Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιουν 02, 2016 9:42 am

Γιάννη μου, από καρδιάς θα σου πω: μη φοβάσαι! Ακόμα κι αν πας να τον ζαλίσεις, ο πνευματικός σου θα σου δώσει τις κατάλληλες και κυρίως σωστές κατευθύνσεις.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Πέμ Ιουν 02, 2016 4:25 pm

nickzark έγραψε:εξαρτάται φυσικα το τι θα πει ο πνευματικός.θα τολμησω ομως να πω μια φορά τον μηνα ειναι καλά


Νομίζω πως είναι μία λογική απάντηση. Πιστεύω και εγώ πως μία φορά τον μήνα είναι καλά. Περισσότερο ίσως χάσει το νόημα του.



Άβαταρ μέλους
Γρηγόρης Κρητικός
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 24, 2016 3:25 pm

Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Γρηγόρης Κρητικός » Πέμ Απρ 26, 2018 2:33 pm

Καλησπέρα σε όλους σας...
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι σε αναζήτηση πνευματικού γέροντα στην Αθήνα τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς να έχω βρεί κάποιον που να με αγγίξει πνευματικά.Εάν έχετε κάποιον γέροντα υπόψιν σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικώς.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Οδηγίες σχετικά με τη χρήση του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Απρ 27, 2018 10:44 am

Η συνήθης απάντηση που δίνω εγώ είναι: Ο πνευματικός της ενορίας σου τι πρόβλημα έχει και πώς κρίνεις ότι δεν είναι κατάλληλος για σένα;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Απρ 27, 2018 1:53 pm

Γρηγόρης Κρητικός έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας...
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι σε αναζήτηση πνευματικού γέροντα στην Αθήνα τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς να έχω βρεί κάποιον που να με αγγίξει πνευματικά.Εάν έχετε κάποιον γέροντα υπόψιν σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικώς.


Γρηγόρη τι εννοείς όταν λες να σε αγγίξει πνευματικά;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Απρ 27, 2018 2:18 pm

Αυτήν την απορία είχα κι εγώ.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Απρ 27, 2018 11:11 pm

Όλοι οι πνευματικοί οι οποίοι εξομολογούν, έχουν τη Χάρη κι όλοι είναι υπεύθυνοι στο τι θα μας πούν, κατά ένα μέρος σηκώνουν το βάρος των δικών μας αμαρτιών εάν αυτές επαναλαμβάνονται και οι προθέσεις τους είναι να μας οδηγήσουν ανάλογα με το χαρακτήρα μας και το βαθμό στον οποίο βρισκόμαστε εν σχέση με τα πνευματικά, στο καλύτερο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Πιστεύω είτε πήγες κι είχε κόσμο κι ήθελες να βρεθεις σε πιο ήσυχο περιβάλλον, είτε πήγες και δεν είπες πιο πολλά δλ να μιλήσετε εκτενέστερα με τον πνευματικό. Ίσως αν έψαχνες ιερομόναχο ή πήγαινες σε κάποιο μοναστήρι

Κι απ τη μεριά σου θα πρέπει όμως να το αντιμετωπίσεις σοβαρά, με τη δέουσα προσοχή να ακούς τι θα σου πει κι από πρίν να είσαι έτοιμος και συγκεκριμένος στο τι θα του πεις, γιατι πολλές φορές τα ξεχνάμε


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αναζήτηση πνευματικού

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Απρ 28, 2018 8:57 am

Γρηγόρης Κρητικός έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας...
Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι σε αναζήτηση πνευματικού γέροντα στην Αθήνα τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς να έχω βρεί κάποιον που να με αγγίξει πνευματικά.Εάν έχετε κάποιον γέροντα υπόψιν σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικώς.


Όταν λες πνευματικά εννοείς αυστηρά ως προς την εξομολόγηση, ή θέλεις μια πιο βαθειά σχέση με κείνον, να συζητάτε εκτεταμένως πνευματικά ζητήματα κλπ.

Το κομμάτι της εξομολόγησης το κάλυψαν οι προηγούμενοι, νομίζω. Όσο για τα περισσότερα έχω κι εγώ την απορία. Τα μικρά έχουν το κατηχητικό για να εμβαθύνουν στην πίστη, οι ενήλικες έχουμε μόνο τον πνευματικό; Πρέπει να τελειώσεις τη Θεολογική για να μάθεις περισσότερα, ή αρκεί ο πνευματικός και η δική σου μελέτη; Τί επιλογές έχει κανείς;


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Απρ 28, 2018 9:16 am

Νεκταρία υπάρχουν συναντήσεις και για ενήλικες στις περισσότερες ενορίες. Την πνευματική ζωή όμως δεν την σπουδάζεις, τη ζεις με τη βοήθεια του Πνευματικού σου και τη Χάρη του Αγίου Πνεύματος.

Ο Πνευματικός σου θα σου υποδείξει και τα πνευματικά βοηθήματα που χρειάζεσαι, όπως βιβλία, ακολουθίες κλπ.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Απρ 28, 2018 9:31 am

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι πως ενώ έχω ξεκινήσει μια προσέγγιση, δεν έχω κάνει όλες τις κινήσεις για μια μυστηριακή ζωή.


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες