Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Σάβ Απρ 02, 2016 3:20 am

Καλησπέρα αγαπητέ αδελφέ!

Ένας καλός Πνευματικός που ξέρω προσωπικά στη Θεσσαλονίκη είναι και ο π. Γεώργιος Κουγιουμτζόγλου, στο εκκλησάκι του Αγ. Γεωργίου στην Πλατεία Ροτόντα:

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

π. Γεώργιος Κουγιουμτζόγλου,

Ι. Ναός Αγίου Γεωργίου

Πλατεία Ροτόντα 5, Θεσσαλονίκη

τηλ. 2310218720



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Απρ 02, 2016 12:45 pm

Νίκος έγραψε:............... Η αληθινή αγάπη είναι άρρηκτα συνδεμένη με την συνεπή πνευματική πορεία.
.................

Εξάλλου το είπε και ο ίδιος ο Κύριος : "Εάν αγαπάτε με, τας εντολάς εμάς τηρήσατε" (Ιωάν. ιδ, 15)



Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Σάβ Απρ 02, 2016 2:10 pm

Δεν αντιτάσσομαι σε τπτ σε αυτό... και οι εντολές αν έχω καταλάβει σωστά αφορούν το να νοιάζεσαι, το τι να κάνει κάποιος Χριστιανός για να αποκτά καλή καρδιά για να μπορεί να νοιάζεται, και φυσικά αφου είναι Χριστιανός να ευχαριστεί μέσω του να πηγαίνει εκκλησία και να προσεύχεται για το ότι αγάπησε την αγάπη...(τους ανθρώπους που βλέπει και τον Θεό που δεν βλέπει)
Η βάση όμως είναι αυτή... Και συγγνώμη που είμαι τόσο αντιδραστικός... Αλλά οι αντιδράσεις κάποιων στο θέμα τον ομοφυλοφίλων (δεν είμαι) που είχε προκύψει με κατασκανδάλισαν, με εκνεύρισαν, ένιωσα απαίσια, και είναι άμυνα ψυχολογική, να μην θέλω να ακούω για.... τιμωρίες άλλων. Το ότι έχουν ένα πάθος δεν τους διαφοροποιεί... Δεν είναι καλό να λένε οτι είναι ηθικό, αλλά η δυσκολία να αντιμετωπίσουν το τέλος της σχέσης τους, δεν είναι σαν να λες ένα συγνώμη σε κάποιον που αδίκησες... Είναι πιο δύσκολο... Αλλά θέλω να πιστεύω οτι όσοι αγαπάνε, κάτι θα βρεθεί και για την σωτηρία της δικής τους ψυχής... Ποιός μπορεί να μου στερήσει αυτό το πιστεύω... Αν δεν φερόμαστε εμεις έτσι απέναντι σε όσους κάνουν κάτι στραβό ίσως να πίστευαν οτι η πίστη μας είναι αληθινή... Φυσικά αυτά δεν αφορούν τον Νίκο (που νιώθω άσχημα οτι ίσως του δημιούργησα τσάμπα τύψεις και οτι το παίζω δήθεν καλός), που μια κουβέντα είπε ο καημένος, αλλα ξύπνησε μέσα μου το αντάρτικo... :P (Ούτε εγώ είμαι σε επίπεδο να τους αγαπάω όλους, αλλά θα ήθελα τουλάχιστον κάποτε να μη μισώ κανέναν)(ούτε αυτό αφορά τον Νίκο :P)
Συγγνώμη Νίκο και καλό μήνα! :) :D



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 06, 2016 12:36 pm

Sparrow, η αγάπη είναι η υπέρτατη αρετή. Όμως για να μπορέσει ν΄αγαπά κάποιος με αληθινή κατά Χριστόν αγάπη πρέπει ν΄ανέβει όλη την κλίμακα των αρετών.

Δε λέω ότι μέχρι τότε δεν μπορεί ν' αγαπά. Άλλωστε η αγάπη είναι φυσική κατάσταση για τον άνθρωπο. Λέω ότι διακινδυνεύει να πέσει η αγάπη του θύμα των παθών του.

Η Χριστιανική αγάπη δεν είναι απλός ανθρωπισμός. Ο Χριστός δεν ζητά ν' αγαπούμε ανέξοδα. Δεν ζητά ν' αγαπούμε μόνο τους πάσχοντες ή μόνο τους φίλους μας, αλλά όλους τους ανθρώπους ακόμη και τους εχθρούς μας (δηλαδή αυτούς που μας έβλαψαν ή μας επιβουλεύονται).

Γι αυτό ο Χριστός επιμένει, ότι πρέπει πρώτα ν΄αγαπήσουμε το Θεό πάνω από κάθε τι άλλο κι ύστερα, σαν αποτέλεσμα αυτής της αγάπης, ν' αγαπήσουμε τους συνανθρώπους μας. Μ' αυτό τον τρόπο η αγάπη μας είναι αγιασμένη και ωφέλιμη και για την ψυχή μας και γι αυτούς που αγαπούμε.

Μια τέτοια αγάπη αγκαλιάζει όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα τι πιστεύουν ή πόσο αμαρτωλοί είναι. Όμως αγκαλιάζει τους ανθρώπους, όχι την απιστία ή τη λανθασμένη πίστη τους ούτε τις αμαρτίες και τα πάθη τους. Για παράδειγμα αγαπούμε τους πρόσφυγες και τους περιθάλπτουμε, αλλά δεν υιοθετούμε την πίστη τους στον Αλλάχ. Αγαπούμε τους ομοφυλόφιλους, αλλά απορρίπτουμε την ομοφυλοφιλία σαν καταστροφικό πάθος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Τετ Απρ 06, 2016 8:42 pm

Πολύ εύστοχα το έθεσες Νίκο...Δεν διαφωνώ σε κάτι με αυτά...
Κανονικά το θέμα έπρεπε να είναι αλλού αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω αλλού για φαίνεται ολοκληρωμένα...
Απλώς ακριβώς όταν αγαπώ και τους αλλόδοξους, και τους ομοφυλόφυλους, δεν μπορώ να σκευτομαι άσχημα για αυτούς, οτι θα καταδικαστούν κ.α... Στο κάτω κάτω αφού η αγάπη αυτή δεν είναι ένα απλό βιολογικό αντανακλαστικό αλλά δοσμένη απο τον Δημιουργό μας, όπως θα κάναμε εμείς κάτι για αυτούς, έχουμε λόγους να πιστεύουμε ότι μπορεί να πιαστεί απο τα καλά τους να τους σώσει... Δηλαδή έστω οτι κάποιος άνδρας ομοφυλόφιλος πεθαίνει στην αγκαλιά του φίλου του, ή ένας αλλόθρησκος στον τόπο λατρείας του... Θέλω να πιστεύω οτι μπορεί ίσως να σωθεί... αλλιώς η αγάπη αυτή θα ήταν θρήνος... Δεν μπορώ να εκμηδενίσω την ανθρώπινη καλοσύνη την αγάπη , την καλή προαίρεση έστω και χωρίς πίστη, να την πετάξω στα σκουπίδια, γιατί έτσι παίρνω και αυτούς απο τους οποίους προέρχεται σε αυτά. Και έχω την αίσθηση οτι αυτοί οι άνθρωποι, οι καλοί, αν γνώριζαν τον Χριστιανισμό απο Χριστιανική ζωή άλλων στη πράξη και όχι σαν όνομα, δεν είχαν άλλη πίστη ή θα ήξεραν οτι δεν είναι ωφέλιμη η ομοφυλοφιλία... και οτι αυτό θα μετρηθεί.. Δεν κρίνω, απλώς ελπίζω... Η ελπίδα είναι βασικό στοιχείο της πίστης μου, άλλωστε εγώ δεν είμαι καλύτερος άνθρωπος απο όσους ανέφερα...
Ερώτηση: Γιατί λένε οτι δευτερευόντως αγαπάμε τους ανθρώπους λόγο της πίστης? Αφού είναι γραμμένο οτι αν δεν αγαπήσεις τους ανθρώπους που βλέπεις πως θα αγαπήσεις τον Θεό που δεν βλέπεις?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 06, 2016 10:14 pm

Sparrow, δεν είναι κατάκριση το να λες τα πράγματα με τ' όνομά τους. Κανείς δε θα σωθεί αν δεν παλέψει με τα πάθη του. Η "αγάπη" δεν σβήνει την αμαρτία. Η αληθινή αγάπη αγωνίζεται να σωθούν όλοι οι άνθρωποι, αντιμετωπίζοντας κατάματα τα πάθη και τις αμαρτίες τους, Αυτό δεν μπορεί να γίνει με τη συμπεριφορά της στρουθοκαμήλου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Εξομολόγηση.

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Πέμ Μάιος 19, 2016 10:28 am

Καλημέρα σας. Είμαι απο Θεσσαλονίκη και είμαι 34 ετών. Δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ μου αλλα πλέον νιώθω την ανάγκη να βγάλω κάποια πράγματα απο μέσα μου που δεν μπορω να πω σε κανέναν άλλον. Στράφηκα στην ενορία μου αλλα μου είπε ο πάτερ σε περίπου δυο εβδομάδες. Πήγα και σε μια άλλη εκκλησία και μια κυρία εκεί που μίλησα μου φέρθηκε σαν πελάτη σε κατάστημα και δεν ένιωσα άνετα. Ξέρετε κάποιον πνευματικό στην πόλη, έναν καλο εξομολογο που να με ακούσει με προσοχή και να με συμβουλεύσει; Δυστυχώς σε αυτήν την ηλικία έχω πολλά να πω και ίσως να νιώσω άβολα για πρώτη φορά. Σας ευχαριστω.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγηση.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 19, 2016 10:50 am

Καλώς τον Γιάννη, καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Δυστυχώς δεν είμαι από τη Θεσσαλονίκη, εδώ όμως στο φόρουμ μας υπάρχουν αρκετοί φίλοι και φίλες και σίγουρα θα σου συστήσουν κάποιον πνευματικό μόλις δουν το μήνυμά σου.
Σου ζητώ να μου επιτρέψεις να σου πω να μην απογοητεύεσαι. Ο πρώτος πνευματικός που απευθύνθηκες ίσως βρίσκεται εν μέσω πολλών ευθυνών που αφορούν διάφορα θέματα της ενορίας και δέχεται πιθανότατα μεγάλη πίεση, οπότε ίσως γι' αυτό ήταν υποχρεωμένος να σου πει να έρθεις αργότερα. Από την προσωπική μου εμπειρία, σε διαβεβαιώνω πως όποιος ζητά βρίσκει. Μη σταματήσεις να ζητάς αυτό που ποθεί η καρδιά σου.
Σε καλωσορίζω και πάλι στην παρέα μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Εξομολόγηση.

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Πέμ Μάιος 19, 2016 10:58 am

Anastasios68 έγραψε:Καλώς τον Γιάννη, καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Δυστυχώς δεν είμαι από τη Θεσσαλονίκη, εδώ όμως στο φόρουμ μας υπάρχουν αρκετοί φίλοι και φίλες και σίγουρα θα σου συστήσουν κάποιον πνευματικό μόλις δουν το μήνυμά σου.
Σου ζητώ να μου επιτρέψεις να σου πω να μην απογοητεύεσαι. Ο πρώτος πνευματικός που απευθύνθηκες ίσως βρίσκεται εν μέσω πολλών ευθυνών που αφορούν διάφορα θέματα της ενορίας και δέχεται πιθανότατα μεγάλη πίεση, οπότε ίσως γι' αυτό ήταν υποχρεωμένος να σου πει να έρθεις αργότερα. Από την προσωπική μου εμπειρία, σε διαβεβαιώνω πως όποιος ζητά βρίσκει. Μη σταματήσεις να ζητάς αυτό που ποθεί η καρδιά σου.
Σε καλωσορίζω και πάλι στην παρέα μας.


Σε ευχαριστω πολυ Αναστάσιε. Η αλήθεια ειναι οτι ο πνευματικός της ενορίας μου, μου μίλησε όμορφα και μάλλον θα κάνω λίγο υπομονή και θα πάω εξομολογηθώ σε αυτόν αν δεν βρω κάποιον άλλον. Ειναι και καλη ευκαιρία να αναπτύξω τις σχέσεις μου με την ενορία μου. Ειναι και η πρώτη φορά και ας το πω οτι μαζεύτηκαν πολλά και νιώθω μεγάλη πίεση.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγηση.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 19, 2016 11:06 am

Να είσαι καλά Γιάννη.
Νομίζω πως αυτό που είπες για τις σχέσεις με την ενορία σου είναι πάρα πολύ σημαντικό. Κράτησέ το και σίγουρα δεν θα χάσεις. Κάνε λίγη υπομονή και νιώθω πως σίγουρα αυτή η υπομονή θα ανταμειφθεί.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 38 και 0 επισκέπτες