Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3830
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Μάιος 05, 2020 9:49 am

Καλώς ήλθες στο φόρουμ μας!
Σε ποια χώρα κατοικείς; Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς πρώτα στην κοντινότερη προς εσένα Ορθόδοξη ενορία.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
dim7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2020 4:22 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό dim7 » Τρί Μάιος 05, 2020 12:06 pm

Ειμαι στη Σουηδια και ζω στη στοκχολμη.

Ειναι παρα πολυ περιορισμενες οι επιλογες μου εδω.Και επισης δεν ξερω αν προκειται να μεινω εδω για παντα η οχι ( δε το ξερει κανεις αυτο)

Για αυτο και θα ηθελα κατω στην ελλαδα να εχω εναν πνευματικο.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Μάιος 05, 2020 12:23 pm

Εδώ είναι γεμάτο πνευματικούς.
Εκεί στον άγιο Γεώργιο δεν έχει;



Άβαταρ μέλους
dim7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2020 4:22 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό dim7 » Τρί Μάιος 05, 2020 9:12 pm

ευχαριστω για τις απαντησεθς κ τα προσωπικα μηνυματα. Δυστυχως δε με αφηνει το σαιτ να απαντησω στα προσωπικα μηνυματα.

Εδω οπως ειπα οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες κ δεν αισθανομαι ασφαλεια ως προς τις επιλογες μου δεδομενου οτι ζουμε σε μια χωρα - σουηδια- ακρως υλιστικη κ μακρυα απο καθε εννοια ανθρωπιας... θα ηθελα να εχω τη βαση μ στην ελλαδα



NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Μάιος 05, 2020 10:47 pm

Σε ένα άκρως υλιστικό περιβάλλον όπως η Σουηδία είναι ακόμα σημαντικότερο να έχεις πνευματικό.Η καθοδήγηση του πνευματικού είναι απαραίτητη ακόμα και σε μια σχετικά υγιής κοινωνία ποσο μάλλον σε μια ακραία υλιστική.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μάιος 06, 2020 8:45 am

Τον πνευματικό τον χρειαζόμαστε κοντά μας, ώστε να μπορούμε να τον συμβουλευόμαστε εύκολα, προκειμένου να μετέχουμε συχνά στα μυστήρια.
Δεν έχει καμιά σημασία αν η χώρα που ζούμε είναι περισσότερο ή λιγότερο κοντά στον Κύριο. Ο πνευματικός είναι πάντα πνευματικός και ο Κύριος, αν δει την αγαθή σου διάθεση, θα τον φωτίσει να σου δίνει τις καλύτερες συμβουλές.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3830
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 07, 2020 1:05 pm

dim7 έγραψε:...Δυστυχως δε με αφηνει το σαιτ να απαντησω στα προσωπικα μηνυματα...

Έλεγξα τον λογαριασμό σου και δεν είδα κάποιον τέτοιο περιορισμό. Πες μου αν θέλεις τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις με τα προσωπικά μηνύματα (τι ειδοποίηση σου δίνει το σύστημα όταν προσπαθείς να απαντήσεις) ώστε να το κοιτάξω.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
dim7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2020 4:22 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό dim7 » Πέμ Μάιος 07, 2020 3:32 pm

Σημερα που κοιταξα ξανα φαινεται οτι δουλευει. Ευχαριστω!



Άβαταρ μέλους
Annie12
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2020 7:30 pm

Εξομολογηση

Δημοσίευσηαπό Annie12 » Σάβ Νοέμ 21, 2020 7:40 pm

Τον τελευταιο καιρο και οποτε δεν ειμαι καλα ψυχολογικα σκεφτομαι να παω για εξομολογηση. Μετα συνεχιζεται η ζωη και το ξεχναω ή ντρεπομαι να παω. Σκεφτομαι την εξομολογηση το βραδυ κυριως, δεν ξερω γιατι.
Τις προαλλες ειμουν πολυ κοντα στο να παω και μετα αλλαξα γνωμη και εφυγα.
Θελω να παω αλλα φοβαμαι οτι μετα που θα βγω απο την εξομολογηση θα ειμαι ενα ματσο χαλια γιατι θα με κρινει αυστηρα.
Πως θα του αναφερω αυτα που με απασχολουν ολα αυτα τα χρονια;, απο την αλλη θελω να ξαλαφρωσω, και να κανω μια καινουργια αρχη



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξομολογηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Νοέμ 21, 2020 11:09 pm

Το βράδυ μένεις μόνη με τον εαυτό σου και ησυχάζεις. Έτσι έρχονται στο μυαλό σου αυτά που εμποδίζουν την σχέση σου με τον Ουράνιο Πατέρα σου. Ιδίως αν κάνεις κάθε βράδυ την προσευχή σου, βοηθάει κι αυτό.

Άννα, ο Πνευματικός είναι ένας διάμεσος. Μέσω αυτού η Εξομολόγηση μεταφέρεται στο Θεό και οι συμβουλές του Θεού μεταφέρονται σε σένα για την πρόοδο σου. Ο Θεός δεν έχει ανάγκη ν' ακούσει της αμαρτίες σου για να τις μάθει, τις ξέρει ήδη. Θέλει όμως τη δική σου ειλικρινή μετάνοια, για να μπορέσει να σε βοηθήσει.

Επομένως δεν έχει νόημα να ντρέπεσαι να πεις στο Θεό αυτό που ήδη ξέρει. Η ντροπή βέβαια είναι καλή, γιατί δείχνει μετάνοια, χρησιμοποίησε την όμως σωστά, σαν κίνητρο για να επισπεύσεις το χρόνο που θα απαλλαγείς απ' αυτά που κρατάνε μακριά από την άφεση των αμαρτιών σου.

Ο Πνευματικός δε θα σε μαλώσει, ιδίως αν δε σε ξέρει. Έχει ακούσει ο άνθρωπος πράγματα, που αποκλείεται να είναι χειρότερα απ' αυτά που έχεις να του πεις. Θα σε συμβουλέψει, πως να αποφύγεις τα ίδια λάθη στο μέλλον. Αν διαγνώσει ειλικρινή μετάνοια σ' αυτά που θα του πεις, τότε θα πάρεις άφεση των αμαρτιών σου και το συντομότερο δυνατό δρόμο προς τη Θεία Κοινωνία. Αν όχι, ίσως χρειαστεί να ξαναπάς, αφού θα δουλέψεις μέσα σου αυτά που θα σου πει.

Αν όλα αυτά τα βλέπεις βουνό, είναι γιατί έτσι στα δείχνει ο πειρασμός, που θέλει να εμποδίσει τη μετάνοια σου. Πάντως να θυμάσαι, για ν' ανεβούμε σ' ένα βουνό πρέπει να ξεκινήσουμε. Κάθε βήμα μας φέρνει πιο κοντά στην κορφή και ο Θεός βοηθάει στην πορεία. Αν δεν ξεκινήσεις, δεν θα φτάσεις ποτέ.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες