
ΜΑΤΘΑΙΟΝ κδ
29 Ευθύς δε μετά την θλίψιν των ημερών εκείνων ο ήλιος θέλει σκοτισθεί και η σελήνη δεν θέλει δώσει το φέγγος αυτής και οι αστέρες θέλουσι πέσει από του ουρανού και αι δυνάμεις των ουρανών θέλουσι σαλευθεί. 30 Και τότε θέλει φανεί το σημείον του Υιού του ανθρώπου εν τω ουρανώ και τότε θέλουσι θρηνήσει πάσαι αι φυλαί της γης και θέλουσιν ιδεί τον Υιόν του ανθρώπου ερχόμενον επί των νεφελών του ουρανού μετά δυνάμεως και δόξης πολλής. 35 ο ουρανός και η γη θέλουσι παρέλθει οι δε λόγοι μου δεν θέλουσι παρέλθει 36 περί δε της ημέρας εκείνης και την ώρας ουδείς γινώσκει ουδέ οι άγγελοι των ουρανών ειμή ο Πατήρ μου μόνον.
ΠΡΑΞΕΙΣ κεφ β 20
Ο ήλιος θέλει μεταστραφεί εις σκότος και η σελήνη εις αίμα πριν έλθει η ημέρα του Κυρίου η μεγάλη και επιφανής.
Β΄ ΠΕΤΡΟΥ κεφ γ 7 – 14
Οι δε σημερινοί ουρανοί και η γη δια του αυτού λόγου είναι αποτεταμιευμένοι φυλαττόμενοι δια το πυρ εις την ημέραν της κρίσεως. Εν δε τούτο άς μη σας λανθάνει αγαπητοί ότι παρά Κυρίου μία ημέρα είναι χίλια έτη και χίλια έτη ως ημέρα μία. Δεν βραδύνει ο Κύριος την υπόσχεσιν αυτού ως τινές λογίζονται τούτο βραδύτητα αλλά μακροθυμεί εις ημάς μη θέλων να απολεσθώσι τινές αλλά πάντες να έλθωσιν εις μετάνοιαν. Θέλει δε ελθεί η ημέρα του Κυρίου ως κλέπτης εν νυκτί καθ΄ ήν οι ουρανοί θέλουσι παρέλθει με συριγμόν τα στοιχεία Δε πυρακτούμενα θέλουσι διαλυθεί και η γη και τα εν αυτής έργα θέλουσι κατακαεί. Επειδή λοιπόν πάντα ταύτα διαλύονται οποίοι πρέπει να είσθε σεις εις πολίτευμα άγιον και ευσέβειαν προσμένοντες και σπεύδοντες εις την παρουσίαν της ημέρας του Θεού καθ ΄ήν οι ουρανοί πυρούμενοι θέλουσι διαλυθεί και τα στοιχεία πυρακτούμενα θέλουσι χωνευθεί. Κατά δε την υπόσχεσιν αυτού νέους ουρανούς και νέαν γην προσμένομεν εν οις δυκαιοσύνη κατοικεί. Δια τούτο αγαπητοί ταύτα προσμένοντες σπουδάσατε να ευρεθείτε άσπιλοι και αμώμητοι ενώπιον αυτού εν ειρήνη.
Στο ίδιο βιβλίο των Μαρτύρων του Ιεχωβά και στη σελίδα 158, γράφει « Θα υπάρχει αφθονία δημητριακών στη γη στην κορυφή των βουνών, θα υπάρχει υπερπλεόνασμα, η γη θέλει δίδει τον καρπόν αυτής. Θέλει μας ευλογήσει ο Θεός ημών.
Ο λόγος του Θεού όμως λέει άλλα:
Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ ς 13 Τα φαγητά είναι δια την κοιλίαν και η κοιλία δια τα φαγητά, πλην ο Θεός και ταύτην και ταύτα θέλει καταργήσει.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Φεβ 22, 2016 8:43 pm

Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΑΥΤΟΥ, ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΕΤΣΙ:

1. Δεν δέχονται τους Ιερούς Ναούς γιατί ο Χριστός είπε: Μάρκον ια 17
Ο οίκος μου θέλει ονομάζεται οίκος προσευχής δια πάντα τα έθνη.
2. Δεν δέχονται τη Θεία Κοινωνία ως σώμα και αίμα του Χριστού γιατί ο Χριστός είπε: Ιωάννη ς 54 και 56
Όστις τρώγει τη σάρκα μου και πίνει το αίμα μου έχει ζωήν αιώνιον.
Όστις τρώγει τη σάρκα μου και πίνει το αίμα μου εμοί μένει και εγώ εν αυτώ.
3. Δεν δέχονται τον Τίμιο Σταυρό γιατί ο Παύλος είπε: Α΄ Κορινθίους α 18
Ο λόγος του Σταυρού εις μεν τους απολυμμένους είναι μωρία, εις ημάς δε τους σωζομένους είναι δύναμις Θεού.
4. Δεν δέχονται την Ιερά Παράδοση γιατί ο Παύλος είπε: Α΄ Κορινθίους ια 2
Σας επαινώ δε αδελφοί ότι εις πάντα με ενθυμείσθε και κρατείτε τας παραδόσεις.
5. Αρνούνται τις γιορτές διότι ο Παύλος είπε: Πράξεις ιη 21
Πρέπει εξάπαντος να κάμω την ερχόμενη εορτή εις Ιεροσόλυμα.
6. Αρνούνται την εξομολόγηση γιατί ο Χριστός είπε: Ιωάννη κ 23
Αν τινών συγχωρήσητε τας αμαρτίας είναι συγκεχωρημένες εις αυτούς, αν τινών κρατήτε είναι κεκρατημέναι.
7. Δεν δέχονται τα καντήλια διότι ο Θεός είπε: Λευιτικόν κδ 2
Πρόσταξον τους υιούς Ισραήλ να φέρωσι προς σε έλαιον καθαρόν από ελαίας κοπανισμένας δια το φως δια να καίει ο λύχνος δια παντός.
8. Δεν δέχονται το λιβάνι διότι ο Θεός είπε: Μαλαχίας α 11
Διότι από ανατολών ηλίου έως δυσμών αυτού το όνομά μου θέλει είσθε μέγα μεταξύ των εθνών και εν παντί τόπω θέλει προσφέρεσθαι θυμίαμα εις το όνομά μου.
9. Δεν δέχονται τη νηστεία διότι ο Χριστός είπε: Ματθαίον ιζ 21
Τούτο δε το γένος των δαιμόνων δεν εξέρχεται ειμή δια προσευχής και νηστείας.

ΑΡΑ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΕΠΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Φεβ 23, 2016 8:19 pm

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ

Οι ψευδομάρτυρες του Ιεχωβά, οι Πεντηκοστιανοί, οι Ευαγγελικοί και όλοι οι αιρετικοί, λένε ότι η Παναγία, εκτός από τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, γέννησε ακόμα έξι (6) παιδιά, μη δεχόμενοι την αειπαρθενία της, στηριζόμενοι στο εδάφιο
ΜΑΤΘΑΙΟΝ α΄25
Και δεν εγνώρισεν αυτήν εωσού εγέννησεν τον υιόν αυτής τον πρωτότοκον. Όμως η λέξη εωσού δεν είχε τον καιρό εκείνο την έννοια που έχει σήμερα π.χ.
- Α΄ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ς 22
Και όλον τον οίκον εσκέπασεν με χρυσίον εωσού συνετέλεσεν όλον τον οίκον. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά το τελείωμα του Ναού το έβγαλε το χρυσάφι; Όχι βέβαια.
- Β΄ ΒΑΣΙΛΕΩΝ στ΄23
Και τη Μελχόλ θυγατρί Σαούλ ουκ εγένετο παιδίον έως της ημέρας του αποθανείν αυτήν ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά τον θάνατόν της, γέννησε παιδί; Όχι βέβαια.
- ΜΑΤΘΑΙΟΝ ις 28
Αληθώς σας λέγω, είναι τινές των εδώ ισταμένων οίτινες δεν θέλουσιν γευθή θάνατον εωσού ίδωσι τον Υιόν του ανθρώπου ερχόμενον εν τη βασιλεία αυτού. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού, οι μαθητές Του θα γευτούν θάνατον; Όχι βέβαια.
- ΜΑΤΘΑΙΟΝ κη΄19-20
Πορευθέντες λοιπόν μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος διδάσκοντες αυτούς να φυλάττωσιν πάντα όσα παρήγγειλα εις εσάς και ιδού εγώ είμαι μεθ΄ υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά τη συντέλεια του αιώνος ο Χριστός θα φύγει από κοντά τους; Όχι βέβαια.
- ΙΩΑΝΝΗΝ θ 18
Δεν επίστευσαν λοιπόν οι Ιουδαίοι περί αυτού ότι ήτο τυφλός και ανέβλεψεν έως ότου εφώναξαν τους γονείς αυτού. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά που φώναξαν τους γονείς του οι Ιουδαίου επίστεψαν; Όχι βέβαια.
- ΠΡΑΞΕΙΣ β 34
Διότι ο Δαβίδ δεν ανέβη εις τους ουρανούς λέγει όμως αυτός. Είπεν ο Κύριος μου κάθου εκ δεξιών μου εωσού θέσω τους εχθρούς σου υποπόδιον των ποδών σου. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά από αυτό θα μεταφέρει τον Χριστό στα αριστερά; Όχι βέβαια.
- ΠΡΑΞΕΙΣ η 40

Ο δε Φίλιππος ευρέθη εις Άζωτον και διερχόμενος εκήρυττεν εις πάσας τας πόλεις εωσού ήλθεν εις Καισάρειαν. ΕΡΩΤΗΣΗ: Μετά την Καισάρεια σταμάτησε να κηρύττει; Όχι βέβαια. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η λέξη εωσού και έως είχε άλλη έννοια τότε και άλλη σήμερα.. Εξάλλου αν η Παναγία είχε και άλλα παιδιά ή και σύζυγο, τότε θα έμενε με την οικογένειά της και δεν θα χρειαζόταν ο Χριστός στο Σταυρό να την εμπιστευθεί στα χέρια του μαθητή του Ιωάννη για να την έχει για μητέρα και εκείνη για υιό της. Έτσι θα καταργούσε την εντολή «και ους ο Θεός συνέζευξεν άνθρωπος μη χωριζέτο .» Αλλά και ο ίδιος ο αλάνθαστος και αναμάρτητος Ιησούς Χριστός δεν θα μπορούσε να διαγράψει τα αδέλφια του αν είχε και να αφήσει τη μητέρα του σε ένα ξένο για να την προσέχει.
Η ΣΚΟΠΙΑ
Στο περιοδικό «Η Σκοπιά» της 15 Οκτωβρίου 1990 και στην σελίδα 13, γράφει:
«Ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο ο Γιος του Θεού ήλθε στη γη, δεν ήταν για να σώσει το ανθρώπινο γένος. Απεναντίας ήταν για να τακτοποιήσει τα συκοφαντικά ζητήματα που ήγειρε ο Σατανάς σχετικά με την κυριαρχία του Ιεχωβά». Β΄Κορινθίους δ 3

Εάν δε και είναι το ευαγγέλιον ημών κεκαλυμμένον εις τους απολυμμένους είναι κεκαλυμμένον, των οποίων απίστων όντων ο Θεός του κόσμου τούτου «δηλαδή ο διάβολος» ετύφλωσε το νουν δια να μη επιλάμψει εις αυτούς ο φωτισμός του ευαγγελίου της δόξης του Χριστού. Γι αυτό δεν βλέπουν τι γράφει στο

Λουκάν β 11 Διότι σήμερον εγεννήθη εις εσάς εν πόλει Δαβίδ Σωτήρ όστις είναι Χριστός Κύριος.

Λουκάν ιθ 10 Διότι ο Υιός του ανθρώπου ήλθε να ζητήσει και να σώσει το απολωλός.

Ιωάννης γ 16 Διότι τόσον ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον ώστε έδωκεν τον Υιόν Αυτού τον μονογενή δια να μη απολεσθεί πας ο πιστεύον εις Αυτόν αλλά να έχει ζωήν αιώνιον.

Ιωάννην δ 42 Ούτος είναι αληθώς ο Σωτήρ του κόσμου ο Χριστός.

Ιωάννην ιβ 46 Εγώ ήλθον φως εις τον κόσμον δια να μη μένει εν τω σκότει πας ο πιστεύον εις εμέ.

Α΄ Τιμόθεον α 15 Πιστός ο λόγος και πάσης αποδοχής άξιος ότι ο Ιησούς Χριστός ήλθεν εις τον κόσμον δια να σώσει τους αμαρτωλούς των οποίων πρώτος είμαι εγώ.

Γαλάτας α 8 Αλλά και εάν ημείς ή Άγγελος εξ ουρανού σας κηρύττει άλλο ευαγγέλιον παρά εκείνο το οποίον σας εκηρύξαμεν άς είναι ανάθεμα.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τετ Φεβ 24, 2016 7:58 pm

Για ποιους είναι η Βασιλεία των Ουρανών ; Για όλους τους ανθρώπους, όπως τονίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία ή μόνο για 144.000 εκλεκτούς, όπως ισχυρίζεται η αμερικανική πολυεθνική εκδοτική εταιρία ( με θρησκευτικό μανδύα ) Σκοπιά ;
 
Τι λέει η Αγία Γραφή ; Τι λέει ο Χριστός ; Τι λέει το < κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο > ;
 
Ματθ, 3:3 < … παραγίνεται Ιωάννης ο βαπτιστής κηρύσσων εν τη ΕΡΗΜΩ της Ιουδαίας και λέγων :μετανοείτε , ήγγικε γαρ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 4:17-18 < Από τότε ήρξατο ο Ιησούς κηρύσσειν και λέγειν : μετανοείτε, ήγγικε γαρ η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 5 : 1-3 < Ιδών δε τους όχλους ανέβη εις το όρος … λέγων : μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 5 :10 < μακάριοι οι δεδιωγμένοι ένεκεν δικαιοσύνης, ότι αυτών εστίν η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 5 :12 < χαίρετε και αγαλλιάσθε , ότι ο μισθός ΥΜΩΝ πολύς ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ >
 
Ματθ, 5 :19 < Ος εάν ουν λύση μιαν των εντολών τούτων των ελαχίστων και διδάξη ούτω τους ανθρώπους , ελάχιστος κληθήσεται ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ. Ος δ'αν ποιήση και διδάξη, ούτος μέγας κληθήσεται ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 5: 20-21 < Λέγω γαρ υμίν ότι εάν μη περισσεύση η δικαιοσύνη υμών πλείον των γραμματέων και Φαρισαίων, ου μη εισέλθητε ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 6 :20 < θησαυρίζετε δε υμίν θησαυρούς ΕΝ ΟΥΡΑΝΩ, όπου ούτε σης ούτε βρώσις αφανίζει, και όπου κλέπται ου διορύσσουσι ουδέ κλέπτουσιν >
 
Ματθ, 7:21 < Ου πας ο λέγων μοι Κύριε, Κύριε, εισελεύσεται ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ, αλλά ο ποιών το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς > ( και εξεπλήσσοντο οι ΟΧΛΟΙ επι τη διδαχή αυτού, Ματθ 7:29 )
 
Ματθ, 8 :11 < Λέγω γαρ υμίν ότι πολλοί από ανατολών και δυσμών ήξουσι και ανακληθήσονται μετά Αβραάμ και Ισαάκ και Ιακώβ ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ>
 
Ματθ, 10 :8 < πορευόμενοι δε κηρύσσετε λέγοντες ότι ήγγικεν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 11 :12-13 < ο δε μικρότερος ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ μείζων αυτού εστιν. Από δε των ημερών Ιωάννου του Βαπτιστού έως άρτι η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ βιάζεται και βιασταί αρπάζουσιν ΑΥΤΗΝ >
 
Ο Ιησούς συνεχίζει να μιλάει στους όχλους, με παραβολές, για τη Βασιλεία των Ουρανών ( γιατί άραγε μιλάει σε όλους για μια βασιλεία, η οποία δήθεν θα είναι μόνο για 144.000 εκλεκτούς της Σκοπιάς; < όχλοι πολλοί > Ματθ, 13:3 )
 
Ματθ, 13:11 < ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς :ότι υμίν δέδοται ΓΝΩΝΑΙ τα μυστήρια της ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ. >
 
Ματθ, 13:24 < Άλλην παραβολήν παρέθηκεν αυτοίς, λέγων : ωμοιώθη η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ανθρώπω σπείραντι … >
 
Ματθ, 13 :31 < Άλλην παραβολήν παρέθηκεν αυτοίς λέγων : ομοία εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ κόκκω σινάπεως … >
 
Ματθ, 31, 33 < Άλλην παραβολήν ελάλησεν αυτοίς : ομοία εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ζύμη … > ( Ταύτα πάντα ελάλησεν ο Ιησούς εν παραβολαίς ΤΟΙΣ ΟΧΛΟΙΣ , Ματθ, 13:34 )
 
Ματθ, 13 :43 < τότε ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ( όλοι οι δίκαιοι, όχι μόνο 144.000, οι δήθεν εκλεκτοί της Σκοπιάς ) εκλάμψουσιν ως ο ήλιος ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΑΥΤΩΝ ( δηλαδή στην πνευματική ουράνια βασιλεία, του Πατέρα του εν ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ )
 
Ματθ , 13:44 < Πάλιν ομοία εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ θησαυρώ κεκρυμμένω εν τω αγρώ … >
 
Ματθ, 13 :45 < Πάλιν ομοία εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ανθρώπω εμπόρω ζητούντι καλούς μαργαρίτας >
 
Ματθ, 13:47 < Πάλιν ομοία εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ σαγήνη βληθείση εις την θάλασσαν … >
 
Ματθ, 13:52 < Ο δε ( Ιησούς ) είπεν αυτοίς : δια τούτο πας γραμματεύς μαθητευθείς ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ όμοιός εστιν ανθρώπω οικοδεσπότη … >
 
Ματθ, 16 :19-20 < Και δώσω σοι τας κλεις ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ και ο αν δήσης επί της γης, έσται δεδεμένον ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ και ο εάν λύσης επί της γης, έσται λελυμένον ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ >
 
Ματθ, 18:2 < Τις άρα μείζων εστίν ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ; ( ερώτηση των μαθητών του Ιησού Χριστού )
 
Ματθ, 18 :3-5 < Αμήν, λέγω υμίν, εάν μη στραφήτε και γένησθε ως τα παιδία, ου μη εισέλθητε ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ . Όστις ουν ταπεινώση εαυτόν ως το παιδίον τούτο, ούτος εστίν ο μείζων ΕΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 18 :23 < Δια τούτο ωμοιώθη Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ανθρώπω βασιλεί >
 
Ματθ, 19 :12 < και εισίν ευνούχοι οίτινες ευνούχισαν εαυτούς ΔΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ. Ο δυνάμενος χωρείν χωρείτω >
 
Ματθ, 19:13-15 < Τότε προσηνέχθη αυτώ παιδία .. ο δε Ιησούς είπεν : άφετε τα παιδία και μη κωλύετε αυτά ελθείν προς με. Των γαρ τοιούτων εστίν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 19:23 < Ο δε Ιησούς είπε τοις μαθηταίς αυτού :αμήν λέγω υμίν ότι δυσκόλως πλούσιος εισελεύσεται ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ >
 
Ματθ, 20 :1 < Ομοία γαρ εστιν Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ανθρώπω οικοδεσπότη … >
 
Ματθ, 21:32 < αμήν λέγω υμίν ότι ΟΙ ΤΕΛΩΝΑΙ και ΑΙ ΠΟΡΝΑΙ προάγουσιν υμάς ( πηγαίνουν πριν από εσάς ) εις την ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ > ( δηλαδή η Βασιλεία του Θεού είναι για όλους, όχι για λίγους και εκλεκτούς της Σκοπιάς )
 
Ματθ, 22:2 < ωμοιώθη Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ανθρώπω βασιλεί … >
 
Ματθ, 23: 14-15 < Ουαί υμίν γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι κλείετε ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ έμπροσθεν των ΑΝΘΡΩΠΩΝ ( κλείνετε την βασιλεία των Ουρανών μπρος στους ανθρώπους, άρα όλη η ανθρωπότητα έχει προορισμό τη Βασιλεία των Ουρανών, όχι οι λίγοι < εκλεκτοί > της Σκοπιάς ! ) . Υμείς γαρ ουκ εισέρχεσθε, ουδέ τους εισερχομένους αφίετε εισελθείν ( Εσείς οι ίδιοι δεν μπαίνετε, αλλά και εκείνους που θέλουν να μπουν ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ! Ποιος < πονηρός δούλος > εμποδίζει τα μέλη του από τη Βασιλεία των Ουρανών σήμερα ; )
 
Ματθ, 25 : 1 < Τότε ομοιωθήσεται Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ δέκα παρθένοις … >
 
Ματθ, 25 :34 < τότε ερεί ο βασιλεύς τοις εκ δεξιών ( σε ΟΛΟΥΣ που είναι στα δεξιά του ) : Δεύτε οι ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ του Πατρός μου , κληρονομήσατε την ητοιμασμένην υμίν ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ από καταβολής κόσμου ( ΜΙΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ, πνευματική και όχι δύο, μια στον ουρανό για τους προνομιούχους της Σκοπιάς και μια δεύτερη στη γη, για τους πληβείους της Σκοπιάς ) !
 
Τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε από τη μελέτη του κατά Ματθαίον Ευαγγελίου ;
 
Και ο Ιωάννης ο βαπτιστής ( πριν ), αλλά κυρίως ο Ιησούς Χριστός ομιλούν για τη Βασιλεία των Ουρανών και αυτήν διδάσκουν, ως προοπτική σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, σε ΟΛΟ ΤΟ ΛΑΟ, σε όλα σχεδόν τα κεφάλαια του Κατά Ματθαίον Ευαγγελίου! Σε όλες τις παραβολές, όλοι οι ΔΙΚΑΙΟΙ, όλοι οι ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ, όλοι τα μέλη της Εκκλησίας ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ στον < ίδιο τόπο >, προορίζονται για τη Βασιλεία του Θεού, του Πατέρα εν Ουρανοίς, τη Βασιλεία των Ουρανών, και χωρίζονται από τους άδικους που απέρχονται σε μια πνευματική κατάσταση μακριά από το Θεό !
 
Η Εταιρία Σκοπιά, όμως, έντεχνα ( και θέλει καλή προπαγάνδα και πλύση εγκεφάλου αυτό ) αποκρύπτει από τα μέλη της ( αλλά και από τα υποψήφια θύματά της )όλα αυτά τα χωρία ( δεν γνωρίζω αν χρησιμοποιεί και τον όρο < βασιλεία των ουρανών > - από το αρχαίο κείμενο - στην μετάφραση - ΜΝΚ - που πλασάρει στα μέλη της και σε όσους επιχειρεί να παραπλανήσει ) που παραθέσαμε και παρουσιάζει μόνο 2 άλλα και αυτά παρερμηνευμένα !
 
Τι τους παρουσιάζει ;
 
Το Ματθ, 4:5 < μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην > !
Αλλά οι κατεξοχήν < πραείς > είναι οι Άγιοι, για τους οποίους η Σκοπιά ισχυρίζεται ότι θα < κληρονομήσουν τη ουράνια βασιλεία > ! Προφανώς εδώ η Σκοπιά και πάλι παρερμηνεύει και αλλοιώνει το νόημα της Αγίας Γραφής και παραπλανά τα μέλη της, ώστε να τα έχει υποχείριά της , ισόβιους πλασιέ των αθεολόγητων , αντιγραφικών εντύπων και βιβλίων της, χωρίς μισθό, αλλά και με τεράστιες προσφορές ( σε κινητή και ακίνητη περιουσία προς την Εταιρία ).
 
Η πραότητα είναι καρπός του Αγίου Πνεύματος .< Ο δε καρπός του Αγίου Πνεύματος εστιν αγάπη, χαρά, ειρήνη, μακροθυμία, χρηστότης, αγαθωσύνη, πίστις, ΠΡΑΟΤΗΣ, εγκράτεια > ( Γαλάτας, 5:22-23 ). Όλα, λοιπόν, τα μέλη της Εκκλησίας που έχουν τα χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος, που ασκούνται στη αδιάλειπτη προσευχή, στη ταπείνωση, στη μετάνοια, στη μυστηριακή ζωή, είναι οι < πραείς > που θα κληρονομήσουν την < γην >, που δεν είναι άλλη από την καινούρια γη και τους καινούριους ουρανούς ( Β'Πέτρου, 3:13 ), δηλαδή τη Βασιλεία του Θεού, τη Βασιλεία των Ουρανών, τον Παράδεισο, την Άνω Ιερουσαλήμ, το νέο πνευματικό σύμπαν που θα δημιουργηθεί μετά τη συντέλεια του κόσμου. Είναι σαφές ότι η < γη > που θα κληρονομήσουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΑΕΙΣ,δηλαδή ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ( και βγαίνει ως νόημα από όλους τους μακαρισμούς ) είναι η Βασιλεία του Θεού, η Βασιλεία του Πατρός εν τοις Ουρανοίς, είναι η Βασιλεία των Ουρανών.
 
Η ελπίδα μας είναι , λοιπόν, μόνο ΜΙΑ < έν σώμα και ένα Πνεύμα, καθώς και εκλήθητε εν ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΙ της κλήσεως υμών > ( Εφεσίους, 4:1-4 ) και αυτή η ελπίδα μας είναι ( ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ) η Βασιλεία των Ουρανών : < Το πολίτευμα ημών ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ >. Δεν υπάρχουν δύο κλήσεις, όπως ισχυρίζεται η Σκοπιά, διαστρεβλώνοντας την Αγία Γραφή, μια για τον ουρανό και μια για την τωρινή γη !
 
Αλλά η Σκοπιά φτάνει στο σημείο να παραποιεί και το < Πάτερ ημών > ( Ματθ, 6:9-13 ). Τι κάνει ; Το διαστρέφει και παραλείπει ένα στίχο για να προσαρμοστεί στη διδασκαλία της ! Πιο συγκεκριμένα λέει στα μέλη της < Ελθέτω η Βασιλεία σου … ως εν ουρανώ και επί της γης > , για να τα πείσει ότι θα τους εξασφαλίσει την < επίγεια αιώνια ζωή > , αν συνεχίσουν υπάκουα να παρακολουθούν ομιλίες της, να διαδίδουν ισόβια και αμισθί τα έντυπά και τα βιβλία της και να υπακούουν απόλυτα σε αυτήν ! Έτσι , θα τους γλιτώσει από τον < Αρμαγεδώνα >, όπου ο Χριστός ( έτσι λέει η Σκοπιά στα μέλη της για να τα ελέγχει ) θα σφάξει όλους όσους δεν εντάχθηκαν σε αυτήν και δεν την υπηρέτησαν δουλικά, κάνοντας τον αιώνιο πλασιέ !
 
Στη πραγματικότητα, όμως, και όπως μπορεί να δει κάθε λογικός άνθρωπος, το < Πάτερ ημών > έχει ενδιάμεσα και μια άλλη πρόταση, την οποία η Σκοπιά, έντεχνα, παραλείπει. Έτσι, το κείμενο της Αγίας Γραφής λέει στη πραγματικότητα :
 
< Ελθέτω Η βασιλεία σου( πρόκειται για ΜΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ και όχι δύο, μια ουράνια και μία επίγεια ),
γεννηθήτω το θέλημά σου , ως εν ουρανώ και επί της γης >.
 
Με απλά λόγια, ενώ υπάρχει μόνο ΜΙΑ ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ( που σε όλο το κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο ονομάζεται Βασιλεία των Ουρανών ) , οι πιστοί παρακαλούμε τον Θεό να ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ Του και στη γη, όπως και στον ουρανό ! Δηλαδή, έχουμε ΜΙΑ ΕΞΟΦΘΑΛΜΗ, ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ, ΠΑΣΙΔΗΛΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ του νοήματος της Αγίας Γραφής, έχουμε ένα πασιφανή κατακερματισμό του χωρίου της Γραφής, από την αμερικανική εταιρία Σκοπιά, προκειμένου να αναγκάσει το κείμενο να συμφωνήσει με τις ψευτοδιδασκαλίες της !
 
Εμείς, λοιπόν, ποιον θα πιστέψουμε ; Τον Ιησού Χριστό, τους μαθητές Του, την Αγία Γραφή που μιλάνε για τη Βασιλεία των Ουρανών , ως προοπτική ΟΛΩΝ , ανεξαιρέτως, των πιστών μελών της Εκκλησίας ή μια αμερικανική εκδοτική εταιρία που ισχυρίζεται ότι η Βασιλεία των Ουρανών είναι μόνο για λίγα < εκλεκτά > της μέλη, που μόνα τους ( !!! ) αυτοπροσδιορίζονται ως < άγιοι > και < εκλεκτοί > (!!!) . Και να φανταστείτε ότι αυτή η εταιρία αυτοδιαφημίζεται ως < αγωγός του Θεού >, ως < θεοκρατική κυβέρνηση >, ως η < αυθεντική ερμηνεύτρια > της Αγίας Γραφής !
 
Ένα είναι σίγουρο : ότι δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τη σωτηρία μας σε μια αμερικανική εκδοτική εταιρία που ισχυρίζεται ότι βρήκε την < αλήθεια > τον 19ο αιώνα (!!!) και που τονίζει ότι για να σωθούμε πρέπει να την υπακούμε ΤΥΦΛΑ και να πιστεύουμε ότι λέει και ότι πρέπει ισόβια να μοιράζουμε τα έντυπά της ! Ο κάθε τίμιος Χριστιανός μπορεί να καταλάβει τι κρύβεται πίσω από τη βιτρίνα της Σκοπιάς ! Και κάθε μέλος της Σκοπιάς μπορεί να ελέγξει από το αρχαίο κείμενο την ΑΛΗΘΕΙΑ που του κρύβει η Εταιρία για την ουράνια ελπίδα του!
 
Εμείς έχουμε την Ορθόδοξη Εκκλησία, εδώ και 21 αιώνες, την οποία ουδέποτε θα κατανικήσουν οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
 


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Πέμ Φεβ 25, 2016 7:01 pm

Η θρησκευτική οργάνωση των Μαρτύρων του Ιεχωβά
Εμφάνιση και προέλευση της οργάνωσης


Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι οργάνωση θρησκευτικής μορφής, η οποία
> έχει τις ρίζες της σε διάφορες θρησκείες (κυρίως στον Ιουδαϊσμό)
καθώς και στις αιρέσεις των πρώτων χριστιανικών αιώνων.
Η ονομασία
προέρχεται από την εβραϊκή λέξη "Ιεχωβά" (Θεός),
ενώ ονομάζονται επίσης "Χιλιαστές", διότι υποστηρίζουν ότι σύντομα θα έρθει η "η χιλιετής βασιλεία του Χριστού".
Ο Χιλιασμός ιδρύθηκε το 1879 στην Αμερική από τον πλούσιο αμερικανό
έμπορο Κάρολο Ράσελ, ο οποίος θεωρούσε τον εαυτό το
υ μεγάλο προφήτη. Έγραψε επτά βιβλία με τίτλο "Γραφικές
μελέτες" και οργάνωσε το νέο θρησκευτικό κίνημα υποστηρίζοντας ότι
είναι εντολοδόχος του Θεού. Η διδασκαλία βασίζεται σε μερικά παλιά ιουδαϊκά συγγράμματα (τη λεγόμενη "αποκαλυπτική" ιουδαϊκή
γραμματεία), τα οποία διακήρυσσαν ότι την έλευση του
Μεσσία θα ακολουθήσει η εγκαθίδρυση μιας χιλιετούς βασιλείας στην Ιερουσαλήμ.
Ο Χιλιασμός οργανώθηκε με έδρα το Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης, από
όπου και διοικείται και άρχισε τη διάδοση των θρησκευτικών
του απόψεων σε όλο τον κόσμο με όργανο ένα πανίσχυρο εκδοτικό
σύστημα. Εκατομμύρια αντίτυπα προπαγανδιστικών φυλλαδίων του με τίτλο "Σκοπιά" και "Ξύπνα" κυκλοφορούν
με σκοπό τον προσηλυτισμό. Στην Ελλάδα, η αίρεση δραστηριοποιείται από το 1906 και έχει επιδοθεί σε μια οργανωμένη προπαγάνδα.
Διδασκαλία των Μαρτύρων του Ιεχωβά

Βασικά στοιχεία της διδασκαλίας τους είναι
:
1. Ο Χριστός δεν είναι Θεός, αλλά κτίσμα του Θεού.
2. Η χιλιετής βασιλεία του Χριστού. Οι χιλιαστές υποστηρίζουν ότι ο
Χριστός θα έρθει στη γη και θα κυβερνήσει χίλια χρόνια. Κατά τη

βασιλεία αυτή, όλοι οι χιλιαστές θα αναλάβουν υπεύθυνες θέσεις. Ο χρόνος της Δευτέρας Παρουσίας του Χριστού είχε στο
παρελθόν καθοριστεί επανειλημμένα, αλλά μετά από τις διαδοχικές διαψεύσεις των προσδοκιών τους (1914, 1918, 1921, 1931, 1975, 1984) αναγκάστηκαν να σταματήσουν τις προσπάθειες για χρονικό καθορισμό της Δευτέρας Παρουσίας.
3. Αρνούνται όλες τις βασικές αλήθειες της Εκκλησίας: το Αγιο Πνεύμα, τα Μυστήρια, τις εικόνες, το Σταυρό κλπ.
4. Χρησιμοποιούν την Αγία Γραφή, κυρίως την Παλαιά Διαθήκη, την οποία ερμηνεύουν σύμφωνα με τις αρχές της πίστης τους.
5. Απορρίπτουν εντελώς την Παράδοση της Εκκλησίας.

Εκτός, όμως, από τη θρησκευτική διδασκαλία οι Μάρτυρες του Ιεχωβά έχουν και κά
ποιες απόψεις με κοινωνική και εθνική σημασία, αυτές είναι:

1. Η άρνηση μετάγγισης αίματος.
2. Η άρνηση στράτευσης αλλά και υπεράσπισης της πατρίδας σε καιρό πολέμου.
3. Η απόρριψη της σημαίας ως συμβόλου του Έθνους.

Συγκεντρώνονται για να μελετήσουν την Αγία Γραφή, να συζητήσουν γι
α τη δράση της οργάνωσης και να τελέσουν ένα ιδιότυπο "βάπτισμα" με το οποίο γίνονται δεκτά τα νέα μέλη.
Για τη προσέλκυση νέων μελών δραστηριοποιούνται έντονα.
Η δραστηριοποίησή τους αυτή συνοδεύεται από μεγάλη οικονομική ενίσχυση.

Η θέση της Εκκλησίας

Με τη δράση αυτή της οργάνωσης, αναβιώνουν ποικίλες αιρέσεις που
κατά καιρούς τάραξαν το πλήρωμα της Εκκλησίας. Όπως γνωρίζουμε, η Εκκλησία τις αντιμετώπισε με τις Οικουμενικές Συνόδους,
οι αποφάσεις των οποίων βασίζονται στην Αγία Γραφή, στη
διδασκαλία των Πατέρων και στη ζωή της. Με άλλα λόγια, αγωνίστηκε και διαφύλαξε την αλήθεια για το Θεό, τον άνθρωπο, τον κόσμο,
όπως της είχε παραδοθεί από τους αποστόλους.
Από την ίδρυσή της μέχρι σήμερα η Εκκλησία μας κάνει κοινωνούς της ορθόδοξης πίστης (Ορθοδοξία).

Γι' αυτό δηλώνει υπεύθυνα στους πιστούς πως οι χιλιαστικές απόψεις είναι παραχάραξη της αλήθειας, είναι δηλαδή αιρετικές γιατί:

1. Η θεότητα του Χριστού δηλώνεται με έμφαση σε όλη την Καινή
Διαθήκη. Ερμηνεύοντάς την αυθαίρετα οι χιλιαστές συμπεραίνουν
ότι ο Χριστός δεν είναι Θεός αλλά κτίσμα του Θεού
, διδασκαλία αντίστοιχη με αυτήν του Αρείου, ο οποίος καταδικάστηκε από την Α΄ Οικουμενική Σύνοδο το 325 μ.Χ.
Είναι οξύμωρο σχήμα να αυτοαποκαλούνται "χριστιανοί Μάρτυρες του
Ιεχωβά", αφού ο όρος χριστιανός δηλώνει αυτόν που δέχεται τον Χριστό ως Θεό.
Ο σκοπός βέβαια αυτής της ονομασίας είναι η παραπλάνηση και η επιτυχία της προπαγάνδας
και του προσηλυτισμού.
2. Η άρνηση του Αγίου Πνεύματος, ως τρίτου προσώπου της Αγίας
Τριάδος, των Μυστηρίων, των εικόνων, του Σταυρού, κλπ. είναι
αντίθετη προς τη διδασκαλία της Αγ. Γραφής και τη ζωή της Εκκλησίας.
3. Η διδασκαλία για τη συντέλεια του κόσμου και τη χιλιετή βασιλεία του
Χριστού επί της γης είναι εσφαλμένη. Διδάσκουν πως θα
σωθούν μόνο 144.000 πιστοί, ερμηνεύοντας αυθαίρετα το σχετικό χωρίο της Αποκάλυψης (Αποκ. 7, 3-8).
Ο ακριβής καθορισμός του έτους κατά το οποίο θα συμβεί δε βασίζεται πουθενά. Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός είπε στους μαθητές του πως κανείς δε γνωρίζει το χρόνο του τέλους
γι' αυτό και τους ζήτησε να είναι πάντοτε έτοιμοι (Ματθ. 24, 1-44, Μάρκ. 13, 1-33, Λουκ. 21, 7-33). Ας αναφέρουμε ακόμη πως ο Παράδεισος είναι πνευματικός και πάντως όχι επίγειος.

Εκτός των θρησκευτικών απόψεων και σε άλλα θέματα παρερμηνεύουν την Αγία Γραφή με αποτέλεσμα οι αντιλήψεις τους να είναι τουλάχιστον αντικοινωνικές:

1. Η άρνηση μετάγγισης αίματος στηρίζεται στη λαθεμένη πίστη τους ότι η ψυχή υπάρχει στο αίμα.
2. Η άρνηση στράτευσης αλλά και υπεράσπισης της πατρίδας σε καιρό
πολέμου δεν μπορεί να στηριχτεί στην Αγ. Γραφή.

Η προπαγανδιστική και προσηλυτιστική κινητοποίηση που ασκούν είναι
αντίθετη προς το Σύνταγμα, που απαγορεύει τον
προσηλυτισμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι απευθύνεται σε ανθρώπους
με ελλιπή πίστη και ενημέρωση. Με τα χρήματα και τις διασυνδέσεις που διαθέτουν εξυπηρετούν
τις άμεσες υλικές ανάγκες ανθρώπων που βρίσκονται σε δύσκολη θέση.
Αλλοτε πάλι, αποκρύπτουν την πραγματική τους ταυτότητα
και εμφανίζονται ως άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα.
Η Εκκλησία της Ελλάδος διεξάγει έναν πνευματικό αγώνα σθεναρό, ώστε να μην παρασύρονται χριστιανοί
και μάλιστα ορθόδοξοι στις κακοδοξίες των χιλιαστών.
Μάχεται την αίρεση αλλά προσεύχεται για τον αιρετικό, τον αγαπά και τον περιμένει.
Από το βιβλίο της Α Ενιαίου Λυκείου
Oρθόδοξη πίστη και λατρεία
Eκδοση Α 2000 σελ. 210-212


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Παρ Φεβ 26, 2016 12:37 pm

Η Ψευδοπροφητεία των βασιλέων του Βορρά, και του Νότου

Σαν σήμερα θυμάμαι, όταν στο Λύκειο καμάρωνα στους φίλους μου, και τους έλεγα: "Εμείς οι Μάρτυρες τού Ιεχωβά, γνωρίζουμε τι θα συμβεί στο μέλλον με τον ανταγωνισμό τών εξοπλισμών". Και τους έδειχνα με καμάρι τις προφητείες τής Σκοπιάς, στο τεύχος της: 15 Νοεμβρίου 1981. Όμως, όπως πάντα, οι προρρήσεις τής Σκοπιάς, αποδείχθηκαν ψευδοπροφητείες χωρίς αντίκρυσμα, και η κομπορρημοσύνη των οπαδών της μετατράπηκε για μια ακόμα φορά σε ντροπή. Φαίνεται όμως ότι οι περισσότεροι απ' αυτούς έχουν σκληρυνθεί τόσο πολύ, που θεωρούν τις ψευδοπροφητείες "φυσικό πράγμα", και δεν γνωρίζουν τι θα πει ντροπή.
Μια νεώτερη ψευδοπροφητεία του αμετανόητου ψευδοπροφήτη που λέγεται: "Σκοπιά", βρίσκεται στο τεύχος τής Σκοπιάς, 15 Νοεμβρίου 1981, σελ. 3 - 7.
Εκεί η Σκοπιά, για μια φορά ακόμα, θέλησε να δείξει την αφροσύνη των ηγετών της, με το να βάλει στο στόμα τού Θεού δικά της κοντόφθαλμα λόγια, για το μέλλον των εξοπλισμών.
Αφού στις σελίδες 3 και 4 κάνει μια ανασκόπηση της διαμάχης των εξοπλισμών μεταξύ Ρωσίας και Αμερικής, τελειώνει το άρθρο με τα λόγια:
"Αυτοί είναι "ο βασιλεύς τού βορρά" και ο "βασιλεύς τού νότου", και αυτή η μονομαχία για παγκόσμια κυριαρχία κορυφώνεται στον "έσχατον καιρόν" (Εδ. 40). Ποιον συμβολίζουν αυτοί οι δύο "βασιλείς"; Ποια θα είναι η έκβαση αυτού τού ανταγωνισμού;
Στη συνέχεια, προχωράει για να μας πει, ότι ο Βασιλιάς τού Βορρά είναι το Κομμουνιστικό μπλοκ με ηγέτη τη Σοβιετική Ένωση, και ο βασιλιάς τού Νότου είναι ο μη κομμουνιστικός κόσμος, με ηγέτη τις Η.Π.Α. Έτσι, στη σελίδα 6 λέει:
Αφού ο σύγχρονος "βασιλεύς τού βορρά" είναι το Κομμουνιστικό μπλοκ, στο οποίο ηγείται η Σοβιετική Ένωση, τότε ο "βασιλεύς τού νότου" δεν μπορεί να είναι άλλος από το αντίπαλο μη Κομμουνιστικό μπλοκ, κάτω από την ηγεσία των Ηνωμένων Πολιτιών. Σχετικά μ' αυτούς τους "βασιλείς", η προφητεία τού Δανιήλ συνεχίζει και λέει...
Με μία αυθαίρετη ταύτιση τών προφητειών τού Δανιήλ με σύγχρονα γεγονότα, η Σκοπιά γράφει στις σελίδες 6 και 7:
Ο "βασιλεύς τού βορρά" με τα πάνω από τέσσερα εκατομμύρια άτομα στις Ένοπλες Δυνάμεις τής Σοβιετικής Ενώσεως και τής ανατολικής Ευρώπης, καθώς και με τα 50.000 άρματα μάχης, 5.775 πολεμικά αεροπλάνα, 289 μεγάλα πολεμικά σκάφη επιφανείας και τουλάχιστον 257 υποβρύχια, ασφαλώς έχει τ' αναγκαία μέσα για να επέλθει σαν "ανεμοστρόβιλος, μετά αμαξών και μετά ιππέων και μετά πολλών πλοίων... και θέλει πλημμυρίσει και διαβή". (Εδώ η Σκοπιά αναφέρεται στην προφητεία τού Δανιήλ 11/ια΄ 40 - 43).
Σύμφωνα μ' εκθέσεις, Σοβιετικά στρατεύματα βρίσκονται ήδη στο Αφγανιστάν, στην Κούβα, στην Αιθιοπία, στο Ιράκ, στη Λιβύη, στο Μάλι, στη Μαυριτανία, στο Βιετάμ, στη Συρία και στη Νότια Υεμένη, για να μην πούμε για τους στρατιωτικούς συμβούλους σε πολλές άλλες χώρες. Σοβιετικά πλοία οργώνουν όλους τους στρατηγικούς ωκεανούς και τις θάλασσες, περιλαμβανομένης και τής Μεσογείου Θάλασσας. Η έκταση στην οποία ο Κομμουνιστικός "βασιλεύς τού βορρά" θα εξαπολύσει αυτές τις δυνάμεις, και θα "εισέλθη" σ' άλλους "τόπους" είνια κάτι που μόνο το μέλλον θα δείξει.
Οποιαδήποτε κι' αν είναι η έκταση τού "κερατισμού" από τον "βασιλέα τού νότου", και είτε ο "βασιλεύς τού βορρά" κατά γράμμα "περάσει σαν πλημμύρα" εισβάλλοντας σ' άλλες χώρες είτε όχι, ένα πράγμα είναι βέβαιο: Σύμφωνα με την προφητεία τού Δανιήλ, κανένας από τους δυο "βασιλείς" δεν θα πετύχει αποφασιστική νίκη πάνω στον άλλο.
Φυσικά τα γεγονότα διέψευσαν για μια ακόμα φορά "τον αγωγό" (μολυσμένης πνευματικής τροφής), όπως έγινε κυριολεκτικά σε κάθε προφητεία που έδωσε αυτή η οργάνωση ψευδοπροφητών. Η Σοβιετική Ένωση νικήθηκε αποφασιστικά και διαλύθηκε, και τα κατάλοιπά της, αφού στην πλειονότητά τους άλλαξαν το σύστημά τους από κομμουνιστικό σε καπιταλιστικό, έγιναν δορυφόροι τής Αμερικής, με πρώτη και καλύτερη την ίδια τη Ρωσία!!!
Στο σημείο αυτό, είναι ενδιαφέρον να πούμε, ότι αμέσως μετά τα παραπάνω λόγια τής Σκοπιάς, η ίδια η Σκοπιά γράφει το εξής καταπληκτικό:
Σχετικά με τον "βασιλέα τού βορρά", η προφητεία δηλώνει: "Θέλει ελθεί εις το τέλος αυτού και δεν θέλει υπάρχει ο βοηθών αυτόν". (Δανιήλ 11/ια΄ 45). Επίσης, μια παρόμοια προφητεία λέει για την Αγγλο-Αμερικανική Παγκόσμια Δύναμη, που επίσης εικονίζεται από τον "βασιλέα τού νότου", ότι "θέλει συντριφθή άνευ χειρός" (Δανιήλ 8/η΄ 25).
Πώς αυτοί οι βασιλείς φτάνουν στο τέλος τους "άνευ χειρός" και χωρίς να υπάρχει "ο βοηθών"; Το τέλος τους δεν θα έρθει με ανθρώπινα μέσα... ο ενθρονισμένος Βασιλεύς Ιησούς Χριστός θα "κτυπήση" αυτούς και όλα τ' άλλα πολιτικά έθνη με "ρομφαία κοπτερά", και "θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά" (Αποκάλυψις 19/ιθ΄ 11-21).
Ενώ λοιπόν η προφητεία τού Δανιήλ παρουσιάζει με σαφήνεια την ήττα τού "βασιλιά τού βορρά", λέγοντας: "Θέλει ελθεί εις το τέλος αυτού και δεν θέλει υπάρχει ο βοηθών αυτόν". (Δανιήλ 11/ια΄ 45), η Σκοπιά με την εσχατολογική της υστερία, το προσπερνάει αυτό, και αντί να προφητεύσει τη νίκη τού βασιλιά τού Νότου επί τού βασιλιά τού Βορρά, αντιθέτως καταλήγει στο ότι "κανένας από τους δυο "βασιλείς" δεν θα πετύχει αποφασιστική νίκη πάνω στον άλλο". Και αυτό συνέβει, επειδή η Σκοπιά δεν έβλεπε στον ορίζοντα ότι η κατάρρευση τού κομμουνιστικού μπλοκ θα ήταν τόσο σύντομη. Περίμενε ότι όλα εκείνα τα στρατεύματα που έγραφε στο άρθρο της, θα κέρδιζαν έδαφος εναντίον τών ΗΠΑ. Θέλησε λοιπόν να εντυπωσιάσει, παρουσιάζοντας εκείνα που φαίνονταν αυτονόητα, ως προφητεία τής Αγίας Γραφής, για να δείξει ότι "προβλέπει σωστά", και ότι "ερμηνεύει σωστά τις προφητείες".
Αν η Σκοπιά δεν ενδιαφερόταν να παρουσιάσει το τέλος ως τόσο κοντινό, το λογικότερο ήταν να πρόσεχε τα λόγια αυτά τού Δανιήλ. Όμως ήθελε να τονίσει ότι το τέλος ήταν τόσο κοντά, που ενώ ακόμα οι δύο υπερδυνάμεις θα συγκερατίζονται, θα έρθει ο Αρμαγεδδών. Ήθελε κατά τη συνήθειά της, να φοβίσει τους οπαδούς της, για να μην την εγκαταλείψουν, μια και τους είχε πει (τότε), ότι το τέλος ήταν τόσο κοντά, που δεν θα παρερχόταν η γενιά τού 1914 ως τότε, και ο Χριστός θα κατέστρεφε τους δύο βασιλείς, ενώ ακόμα αυτοί ανταγωνίζονταν.
Έτσι η Σκοπιά, αντί να πει τη φυσική συνέχεια τής προφητείας (όπως την εφάρμοζε), ότι δηλαδή ο βασιλιάς τού Βορρά θα χάσει τη μάχη, προτίμησε να συνδέσει το χωρίο αυτό, με το άλλο, που έλεγε ότι αυτό θα γίνει "άνευ χειρών", δηλαδή από τον ίδιο το Θεό. Έτσι, μπερδεύοντας μεταξύ τους δύο άσχετα εδάφια, κατάληξε στο συμπέρασμα ότι "το τέλος είναι κοντά", και "ο Χριστός είναι αυτός που θα καταστρέψει τα δύο μπλοκ: Το κομμουνιστικό, και το καπιταλιστικό.
Σκεφτείτε! Αν οι ερμηνευτές τής Σκοπιάς δεν είχαν παρασυρθεί από την εσχατολογική τους υστερία, θα είχαν ίσως πετύχει μία απροσδόκητη προφητεία, για την πτώση τού Κομμουνιστικού μπλοκ, όσο εκείνο ήταν στις δόξες του! Και σήμερα θα είχαν να καυχώνται για τις προφητικές επιτυχίες τους ως "αγωγός τού Θεού". Όμως "μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι". Και το "φως" τής Σκοπιάς, "έλαμψε" δια της απουσίας του.
Έτσι, για μια ακόμα φορά, η Σκοπιά λόγω τού τυχοδιωκτισμού της, έχασε άλλη μια ευκαιρία, να "πετύχει" επιτέλους έστω και μια προφητεία σωστή, έστω και κατά τύχην!!!
Αγαπητοί φίλοι "Μάρτυρες τού Ιεχωβά", εσείς που βλέπετε όλες αυτές τις διαρκείς, τις συνεχόμενες, τις αναμφίβολες αποτυχίες αυτής τής οργάνωσης, που δεν έχει πετύχει ούτε μία της πρόβλεψη ούτε μία φορά, τι σας κάνει τόσο σίγουρους ότι θα πετύχει στην τελική της πρόβλεψη, ότι θα σας περάσει ζωντανούς από τον Αρμαγεδδώνα;
Ν. Μ.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Φεβ 27, 2016 9:48 pm

   Επί προεδρίας Ρώσσελ, το ευαγγέλιο της Σκοπιάς ήταν ότι το 1874 έγινε η Δευτέρα Παρουσία679, ενώ το 1878 ο «Ιεχωβά» με τον Χριστό ίδρυσαν τη Βασιλεία στους ουρανούς και αναστήθηκαν οι κεκοιμημένοι εν Ιησού680. Το 1914, με τον Αρμαγεδώνα η εξουσία της «κυβέρνησης τού Ιεχωβά» θα απλωνόταν σε ολόκληρη τη γη!!!681.
Ο Ρόδερφορτ, διάδοχος τού Ρώσσελ, δίδασκε ότι το 1918 ο Θεός θα καταστρέψει τις χριστιανικές εκκλησίες682 και ότι oι Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ θα ανασταίνονταν το 1925683. Μέχρι το 1925, δεχόταν όπως ο Ρώσσελ, την εγκαθίδρυση της βασιλείας το 1878, αλλά την 1-1-1925, τη μετέ­φερε στο 1914, λέγοντας ότι θα επεκταθεί στη γη αφού εκλείψει η γενεά των ανθρώπων που ζούσαν το 1914. Ομοίως ο καθαρισμός τού ναού και η ανά­σταση μεταφέρθηκαν στο 1918. Οι επισκέψεις των «μαρτύρων» στα σπίτια χώριζαν τα ερίφια από τα πρόβατα μέχρι τον Αρμαγεδώνα τού... 1975 684.

Βασικό δόγμα των μαρτύρων τού Ιεχωβά είναι ότι το 1914 έγινε η «παρουσία τού Κυρίου» και «η πλήρης εγκαθίδρυσις της Βασιλείας τού Θεού». Δηλαδή, έγινε, κατ' αυτούς, το πιο σημαντικό εσχατολογικό γεγονός, η Δευτέρα Παρουσία τού Κυρίου, την οποία όμως δεν πήρε είδηση ο κόσμος, ούτε είδε «πας οφθαλμός» (Αποκ. Α, 7), όπως ισχυρίζονται. Βεβαίως, η Αγία Γραφή μας διαβεβαιώνει ότι «περί της ημέρας εκείνης και της ώρας ουδείς οίδεν»685. Αυτό βέβαια οι εν λόγω αιρετικοί το παραβλέπουν.
Το 1925 διεκήρρυταν: «Εκατομμύρια ήδη ζώντων ουδέποτε θέλουσιν αποθάνει». Αυτός είναι και ο τίτλος τού βιβλίου που μοίραζαν από πόρτα σε πόρτα. Αυτό το βιβλίο, μας λέει ότι σύντομα ο Ισαάκ, ο Ιακώβ και ο Αβραάμ θα αναστηθούν το 1925!686. Η Εταιρεία Σκοπιά μας λέει ότι θα πρέπει να βάλουμε στην άκρη όλα τα άλλα «κοσμικά» πράγματα και να κηρύξουμε. Το τέλος είναι τόσο κοντά!
Πράγματι, η Σκοπιά λέει τα εξής: «..Το 1925 είναι σίγουρα ορισμένο στις Γραφές... Όπως ο Νώε, οι Χριστια­νοί σήμερα έχουν πολύ περισσότερα να βασίσουν την πίστη τους απ' ότι είχε ο Νώε στον ερχόμενο κατακλυσμό»687.
Ξανά, το 1924 η Σκοπιά ισχυριζόταν: «Το έτος 1925 είναι μία ημερομηνία σίγουρη και καθαρά σημειωμένη στις γραφές, ακόμη πιο καθαρά από αυτή τού 1914»688. Βέβαια το 1925 είναι πλέον ξεχασμένο μαζί με την ψευδοπροφητεία της Σκοπιάς γι' αυτό το γεγο­νός. Τα θύματά της ούτε καν υποπτεύονται ότι για αρκετά χρόνια τους πρό­σφερε και αυτή την ψευδοπροφητεία σαν «θεϊκή διδασκαλία». Αυτό βέβαια οι σημερινοί χιλιαστές δεν το γνωρίζουν, θα σάς πουν ότι είναι συκοφα­ντίες689.
Όπως όλοι οι ψευδοπροφήτες, έτσι και οι χιλιαστές όταν άρχισαν να διαψεύδονται τότε άλλαξαν τις «προφητείες» τους και τόνιζαν ότι: «αναμέ­νεται ο Σατανάς να προσπαθήσει να βάλει στο μυαλό ακόμη και των πιο πιστών ότι το έργο θα τελείωνε το 1925..»690. Απέδιδαν λοιπόν στον σατανά τις διάφορες διαψεύσεις των θεωριών τους!
Περίπου τα ίδια συνέβησαν και το 1975. Η εταιρία Σκοπιά είχε μία άλλη τρομακτική "προφητεία" για το 1975, με την οποία φοβέριζε για δεκάδες χρόνια τους δύστυχους οπαδούς της. Τότε, έλεγε, θα είχαν συμπληρωθεί τα «6000 χρόνια της ανθρώπινης Ιστορίας από τη δημιουρ­γία τον Αδάμ και της Εύας», θα έχει «παρέλθει η γενεά» (δηλαδή θα είχαν πεθάνει όλοι όσοι είχαν δει τον Χριστό το 1914) και θα ελάμβανε χώρα η τρομερή «μάχη τον Αρμαγεδώνα», δηλαδή το τέλος τού κόσμου. Και αυτοί, oι «μάρτυρες τού Ιεχωβά», θα εκδήλωναν τότε τις «θεοειδείς ιδιό­τητές» τους που θα τους «καταστήσουν ικανούς», «να πλύνουν τους πόδας των στο αίμα των εχθρών των691».
Στη Σκοπιά τού Αυγούστου τού 1970, σελ. 465, έγραφε η εταιρεία: «είναι σαφές ότι ο καιρός που απομένει έχει μειωθεί, με μόλις έξι περίπου χρόνια που απομένουν ως το τέλος των 6000 ετών της ανθρώπινης ιστορίας»
Και το 1971, στη σελίδα 284, με ένα σωρό λογαριασμούς, βεβαίωνε και πάλι ότι το Φθινόπωρο τού 1975 θα έληγε η ανθρώπινη ιστορία!!. Βέβαια, το 1975 πέρασε και οι προσδοκίες τους διαψεύσθηκαν692.
Σε συγκέντρωση στη Ριζούπολη το 1975, απεσταλμένοι της Σκοπιάς δήλωσαν ότι ποτέ δεν όρισαν ημερομηνίες!. Αργότερα κατηγορήθηκαν για τις ημερομηνίες οι αρθρογράφοι της Σκοπιάς693. Προσπαθώντας να δικαιο­λογήσουν τα αδικαιολόγητα σφάλματά τους ισχυρίζονται στη Σκοπιά της 15-10-1995, ότι η γενεά τού 1914 σημαίνει την πονηρή και μοιχαλίδα γενεά που υπάρχει σε κάθε εποχή, ότι κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία και κανείς δεν πρέπει να ασχολείται με χρονολογίες!694
Ισχυρί­ζονται τα εξής: «Επειδή (η εταιρεία Σκοπιά) δεν είναι αλάνθαστη, ούτε ποτέ ισχυρίστηκε ότι είναι, από καιρό σε καιρό χρειάζεται να γίνονται διορθώ­σεις. Αν το πνεύμα τού Ιεχωβά ενεργούσε με τον ίδιο τρόπο που ενεργούσε και στους συγγραφείς της Αγ. Γραφής... τότε δε θα υπήρχε... ανάγκη μελ­λοντικών διορθώσεων... Αλλ' επειδή το πνεύμα δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σήμερα, γίνονται μερικές διορθώσεις από καιρό σε καιρό»695.
Επίσης η Σκοπιά αναφέρει τα εξής: «Στις Παροιμίες δ' 18 αναφέρει: «Η οδός όμως των δικαίων είναι ως το λαμπρόν φως το φέγγον επί μάλλον και μάλλον, εωσού γίνει τελεία ημέρα». Ενόσω το φως είναι ακόμη αμυδρό, μπορεί να είναι ορατή η γενική διαμόρφωσις ενός αντικειμένου, αλλά οι λεπτομέρειές του δεν είναι πάντα ευδιάκριτες. Καθώς δε αυξάνει το φως, οι λεπτομέ­ρειες αυτές μπορούν να διακρίνωνται με περισσότερη διαύγεια και λαμβά­νεται έτσι μια διορθωμένη άποψις... όταν υπάρχει μεγαλύτερη διαύγεια και κατανόησις, διακρίνονται νέες αλήθειες και κάτι που εφαίνετο άλλοτε πολύ λογικό, μπορεί να χρειάζεται αναθεώρηση»696.
Επίσης ισχυρίζονται οι μάρ­τυρες τού Ιεχωβά ότι: «Οι Μάρτυρες τού Ιεχωβά δεν ισχυρίζονται ότι είναι θεόπνευστοι προφήτες. Έχουν κάνει λάθη. Όπως και οι απόστολοι τού Ιησού Χριστού, είχαν σε μερικές περιπτώσεις εσφαλμένες προσδοκίες. -Λουκάς Ι9/ιθ' 11. Πράξεις l/α' 6.»697. Όμως εδώ θα πρέπει να σημειώσου­με ότι άλλο πράγμα είναι να έχεις όπως οι απόστολοι "εσφαλμένες προσδοκίες", και άλλο να τις προφητεύεις ως προφήτης και αγωγός τού Θεού και να διαψεύδεσαι όπως διαψεύδονται πάντοτε οι χιλιοστές698.
Από τα παραπάνω καταδεικνύεται η ψευδοπροφητεία της Σκοπιάς αλλά και η προσπάθειά της να πλανήσει εκ νέου τους οπαδούς της όταν έβλεπε ότι καταρρίπτονται οι δήθεν προφητείες τους. Καταδεικνύεται η δεινή θέση στην οποία έχει έρθει ενώπιον των οπαδών της τους οποίους παραπλανεί επί έναν και πλέον αιώνα με ανακρίβειες και ψεύδη. Είναι παρήγορο όμως το γεγονός ότι πολλοί οι οποίοι πλανήθησαν από τους μάρτυρες τού Ιεχωβά έχοντας καλή προαίρεση ανανήπτουν, καταλαβαίνουν την απάτη της εταιρείας και εγκαταλείπουν την πλάνη. Ακολουθεί μία τέτοια μαρτυρία:
«Ως ένας απ’ τους Μάρτυρες τού Ιεχωβά, γνώριζα ότι είχα την «αλήθεια». Βαπτίστηκα σαν Μάρτυρας τού Ιεχωβά το I960 σε ηλικία 26 ετών με την σύζυγο μου Μάρτζορι. Είχαμε μελετήσει μαζί με τους Μάρτυρες και ήμασταν προσήλυτοι. Σαν μέλος με καλή υπόληψη, υπηρέτησα σαν ένας διορισμένος Πρεσβύτερος συνάθροισης από το μέσον της δεκαετίας τού 1970. Ήμουν τακτικός στην υπηρεσία αγρού πόρτα-πόρτα, διοργάνωνα κατ’ οίκον Γραφικές μελέτες, και έκανα όλα όσα η Εταιρία Σκοπιά απαιτεί. Ακόμα η Μάρτζορι και εγώ μεγαλώσαμε το παιδί μας σαν ένα Μάρτυρα και προσμέναμε με χαρά να επιβιώσουμε από τον Αρμαγεδώνα σε μια ατε­λεύτητη ζωή πάνω σε μια παραδεισένια γη. Από το μέσον της δεκαετίας τού I960 η Εταιρία είχε υποδείξει το 1975 σαν το έτος για το τέλος τού παρόντος παγκόσμιου συστήματος. Οι εκδόσεις εκείνου τού καιρού ήταν πολύ καθαρές σχετικά με αυτό, και επίσης διδασκόμασταν τις ίδιες προ­βλέψεις στις συναθροίσεις μας και στις μελέτες βιβλίου. Ακόμη, επειδή διδασκόμασταν ότι μόνο Μάρτυρες με καλή υπόληψη θα επιβίωναν απ' τον Αρμαγεδώνα, το 1972 πουλήσαμε μία επιτυχημένη επιχείρηση και το σπίτι μας το 1974 έτσι ώστε να μπορέσουμε πιο ολοκληρωμένα να υπηρετήσου­με τον Ιεχωβά στον λίγο καιρό που απέμενε. Ευνόητα, πολλοί Μάρτυρες είδαν να διαψεύδονται οι προσδοκίες τους και απογοητεύτηκαν όταν το 1975 ήρθε και πέρασε. Έγινα καχύποπτος όταν η Εταιρία Σκοπιά αρνή­θηκε την ευθύνη για τις προβλέψεις που και κηρύχτηκαν και τυπώθηκαν την προηγούμενη δεκαετία. Αντιθέτως, έριξαν το φταίξιμο για την ανεκ­πλήρωτη προφητεία πάνω σε ό,τι αποκάλεσαν «υπερενθουσιώδη μέλη»! Καθώς εξέταζα άλλες χρονολογίες που η οργάνωση είχε τάχα προφητεύσει το τέλος τού κόσμου, αποφάσισα να εξετάσω αυτές τις προφητείες μόνος μου. Η Εταιρία Σκοπιά φυσικά, δεν ανέχεται μία κριτική ανάλυση της ιστορίας της ή της διδασκαλίας της, λογοκρίνοντας αυστηρά όποιον το προσπαθεί. Επειδή η ζωή μου σαν ένας Πρεσβύτερος δεν μου επέτρεπε τον χρόνο που χρειαζόμουν για την έρευνα, παραιτήθηκα ως Προεδρεύων Επί­σκοπος από την συνάθροισή μου. Αυτή ήταν μία σοβαρή και πολύ σημα­ντική απόφαση. Έτσι άρχισε μία οδύσσεια έρευνας και εξονυχιστικής εξέ­τασης των περασμένων προφητειών και διδασκαλιών της Εταιρίας Σκο­πιά. Η σύζυγος μου και εγώ αναπτύξαμε μία εκτεταμένη βιβλιοθήκη από παλαιά έντυπα της Εταιρίας Σκοπιά και ανακαλύψαμε μερικούς απίστευ­τους ισχυρισμούς που έγιναν από την Εταιρία. Η Εταιρία είχε διδάξει ότι ο κόσμος θα τελείωνε το 1914. Όταν το 1914 ήρθε και έφυγε, ο Πρόεδρος Κ. Τ. Ρώσσελ άλλαξε την χρονολογία σε 1915, έπειτα σε 1918. Αργότερα, ο δεύτερος Πρόεδρος Τ. Φ. Ρόδερφορδ επέλεξε το 1925 για το τέλος τού κόσμου και ισχυρίστηκε ότι οι Αβραάμ, Ισαάκ, Ιακώβ και άλλοι «αρχαίοι αριστείς» θα ανασταίνονταν το 1925 για να εισάγουν τον νέο κόσμο! Το 1929 ο Ρόδερφορδ, ακόμα πεπεισμένος για την ανάσταση των «αρχαίων αριστέων», έχτισε μία έπαυλη για αυτούς στο Σαν Ντιέγκο, ονομάζοντάς την οικία σε Μπέθ Σαρίμ, «Οίκο Αρχόντων». Τελικά πέθανε στην οικία το 1942 λίγο μετά που διακήρυξε ότι το τέλος τού κόσμου ήταν μόνο μήνες μακριά. Η Εταιρία Σκοπιά τώρα διδάσκει ότι ο κόσμος μόνο μπήκε στο καιρό τού τέλους του το 1914, θέλοντας να αποσπάσει την προσοχή από την αποτυχημένη προφητεία για εκείνο το έτος. Η τρέχουσα διδασκαλία είναι ότι η γενεά που είδε τα γεγονότα τού 1914 θα δει το τέλος τού κόσμου. Όλα αυτά και περισσότερα έκαναν την Μάρτζορι και έμενα να συνειδητο­ποιήσουμε ότι η Εταιρία Σκοπιά είναι μία οργάνωση «ψευδοπροφήτης», που ταιριάζει τέλεια στον βιβλικό ορισμό τού ψευδοπροφήτη στο Δευτερονόμιο 18:21-22: Και αν πεις στην καρδιά σου: Πως θα γνωρίσουμε τον λόγο, που ο Κύριος δεν μίλησε; Όταν κάποιος προφήτης μιλήσει εξ ονόματος τού Κυρίου, και ο λόγος δεν γίνει ούτε συμβεί, αυτός είναι ο λόγος που ο Κύριος δεν μίλησε- τον μίλησε ο προφήτης μέσα από υπερηφάνεια- δεν θα φοβηθείτε απ' αυτόν. Σαν αποτέλεσμα, εμείς παραδώσαμε την επί­σημη επιστολή διακοπής της σχέσης μας με την Βιβλική και Φυλλαδική Εταιρία Σκοπιά. Φυσικά, άρχισαν να μας αποφεύγουν πλήρως οι Μάρτυ­ρες φίλοι μας τους οποίους γνωρίζαμε για χρόνια»699.

Απόσπασμα από  το βιβλίο:
ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ
ΑΡΧΙΜ. ΘΕΟΦΙΛΟΥ ΛΕΜΟΝΤΖΗ ΔΡ.Θ
Αρχιερατικού Επιτρόπου Καμπανίας  


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Κυρ Φεβ 28, 2016 12:08 pm

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ.

Δεν παραδέχονται τον Χριστό ως Θεό (όπως ο Άρειος).
• Δεν πιστεύουν στο Αγ.Πνεύμα – Θεό (όπως ο Μακεδόνιος).
• Δεν δέχονται την θεότητα της Αγ.Τριάδας (όπως οι Γνωστικοί).
• Δεν ασπάζονται την αθανασία της ψυχής (όπως οι Θνητοψυχίτες).
• Δεν αναγνωρίζουν την Παναγία ως Θεοτόκον και Αειπαρθένων (όπως ο Νεστόριος).
• Δεν πιστεύουν στα Μυστήρια της Εκκλησίας (όπως οι Προτεστάντες).

Ε π ι π λ έ ο ν:

• Ποδοπατούν,σπάζουν και μαγαρίζουν τις εικόνες (όπως έκαμαν στο χωριό Άρεια Ναυπλείας στις 18/12/1970).

• Σαρκάζουν και περιφρονούν τον Τίμιο Σταυρό.
• Κηρύτουν πως άρχηγός της Εκκλησίας είναι ο Δίαβολος.
• Ονομάζουν όλους εμάς τους Χριστιανούς <>.

ΚΡΙΝΑΤΕ μόνοι σας άν, μέτα από όλα αυτά, δικαιούνται να λέγονται οι Ιεχωβάδες Χριστιανοι.

Ό π ο ί ο ς γ ί ν ε τ ε Ι ε χ ω β α ς ά λ λ α ζ ε ι θ ρ η σ κ ε ί α.
Παύει να είναι Χριστιανός όπως θα έπαυε αν γινόταν Ισραηλίτης, Ινδουϊστής, Μουσουλμάνος, κλπ

Δήθεν θαυμάζουν και μελετούν τις γραφές ενώ στην πραγματικότητα χρησιμοποιούν ευαγγέλιο που τον έχουν μετατρέψει στα μέτρα τους.
Βασίζονται όπως όλες οι παραθρησκείες στην ανασφάλεια του σημερινού κόσμου και προσπαθούν να του προσφέρουν μιά ψευδή ασφάλεια.Διαδίδουν συνεχώς το τέλος του κόσμου το οποίο το έχουν προβλέψει αρκετές φορές και έχουν πέσει έξω.Έχουν φοβερή οργάνωση στρατιωτικού τύπου και οι κινήσεις όλων τους αλλά και αυτών που επισκέπτονται καταγράφονται λεπτομερώς.Στην περιοχή μου έρχεται Ιταλός! Ιεχωβάς κάθε Κυριακή.Με αιρετικούς μη ανοίγεται κουβέντα αν θέλουν να γίνουν μάρτυρες μπορούν αν θέλουν να πάνε να κηρύξουν στην Τουρκία.Δυστυχώς οι Ταγοί μας γιά να μην τους κατηγορήσουν γιά οπισθοδρομικούς δεν αντιδρούν και έχει γεμίσει ο κόσμος απ αυτούς.Γιατί αυτό που κάνουν είναι προσηλυτισμός και παράνομο.



 


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Φεβ 29, 2016 9:30 am

Ποιοι είναι οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά»


Οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά» είναι μια αιρετική ομάδα, μια εταιρεία που προσπαθεί να πλανέψει και να αποσπάσει τους πιστούς από την «Μια, Αγία και Καθολική Εκκλησία» Αυτή η αιρετική ομάδα ιδρύθηκε στης Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής το 1884 από τον Κάρολο Ρώσελ. Ξεκίνησε να διαδίδεται η αιρετική διδασκαλία με τα περιοδικά Σκοπιά και Ξύπνα κάτι που συνεχίζεται με αυτό τον τρόπο μέχρι σήμερα. Χρησιμοποίησαν διάφορα ονόματα ανά τις δεκαετίες για να πλανούν τον κόσμο όπως «Μάρτυρες του Ιεχωβά», «Σπουδαστές των Γραφών», «Χιλιαστές», κ.α. Συνεχώς τροποποιούν το προσωπείο τους για να μπορούν εύκολα να παραπλανούν τους πιστούς όπως για παράδειγμα, τώρα τελευταία αυτοαποκαλούνται και Χριστιανοί! Κάθε άλλο παρά Χριστιανοί είναι. Ένα από τα ονόματα που χρησιμοποιούν, «Χιλιαστές», έχει να κάνει με ότι πιστεύουν ότι θα επιστρέψει στην γη ο Χριστός και θα βασιλέψει για χίλια χρόνια πριν γίνει η Δευτέρα Παρουσία. Αυτό είναι παρανόηση της Αγίας Γραφής και είναι πλανεμένη άποψη.

Η εταιρεία χωρίζεται σε δύο τάξεις: το «Κυβερνών Σώμα» και ο «Φρόνιμος Δούλος». Στο «Κυβερνών Σώμα» βρίσκονται αυτοί που καθοδηγούν την ομάδα αυτή στους οποίους ο Ιεχωβάς (έτσι ονομάζουν τον θεό τους) τους λέει το θέλημα του. Οι υπόλοιποι που κατατάσσονται στην κατηγορία «Φρόνιμος Δούλος» κάνουν τυφλή υπακοή στο «Κυβερνών Σώμα» και όποιος φύγει από την εταιρεία θα έχει το ίδιο τέλος με τους μη-Ιεχωβάδες, δηλαδή όταν έρθει ο Αρμαγεδδών, κάτι που πιστεύουν ότι θα γίνει σύντομα, θα σφαχτούν και στο αίμα τους θα πλύνουν τα πόδια τους οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά»! Τι φρικιαστική διδασκαλία που δείχνει ολοφάνερα πώς είναι εκτός της Χάριτος του Θεού.


Θέλει μεγάλη προσοχή! Προσπαθούν να πλανήσουν τον κόσμο με το προσωπείο της αγάπης και αδελφοσύνης με αποτέλεσμα, δυστυχώς, πολλοί Χριστιανοί να πέφτουν στην παγίδα τους. Να είμαστε ενημερωμένη για αυτούς αλλά περισσότερο, όσο μπορεί ο καθένας, να μελετά την Αγία Γραφή και τους Πατέρες της Εκκλησίας μας. Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να έχουμε «αντισώματα» ενάντια στους αιρετικούς.


Αλλά θα αναρωτηθεί κανείς «Τι ακριβώς διδάσκουν αυτοί;» Πρέπει να ξέρουμε για να είμαστε ενημερωμένοι. Οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά» απορρίπτουν κάθε τι που είναι Χριστιανικό.
Αρνούνται:

1. Το δόγμα της Αγίας Τριάδος και πιστεύουν ότι υπάρχει μόνο ο Πατέρας που τον ονομάζουν «Ιεχωβά».

2. Την θεότητα του Ιησού Χριστού. Πιστεύουν ότι είναι το πρώτο κτίσμα του Πατρός ή και αδελφός των αγγέλων. Πιστεύουν ότι γεννήθηκε και έζησε ως άνθρωπος και όταν πέθανε, εκμηδενίστηκε. Στη θέση του αναστήθηκε ένα «πνευματικό ον» που ταυτίζεται με τον Αρχάγγελο Μιχαήλ.

3. Την θεότητα και υπόσταση του Αγίου Πνεύματος που το θεωρούν ως η «απρόσωπη δύναμη του Θεού».

4. Την δύναμη της Εκκλησίας και πιστεύουν ότι μόνο οι «144,000 Κεχρισμένοι» θα σωθούν. Δηλαδή, η Εταιρεία έχει πάρει την θέση της Εκκλησίας εδώ στη γη.

5. Ότι η ψυχή είναι άυλη. Πιστεύουν ότι πεθαίνει μαζί με το σώμα και εκμηδενίζεται σαν τα ζώα.

6. Την Παναγία ως Θεοτόκος και Αειπάρθενο.

7. Τους Αγίους και Αγίες της Εκκλησίας μας.

8. Τον Τίμιο Σταυρό και τον βρίζουν και το θεωρούν ως όργανο εγκλήματος.

Συνοπτικά, βλέπουμε τις κακοδοξίες και τους κινδύνους που διαδίδουν οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά». Να μην ξεχνάμε ότι η Εκκλησία χτυπά την αίρεση και όχι τον αιρετικό. Αδελφοί μας είναι και αυτοί που πλανήθηκαν και πρέπει να προσευχόμαστε να επιστρέψουν στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Αν ποτέ συναντήσουμε ποτέ έναν «Μάρτυρα του Ιεχωβά» και δεν είμαστε κατάλληλοι κατηρτισμένοι για να κάνουμε διάλογο, καλύτερα να αποφεύγουμε την συνομιλία για να μην ζημιωθούμε εμείς αλλά να μην ζημιώσουμε τον αιρετικό που μπορεί με κάτι λάθος που θα πούμε να εισχωρήσει βαθύτερα στην αίρεση. Η Ορθόδοξη Εκκλησία δημιουργήθηκε από τον Ιησού Χριστό και δεν σφάλει επειδή το Αγ. Πνεύμα καθοδηγεί «εις οδούς Αληθείας».

Να είμαστε όλοι προσεκτικοί και αδιαλείπτως να προσευχόμαστε για την σωτηρία μας αλλά και για την σωτηρία τω πλανεμένων αδελφών μας. Ας μην μείνουμε στάσιμοι, αλλά να μελετούμε συνέχεια την Αγ. Γραφή και τους Αγίους Πατέρες της Εκκλησίας μας. Με αυτό τον τρόπο αλλά και με την ενεργή συμμετοχή στα Άγια Μυστήρια της Εκκλησίας μας, μπορούμε να σώσουμε την ψυχή μας. Ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και των Αγίων. Αμήν!

Νικόλαος Γεωργαντώνης, Φοιτητής Θεολογίας


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Μαρ 01, 2016 6:27 pm

ΤΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ.

Οι χιλιαστές έχουν απορρίψει ολόκληρη την χριστιανική διδασκαλία.Εδώ
απλώς αναφέρω τις μεγαλύτερες πλάνες.

.Οι χιλιαστές όχι μόνο απορρίπτουν την πίστη στον Τριαδικό Θεό,αλλά και διακηρύτουν πως η Τριαδική διδασκαλία προέρχεται από την διάνοια του σατανά.

.Αρνούνται την Θεότητα του Χριστού μας και διδάσκουν πως είναι το πρώτο και το τελειότερο κτίσμα,ο τελειότερος άνθρωπος,δηλαδή δημι-
ούργημα του Θεού.

.Υποστηρίζουν παράλογα ότι ο Χριστός είναι ο αρχάγγελος Μιχαήλ.Αυ-
τη και μόνο η πλάνη τους δείχνει πως είναι αντίχριστοι.

.Δεν αποδέχονται την Θεότητα του Αγίου Πνεύματος ούτε και την προ-
σωπική Του υπόσταση.Το θεωρούν απλώς ενεργό δύναμη του Θεού.

.Δεν πιστεύουν στην ύπαρξη και την αθανασία της ψυχής.Για αυτούς
ο άνθρωπος είναι μόνο σώμα.Ότι ονομάζουμε ψυχή,είναι απλώς η ζωή,
όπως ακριβώς η ζωή των ζώων.Πεθαίνοντας ο άνθρωπος εκμηδενίζεται.

.Δεν αναγνωρίζουν την Παναγία ως Θεοτόκο αφού ο Χριστός δεν είναι Θεός,ούτε ως Παρθένο.

.Αρνούνται τις μεσιτείες των Αγίων και την τιμητική προσκύνησή τους
εκ μέρους των πιστών,καθώς και την τιμή προς τα άγια λείψανα και τις
ιερές εικόνες.

.Η Σκόπια ενώ μέχρι το 1931 είχε ως έμβλημά της και τιμούσε τον Τίμιο
Σταυρό,σήμερα τον απορρίπτει και τον θεωρεί όργανο εγκλήματος.

.Οι χιλιαστές ούτε χριστιανοί είναι ούτε εκκλησία.Εμφανίστηκαν μόλις
στα τέλη του 19ου αιώνα.Ερωτάται κανείς τι έκανε ο Θεός 19 αιώνες από
την έλευση του Χριστού μας;
Αδιαφορούσε και ξαφνικά το 1884 δημιούργησε την εταιρεία Σκόπια για
να σώσει τον κόσμο;


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron