Εξομολόγηση και ντροπή!

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 09, 2017 1:36 pm

Στην πρώτη σου εξομολόγηση Αναστάσιε, πες στον Πνευματικό με ταπείνωση, που διώχνει την ντροπή, ότι νιώθεις, ότι σε απομακρύνει απ' το Χριστό. Η Ιερά Εξομολόγηση είναι Μυστήριο. Το Άγιο Πνεύμα είναι παρόν και βοηθά, όσους εξομολογούνται ταπεινά και με μετάνοια, να βγάλουν από μέσα τους το βάρος των αμαρτιών. Επίσης, ένας έμπειρος Πνευματικός με πολλή αγάπη θα σε βοηθήσει να ψάξεις μέσα σου τι σε βαραίνει. Ίσως, όχι από την πρώτη φορά, αλλά σιγά σιγά όσο μαλακώνει η καρδιά σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 10, 2017 12:00 pm

Θα έχω υπόψιν μου αυτά που μου είπατε και σας ευχαριστώ πολύ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 11, 2017 9:50 am

Η μετάνοια έχει αρχοντιά, όχι μιζέρια
Newsroom 11-10-2017

Εικόνα

Έχεις κάνει ένα λάθος. Το ότι το κατάλαβες είναι πολύ καλό. Μην το παιδεύεις όμως πολύ. Μην αρχίζεις να το αναλύεις. Μην μπαίνεις στην διαδικασία συζήτησης με τον λογισμό σου. Έκανες το λάθος και το κατάλαβες. Τώρα πάνε παρακάτω. Μην μένεις στο λάθος, στην αμαρτία σου. Μην αρχίζεις να μιζεριάζεις. Αυτό δεν είναι μετάνοια. Η μετάνοια έχει αρχοντιά, όχι μιζέρια. Μετανόησε και άσε το λάθος σου πίσω.

Πολλές φορές δυστυχώς ακόμα και την μετάνοιά μας την κάνουμε επιτηδευμένη. Μπαίνουμε δηλαδή σε μία διαδικασία διεξοδικής ανάλυσης της αμαρτίας με αποτέλεσμα να μένουμε στην αμαρτία, να ασχολούμαστε με την πτώση μας και δεν προχωρούμε στην ανάστασή μας.

Ασχολούμαστε με την πληγή μας, την ξύνουμε, την περιεργαζόμαστε και δεν προχωρούμε στην ίασή της. Πολλοί είναι εκείνοί που ενώ έχουν καταλάβει την αμαρτία τους, ενώ λένε ότι έχουν μετανοήσει δεν επισφραγίζουν την μετάνοιά τους με το Μυστήριο της Εξομολογήσεως.

Και αυτό συμβαίνει διότι ενώ συνειδητοποιούν το σφάλμα τους δεν έχουν την ταπείνωση να ζητήσουν βοήθεια και έλεος.

Προφασίζονται ότι δεν είναι άξιοι να προσέλθουν στο Μυστήριο, ότι είναι τόσες πολλές και βαριές οι αμαρτίες τους που ο πνευματικός δεν θα τις αντέξει, ότι ο Θεός δεν μπορεί να τις συγχωρήσει.

Πλάνη. Εγωισμός.

Είναι κρίμα οι άνθρωποι αυτοί που ενώ κατάλαβαν την αμαρτία τους να μένουν στην αμαρτία τους από ντροπή και εγωισμό απαριθμώντας δικαιολογίες για να μην βγούνε από το σκοτάδι στο φως.

Όταν συνηθίσεις να ζεις μέσα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο είναι επίπονο να βγεις έξω στην ηλιόλουστη φύση. Στην αρχή τα μάτια σου δεν θα αντέχουν το φως, μπορεί να νιώσεις δυσφορία και πόνο όμως μετά από μερικά λεπτά θα δεις τι έχανες τόσο καιρό, θα δεις τα χρώματα της ζωής, θα νιώσεις την θέρμη του φωτός.

Όλοι είμαστε αμαρτωλοί, κάποιοι ταπεινώνονται και ομολογούν την αμαρτία τους και καθαρίζονται δια του Μυστηρίου και κάποιοι άλλοι απλά συνεχίζουν να ζούνε μέσα στην μιζέρια της ταπεινοσχημίας τους, έχοντας αναγάγει την μετάνοια σε μία συναισθηματική κατάσταση.

Αμάρτησες; Μην καθυστερείς. Σήκω.
Έκανες ένα λάθος, χίλια λάθη. Ε, και;

Υπάρχει η μετάνοια και η εξομολόγηση. Υπάρχει ελπίδα.
Ο Θεός πάντα μας δέχεται. Πάντα μας περιμένει. Αρκεί να θέλεις και εσύ να γυρίσεις πίσω σ’ Αυτόν.

Γι’αυτό πάψε να μιλάς για την αμαρτία σου. Πάψε να είσαι κολλημένος στο παρελθόν. Η ζωή σου ανοίγεται μπροστά σου.

Είσαι αυτός που θα γίνεις. Όχι αυτός που ήσουν.

Από: agiameteora.net

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 15, 2017 3:25 pm

Ντροπή στην εξομολόγηση!
π. Αθανάσιος Μυτιληναίος!




«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Μαρ 06, 2018 5:22 pm

Τι θα πει ο πνευματικός μου;

Εικόνα

π.Λίβυος
«Φοβάμαι πάτερ, να πάω στο πνευματικό και να του αναφέρω μια μεγάλη μου πτώση. Ντρέπομαι, γιατί κι άλλες φορές στο παρελθόν, που προσπάθησα, έμεινε όπως είπε έκπληκτος πως εγώ έπεσα σε «τέτοια αμαρτήματα…». Τι να κάνω;».

Προφανώς και όταν στον πνευματικό μας δεν μπορούμε να πούμε την μεγαλύτερη πτώση και αστοχία μας, τότε παύει να λειτουργεί η θεραπευτική διάσταση του μυστηρίου αλλά και η πνευματική σχέση. Διότι στον πνευματικό μας και γενικά στην εξομολόγηση δεν πάμε για ν’ αναφέρουμε τις επιτυχίες μας και να λάβουμε τον έπαινο και την αξιομισθία της Θείας κοινωνίας, αλλά για να ομολογήσουμε την πιο μεγάλη και φρικτή αποτυχία μας.

Το έργο του πνευματικού δεν είναι η επιβράβευση της πρόοδο μας, αλλά η φανέρωση της αγάπης του Θεού προς τα πρόσωπα μας. Ο πνευματικός είναι εκείνος που θα σπείρει στην ύπαρξη μας την αίσθηση του παραδείσου ενώ ακόμη είμαστε κάτοικοι της κολάσεως……

Πηγή: Βήμα Ορθοδοξίας


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Μάιος 13, 2018 8:51 pm

Θα σας διηγηθώ μια ιστορία που μου είχε πει η μητέρα μου. Ισως να υπάρχει και στο διαδυκτιο γιατί την άκουσα και απο άλλες γυναίκες καθώς περιμέναμε για εξομολόγηση.


Πήγε κάποιος να εξομολογηθεί και δεν τα ειπε όλα οσα ήθελε. Προσοχη μερικες φορές δεν λέμε καποια που θέλουμε διότι τα ξεχνάμε και για αυτό να σημειώνουμε τις αμαρτίες μας και να πηγαίνουμε με το σημειωματάριο. Το κανουν αρκετοί βλέπω
Εαν ομως θελεις να πεις κατι και δε το λες δεν νοιώθεις αυτό που πρέπει και το καταλαβαινουν τι θελω να πω οσοι το ενοιωσαν. Καθε φορα εισαι τοσο αναλαφρος ψυχικα κι ευχεσε να κρατήσει. Σα να βγαινει κάτι απο τη ψυχη σου κι ησυχαζεις

Οποτε αυτος που πηγε για εξομολογηση δεν ειπε συνειδητά ενα αμάρτημα.
Πριν μπει στο εξομολογητηριο βγαινανε πολλά κεφαλια από φίδια απο το στομα του. Αλληγορικά.
Οταν βγηκε απο το εξομολογητηριο ειχε ενα μεγαλο κεφάλι φιδιου το οποίο τον έπνιγε δεν μπορουσε να ανασάνει. Και τον περιεπαιζε

Δεν υπαρχει λογος να ντρεπετε καποιος ειναι παγίδα.
Προσπαθούμε να μην ξαναπεσουμε στην ιδια αμαρτία γιατί λυπουμε τον Πνευματικο μας ο οποιος παιρνει πανωω του τις δικες μας αμαρτίες και της λυνει


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Τα εμπόδια για την εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιουν 18, 2018 9:27 am

Τα εμπόδια για την εξομολόγηση
Newsroom 17-06-2018

Εικόνα

Η άγνοια, ο εγωισμός και η αμαρτωλή ζωή είναι οι κυριότεροι λόγοι για τους οποίους πολλοί χριστιανοί δεν εξομολογούνται. Άλλοι λόγοι είναι η ιεροκατηγορία, το αντιεκκλησιαστικό πνεύμα, η πολεμική κατά της πίστεως και η ολιγοπιστία.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έρχεται και ο αντίδικος ημών διάβολος. Και προσπαθεί με κάθε τρόπο να μας εμποδίσει από την εξομολόγηση. Γιατί; Διότι γνωρίζει τα ευεργετικά και σωτήρια αποτελέσματα της εξομολογήσεως και διότι ενώ χαρά μεγάλη γίνεται στον ουρανό για έναν αμαρτωλό που μετανοεί (Λουκ.ιε’ 7), την ίδια ώρα ο διάβολος καίγεται από τον φθόνο και την κακία του. Αμφιβάλλετε; Ακούστε λοιπόν, ένα γεγονός, που συνέβη στην Μονή Γηροκομείου Πατρών.

Κάποια μέρα πήγε στη Μονή ένας νέος. Μόλις μπήκε στον ναό της Παναγίας, μια δαιμονισμένη την οποία ουδέποτε είχε συναντήσει του είπε: «Βρε, καλώς τον φίλο μου τον Κώστα! Τώρα που πήραμε και αυτοκίνητο, θα γυρίζουμε με γυναίκες!». Ο νέος συγκλονίστηκε έτρεξε και γονάτισε μπροστά στην εικόνα της Παναγίας και άρχισε να προσεύχεται. Σε λίγο η δαιμονισμένη άρχισε να ουρλιάζει και να λέει: «Μην το κάνης αυτό. Δεν σου είπα αυτά για να κάνεις αυτό; Μην το κάνης αυτό». Αργότερα πλησίασε το νέο ένας αρχιμανδρίτης και τον παρακάλεσε να του πει τι έλεγε στην Παναγία την ώρα που φώναζε η δαιμονισμένη. Και ο νέος είπε: «Παρακαλούσα την Παναγία να με συγχωρήσει για την αμαρτωλή μου ζωή. Και υποσχόμουν ότι θ’ αλλάξω ζωή και θα πάω να εξομολογηθώ».

Βλέπετε, αδελφοί μου, ότι ο διάβολος καίγεται και μόνο με την απόφαση που παίρνει ένας άνθρωπος να εξομολογηθεί; Γι’ αυτό με διάφορες σκέψεις, με την ειρωνεία των άλλων και των συγγενών καμιά φορά και με άλλους τρόπους προσπαθεί να μας εμποδίσει να μην εξομολογηθούμε. Δύο όμως είναι τα κυριότερα εμπόδια του διαβόλου: α) η απόγνωση και β) η αμέλεια.

Α) Σε πολλούς ανθρώπους οι οποίοι συναισθάνονται την αμαρτωλότητά τους, ο διάβολος βάζει την εξής σκέψη: «Για σένα δεν υπάρχει πια σωτηρία». Έτσι προσπαθεί να τους ρίψη σε απόγνωση, σε απελπισία. Και δυστυχώς, πολλοί πιστεύουν αυτά τα λόγια και νομίζουν ότι είναι αδύνατο να σωθούν. Όμως ήδη από την Παλαιά Διαθήκη ο Προφήτης Ησαΐας φωνάζει: «Επιστράφητε προς Κύριον και ελεηθήσεσθε ότι επί πολύ αφήσει τας αμαρτίας υμών». Στην δε Καινή Διαθήκη, βλέπομε τον Θεό να συγχωρεί την πόρνη, τον τελώνη, τον άσωτο και τον ληστή. Ακόμα τον βλέπομε να παίρνει έναν τελώνη και να τον κάνη Απόστολο Ματθαίο, να παίρνει τη Σαμαρείτιδα και να την κάνει Αγία Φωτεινή, να παίρνει έναν διώκτη και να τον κάνη Απόστολο των Εθνών. Και από τότε μέχρι σήμερα ο Θεός κανέναν άνθρωπο που μετανόησε ειλικρινά δεν απεστράφει, όσες αμαρτίες και αν είχε κάνη, αλλά όλους τους μετανοημένους αμαρτωλούς τους εκαθάρισε από την αμαρτία, τους έκανε υιούς Του και τους ανέδειξε εργάτες της αρετής και Αγίους. Και έπραξε και πράττει έτσι ο Θεός, διότι θέλει να σωθούν όλοι οι άνθρωποι και έναν πόθο έχει: Να ελεή. Να ελεή. Ναι, να ελεή.

Ποτέ λοιπόν, να μην απελπιζώμεθα, όσες αμαρτίες και αν έχουμε διότι έστω κι αν οι αμαρτίες μας είναι σαν μια πελώρια φωτιά, η φωτιά αυτή σβήνει μέσα στον ωκεανό, δηλαδή στο άπειρο έλεος του Θεού.

Β) Σε άλλους ανθρώπους, οι οποίοι αισθάνονται την ανάγκη να εξομολογηθούν, ο διάβολος βάζει την σκέψη: «Έχεις καιρό». Έτσι, πολλοί ακούοντας αυτή την φωνή, λένε: «Θα πάω να εξομολογηθώ αύριο». Το αύριο όμως γίνεται η άλλη εβδομάδα, ο άλλος μήνας, ο άλλος χρόνος … ποτέ. Και δυστυχώς, έτσι χάνονται πολλές ψυχές.

Αλλ’ όχι, αδελφοί μου, μην αμελούμε. Σήμερα ας μετανοήσουμε, σήμερα ας εξομολογηθούμε, διότι δεν ξέρουμε πόσο θα ζήσουμε και διότι με το πέρασμα του χρόνου σκληραίνει η ψυχή.

Νικολάου Βοϊνέσκου

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιουν 18, 2018 12:03 pm

Ωραίοοοοοοο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Ιουν 22, 2018 12:09 pm

Κατά βάθος δεν πιστεύω στην ντροπή σαν εμπόδιο για την εξομολόγηση. Αν αυτό που σε κάνει δήθεν να ντρέπεσαι το λες στον "κολλητό" σου, σε ψυχολόγο, ή αν ζεις δημόσια μια συγκεκριμένη ζωή, τότε για ποια ντροπή μιλάμε. Απλώς δεν θέλουμε να παραδεχτούμε ότι κάνουμε λάθη, και φυσικά δεν μισούμε την αμαρτία. Ζητάμε επιβεβαίωση, την οποία φυσικά δεν λαμβάνεις στην εξομολόγηση. Από τότε που διάβασα αυτή τη φράση (ότι πρέπει να μισήσεις την αμαρτία) μου λύθηκαν αυτομάτως πολλές απορίες...


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Εξομολόγηση και ντροπή!

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Ιουν 26, 2018 8:45 pm

Εγω παλι απο τοτε που ξερω οτι η αμαρτία έχει πολυ μεγάλη δύναμη θελω να εξομολογουμε συχνά

Σου καταστρέφει τη ψυχη τη ζωη τα πνευματικα καθήκοντα. Σε θολωνει ειτε αμεσα ειτε εμμεσα και λιγο να απομακρυνθεις σε κυριαρχει οπως οταν εκανα την έκτρωση. Δε ξερω ακομη πως το εκανα. Δε το πιστεύω

Ημουν μακρια χωρις εξομολογο εναν και κοντα ως τυπικα Χριστιανη. Αλλα πως το κανα.

Κοντα χωρις αγγαρεια. Με αγαπη και θύμηση Χριστού καθε μέρα

Αμαρτια ειναι κι η αγανακτηση και το κουτσομπολιό
Μικρα και πολλά που δε τα θυμομαστε
Για αυτο να τα γραφουμε σε χαρτακι πχ ειχα δικιο αλλα αγανακτησα με τον ταδε
Η καταβαθος περιμενω να τον τιμωρησει ο Θεος για αυτο το άδικο που μου εκανε. Αμαρτια
Θελει αλλη διαχειρηση και τη λεει ο Πνευματικός τι να κάνεις


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες