Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Annie12
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2020 7:30 pm

Re: Εξομολογηση

Δημοσίευσηαπό Annie12 » Κυρ Νοέμ 22, 2020 1:41 am

Ευχαριστώ για την απαντηση
Εδώ και δύο μέρες καθε βράδυ κοιμάμαι αγκαλιαμε την εικόνα της Παναγίας. Με βοηθάει να κοιμηθω γιαυτό και γω θέλω να είμαι καθαρή, να μεταλαβω.
Θελω να εξομολογηθώ ένα συγκεκριμένο αμάρτημα, δεν ξέρω αν γίνετε να εξομολογηθώ μόνο αυτό και να αφήσω τα υπολοιπα άλλη μερα. Πάντως θέλω να πάω. Πρώτη φορά νιώθω τόσο έντονα την ανάγκη να πάω. Πιστεύω ότι θα νιώσω καλά μετά που θα μου φύγει το βάρος.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Νοέμ 22, 2020 12:02 pm

Θα σου φύγει το βάρος να είσαι σίγουρη, εφόσον βέβαια έχεις μετανιώσει που το διέπραξες. Σου μιλάω εκ πείρας. Πιθανόν να γνωρίζεις ότι η εξομολόγηση σκοτώνει τον πονηρό (διάβολο) και γι αυτό βάζει ένα σωρό εμπόδια για να μην πας, με κυριότερο αυτό της ντροπής και του φόβου.
Αυτό όμως είναι και το όπλο σου: Να νικήσεις την ντροπή και τον - όποιο - φόβο νιώθεις και να πας. Τότε θα έχεις σημειώσει ήδη την πρώτη σου νίκη. Η δεύτερη είναι να πεις τα πάντα, χωρίς να χρησιμοποιείς κανένα ελαφρυντικό. Ναι, διέπραξα την τάδε αμαρτία. Πιθανόν να προκλήθηκες να το κάνεις, αλλά η ουσία είναι ότι το διέπραξες και πρέπει να αναλάβεις το 100% της ευθύνης. Αν το κάνεις, ο Θεός (και όχι ο ιερέας όπως πιστεύουν κάποιοι) θα σε συγχωρέσει και η αμαρτία θα εξαληφθεί πλήρως. Αν όχι, πιθανόν ο Θεός να μη σε συγχωρέσει.
Είναι τόσο σημαντικό το μυστήριο της εξομολόγησης, που είναι η μόνη στιγμή στη ζωή του ανθρώπου που ο πονηρός παρευρίσκεται μεν, αλλά κωφός και άλαλος. Δεν γνωρίζει το διάλογό σου με τον ιερέα γι αυτό και συχνά βάζει τους ανθρώπους του περιβάλλοντός σου να σε ρωτήσουν τι του είπες και τι σου είπε.

Πρώτα απ' όλα λοιπόν πρέπει να μετανιώσουμε για το αμάρτημα που διαπράξαμε. Στη συνέχεια να το εξομολογηθούμε με ειλικρίνεια και να αναλάβουμε την πλήρη ευθύνη. Το τελευταίο στάδιο είναι η Θεία Μετάληψη, που θα την πραγματοποιήσεις ΟΤΑΝ σου δώσει την έγκριση ο πνευματικός.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξομολογηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:27 pm

Annie12 έγραψε:Θελω να εξομολογηθώ ένα συγκεκριμένο αμάρτημα, δεν ξέρω αν γίνετε να εξομολογηθώ μόνο αυτό και να αφήσω τα υπολοιπα άλλη μερα. Πάντως θέλω να πάω. Πρώτη φορά νιώθω τόσο έντονα την ανάγκη να πάω. Πιστεύω ότι θα νιώσω καλά μετά που θα μου φύγει το βάρος.


Άννα δεν μπορείς να εξομολογηθείς μόνο μια αμαρτία. Όταν πας για εξομολόγηση, ιδίως αν δεν έχεις ξαναπάει, πρέπει να πεις, ότι σε βαραίνει και σε εμποδίζει να πλησιάσεις το Θεό, από τότε που ξεκίνησες να έχεις συναίσθηση του τι είναι αμαρτία. Μετάνοια σημαίνει, αλλάζω νου και ζωή. Σημαίνει, ότι κατάλαβες ποιος είναι ο σωστός δρόμος και θέλεις να τον ακολουθήσεις χωρίς να σε βαραίνουν τα λάθη του παρελθόντος. Μόνο έτσι θα νοιώσεις καθαρή και ανάλαφρη.

Η αμαρτία είναι ασθένεια. Η Εξομολόγηση είναι θεραπεία. Μόνο καλό μπορεί να κάνει. Ξεκίνα και η πορεία θα εξαρτηθεί από το πόσο πολύ το θέλεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
mariak
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2021 9:25 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό mariak » Τετ Φεβ 03, 2021 12:04 pm

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον πνευματικό στην Αθήνα ή και αλλού.
Δεν έχω ιδέα για το που θα μπορούσα να απευθυνθώ και επίσης δυσκολεύομαι στο να εμπιστευτώ τον οποιονδήποτε.
Σας ευχαριστώ πολύ,



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 03, 2021 4:46 pm

Μαρία, κανονικά θα πρέπει να αναζητήσεις Πνευματικό πρώτα στην Ενορία σου. Αν δεν βρεις εκεί και δεν ξέρει κάποιος γνωστός σου κάποιον κοντά σε σένα, δοκίμασε στα γύρω Μοναστήρια, για παράδειγμα στη Μονή Πεντέλης. Είναι δύσκολο να σου συστήσουμε εμείς κάποιον, επειδή κάθε άνθρωπος αναπαύεται σε ένα Πνευματικό που ταιριάζει με τη δική του προσωπικότητα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
kontoglou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 7:00 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό kontoglou » Κυρ Δεκ 04, 2022 10:39 pm

Καλησπερα σε όλους. Παρόλο που διάβασα ότι προτείνετε να πηγαίνει ο κόσμος στους πνευματικούς της ενορίας θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να προτείνει κάποιον πνευματικό αυστηρό με πολλή αγάπη κ διάκριση όμως.

Θέλω να αλλάξω πνευματικό κ είμαι σε αναζήτηση.
Με συγχωρείτε αν σας φέρνει σε δύσκολη θέση να προτείνετε κάποιον.
Περιοχή Θεσσαλία



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3829
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Δεκ 06, 2022 9:54 am

Καλησπέρα, καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.
Εγώ δυστυχώς δεν γνωρίζω κανένα στην περιοχή σου. Ελπίζω να βρεθεί κάποιο άλλο μέλος που να έχει κάποια σχετική πρόταση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Δεκ 06, 2022 11:34 pm

Το πρόβλημα αδελφέ Κόντογλου είναι γιατί θέλεις να αλλάξεις πνευματικό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
kontoglou
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 7:00 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό kontoglou » Παρ Δεκ 09, 2022 4:39 pm

Όχι το πρόβλημα είναι ότι ενώ ρωτάς κάτι πολύ συγκεκριμένο και χωρίς να ξέρουν να απαντήσουν ,κάποιοι από απλή περιέργεια, παίρνουν μέρος στη συζήτηση ταλαιπωρώντας τον άνθρωπο που θέλει μιά πληροφορία.

Φυσικά εδώ είμαι νέος , αλλά αυτό συμβαίνει παντού . Ρωτάς σε ένα φόρουμ για αμάξια diesel .
Ξέρετε κάποιο αξιόπιστο αμάξι diesel να αγοράσω ?
Ξέρετε ποιές είναι οι πρώτες απαντήσεις ?
Προτάσεις ? Σίγουρα όχι !

- Γιατί να θέλεις να αγοράσεις diesel ?
- Το σκέφτηκες καλά ?
- Δεν είσαι ευχαριστημένος με το προηγούμενο αμάξι σου ?
- Είχες δυσκολα παιδικά χρόνια ?
- Πως θα περιέγραφες τη σχέση σου με τη μητέρα σου στην παιδική ηλικία ?

Έτσι λοιπόν αδελφέ aposal , θέλω να αλλάξω πνευματικό , χωρίς αυτό να είναι πρόβλημα !
Και μιάς και το θέμα ονομάζεται Αναζήτηση Πνευματικού είπα να το γράψω εδώ ...

Εν πάση περιπτώσει δε μπορείτε να προτείνετε ? Δεν ξέρετε ? Δε θέλετε ? Όλα καλα !
Ευχαριστώ πολύ . Με συγχωρείτε κ πάλι αν σας έφερα σε δύσκολη θέση , δεν το ήθελα.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Δεκ 09, 2022 8:20 pm

Σε βρίσκω πολύ προκατειλημμένο, πιθανόν από άλλες συζητήσεις, και γράφεις, με χειμαρρώδη τρόπο, ένα σωρό πράγματα που δεν ανταποκρίνονται σ' αυτό που εγώ σε ρώτησα.
Δεν κάνω τον έξυπνο, δεν ρωτώ από περιέργεια δεν θέλω να ταλαιπωρήσω κανένα. Για ποιο λόγο άλλωστε; Ρώτησα μήπως και μπορέσω να σε βοηθήσω. Εσύ μάλλον το βλέπεις διαφορετικά, ΟΚ. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι αυτό.
Καλή συνέχεια!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες

cron