Εξομολόγηση και ντροπή!

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Απρ 22, 2017 10:38 pm

Αυτή η ντροπή που νιώθουμε, όχι όταν διαπράττουμε την αμαρτία αλλά όταν πάμε να την εξομολογηθούμε, είναι το όπλο που επιστρατεύει ο πονηρός, ώστε να μην εξομολογηθούμε τις αμαρτίες μας, αλλά αντίθετα να βαραίνουν στην καμπούρα μας.
Πρέπει όμως να βάλουμε τα δυνατά μας για να νικήσουμε την ντροπή. Όσο περισσότερη ντροπή νιώθουμε τόσο πιο πλατύ θα είναι το χαμόγελο του Κυρίου μας όταν εξομολογηθούμε την αμαρτία μας. Ας του δείξουμε εμπιστοσύνη. Ας του δείξουμε πόσο πολύ Τον αγαπάμε, Αυτόν, που από Δημιουργός έγινε δημιούργημα, Αυτόν που χωρίς καμιά αμαρτία δέχθηκε τον επώδυνο και μαρτυρικό θάνατο της σταύρωσης για να δώσει σ' εμάς το δικαίωμα να ζήσουμε κοντά Του.
Η εξομολόγηση έχει αξία όταν νιώθουμε ντροπή και όταν είναι ειλικρινής. Όσο δεν λέμε ό,τι μας βαραίνει δεν θα δεχόμαστε και τη χάρη του Θεού, παρά μόνο μερικώς. Δεν θα τον προσεγγίζουμε παρά μόνο λίγο.
Θα σκύψουμε το κεφάλι και θα πούμε "ήμαρτον", χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως δικαιολογία. Εάν προσπαθήσουμε να βρούμε δικαιολογίες και να μην πάρουμε το 100% της ευθύνης των όσων κάναμε, είπαμε ή σκεφτήκαμε, θα χάσουμε την ευκαιρία να πλησιάσουμε την θέρμη του Κυρίου μας. Θα φτάνουμε στην πηγή διψασμένοι και θα πίνουμε μόνο μερικές σταγόνες.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Απρ 27, 2017 12:35 am

εσυ τι λες.επιτηδες γινεται...


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Απρ 27, 2017 8:01 am

Προσπαθεί ο διάβολος να μην σε χάσει από πελάτη και σου φέρνει εμπόδια. Εσύ να κάνεις υπομονή και να μην τον φοβάσαι. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτε, άλλωστε και ό,τι σου κάνει έχει πρώτα την έγκριση του Κυρίου, γι' αυτό να κάνεις υπομονή και όλα θα φτιάξουν.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 27, 2017 11:15 pm

Κάθε Ενορία και Μοναστήρι έχουν δικές τους καθορισμένες ώρες εξομολόγησης. Θα το βρεις στον Πίνακα Ανακοινώσεων, στην αντίστοιχη ιστοσελίδα ή μπορείς να το πληροφορηθείς τηλεφωνικά. Την Κυριακή πάντως δε νομίζω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Απρ 28, 2017 8:05 am

Συνήθως το μυστήριο της εξομολόγησης δεν τελείται τις Κυριακές. Σ' εμάς πχ υπάρχουν συγκεκριμένες ημέρες και ώρες (κάθε Τρίτη και Πέμπτη μεταξύ 16:00 και 20:00).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

GLADIATOR

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό GLADIATOR » Σάβ Απρ 29, 2017 1:29 am

Καθαρή εξομολόγηση σημαίνει,΄΄στραπατσάρω΄΄ ενώπιον του εξομολόγου τον εαυτόν μου,
το ΄΄εγώ μου΄
΄.

Σας κρύβουν το φάρμακο για όλες τις ασθένειες..

Συχνή Θεία κοινωνία του Σώματος και Αίματος
του Κυρίου μας Ιησού Χριστού.

Αυτό είναι το Φάρμακο για όλες τις ασθένειες...

Η αμαρτία ασθενεί το σώμα ασθενεί και την ψυχή.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Απρ 29, 2017 9:39 pm

GLADIATOR έγραψε:...............
Σας κρύβουν το φάρμακο για όλες τις ασθένειες..
............

Ποιοί το κρύβουν;



GLADIATOR

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό GLADIATOR » Σάβ Απρ 29, 2017 11:03 pm

Αγαπητε Πετρο η απαντηση θα ειναι συντομη και εν αγαπη.Υπαρχει αδιαφορια για τη σωτηρια του ποιμνιου,απο τους "εκπροσωπους"του Ιησου Χριστου.Ελαχιστοι γνωριζουν και αγωνιουν για τον σημερινο ανθρωπο.Η αποχη απο τη συχνη θεια κοινωνια "βολευει" τους ισχυρους της γης διιοτι διχως ΑΥΤΗΝ,οι ανθρωποι θα ησαν υγιεις εν νοες και χριστοφοροι.Ετσι βλεπουμε ακουσια η εκουσια να υπηρετειται το πνευμα της Παγκοσμιοποιησεως οπου θελει ανθρωπο διχως Χριστο και σοφια.
Μα ειμαι πεποισμενος πως τουτο θα αλλαξει αρδην.Ερχεται το ξεκαθαρισμα και τις δυναται σταθηναι.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Μάιος 01, 2017 12:03 am

Αδιαφορία υπάρχει και από το ίδιο το ποίμνιο.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 08, 2017 1:40 pm

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος, με λένε Αναστάση και είμαι 15 χρονών. Έχω κι εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα. Εγώ προσωπικά δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ και γι' αυτό είμαι πολύ θυμωμένος με τον εαυτό μου. Αισθάνομαι πως πρέπει να εξομολογηθώ επειγόντως γιατί με απασχολούν διάφορα θέματα. Κοινώς αυτό που ζητώ είναι συμβουλές για την πρώτη μου εξομολόγηση. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron