Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 16, 2018 11:17 am

Στο τέλος να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Γιατί πάντοτε ό,τι κι αν μού πει ο Πνευματικός μου αισθάνομαι "αναπαυτικά"; Μήπως είναι και θέμα ανθρώπου τελικά; Εγώ πηγαίνω για να συμφιλιωθώ με το Θεό και να ακούσω συμβουλές, όχι για να μού πει αυτά που εγώ θέλω.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 16, 2018 11:24 am

Πέτρος έγραψε:Χρειάζεται προσοχή και διάκριση όμως, γιατί μπορεί να αφήσουμε ένα ήσυχο και υπήνεμο λιμάνι και να
ψάχνουμε μεσοπέλαγα στην τρικυμία με φόβο να μην σωθούμε κιόλας.


Συμφωνώ. Πολλές φορές η ανάγκη για αλλαγή Πνευματικού είναι πειρασμός. Γι αυτό είναι απαραίτητη η ευλογία για την αλλαγή Πνευματικού.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Αύγ 16, 2018 2:40 pm

Νίκος έγραψε:Η έκφραση "με αναπαύει (πνευματικά)" είναι αγιορείτικη. Σημαίνει, ότι ο συνομιλητής μου (όχι κατ' ανάγκην Πνευματικός) με κάνει να νοιώθω πνευματική γαλήνη και χαρά, όταν μιλώ μαζί του.

Στην περίπτωση του Πνευματικού, "με αναπαύει" σημαίνει, ότι με κάνει να νοιώθω εμπιστοσύνη, διάθεση να ανοιχτώ και να πω όσα με απασχολούν και να εφαρμόσω τις οδηγίες του.

Ο Παπα-Γιάννης είναι πολύ γνωστός Πνευματικός στην Αγία Άννα. Έχω γνωρίσει τουλάχιστον 2 ανθρώπους, που τρόμαξαν, όταν τον γνώρισαν και δεν αναπαύτηκαν από αυτά που τους είπε.

Παρόμοιο παράδειγμα ο Γέροντας Παύλος στην Ι.Μ. Διονυσίου. Ευτυχώς, εμένα με είχαν προειδοποιήσει και το απέφυγα :) .



Ο Παπά Γιάννης της Αγίας Άννας εχω την εντύπωση οτι κοιμήθηκε.

Ηταν προ ορατικος. Διότι ειπε στο κουμπαρο μου οτι θα κάνει αποβολή πάλι η κουμπαρα μου...ομως μετα...

3 παιδια εκαναν

Αλλα το ηξεραν οτι θα γίνει παλι αποβολή. Δλ...πρεπει να εισαι ετοιμος για αυτα που θα σου πει κάποιος τετοιος γέροντας

Κι επισης ειναι στο Ορος. Εβγαινε βεβαια κι ειχα παει αλλα καλο ειναι ο Πνευματικός να ειναι κοντά σου
Και ησυχαζω σημαίνει οτι νοιωθω γαληνη με αυτα που θα μου πει. Δεν πιεζει
Αν καποιος ο ιδιος δε θελει να δουλευει Κυριακες οκ
Αν ομως θέλει και λεει μετα την εκκλησια θα δουλεψω..ο Πνευματικος θα πρεπει να βρει τροπο να τον κανει να καταλαβει. Ισως του δωσει ευλογια στην αρχη..κι έπειτα σιγα σιγα

Αν απ την αρχη τον πει οχι θα δυσκολευτουν κι οι δυο


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 16, 2018 4:07 pm

Πιθανόν να κοιμήθηκε. Στην Αγία Άννα πήγαμε πριν 2 χρόνια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Αύγ 17, 2018 8:27 am

Έχω φίλο που πήγε δυο-τρεις φορές στο Άγιο Όρος για να βρει τον άγιο ΠαΪσιο και δεν μπόρεσε.
Και έχω άλλον φίλο που πήγε για πρώτη φορά στο Άγιο Όρος χωρίς να ξέρει που να πάει και τα βήματά του τον οδήγησαν στην Παναγούδα όπου ο άγιος τον περίμενε στο συρματόπλεγμα. Μόνοι τους οι δυο τους ήταν.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΙΕΡΕΑΣ

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Αύγ 18, 2018 12:11 am



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Αύγ 18, 2018 12:21 am

Μπορούμε αν δεν βρισκουμε απαντήσεις, δε βρισκουμε προορατικο η διορατικο Γέροντα η δεν εχουμε Πνευματικό η λειπει.. να εξομολογηθουμε καπου κι επειτα να απευθυνθούμε στη Μανα μας την Παναγια
Εχει την Παναγια Μαλεβή πχ την Παναγια της Τηνου την Παναγια Σουμελά...εχει Αγίους....και να ζητησουμε να μας "πει" δειχνοντας μας τι να κάνουμε σε μια άμεση απαντηση για βοηθεια. Με ονειρο με αλλο σημάδι η με τα γεγονοτα που θα εξελιχθούν

Δε ξεχναμε να ευχαριστήσουμε


Ειθε η Παναγια γοργα να επεμβαίνει σ ολους οσους την επικαλουνται. Ειναι η Μανα μας

Αν οχι...κι ο προορατικος δε θα μπορει να επεμβει
Θα μπορει να μας πει τον λογο ισως που δεν αλλαζει μια κατάσταση
Κι αυτον τον λογο τον βρίσκουμε και με τη βοηθεια Πνευματικου που παμε συχνα στον ιδιο


Κι εγω αγωνιζομαι. Δε ξερω αν τα λεω σωστα. Προσπαθησα να καταλάβω την αγωνία του να βρεθει προοραση σε κάποιο Γεροντα. Αυτα ερχονται μονα τους αν ειναι να έρθουν

Διαφορετικά επικαλουμαστε Αγιο η Παναγια

Καλο αγωνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Αύγ 18, 2018 12:27 am

Νίκος έγραψε:Παρόμοιο παράδειγμα ο Γέροντας Παύλος στην Ι.Μ. Διονυσίου. Ευτυχώς, εμένα με είχαν προειδοποιήσει και το απέφυγα :) .

Κι όμως είναι πολύ καλός...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Αύγ 20, 2018 10:02 am

Τι σε προειδοποίησαν για τον παπα-Παύλο Νίκο;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 20, 2018 10:18 am

Ότι ο τρόπος που υποβάλει ερωτήσεις στους εξομολογούμενους είναι ιδιαίτερος. Πέρα απ' αυτό, συμφωνώ ότι είναι καλός Πνευματικός, αλλά πολύ αυστηρός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες