Ρωμαιοκαθολικισμός

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Γιώργος20
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 12:32 pm
Τοποθεσία: Ζω στην Σύρο αλλά σπουδαζω στην Αθήνα

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Γιώργος20 » Σάβ Αύγ 19, 2017 2:30 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:
Γιώργος20 έγραψε:Να προσθέσω εδώ πως η ονομασία Παπισμός είναι υποτιμητική. Δεν χρησιμοποιείται από την Ορθόδοξη εκκλησία η οποία αναγνωρίζει κανονικά την Καθολική εκκλησία ως κανονική εκκλησία κι όχι ως αίρεση. Παραπεμπω σε δηλώσεις του Οικουμενικού Πατριάρχη στη συνάντηση του με τον Παναγιότατο Πάπα Φραγκίσκο και στα εξής βίντεο από την παρουσία του Ορθόδοξου μητροπολίτη Σύρου στην τελετή ανάληψης των καθηκόντων του νέου Καθολικού επισκόπου Σύρου: https://m.youtube.com/watch?v=Y30aa_b6n_k
(αν διαβάσετε τα σχόλια θα δείτε πολύ ρατσισμό από ΓΧΟ σχολιαστές όπως σας έλεγα) και ένα άρθρο απάντηση από ελληνικό καθολικό ιστολόγιο: http://catholicus-laicus.blogspot.gr/20 ... 4.html?m=1

Σε προηγούμενη δήλωση σου στο αρχονταρίκι παραδέχεσαι και μόνος σου ότι οι Καθολικοί Ελληνες όσοι ζούνε στα νησιά αλλά και όσοι ζούνε στην ηπειρωτική Ελλάδα ήταν παλιά Ορθόδοξοι που ασπάστηκαν τον Καθολικισμό κατά την Λατινοκρατία.Γιατί λοιπόν δεν γινεστε Ορθόδοξοι ξανά για να τιμησετε τους Ορθόδοξους προγόνους ακολουθώντας την παλιά θρησκεία τους;

Ευθεία απάντηση: γιατί αν ήταν να γινόμαστε ότι θρησκεία είχαν οι πρόγονοι μας τότε θα έπρεπε να είμαστε δωδεκαθειστες όλοι μας.Δεν πάει θρησκεία των προγόνων μου=δική μου θρησκεία.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Αύγ 19, 2017 11:21 pm

Γιατί δεν πάτε οι Κόπτες στα κοπτικά φόρουμ, οι Καθολικοί στα καθολικά φόρουμ, οι ΓΧΟ ή ΓΟΧ στα γχοϊκά ή γοχικά φόρουμ κτλ κτλ;
Εδώ "σκληρόν σοι προς κέντρα λακτίζειν" (Πράξ. Αποστ., 26,14)

ΥΓ : Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές αλλά εγώ έτσι το βλέπω.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 21, 2017 9:42 am

Γιώργο παραβίασες το μόνο κανόνα που σου έθεσα για την παραμονή σου στο forum. Στο εξής δε θα μπορείς να παίρνεις μέρος στις συζητήσεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 24, 2017 11:19 am

Όπως έγραψα και στον Χαιρετισμό εγώ τους οπαδούς του Ρωμαιοκαθολισμού τους αποκαλώ παπιστές. Η έννοια καθολικός δεν μπορεί να συνυπάρχει για όσους έχουν αλλοιώσει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την έννοια του Ενός και Τριαδικού Θεού. Μόνον η ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να γίνει καθολική, όταν μεταδοθεί σε όλο τον κόσμο. Άλλωστε το αναφέρουμε και στο Σύμβολο της Πίστεώς μας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 24, 2017 10:25 pm

Σήμερα 24 Αυγούστου γιορτάσαμε την μεταφορά του άφθαρτου σκηνώματος του αγίου Διονυσίου από τα Στροφάδια στη Ζάκυνθο.

Έχω ακούσει κάτι πάρα πολύ ωραίο.
Ο Κύριος έβαλε τους τρεις άφθαρτους αγίους των Επτανήσων εκεί που είναι ως φρουρούς και ασπίδα προστασίας της Ορθόδοξης Ελλάδας από τον πάπα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 24, 2017 10:28 pm

Πέτρος έγραψε:Σήμερα 24 Αυγούστου γιορτάσαμε την μεταφορά του άφθαρτου σκηνώματος του αγίου Διονυσίου από τα Στροφάδια στη Ζάκυνθο.

Έχω ακούσει κάτι πάρα πολύ ωραίο.
Ο Κύριος έβαλε τους τρεις άφθαρτους αγίους των Επτανήσων εκεί που είναι ως φρουρούς και ασπίδα προστασίας της Ορθόδοξης Ελλάδας από τον πάπα.


Όντως ωραίο! Που το ακούσατε αν επιτρέπεται;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 24, 2017 10:52 pm

Δεν θυμάμαι.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 27, 2017 2:01 pm

Αδελφοί μου,

Σας προειδοποιώ ότι παρακάτω ακολουθούν σκηνές που ή θα γελάσετε ή θα κλάψετε για τους αδελφούς μας που έχουν ξεφύγει τελείως!


Εικόνα

Σοκαριστικές οι διαφορές στην Θεία Λειτουργία Ορθοδόξων και Καθολικών – ΒΙΝΤΕΟ
Δημοσίευση: 8 Σεπτεμβρίου 2016, 3:34 μμ

Γράφει ο Νίκος Χειλαδάκης

Είναι πραγματικά σοκαριστικές οι διαφορές από μια τυπική Θεία Λειτουργία ορθόδοξης εκκλησίας σε σύγκριση με το… παπικό καρναβάλι!

Ένα καταπληκτικό βίντεο που δείχνει τις αβυσσώδεις διαφορές μεταξύ της Μίας, Αγίας, Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας και της παπικής αίρεσης. Χρήσιμο σε όσους υπερθεματίζουν τον Οικουμενισμό, καθώς παρουσιάζει με γλαφυρό τρόπο το κατάντημα των παπικών.

Το βίντεο περιέχει τρεις χαρακτηριστικές φάσεις :

Η πρώτη είναι η Είσοδος του Αρχιερέα στον ορθόδοξο Ιερό ναό.

Κατάνυξη του ποιμνίου.


Η ίδια είσοδος σε παπικό ναό. Θεατρική παράσταση, τραγούδια και επευφημίες λες και έμπαινε κάποιος δημοφιλής σταρ.

Η δεύτερη φάση είναι αρχιερατική λειτουργία, Μικρή Έξοδος του ευαγγελίου.

Στην ορθοδοξία σεβασμός, ευπρέπεια και μεγαλοπρέπεια προς το ιερό βιβλίο.

Στους παπικούς χορευτική παράσταση, μουσική και… ακροβατικά νούμερα μέσα στον ναό!

Η τρίτη φάση είναι στην Αγία Τράπεζα.

Στην Ορθοδοξία σεβασμός, λειτουργική τελετουργία.

Στους παπικούς… θεατρική επίδειξη με κατάλληλη μουσική υπόκρουση.



Πηγή : https://www.google.gr/amp/s/www.pentapo ... 5.html/amp


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Δεκ 27, 2017 9:48 pm

Ε τι να κάνουμε τώρα αφού έτσι είναι το τυπικό τους.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 27, 2017 9:54 pm

Το "τυπικό" τους ναι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες