Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Αύγ 22, 2019 3:18 pm

Σωτηρία, καλώς όρισες και πάλι στο φόρουμ μας.
Διάβασε τα πολύ ωραία και σωστά που έχει γράψει παραπάνω ο Απόστολος σχετικά με την εύρεση πνευματικού. Αφού εγκατασταθείς με το καλό στην Αθήνα, η πρώτη σου κίνηση θα είναι να απευθυνθείς στην ενορία στην οποία θα ανήκεις. Εύχομαι όλα καλά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
SotiriaP
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 8:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό SotiriaP » Πέμ Αύγ 22, 2019 4:52 pm

Αναστασιε καλησπέρα και πάλι καλώς σας βρήκα,

Επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που θα εγκατασταθώ στην Αθήνα, βασικά στο σπίτι των γονιών μου γυρνάω, γνωρίζω λίγο έως πολύ τον ιερέα της ενορίας και για να πω την αμαρτία μου, δεν με ικανοποίησε, τα έκανε όλα πολύ σαν πανηγυρι. Φυσικά δεν θα πω ούτε ποιος είναι ούτε σε ποια ενορία, απλα απευθυνθηκα σε αυτή την ιστοσελίδα γιατί δεν έχω πόλους γνωστούς και φίλους στη ζωή μου και χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Υπάρχει πάντα και ο πνευματικός της γιαγιάς μου ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλα είναι μεγάλος και πολυάσχολος και δεν τον βρησκω εύκολα.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ, κάτι θα κάνω



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Αύγ 23, 2019 10:01 am

Πιστεύω ότι σε καταλαβαίνω. Όποτε μπορέσεις, πέρασε από τον ιερό ναό Γεννήσεως του Χριστού στου Ψυρρή, οδός Χριστοκοπίδου κοντά στον σταθμό του Μετρό «Μοναστηράκι». Εκεί είναι ένας νέος ιερέας, ο πατέρας Θεοδόσιος, ο οποίος είναι εξαιρετικός. Δεν το λέω για να τον ξεχωρίσω από άλλους, υπάρχουν πάρα πολλοί και ιδιαίτερα καλοί ιερείς. Απλά, επειδή τον γνωρίζω και έχω δει το έργο που επιτελεί, αναφέρομαι σε αυτόν.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
SotiriaP
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 8:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό SotiriaP » Παρ Αύγ 23, 2019 11:27 am

Καλημέρα Αναστάσιε,

Σε ευχαριστώ παρα πολυ! Είμαι σίγουρη ότι θα είναι ένα πολύ καλο πρώτο βήμα!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 11, 2019 9:41 am

Αν θέλουμε να προοδεύσουμε στην πνευματική ζωή, δεν πρέπει να κρατάμε μυστικά απο τον πνευματικό μας.
Είναι δε προτιμότερο να τα χαλάσει κάποιος με τον Θεό παρά με τον Πνευματικό. Διότι εάν τα χαλάσει με τον Θεό ο Πνευματικός θα είναι που θα συμφιλιώσει με Αυτόν. Εάν όμως τα χαλάσει με τον Πνευματικό, τότε αποκόπτεται ο δρόμος προς τον Θεό.
Αλλά και όσοι αναβάλουν την εξομόλογηση για αργότερα με το δικαιολογητικό ότι δυσκολεύονται, να σκεφτούν ότι, εφόσον σημερα δυσκολεύονται, πως θα οδηγηθούν σε αυτήν στο μέλλον, οπότε θα έχει παγιωθεί περισσότερο η αμαρτία. Η αναβολή είναι η μητέρα της αποφυγής.
Ας εκμεταλλευτούμε λοιπόν αυτό το Θείο δώρο και ας μη καθυστερούμε. Εκεί πραγματικά θα βρούμε την ψυχοσωματική μας υγεία και θα ενώσουμε τον διεσπαρμένο και διεστραμμένο μας εαυτό.

Aρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Πριν εξομολογηθείς ψάξε…

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Οκτ 31, 2019 7:26 am

Πριν εξομολογηθείς ψάξε…
30-10-2019

Εικόνα

Λέει ο άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος. Όταν θέλεις να κοινωνήσεις, βρες μια εκκλησία που να τελεί την Θεία Ευχαριστία και είσελθε να κοινωνήσεις. Όταν όμως θες να μιλήσεις για την καρδιά σου, πρόσεχε, που και σε ποιόν θα πας.

Να ιδρώσεις πριν επιλέξεις το πρόσωπο που θα δει και θα ακούσει τις πιο εσώτερες παρθενικές φωνές σου.

Εγώ δεν είμαι άγιος, μα θα πω κάτι επιπλέον.

Εάν από μικρό παιδί κουβαλάς την πληγή της ενοχής, εάν βαστάς το μαρτύριο της ευαισθησίας, εαν τα μάτια σου δακρύζουν στην ομορφιά και την αγάπη, εαν ζητάς μια αγκαλιά να ξαποστάσεις τους εφιάλτες της ύπαρξης σου, πρόσεξε σε ποιον παπά θα εξομολογηθείς ή θα ζητήσεις συμβουλές.

Προσευχήσου, αναζήτησε, όχι τον σπουδαίο, το όνομα, τον «αγιορείτη», τον διορατικό, προορατικό και θαυματοποιό. Τίποτε από αυτά. Έναν παπά που να ζεί τον Χριστό στην καρδιά και την ζωή του. Που σημαίνει, αγαπητικό και ταπεινό, αυτό που λέει το γεροντικό, να έχει καρδιά!!! Καρδιά ανθρώπου!!!

Άκου τον άγιο Ιωάννη της Κλίμακος, «μην αναζητάτε προγνώστας, μα ταπεινούς ανθρώπους της καρδιάς».

Πρόσεχε μη σε γεμίσουν ενοχές και μόνο για το ότι ζείς και αναπνέεις. Μην προβάλουν πάνω σου τις δικές τους σκιές.

Εγώ έκανα πολλά λάθη στις επιλογές μου και τα πλήρωσα ακριβά. Μια φορά, ένας παππούλης, από αυτούς που γνωρίζουν εμπειρικά και βιωματικά τον Θεό, για αυτό και έχουν αγάπη, ταπείνωση και απίστευτη ελευθερία, μου, είπε σχεδόν με δάκρυα στα μάτια «το ύφασμα σου, ήταν από μετάξι. Στο τράβηξαν άτσαλα και βίαια και το έσκισαν. Τώρα θα προσπαθήσουμε να το ράψουμε. Μα η πληγή θα φαίνεται…

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Manolis.k
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 12:59 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Manolis.k » Τρί Φεβ 11, 2020 4:10 pm

Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος αλλά θέλω την συμβουλή σας.
Έφτασα στα 43 μου και μέχρι τώρα δεν έχω εξομολογηθεί. Μετά από περιπλανήσεις και αρκετό διάβασμα στο φόρουμ αποφάσισα να επισκεφτώ τον ιερέα της ενορίας μου, έναν αρκετά νέο άνθρωπο, για να μάθω αν και πότε είναι διατεθειμένος να με ακούσει. Ο άνθρωπος ήταν πολύ ευγενικός, μου έδωσε το τηλέφωνο του έτσι ώστε να κανονίσουμε ένα απόγευμα να εξομολογηθώ. Το ερώτημα μου έχει ως εξής κι επειδή δεν γνωρίζω τα της διαδικασίας: Η εξομολόγηση είναι ένα μυστήριο, που θα τελεστεί αυτό? Στο γραφείο του? Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να πω πριν ξεκινήσω να εξομολογούμαι? Είναι απλά μια εκ βαθέων συζήτηση με τον ιερέα ή είναι κάτι πιο επίσημο που θέλει συγκεκριμένη στάση από εμένα? Και τέλος επειδή καλώς ή κακώς σε όλα τα μυστήρια της εκκλησίας μας τα τελευταία χρόνια, συνηθίζεται να βάζουμε το χέρι στην τσέπη και να δίνουμε κάτι στον ιερέα, είναι κάτι που συνηθίζεται και στην εξομολόγηση?
Σας ευχαριστώ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 11, 2020 5:40 pm

Αγαπητέ Μανώλη, καλωσόρισες στην παρέα μας. Η εξομολόγηση είναι μια ανάγκη της της ψυχής μας να ξεφορτωθεί από πάνω της τις αμαρτίες που την βαραίνουν, για να μπορέσει ν' αντικρίσει και πάλι χωρίς σύννεφα την εικόνα του Χριστού.

Αμαρτίες είναι ακριβώς αυτό, δηλαδή όσα έχουμε κάνει και μας εμποδίζουν να δούμε τον Χριστό πρόσωπο με πρόσωπο, όπως ο Αδάμ και η Εύα κρύφτηκαν στον Παράδεισο μετά το προπατορικό αμάρτημα, γιατί δεν μπορούσαν να αντικρίσουν το πρόσωπο του Θεού.

Κάθισε και σκέψου, λοιπόν, τις πράξεις που έκανες στη ζωή σου, που νιώθεις, ότι σε χωρίζουν από το Χριστό. Είναι σίγουρα πολλές, αλλά την πρώτη φορά περιορίσου στις πιο σοβαρές. Θα έχεις ευκαιρία, πρώτα ο Θεός, να το επαναλάβεις σύντομα, ξανά και ξανά μέχρι που να νιώσεις όλο το βάρος να φεύγει από πάνω σου. Ύστερα θα το επαναλαμβάνεις, όποτε χρειάζεται, γιατί κανείς μας δε μένει χωρίς αμαρτίες μέχρι να πάμε να συναντήσουμε το Χριστό.

Δεν έχει σημασία που θα γίνει η εξομολόγηση, αρκεί να είναι κάπου ήσυχα, για να μπορέσεις ν' ακούσεις τη φωνή της συνείδησής σου να σου υπαγορεύσει τι θα πεις. Η μετάνοια είναι απαραίτητη. Τα υπόλοιπα θα στα διδάξει το Άγιο Πνεύμα και ο Πνευματικός σου.

Εννοείται, ότι δεν δίνουμε τίποτε στον Πνευματικό μας, αυτό θα ήταν ασυγχώρητο. Αν θέλεις άφησε κάτι στο παγκάρι για το ναό ή τους φτωχούς.

Καλή μετάνοια αδελφέ μου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 11, 2020 9:47 pm

Γεια σου Μανώλη.
Από όσα αναφέρεις προκύπτει ότι έχεις κάνει αρκετή και καλοπροαίρετη προεργασία.
Εγώ ένα πράγμα μόνο θα σου πω.
Πήγαινε με χαρά!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Φεβ 11, 2020 9:52 pm

Με χαρά και με διάθεση μετανοίας. Ό,τι και να έχεις κάνει ο Θεός θα στο συγχωρέσει, αρκεί να έχεις μετανοήσει γι αυτό.
Και να μην δικαιολογήσεις τον εαυτό σου ποτέ. Εφόσον έκανες κάτι θα αναλάβεις το 100% της ευθύνης. Τα ελαφρυντικά που τυχόν θα αναφέρεις στον πνευματικό για την πράξη σου θα σημαίνει ότι δεν έχεις μετανοήσει γι αυτήν.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron