Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Απρ 28, 2018 12:26 pm

heavenandearth έγραψε:

Το κομμάτι της εξομολόγησης το κάλυψαν οι προηγούμενοι, νομίζω. Όσο για τα περισσότερα έχω κι εγώ την απορία. Τα μικρά έχουν το κατηχητικό για να εμβαθύνουν στην πίστη, οι ενήλικες έχουμε μόνο τον πνευματικό; Πρέπει να τελειώσεις τη Θεολογική για να μάθεις περισσότερα, ή αρκεί ο πνευματικός και η δική σου μελέτη; Τί επιλογές έχει κανείς;


Πρώτα από όλα θα σου πω τι λέει ο 'Αγιος Παΐσιος, γράφει ότι για να ζεσταθούμε πνευματικά να διαβάζουμε αντιστοιχα βιβλία, βιους, λόγους Αγίων, τη Καινή Διαθήκη, οτιδήποτε εσένα σε αγγίζει σχετικο. Έτσι θα είσαι εν θερμη προσευχή και συνειδητά θα μπορεις να παρακολουθείς τη κατήχηση που εχουν όλες οι ενοριες για ενηλίκους για να συζητάς Πνευματικα θέματα.

Και κατά δεύτερο να πω ότι εάν πηγαίνεις σε ένα Πνευματικο και βρεις αλλον πρέπει να πάρεις άδεια - λύση κι έπειτα να ξεκινήσεις με τον δεύτερο για να εξομολογήσε ή να πηγαίνεις στο δεύτερο για να παιρνεις ευχή και να συζητάς τετοια θέματα. Συνηθως είναι στα μοναστήρια ή έρχονται από το Αγιον Όρος ιερομόναχοι κι εξομολογουν ή επισκεπτεσε και παιρνεις ευχή

Και τέλος να επισκέπτεσε προσκυνήματα και Μονές, όταν μπορεις και κοντά σου

Έαν θελεις να βρεθεις σ αυτό το δρόμο ήδη συναίνεσες κι ο Θεος θα σε βοηθήσει


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Απρ 28, 2018 10:07 pm

Σιτάρι έγραψε:Και κατά δεύτερο να πω ότι εάν πηγαίνεις σε ένα Πνευματικο και βρεις αλλον πρέπει να πάρεις άδεια - λύση κι έπειτα να ξεκινήσεις με τον δεύτερο για να εξομολογήσε ή να πηγαίνεις στο δεύτερο για να παιρνεις ευχή και να συζητάς τετοια θέματα. Συνηθως είναι στα μοναστήρια ή έρχονται από το Αγιον Όρος ιερομόναχοι κι εξομολογουν ή επισκεπτεσε και παιρνεις ευχή

Αυτό ισχύει, όταν έχεις μόνιμο Πνευματικό, όχι όταν απλά εξομολογείσαι κάπου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Μάιος 03, 2018 11:34 am

Γρηγόρης Κρητικός έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας...
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι σε αναζήτηση πνευματικού γέροντα στην Αθήνα τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς να έχω βρεί κάποιον που να με αγγίξει πνευματικά.Εάν έχετε κάποιον γέροντα υπόψιν σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικώς.


Αν θες αδελφε μου Γρηγόρη να σου συστήσω κάποιον Πνευματικό Πατέρα στην Αθήνα στήλε μου email στο gkiouz.abel@gmail.com σε ποια περιοχη μένεις.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΙΕΡΕΑΣ

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Αύγ 12, 2018 7:26 pm

Γνωρίζει κανείς σας κάποιον διορατικό γέροντα παπά η Μόναχο;



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΙΕΡΕΑΣ

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Αύγ 12, 2018 7:27 pm

Υπάρχει πουθενά κάποιος διορατικος γέροντα ιερέας η μοναχός;;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 13, 2018 8:03 am

Ναι υπάρχουν αρκετοί. Δεν δείχνουν όμως το χάρισμα τους στον καθένα που τους επισκέπτεται. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 3 ιερομόναχους με διορατικό χάρισμα, τον Γέροντα Στέφανο, Ηγούμενο της Ι.Μ. Μεταμορφώσεως στο Δρυόβουνο Κοζάνη, ο οποίος όμως λόγω ηλικίας δε δέχεται πια πιστούς για Εξομολόγηση. Τον Γέροντα Ευθύμιο (υποτακτικό του μακαριστού Γέροντος Ισαάκ του Λιβανέζου) στην Καψάλα του Αγίου Όρους, ο οποίος τον τελευταίο καιρό κατακλύζεται από προσκυνητές. Άλλον ένα ιερομόναχο στο Άγιο Όρος, που δεν έχω την ευλογία να πω το όνομά του.

Δεν χρειάζεται να είναι διορατικός ο Πνευματικός για να είναι καλός Πνευματικός. Αγάπη χρειάζεται να έχει και να αγωνίζεται ο ίδιος πνευματικά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Δευτ Αύγ 13, 2018 5:49 pm

Θα μπορούσες παρακαλώ να μου δώσεις το τηλέφωνο της μονής του γέροντα Στεφάνου; γιατί είμαι μακρυά..πήρα τηλέφωνο που βρήκα στο ίντερνετ αλλά μου είπαν ότι αυτό βρίσκεται μέσα στην πόλη κ δεν είναι το μοναστήρι και δεν ήξερε το τηλέφωνο του μοναστήρι ου πολύ ευγενικός μου ζήτησε συγγνώμη. Σας έχω στείλει και εμαιλ.σας ευχαριστώ πάρα ΠΟΛΎ . ΤΕΛΙΚΆ το βρήκα.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Αύγ 14, 2018 9:49 am

Το να θέλει κανείς να βρει κάποιον διορατικό γέροντα συνεπάγεται ότι θα πρέπει να είναι έτοιμος για ότι του πει αυτός ο γέροντας.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 14, 2018 9:53 am

Να πηγαίνουμε στον πνευματικό μας συχνά, για να πούμε τις πολλές αμαρτίες μας και να ζητήσουμε το έλεος του Θεού! Προσοχή γιατί οι διορατικοί γέροντες δεν πρόκειται να μας πουν κάτι αν αυτό δεν μας ωφελήσει πνευματικά.
Ας δείξουμε πρώτα την δέουσα ταπείνωση, ας προσπαθήσουμε να συνειδητοποιήσουμε τα απερίγραπτα χάλια μας, ας κάνουμε τον αγώνα που θα μας υποδείξει ο πνευματικός και μετά θα έλθουν και τα άλλα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 14, 2018 9:58 am

Τώρα είδα την απάντηση του Πέτρου.
Πρέπει να πω και το εξής: Κάποτε ο γέροντας Νίκωνας, της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους, είχε πει σε μια ομιλία του στην ενορία μας, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων των "ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ": "Αν ψάχνετε απεγνωσμένα να βρείτε γέροντες με χαρίσματα να είστε σίγουροι ότι θα τους βρείτε. Ο διάβολος θα σας βοηθήσει σ' αυτό".
Χρειάζεται λοιπόν πολλή προσοχή και κυρίως η ευλογία από τον πνευματικό μας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες