Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Αύγ 14, 2018 10:13 am

Πέτρος έγραψε:Το να θέλει κανείς να βρει κάποιον διορατικό γέροντα συνεπάγεται ότι θα πρέπει να είναι έτοιμος για ότι του πει αυτός ο γέροντας.

Ή δεν του πει.

Συμφωνώ με τον Απόστολο.



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Αύγ 14, 2018 11:38 am

Δεν πρέπει να ψάχνουμε να βρουμε διορατικούς Πνευματικούς αλλά σωστούς Πνευματικούς. Το διορατικό χάρισμα το δίνει ο Χριστός στους σωστούς Πνευματικούς όποτε κρίνει. Είναι επικύνδινο να πέσουμε σε πλάνη αν ψάχνουμε για διορατικούς Πνευματικούς.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τρί Αύγ 14, 2018 12:13 pm

Πέτρος έγραψε:Το να θέλει κανείς να βρει κάποιον διορατικό γέροντα συνεπάγεται ότι θα πρέπει να είναι έτοιμος για ότι του πει αυτός ο γέροντας.

ειναι τοσο χαλια η ζωη μου που θα ακουσω οτι και αν μου πει.ξερει αυτος.κ.νικο εισαστε σιουρος οτι ο πατερ στεφανος ειναιδιορατικος;μπορειτε να μου πειτε πως το διαπιστωσατε ηνευλογια του να εχουμε.μακαρι να μου ρει καποια λυση στο σοβαρο προβλημα π εχω.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Αύγ 14, 2018 12:41 pm

Οι άνθρωποι μετα τη πτωση είναι μες την αμαρτία

Ορισμένες φορές και χωρίς ιδιαίτερες αμαρτίες περνάνε δοκιμασίες. Για να έρθουν κοντά στο Χριστό.

Κι άλλες φορές περνάνε δοκιμασίες για τις αμαρτίες τους

Κι άλλες όπως έλεγε ο Άγιος Παϊσιος γιατί βλέπει ο Θεος οτι θα χάσουν τη ψυχη τους και τους δοκιμαζει πρίν, η τους αφήνει να περνάνε καλά χωρις δοκιμασία μηπως καταλάβουν απο που προέρχεται ολη αυτη η ευλογία πριν να τους δοκιμάσει.


Σκοπός είναι, να είμαστε κοντά στο Χριστό απο νεαρη ηλικία. Ακομη ετσι, οταν θα περάσουμε κατι, θα έχουμε καθαρότητα πνεύματος να ξέρουμε γιατι το περναμε και με τη βοήθεια του Πνευματικού να βρούμε τη λυση η την υπομονή


Σχεδόν πάντα η πάντα θα ελεγα, αναφερόμενη και στις περιπτώσεις που δεν εχουμε αμαρτια αλλα περναμε δυσκολίες που γίνεται αυτό γιατι ο Θεός προγνωριζει οτι θα χασουμε τη ψυχη μας..Λοιπον παντα υπαρχει ενας λόγος που περνάμε δύσκολα. Ο ανθρωπος ευθύνεται ο ίδιος γιατί την ελευθερια του δε τη χρησιμοποίησε σωστά και εν Θεό

Οποτε...πρεπει να βρεθει ο λογος που εχεις θεμα
Αυτο ναι γίνεται με διορατικο Γέροντα αλλα γίνεται και με Πνευματικό.

Όταν βρεθεί ο λογος εξαλειφεται σιγα σιγα εν βαθος χρονου η δοκιμασία

Πνευματικα πρεπει ο ανθρωπος να καταλάβει τι του συνεβει

Σιγα σιγα..καταλαβαινει και τους αλλους τοτε
Καταλαβαινει οτι η ζωη μας πρέπει να ειναι ενα συνεχες Δοξολογω Ευχαριστω Παρακαλω
Ελεημοσυνη Αγαπη Οχι κατακριση

Θετικη σκέψη και παντα οχι ενα μηνα. Ο Χριστος ελκεται απο ατομα με θετικη σκεψη.

Οχι αμαρτια Η αμαρτια εχει μεγαλη δυναμη. Μπορει να πληρωνεις μια ζωη
Ειναι κριμα


Κι εγω δοκιμαζομαι γιατι εκανα εκτρωση. Καταλαβα που οφειλεται η δοκιμασια

Ζητω αφεση και κανω οτι μπορω για να ελξω την Αγαπη Του και το Ελεος Του

Συγχωρα μας Θεε μου


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2018 2:20 pm

Η πνευματική ζωή είναι σαν τον αθλητισμό. Δεν γίνεται επιτυχημένη και ασφαλής άθληση χωρίς προπονητή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 14, 2018 6:20 pm

Συμφωνώ απολύτως. Πάντως κατά την γνώμη μου σημασία έχει το να σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα ο πνευματικός, και όχι το πόσο διορατικός είναι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τρί Αύγ 14, 2018 10:56 pm

Αναστάσιος έγραψε:Συμφωνώ απολύτως. Πάντως κατά την γνώμη μου σημασία έχει το να σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα ο πνευματικός, και όχι το πόσο διορατικός είναι.

για μερικα θεματα χρειαζονται οι διορατικοι



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Αύγ 15, 2018 9:09 pm

Τότε φταίει ο Θεός που δεν έχει δημιουργήσει περισσότερους "διορατικούς" για κάθε πιστό. Είναι δυνατόν να χρειάζεται κάτι το παιδί σου και να μην του το παρέχεις;
Η άποψή μου είναι πως αν κάνουμε αυτά που πρέπει (μετάνοια, ειλικρινής εξομολόγηση και Θεία Μετάληψη με την έγκριση του πνευματικού) ο Ίδιος ο Θεός θα φέρει κάποιον κατάλληλο στο δρόμο μας, αν βέβαια χρειάζεται τέτοιος.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Αύγ 15, 2018 9:40 pm

Συμφωνώ. Άλλωστε, αν δεν απατώμαι, πρέπει να υπάρχει και ειδική προσευχή που μπορεί ο πιστός να κάνει προκειμένου ο Θεός να του στείλει τον κατάλληλο άνθρωπο που θα τον οδηγήσεις σ' Εκείνον.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Αύγ 15, 2018 10:50 pm

Όλα ξεκινάνε από την επιλογή ενός πνευματικού στον οποίο πρέπει να κάνουμε υπακοή. Αυτό είναι το βασικό, το στοιχειώδες. Χωρίς αυτό η σωτηρία μας δυσκολεύει πολύ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες