Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Ιουν 04, 2019 2:14 pm

aposal έγραψε:
Επίσης δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος να εφαρμόζουμε ένα μέρος μόνο των όσων μας πει ο πνευματικός, αυτά που θα μας φανούν σαν πιο σωστά και όχι υπερβολικά. Τότε δεν κάνουμε υπακοή στον πνευματικό, αλλά στην δική μας κρίση, που συνήθως είναι λανθασμένη (πνευματικά).


Έτσι ακριβώς
Μάλιστα πολλοί λένε, ο τάδε πνευματικός είναι αυστηρός
Άλλοι λένε ο τάδε δεν είναι αυστηρός

Γενικά αν νοιώσουμε τις πρώτες φορές και πληροφορηθουμε ότι βρήκαμε το σωστό πνευματικό, πχ γιατί δεν μας έβαλε κάποιο κανόνα , το έκανε γιατί εμείς δεν είμαστε έτοιμοι, αργότερα σιγά σιγά θα γίνει μπορεί κι αυτό

Και πάλι γενικά, όλοι έχουν την Χάρη μέσα στο ιερό εξομολογητηριο, κατεβαίνει ο ίδιος ο Χριστός

Παρακοή σημαίνει παρακοή στον Χριστό ουσιαστικά

Με υπακοή μπαίνουμε σ' ένα καλό δρόμο όμως και θα πρέπει να έχουμε συχνή επαφή κι εμπιστοσύνη στο πνευματικό και κυρίως μετάνοια

Μετάνοια ίσον, δεν επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη. Με αγώνα σιγά σιγά τα διώχνω και χωρίς απελπισία.

Έπειτα αφού κάνουμε υπακοή κατά κάποιο τρόπο κι ο Ιησούς θα μας βοηθήσει ( αυτό κάπου το διάβασα από κάποιο γέροντα)


Καλό αγώνα!!!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιουν 04, 2019 2:21 pm

Σιτάρι έγραψε:...
Και πάλι γενικά, όλοι έχουν την Χάρη μέσα στο ιερό εξομολογητηριο, κατεβαίνει ο ίδιος ο Χριστός

Παρακοή σημαίνει παρακοή στον Χριστό ουσιαστικά

Με υπακοή μπαίνουμε σ' ένα καλό δρόμο όμως και θα πρέπει να έχουμε συχνή επαφή κι εμπιστοσύνη στο πνευματικό και κυρίως μετάνοια

Μετάνοια ίσον, δεν επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη. Με αγώνα σιγά σιγά τα διώχνω και χωρίς απελπισία.

Έπειτα αφού κάνουμε υπακοή κατά κάποιο τρόπο κι ο Ιησούς θα μας βοηθήσει ( αυτό κάπου το διάβασα από κάποιο γέροντα)
...


Ακριβώς! Αν πάει κανείς με καλή διάθεση στην εξομολόγηση το Άγιο Πνεύμα φωτίζει τον πνευματικό, όποιος και αν είναι να σου πει τα σωστά πράγματα τα οποία μπορεί να είναι ελάχιστα αλλά σωτήρια.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιουν 04, 2019 2:24 pm

Επίσης ο ίδιος πνευματικός μπορεί να δώσει διαφορετικές συμβουλές για συναφές θέμα σε διαφορετικούς πιστούς (εδώ ακριβώς υπεισέρχεται το θέμα της διάκρισης), όπως ακριβώς και ένας γιατρός μπορεί να δώσει διαφορετικά φάρμακα σε ασθενείς που έχουν (φαινομενικά) τα ίδια συμπτώματα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιουν 04, 2019 2:26 pm

Μάνος έγραψε:Ακριβώς! Αν πάει κανείς με καλή διάθεση στην εξομολόγηση το Άγιο Πνεύμα φωτίζει τον πνευματικό, όποιος και αν είναι να σου πει τα σωστά πράγματα τα οποία μπορεί να είναι ελάχιστα αλλά σωτήρια.

Αυτό ακριβώς!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Ιουν 04, 2019 2:42 pm

Μονάχα να πω κάτι που διάβασα από το βιβλίο του Αγίου Παϊσίου
Όταν είναι ένα δύσκολο θεμα για κάποιο άνθρωπο,επιτρέπεται να πάρει γνώμη κι από άλλο πνευματικό πχ. Το είπε ετσι ( όπως το διάβασα) ότι εάν ένας έχει μια ασθένεια μπορεί να επισκεφθεί κι έναν καθηγητή ιατρό εκτος από το δικό του

Παντός, η υπακοή είναι η βάση,έτσι κατάλαβα,βέβαια αφού τα εξομολογηθούμε όλα. Επισης κάτι αντίθετο που σε αυτό δε συμφωνούσε ο Γέροντας, είναι πχ να ντραπεις να πεις στο πνευματικό σου κάτι και να πας αλλού, κι έπειτα να ξαναεπιστρεψεις, μόνο και μόνο γιατί ντρέπεσε. Το έλεγε πνευματικό τουρισμό. Δεν είναι σωστό αυτό

Μόνον για σοβαρά επείγον θέματα μπορείς να πάρεις κι άλλη γνώμη, από κάποιο άλλο πνευματικό που έμαθες ότι είναι καλός και νά ξαναεπιστρεψεις και φυσικά να το παραθέσεις


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιουν 04, 2019 3:23 pm

Μιλτιαδης έγραψε:Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη!!!
Θέλω να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς κανέναν καλό εξομολόγο στην Ανατολική Θεσσαλονίκη !
Επίσης άκουσα για τον πατήρ αστέριο πίσω απο το Θεαγένειο ότι είναι πάρα πολύ καλός εξομολόγος και θελει πολυ υπομονη για να τον συναντήσεις διοτι εχει παρα πολυ κόσμο.
Εαν εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια με τον πατερ αστεριο η εχει ακουσει τιποτα απο κανεναν γνωστο ας με ενημερώσει παρακαλω!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Αληθώς Ανέστη ο Κύριος!
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας.
Θα συμφωνήσω με όλα όσα είπαν οι προηγούμενοι αδελφοί. Εγώ θα επαναλάβω αυτό που πολλές φορές έχουμε πει στο παρελθόν. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε στον εφημέριο της ενορίας σας. Αν δεν σάς «εμπνέει», μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον άλλο εφημέριο της ίδιας ή μιας άλλης, γειτονικής ενορίας. Πρέπει όμως να έχετε υπόψη σας ότι ο πνευματικός πρέπει να είναι άμεσα προσβάσιμος από το πνευματικό τέκνο, να μην υπάρχει δηλαδή μεγάλη απόσταση μεταξύ πνευματικού πατρός και τέκνου. Εγώ, για παράδειγμα, όταν εξομολογήθηκα για πρώτη φορά, ήμουν συνεχώς κοντά στον πνευματικό μου. Όχι απαραίτητα για εξομολόγηση, αλλά για να με συμβουλεύει, να συζητάμε κ.λπ. Παρά το γεγονός ότι δεν εφημερεύει στην ενορία μου, είναι γειτονικής ενορίας και δε μεσολαβεί ιδιαίτερη απόσταση μεταξύ μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιουν 05, 2019 10:01 am

Μιλτιάδη πήγαινε στον πατέρα Αστέριο.
Η υπομονή και η επιμονή που θα πρέπει να δείξεις για να τον συναντήσεις θα είναι μέτρο και της θέλησής σου να μιλήσεις σε κάποιον πνευματικό.
Πάρε όμως πρώτα ευλογία από τον πνευματικό που έχεις τώρα.



NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Αύγ 08, 2019 5:46 pm

Να χαιρετησω κι εγώ με τη σειρά μου την παρέα.Αυτή την περίοδο έχω αρχίσει να έρχομαι πιο κοντά στην Ορθοδοξία και στόχος μου είναι να βρώ έναν πνευματικό για να αρχίσω τον πνευματικό μου αγώνα και θεωρώ πως πιθανόν με τη βοήθεια του πνευματικού θα έχω καλύτερες επιδόσεις από ότι αν κάνω τον αγώνα μόνος μου χωρίς βοήθεια. Με ποιά κριτήρια θα πρέπει να ψαξω να βρώ έναν πνευματικο που θα μπορούσε να βοηθήσει έναν σχετικά αρχάριο στα θέματα πίστης όπως εγώ;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Αύγ 08, 2019 10:44 pm

Η αναζήτηση καλού πνευματικού είναι ένας λιγο -πολύ ένας μύθος, διότι ο πιστός δεν μπορεί να κρίνει αν ένας πνευματικός είναι καλός ή όχι, οπότε ρωτάει τους γνωστούς σου, που κι αυτοί με τη σειρά τους θα του πουν ό,τι πρεσβεύει η δική τους κρίση, που κανείς δεν εγγυάται ότι είναι σωστή.
Το πιο σωστό για μένα είναι να πας στην ενορία που ανήκεις και να ρωτήσεις πότε μπορείς να εξομολογηθείς. Δεν έχουν όλοι οι ιερείς την αρμοδιότητα (και την ευθύνη) να εξομολογούν, αλλά κάθε ενορία συνήθως έχει τουλάχιστον έναν που εξομολογεί συγκεκριμένες ημέρες και ώρες.
Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι υπακοή στον πνευματικό σου. Το αν θα σημειώσεις (πνευματική) πρόοδο ή όχι εξαρτάται από σένα, από την διάθεση δηλαδή που θα δείξεις να μιλήσεις ειλικρινά και κυρίως από την ταπείνωσή σου ενώπιον του πνευματικού.
Όποιος και να είναι, ό,τι και να είναι, εκείνη την ιερή στιγμή της εξομολόγησης μπορεί να σε στείλει στον παράδεισο.
Είναι τόσο ιερό το μυστήριο αυτό, που είναι η μόνη στιγμή στη ζωή του κάθε πιστού που ο διάβολος παρευρίσκεται μεν, αλλά κωφός και άλαλος.
Όσο θα λες με ειλικρίνεια τις αμαρτίες σου και ΚΥΡΙΩΣ χωρίς διάθεση να δικαιολογηθείς, αλλά αναλαμβάνοντας το 100% της ευθύνης των αμαρτιών, τότε αυτές θα συγχωρούνται, η ζωή σου θα γίνεται πιο ανάλαφρη και ήρεμη και ο μόνος που θα στενοχωριέται θα είναι ο διάβολος που θα σε χάνει από πελάτη.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
SotiriaP
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 8:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό SotiriaP » Πέμ Αύγ 22, 2019 2:06 pm

Καλησπέρα σε όλους σας!

Ψάχνω κι εγώ να βρω έναν πνευματικό. Ντρέπομαι που το λέω αλλα στα 23 μου χρονια δεν έχω εξομολογηθει ποτε. Οι γονείς και τα αδέρφια μου δεν έχουν κάποιον πνευματικό, οποτε δεν έχω ούτε κι εγώ. Όμως με τρώει μέσα μου το πόση αγνοια έχω για τα θέματα της χριστιανοσυνης. Δεν έχω να ζητήσω πολλά, δεν θα πω να μην είναι αυστηρος ή κάτι τέτοιο, το μόνο που ζητάω είναι να είναι στην Αθηνα γιατί από τον Οκτώβρη και μετά εκεί θα μένω και να μπορώ να τον βρησκω στέλνοντας ένα μήνυμα το οποίο θα διαβασει οποτε εκείνος μπορεί. Ίσως η μονη απαίτηση που θα έχω είναι να καταλαβαίνει από ψυχολογικά θέματα καθώς με παρακολουθεί ψυχίατρος.

Ευχαριστώ και μόνο που το διαβάσατε!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες