Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Εξομολόγηση.

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Μάιος 20, 2016 5:11 pm

giannis34 έγραψε:
Anastasios68 έγραψε:Καλώς τον Γιάννη, καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Δυστυχώς δεν είμαι από τη Θεσσαλονίκη, εδώ όμως στο φόρουμ μας υπάρχουν αρκετοί φίλοι και φίλες και σίγουρα θα σου συστήσουν κάποιον πνευματικό μόλις δουν το μήνυμά σου.
Σου ζητώ να μου επιτρέψεις να σου πω να μην απογοητεύεσαι. Ο πρώτος πνευματικός που απευθύνθηκες ίσως βρίσκεται εν μέσω πολλών ευθυνών που αφορούν διάφορα θέματα της ενορίας και δέχεται πιθανότατα μεγάλη πίεση, οπότε ίσως γι' αυτό ήταν υποχρεωμένος να σου πει να έρθεις αργότερα. Από την προσωπική μου εμπειρία, σε διαβεβαιώνω πως όποιος ζητά βρίσκει. Μη σταματήσεις να ζητάς αυτό που ποθεί η καρδιά σου.
Σε καλωσορίζω και πάλι στην παρέα μας.


Σε ευχαριστω πολυ Αναστάσιε. Η αλήθεια ειναι οτι ο πνευματικός της ενορίας μου, μου μίλησε όμορφα και μάλλον θα κάνω λίγο υπομονή και θα πάω εξομολογηθώ σε αυτόν αν δεν βρω κάποιον άλλον. Ειναι και καλη ευκαιρία να αναπτύξω τις σχέσεις μου με την ενορία μου. Ειναι και η πρώτη φορά και ας το πω οτι μαζεύτηκαν πολλά και νιώθω μεγάλη πίεση.

Κοιτα.Σκεψου το τελειως κοσμικα.Για να μπορει ο πνευματικος μετα απο 2 βδομαδες παει να πει οτι ειναι καλος.Πουλα το μαγαζι που λενε.Αρα αφου σου μιλησε και ομορφα κανε υπομονη,.Το καλο πραγμα θελει υπομονη.τι να κανουμε.Σε ολα τα πραγματα δυστυχως


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Παρ Μάιος 20, 2016 7:33 pm

Πήγα σήμερα στην εκκλησία είδα τον πάτερ αλλά δεν του μίλησα.Άναψα ένα κεράκι κατά τον Εσπερινό και έφυγα. Άυριο το πρωί θα πάρω ένα τηλέφωνο μπας και είναι εύχαιρος και θα δούμε. Κάπου διάβαζα σε κάποιες ενορίες έγραφε 5 λεπτά ανά εξομολόγηση ή οι εξομολογούμενοι να είναι σύντομοι λόγω φόρτου. Δεν το θέλω αυτό. Θα ήθελα σαν πρώτη φορά που είναι να έχω κάποια άνεση. Επίσης εξομολογεί μόνον καθε Σάββατο όπως γράφει και στο Ίντερνετ όποτε θα εχει αρκετό κόσμο. Αν κάποιος εχει να μου προτείνει κάποιον καλο πνευματικό, να εχει υπομονή μαζί μου γιατι ξέρω οτι ειμαι δύσκολος ανθρωπος που ανοίγεται ακόμα πιο δύσκολα.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Μάιος 20, 2016 8:46 pm

Θα σου ελεγα πρωτα να δοκιμασεις με τον πνευματικο της ενοριας σου


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Παρ Μάιος 20, 2016 8:52 pm

nickzark έγραψε:Θα σου ελεγα πρωτα να δοκιμασεις με τον πνευματικο της ενοριας σου

Ναι ειναι η πρώτη μου "επιλογή". Ήμουν και στη λειτουργία όλη την Μεγάλη Εβδομάδα, με κοινώνησε κιόλας και πιστεύω οτι θα ειναι καλός εξομολόγος. Αυριο το πρωί θα επικοινωνήσω μήπως και σταθώ τυχερός.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Μάιος 20, 2016 10:32 pm

Εύχομαι όλα να πάνε καλά αδελφέ μου!
Ο Θεός μαζί σου!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Σάβ Μάιος 21, 2016 2:31 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Σήμερα πήγα στην ενορία μου και έμαθα κάποια κάπως δυσάρεστα νεα. Ο πνευματικός θα πάει σε άλλη ενορία και αύριο είναι η τελευταία του λειτουργία σε εμάς. Δεν γνωρίζει κανείς πότε θα έρθει ο αντικαταστάτης του. Οπότε πήρα την απογοήτευση μου και πήγα τυχαία σε μία άλλη ενορία. Βέβαια έπεσα σε δύσκολη μέρα λόγω της εορτής και μου είπαν να πάω την Δευτέρα. Πραγματικά η εύρεση ενός Πνευματικού είναι δύσκολη υπόθεση.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Μάιος 21, 2016 3:02 pm

καθε εμποδιο και για καλο.ποτε δεν ξερεις


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μάιος 21, 2016 6:48 pm

giannis34 έγραψε:.... Ο πνευματικός θα πάει σε άλλη ενορία και αύριο είναι η τελευταία του λειτουργία σε εμάς...

Γιάννη καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Πήγαινε στην ενορία που θα πάει να τον βρεις.



Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Σάβ Μάιος 21, 2016 9:58 pm

Πέτρος έγραψε:
giannis34 έγραψε:.... Ο πνευματικός θα πάει σε άλλη ενορία και αύριο είναι η τελευταία του λειτουργία σε εμάς...

Γιάννη καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Πήγαινε στην ενορία που θα πάει να τον βρεις.


Καλώς σας βρήκα Πέτρο. Είναι η πρώτη μου εξομολόγηση, δεν τον ξέρω τον Πνευματικό πέρα από την λειτουργία που έκανε στην εκκλησία. Ίσως να είναι για καλό όπως είπαν. Όπως και να έχει την Δευτέρα θα πάω στην διπλανή ενορία να εξομολογηθώ εκεί και θα σας πω πως ήταν η εμπειρία μου. Μέσα στο καλοκαίρι (εκτός απρόοπτου) θα πάω και στο Άγιο Όρος και θα εξομολογηθώ σίγουρα και εκεί.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μάιος 21, 2016 10:11 pm

Σε ποιο μοναστήρι θα πας Γιάννη;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron