Το έγκλημα της έκτρωσης

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Οκτ 15, 2017 2:08 pm

Ντοκιμαντέρ για την έκτρωση: σιωπηλή κραυγή






Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 16, 2017 8:52 pm

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 16, 2017 8:55 pm

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΜΑΣ!!! ΤΗΝ <<ΣΙΩΠΗΛΗ ΚΡΑΥΓΗ>> ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΛΑΨΕΙ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 18, 2017 9:41 am

Το μετεκτρωτικό τραύμα: Θυσίασα το πρώτο μου μωρό
Romfea.gr. Τρίτη, 17 Οκτωβρίου 2017

Εικόνα

Εχω ήδη περάσει κάποια καταθλιπτικά επεισόδια στη διάρκεια των οποίων δε σταματώ να σκέπτομαι το μωρό εκείνο που θυσίασα εγώ η ίδια, εδώ και έντεκα χρόνια.

Κατηγορώ τον εαυτό μου ότι δε στάθηκα πιο δυνατή. Νομίζω ότι τότε έπρεπε να ζητήσω διαζύγιο και να φύγω με το μωρό μου...

Θυσίασα το πρώτο μου μωρό, για να κρατήσω έναν άντρα σκληρό και ανεκδιήγητο, που τώρα πια δεν έχω.

Και για να κρατήσω μια οικονομική κατάσταση που επίσης τώρα πια δεν έχω. Το πρώτο μου μωρό θα είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου.

Η ζωή μου δεν είναι πάντα εύκολη και πολλές φορές στο τέλος του μήνα τα φέρνω δύσκολα βόλτα.

Αλλά κανένα όμορφο φόρεμα, κανένα ταξίδι, καμιά κοσμική επιτυχία δεν μπορεί να συγκριθεί με τη χαρά και την ευτυχία που μου φέρνουν τα χαμόγελα των άλλων μου παιδιών...

Και, επειδή πιστεύω, παρακαλώ τον Θεό να συγχωρήσει την αδυναμία μου.

Λένε ότι ο Θεός όλα τα συγχωρεί, αλλά εγώ έχω την εντύπωση ότι Του ζητώ να συγχωρήσει το ασυγχώρητο.

Τελειώνω τις γραμμές αυτές μ' έναν κόμπο στο λαιμό και πνιγμένη στα δάκρυα, αλλά σας λέω ότι μια γυναίκα δε συνέρχεται ποτέ ψυχολογικά μετά από μια άμβλωση.

Αναρωτιέμαι, υπάρχει στη φύση άλλο πλάσμα που να διαπράπει τέτοια βαρβαρότητα;

Ελπίζω η μαρτυρία μου να μπορέσει να σώσει κάποια μέρα τουλάχιστον μια δυο μητέρες και τα μωρά τους.

Τότε η οδύνη μου και η οδύνη του πρώτου μου παιδιού δε θα έχουν πάει χαμένες κι αυτό με παρηγορεί λιγάκι.

*Το διαβάσαμε στο βιβλίο: Το μετεκτρωτικό τραύμα. Ψυχοσωματικές συνέπειες των εκτρώσεων

Πηγή: ΡΟΜΦΑΙΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:41 am

Ετσι μία ημέρα ήλθε ένα τέτοιο καραβοτσακισμένο πλάσμα…
Newsroom 31-01-2018

Εικόνα

Γέροντος Εφραίμ Φιλοθεΐτου

Έτσι μία ημέρα ήλθε ένα τέτοιο καραβοτσακισμένο πλάσμα˙ ήλθε μία γυναίκα στο μυστήριο εγώ βέβαια τη λυπήθηκα τρομερά και μου παρουσιάζει η καημένη πενήντα εκτρώσεις!

Βάλε τώρα το γεγονός αυτό να τίθεται στην κρίσι του πνευματικού˙ πενήντα φόνοι παιδιών! Φυσικά εφ’ όσον ο Θεός την έχει στην ζωή ακόμη, είναι εγγύησις του Θεού ότι την ανέχεται και την περιμένει, οπότε ποιος πνευματικός είναι εκείνος, ο οποίος θα της φερθή κατ’ άλλον τρόπον;

Την πήρα βέβαια με πολλή στοργή, με πολλή αγάπη, προσπάθησα να την βολέψω και της έδωσα εκείνο το φάρμακο που της χρειαζότανε.

Σκεφθήτε πόσα χρόνια περάσανε˙ την βασάνιζε το αμάρτημα αυτό και δεν είχε την τόλμη να το πή! Και γύρισε πίσω με την ελπίδα της σωτηρίας. Πόσο τρομερή είναι η αγάπη του Θεού! Αλλά και η χαρά των Αγγέλων!

«Επί ενί αμαρτωλώ μετανοούντι μεγάλη χαρά γίνεται εν τω ουρανώ» (Λουκ. 15, 7). Δεν είναι μόνον το ότι μετανοεί ο άνθρωπος και κλαίει και οδύρεται την κατάντια του και ο Θεός τον σώζει, αλλά και ότι παραχρήμα γίνεται και στον ουρανό χαρά.

Ολόκληρος ο ουρανός πανηγυρίζει και οι Άγγελοι υμνούν και αινούν τον Θεό για την σωτηρία μιας αθανάτου ψυχής!

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

ΣΗΜ: Μεγάλο το έγκλημα της έκτρωσης, αλλά πιο μεγάλο το Έλεος του Θεού σε όποιον μετανοεί ειλικρινά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 01, 2018 12:38 pm

Νίκος έγραψε:πενήντα εκτρώσεις


Τα ανθρώπινα μέτρα και το ασύλληπτο έλεος Του.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Φεβ 01, 2018 1:53 pm

Το ότι η έκτρωση είναι νόμιμη στην "Ορθόδοξη" (λέμε τώρα) Ελλάδα από το 1984 και θεωρείται από το νομοθέτη "δικαίωμα επιλογής" σε συνδυασμό με τους τεράστιους αριθμούς εκτρώσεων στη χώρα μας (πρώτη στην Ευρωπαϊκή ένωση) δείχνει ξεκάθαρα σε τι χαλεπους καιρούς ζούμε.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 01, 2018 2:08 pm

Το πρόβλημα είναι η νομιμότητα ή όχι; Μια γυναίκα που θέλει να το κάνει, βρίσκει και παράνομο, όπως γινόταν παλιά, με τραγικές συνέπειες όχι μόνο για το βρέφος αλλά και για την ίδια. Απλώς τώρα που είναι νόμιμο έχουμε τις στατιστικές.

Το πρόβλημα είναι γιατί να επιτρέπει μια γυναίκα στον εαυτό της να βρεθεί με μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη; Γιατί ένας άντρας να μη σκεφτεί τις συνέπειες των δικών του πράξεων; Θέλω να πω, το πρόβλημα είναι ο έκλυτος βίος και όχι ο νόμος του κράτους.

Πάντως, αν δημιουργηθεί έτσι ένα παιδί ας τα κρατούν και ας τα δίνουν σε υιοθεσία σε κάποιον που τα θέλει. Σήμερα δεν λιθοβολείται κανένας για μια εγκυμοσύνη, ας μην τα σκοτώνουν οι ίδιες οι μάνες...


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 01, 2018 2:09 pm

Μάνος έγραψε:
Νίκος έγραψε:πενήντα εκτρώσεις


Τα ανθρώπινα μέτρα και το ασύλληπτο έλεος Του.


Προφανώς αυτή έκανε τις εκτρώσεις σε άλλες. Δεν μπορώ να διανοηθώ το άλλο! :o :o :o


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 01, 2018 2:44 pm

Όντως, αλλά ποιός ξέρει...


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες