Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Νίκος, Anastasios68, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Αύγ 22, 2019 3:18 pm

Σωτηρία, καλώς όρισες και πάλι στο φόρουμ μας.
Διάβασε τα πολύ ωραία και σωστά που έχει γράψει παραπάνω ο Απόστολος σχετικά με την εύρεση πνευματικού. Αφού εγκατασταθείς με το καλό στην Αθήνα, η πρώτη σου κίνηση θα είναι να απευθυνθείς στην ενορία στην οποία θα ανήκεις. Εύχομαι όλα καλά!

«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
SotiriaP

Δημοσίευσηαπό SotiriaP » Πέμ Αύγ 22, 2019 4:52 pm

Αναστασιε καλησπέρα και πάλι καλώς σας βρήκα,

Επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που θα εγκατασταθώ στην Αθήνα, βασικά στο σπίτι των γονιών μου γυρνάω, γνωρίζω λίγο έως πολύ τον ιερέα της ενορίας και για να πω την αμαρτία μου, δεν με ικανοποίησε, τα έκανε όλα πολύ σαν πανηγυρι. Φυσικά δεν θα πω ούτε ποιος είναι ούτε σε ποια ενορία, απλα απευθυνθηκα σε αυτή την ιστοσελίδα γιατί δεν έχω πόλους γνωστούς και φίλους στη ζωή μου και χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Υπάρχει πάντα και ο πνευματικός της γιαγιάς μου ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλα είναι μεγάλος και πολυάσχολος και δεν τον βρησκω εύκολα.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ, κάτι θα κάνω

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Αύγ 23, 2019 10:01 am

Πιστεύω ότι σε καταλαβαίνω. Όποτε μπορέσεις, πέρασε από τον ιερό ναό Γεννήσεως του Χριστού στου Ψυρρή, οδός Χριστοκοπίδου κοντά στον σταθμό του Μετρό «Μοναστηράκι». Εκεί είναι ένας νέος ιερέας, ο πατέρας Θεοδόσιος, ο οποίος είναι εξαιρετικός. Δεν το λέω για να τον ξεχωρίσω από άλλους, υπάρχουν πάρα πολλοί και ιδιαίτερα καλοί ιερείς. Απλά, επειδή τον γνωρίζω και έχω δει το έργο που επιτελεί, αναφέρομαι σε αυτόν.

«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
SotiriaP

Δημοσίευσηαπό SotiriaP » Παρ Αύγ 23, 2019 11:27 am

Καλημέρα Αναστάσιε,

Σε ευχαριστώ παρα πολυ! Είμαι σίγουρη ότι θα είναι ένα πολύ καλο πρώτο βήμα!

Άβαταρ μέλους
aposal

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 11, 2019 9:41 am

Αν θέλουμε να προοδεύσουμε στην πνευματική ζωή, δεν πρέπει να κρατάμε μυστικά απο τον πνευματικό μας.
Είναι δε προτιμότερο να τα χαλάσει κάποιος με τον Θεό παρά με τον Πνευματικό. Διότι εάν τα χαλάσει με τον Θεό ο Πνευματικός θα είναι που θα συμφιλιώσει με Αυτόν. Εάν όμως τα χαλάσει με τον Πνευματικό, τότε αποκόπτεται ο δρόμος προς τον Θεό.
Αλλά και όσοι αναβάλουν την εξομόλογηση για αργότερα με το δικαιολογητικό ότι δυσκολεύονται, να σκεφτούν ότι, εφόσον σημερα δυσκολεύονται, πως θα οδηγηθούν σε αυτήν στο μέλλον, οπότε θα έχει παγιωθεί περισσότερο η αμαρτία. Η αναβολή είναι η μητέρα της αποφυγής.
Ας εκμεταλλευτούμε λοιπόν αυτό το Θείο δώρο και ας μη καθυστερούμε. Εκεί πραγματικά θα βρούμε την ψυχοσωματική μας υγεία και θα ενώσουμε τον διεσπαρμένο και διεστραμμένο μας εαυτό.

Aρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες