Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Manolis.k
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 12:59 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Manolis.k » Τετ Φεβ 12, 2020 8:53 am

Δυστυχώς έπρεπε να φτάσω στα 43 για να αναλάβω το βάρος των πράξεών μου. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Την καλημέρα μου.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Φεβ 12, 2020 9:09 am

Manolis.k έγραψε:Δυστυχώς έπρεπε να φτάσω στα 43 για να αναλάβω το βάρος των πράξεών μου....................

Μην στεναχωριέσαι.
Υπάρχουν και χειρότερα. :mrgreen:



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2020 9:32 am

Ο ληστής που μετανόησε πάνω στον σταυρό, το έκανε λίγο πριν πεθάνει. Κι όμως επειδή η μετάνοιά του ήταν ειλικρινής, ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πήγε στον παράδεισο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Φεβ 12, 2020 11:08 am

Και εγώ άρχισα αργά την εξομολόγηση.Οταν ήμουν μικρός οι γονείς μου που είναι τυπικοί Ορθόδοξοι αλλά πιστοί με πήγαιναν που και που στην εκκλησία στις γιορτές(Πάσχα, Χριστούγεννα,Τριών Ιεραρχών, 15Αυγουστος κτλ).Ωστόσο για εξομολόγηση δεν πήγα ποτέ και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν ήξερα καν πως υπάρχει η εξομολόγηση σαν μυστήριο (χωρίς πλάκα).Πολλοί γονείς στην χώρα μας(ακόμα και κάποιοι αρκετά θρήσκοι) δεν πάνε το παιδί τους να εξομολογηθεί με το σκεπτικό:παιδί είναι τι αμαρτίες έχει για να τα χρειαζεται αυτά; Ομως αν ως παιδιά δεν πάνε στην εξομολόγηση μετά πως θα συνηθίσουν;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2020 11:25 am

Παρεμπιπτόντως κατά τη διάρκεια του μυστηρίου της εξομολόγησης ο διάβολος παρίσταται, αλλά ως κωφός και άλαλος. Είναι η μοναδική στιγμή στην επίγεια ζωή του ανθρώπου που συμβαίνει αυτό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Φεβ 12, 2020 9:44 pm

Manolis.k έγραψε:Δυστυχώς έπρεπε να φτάσω στα 43 για να αναλάβω το βάρος των πράξεών μου. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Την καλημέρα μου.

ποτε δεν ειναι αργα. Και αν μπορεις πανε σαν να ειναι να πασ να μιλησεις με εναν φιλο σου. ξερω δυσκολο. θα εχεις αγχοσ. θεσ δεν θεσ ισωσ. παντωσ μιλα ανετα .


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Φεβ 12, 2020 10:18 pm

aposal έγραψε:Παρεμπιπτόντως κατά τη διάρκεια του μυστηρίου της εξομολόγησης ο διάβολος παρίσταται, αλλά ως κωφός και άλαλος. Είναι η μοναδική στιγμή στην επίγεια ζωή του ανθρώπου που συμβαίνει αυτό.

Ο διάβολος παρίσταται πολλές φορές για να βάζει πνευματικά εμπόδια στους πιστούς.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2020 11:14 pm

Ναι. Σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας παρίσταται και μας βάζει εμπόδια, ειδικά για να μην πάμε για εξομολόγηση, γιατί θα μας χάσει από πελάτες. Την ώρα όμως του μυστηρίου αυτού δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Ούτε καν να ακούσει δεν μπορεί, γιαυτό βάζει τους γνωστούς μας να μας ρωτήσουν τις μας είπε ο πνευματικός, ώστε να το μάθει και ο ίδιος.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
dim7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2020 4:22 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό dim7 » Δευτ Μάιος 04, 2020 9:20 pm

χαιρεται! ζω εξωτερικο. δεν εχω κανει ποτε εξομολογηση στη ζωη μου κ θελω να κανω. Δε ξερω ομως σε ποιον να παω . Θελω να βρω εναν πνευματικο (λογικα ελλαδα δε με πειραζει μιας κ οταν κατεβω θα τον συναντησω) αλλα πραγματικα δε ξερω πως να τον βρω. Ας ειναι οπου θελει σε ολη την ελλαδα. Μπορειτε να με βοηθησετε;



NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Μάιος 04, 2020 10:35 pm

Το σωστό είναι ο πνευματικός σου να είναι στην ίδια πόλη με εσένα για να μπορεί να σε καθοδηγεί από κοντά. Το να μένει σε άλλη πόλη ή σε άλλη χώρα δεν ξέρω πως θα σε ωφελήσει πνευματικά. Σε ποιά χώρα ζεις;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες