Αλλαγή φύλου

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Οκτ 08, 2017 7:32 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Αναστασιε νομίζω ότι άλλαξαν οι καιροί. Πλέον ζούμε σε άλλη εποχή. Το όνομα της Αγίας Τριάδας δυστυχώς σε πολλούς κυβερνώντες δε λέει πολλά. Για τους ομοφυλόφιλους εγώ είμαι υπέρ να ψηφίζεται ένας νόμος που να προστατεύει αυτούς και άλλες ομάδες (ανάπηροι κτλ) από τον εκφοβισμό έχω ακούσει για παιδιά με ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό που έπεφταν θύμα εκφοβισμού από συμμαθητές τους και αυτοκτόνησαν. Ομως μέχρι εκεί όχι και νόμος για σύμφωνο συμβίωσης!

Αυτό ακριβώς! Όχι όμως να νομιμοποιηθεί μια αμαρτία!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Οκτ 08, 2017 7:45 pm

Μητροπολίτης Δωρόθεος στον ΑΝΤ1: Αντιεπιστημονικό ιδεολόγημα το νομοσχέδιο αλλαγής ταυτότητας φύλου

Εικόνα

Μιλώντας στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 και τον Νίκο Χατζηνικολάου, ο Μητροπολίτης Σύρου Δωρόθεος είπε ότι «το νομοσχέδιο δεν εισαγάγει ένα δικαίωμα που δεν υπήρχε για ανθρώπους που διαπιστώνουν τέτοια διαταραχή, καθώς με μια ιατρική γνωμάτευση και μια δικαστική απόφαση μπορεί και σήμερα κάποιος να κάνει αλλαγή φύλου, αλλά θέλει να μας πει ότι το φύλο είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου».

«Το νομοσχέδιο λέει ότι το φύλο δεν είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του κάθε ανθρώπου, είναι ένα αντιεπιστημονικό ιδεολόγημα αυτό το νομοσχέδιο, το οποίο δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα, αλλά θα δημιουργήσει προβλήματα στους ίδιους και τις οικογένειας του» είπε ο Ιεράρχης.

Όπως τόνισε ο κ. Δωρόθεος, «είναι καινοφανές ότι μπορείς να κάνεις αλλαγή φύλου πάνω από μία φορές», όπως προβλέπει το νομοσχέδιο, λέγοντας ότι «η Εκκλησία δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι το φύλο είναι δική μας επιλογή».

«Οι συνάνθρωποι μας θεωρούν ότι άλλο είναι κι άλλο φαίνονται. Σε αυτούς ως σήμερα η Εκκλησία δεν εμπόδισε να αυτοπροσδιορίζονται», όπως είπε ο κ. Δωρόθεος, σημειώνοντας ότι δεν μπορεί να μην αντιδράσει η Εκκλησία σε όσα επιχειρούνται και αναφέροντας ότι υπάρχει προβληματισμός και αντιδράσεις και εντός του Κοινοβουλίου.

«Εμείς δεν φοράμε τήβεννο, φοράμε το ωμοφόριο της συγγνώμης, δεν θα δικάσουμε τον κ. Ραγκούση, τον καλέσαμε να αποδείξει όσα είπε και ζητούμε να αποκατασταθεί στα μάτια του κόσμου η Εκκλησία για όσα ο κ. Ραγκούσης είπε στις δηλώσεις τους», σχολίασε αναφορικά με τον σάλο που έχει ξεσπάσει και στους κόλπους της Ιεραρχίας.

«Για λόγους πνευματικούς και ανθρωπολογικούς η Εκκλησία δεν μπορεί να μείνει άπραγη, γι΄ αυτό και παρακαλεί την Κυβέρνηση να αποσύρει το νομοσχέδιο», επεσήμανε ο Μητροπολίτης, προσθέτοντας ότι η Εκκλησία «αγκαλιάζει όλους τους ανθρώπους, όλους όσοι ζητούν την βοήθεια της».


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 09, 2017 8:28 am

Αλλαγή φύλου.
Αυτοπροσδιορισμός φύλου.
Ωραία.
Επομένως κάθε πρώην άντρας" που γίνεται ή αυτοπροσδιορίζεται "γυναίκα" θα παράγει ωάρια και θα μπορεί να τεκνοποιήσει.
Επίσης κάθε πρώην "γυναίκα" που γίνεται ή αυτοπροσδιορίζεται "άντρας" θα μπορεί να παράγει σπερματοζωάρια και να τεκνοποιήσει.
Για να δούμε λοιπόν, θα μπορούν να γίνουν αυτά;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 09, 2017 9:20 am

Αλλαγή φύλου: Αντίθετη με το νομοσχέδιο κι η Παιδοψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδος
Newsroom: 08-10-2017

Εικόνα

Η Παιδοψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδος με επιστολή της στους Υπουργού Δικαιοσύνης και Υγείας εκφράζει την αντίθεσή της στο Σχέδιο Νόμου για την αλλαγή φύλου.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 09, 2017 9:27 am

Αλλαγή φύλου: Θέμα ιατρικό η επιλογής
Γράφτηκε από τον/την Romfea.gr. Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2017

Εικόνα

Του Αρχιμ. Βασιλείου Μπακογιάννη στην Romfea.gr

Ο Κ. Ζουράρης δήλωσε πρόσφατα, πώς τό θέμα αλλαγής φύλου είναι ιατρικό. «Είναι διαταραχές αυτές. Εμφανίζουν ενδοκρινολογικές διαταραχές και είναι αμιγώς ιατρικό θέμα».

Καί βέβαια έχουμε περιπτώσεις πού είναι «αμιγώς ιατρικό θέμα». Όμως, ποιές είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Είναι οι σπάνιες καί ακραίες περιπτώσεις (καί γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις), όπου κορίτσια γεννιούται μέ «όργανα» ανδρών καί αγόρια με «όργανα» γυναικών. Σ'αυτές τίς περιπτώσεις αναφέρεται καί η σχετική εκκλησιαστική «ευχή» περί αλλαγής φύλου.

Όμως, η Πολιτεία μέ τό νομοσχέδιο πού ετοιμάζει (καί θά ψηφίσει ο κ. Κ. Ζουράρης) δέν εννοεί τίς ανωτέρω περιπτώσεις, αλλά εννοεί: «Γεννιέσαι σωματικά νορμάλ, καί σού έρχεται μετά η τάση γιά ομοφυλοφυλία; Έ! Θά σέ βοηθήσουμε νά γίνεις ομοφυλόφυλος...!».

Καί τί θά γίνει, όταν στόν άλλο έρθει αυτή τή τάση; Θά τόν αφήσουμε νά βασανιζεται;

Ο άνθρωπος δέν είναι «άλογο όν», υποχείριο, έρμαιο τών ενστίκτων του καί τών επιθυμιών του, αλλά είναι «όν λογικόν», μέ βούληση, μέ δύναμη, καί έτσι μπορεί νά αντιστέκεται στίς (κακές) επιθυμίες του. Άν δέν έχουμε αυτό, τό τόσο σημαντικό, υπόψη μας, τότε εξισώνουμε τόν άνθρωπο μέ τό ζώο.

Θυμάμαι: Μού ήρθε πρός εξομολόγηση ένας νεαρός μέ θηλυπρεπή συμπεριφορά. Μού είπε: «Νιώθω τήν τάση πρός τό ίδιο φύλο νιώθω πώς είμαι ομοφυλόφυλος. Όμως δέν θέλω νά κάνω αυτό τό πράγμα».

Αφού συζητήσαμε, ήρθε μετά από καιρό, καί μού είπε όλος χαρά καί μέ καμάρι: «Ησύχασα! Έφυγε από μέσα μου αυτή η τάση».

Φυσικά αυτή η τάση δέν έφυγε από μόνη της. Όντας «λογικό όν», εκανε χρήση τής λογικής καί τής βουλήσεως πού τού έδωσε ο Θεός, καί νίκησε τήν επιθυμία, έστω καί άν αυτή ήταν θέμα «ορμονικό». Άν δέν τό έκανε, θά γινόταν σίγουρα έρμαιο τής επιθυμίας του.

«Οι πιό κακοί μας φίλοι, είναι οι κακές μας σκέψεις. Μεγαλύτερη ζημιά μάς κάνει μιά κακή σκέψη, παρά ένα τούβλο, πού θά πέσει στό κεφάλι μας» (Dr. Frank Crane).

Ό,τι λοιπόν βάλεις στό κεφάλι, θά έρθει καί στό σώμα. Βάλεις στό μυαλό σου νά γίνεις gay; Θά γίνεις! Βάζεις στό μυαλό σου νά κάνεις «έρωτα» μέ τό τάδε πρόσωπο; Θά τό κάνεις, οποιοδήποτε καί άν είναι αυτό τό πρόσωπο. «Γιά όσα τραβάει τό κορμί, φταίει τό κεφάλι», λέει η παροιμία.

Τί είναι η μοιχεία; Είναι θέμα ψυχολογικό, εγκεφαλικό. Ενώ λοιπόν ο σύζυγος πρός ικανοποίηση τού γενετησίου του ενστίκτου, έχει τή γυναίκα του, πού ο ίδιος διάλεξε γιά τόν σκοπό αυτό, τήν αφήνει, καί πάει μέ ξένη γυναίκα, νά κάνει τί;

Ό,τι ακριβώς θά έκανε καί μέ τή γυναίκα του τήν ίδια ακριβώς σεξουαλική πράξη.

Ψυχολογικό είναι καί τό θέμα τής ομοφυλοφυλίας. Τό έχουν στό μυαλό τους. Τό θέλουν, τό επιζητούν. Τό επιλέγουν. Καί αντί νά αλλαξουμε τό σκεπτικό τους, αλλάζουμε τά γεννητικά τους όργανα...!

Τό θέμα είναι καί πνευματικό. Εξαρτάται από τό πώς βλέπεις τή ζωή. Μέ ποιούς «κανόνες» τή ρυθμίζεις.

Άν είσαι χριστιανός, τή ρυθμίζεις μέ κανόνα τή διδασκαλία τού Χριστού, ανακαλύπτοντας καί τό νόημα τής ζωής σου. (Στό δέ θέμα «έρωτα», ακολουθείς τίς οδηγίες τής Εκκλησίας).

Άν είσαι άπιστος, βλέπεις τή ζωή ως ηδονή καί μέ τήν οποιαδήποτε μορφή, ψάχνοντας μέσα εκεί νά βρείς καί τό νόημα τής ζωής σου.

Όμως, «άν η ηδονή ήταν ευτυχία, οι πετενοί καί οι πόρνες, θά ήταν τά πιό ευτυχισμένα όντα». (Μάρκος Αυρήλιος, ΣΤ, 34).

Ο άνθρωπος στήν εποχή τού Νώε δέν έκανε τίποτε άλλο από τό νά τρώει, νά πίνει καί νά κάνει «έρωτα» (Μτ.24:38).

Καί βλέποντας ο Κύριος τό κατάντημά του, «ενεθυμήθη ότι εποίησεν τόν ανθρωπον» (Γέν. 6: 6). Σκέφθηκε καί είπε: «Εγώ δέν έπλασα τόν άνθρωπο γιά τόν σκοπό αυτόν» (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος. ΚΒ΄ εις Γέν.). «Θά τόν αφανίσω από τή γή, γιατί μετάνιωσα πού τόν έπλασα» (Γέν. 6:7).

Καί τόν αφάνισε μέ τόν φοβερό κατακλυσμό (Γέν. 7:10-18). Γιά τόν ίδιο λόγο έστειλε φωτιά καί θειάφι καί έκανε στάχτη τούς κατοίκους τών πόλεων Σοδόμων καί Γομμόρων (Γέν.19:23). Χωρίς νά λάβει υπόψη Του, άν τό πάθος τους ήταν θέμα ορμονών....!

Στέλνοντας τό μήνυμα, πώς όταν ο άνθρωπος στή ζωή αυτή δέν κάνει τίποτε άλλο, από τό νά τρώει, νά πίνει καί νά ηδονίζεται, τότε πιά ως άνθρωπος δέν έχει λόγο υπάρξεως.

Εν έτει 1979 έτυχε νά επισκεφθώ τίς «πόλεις» τών Σοδόμων καί Γομμόρων. Δέν ξεχνώ αυτό πού είδα! Είναι «πόλεις» χειρότερες καί από νεκροταφείο.

Μυρίζουν ακόμα θειάφι. Καί παρόλο πού είναι «πόλεις» παραθαλάσσιες, δέν υπάρχει κάν ίχνος ζωής ούτε από τό φυτικό, ούτε από τό ζωϊκό βασίλειο.

Τά πουλιά δέν αντέχουν νά πετούν πάνω από αυτές τίς «πόλεις», διώχνονται από τίς θειούχες αναθυμιάσεις. Ακόμα καί η θάλασσα πού περιβάλλει αυτές τίς «πόλεις» είναι νεκρή δέν υπάρχει μέσα της ίχνος ζωής, εξ ού καί «Νεκρά Θάλασσα». Σημείο....!

Καί ο Θεός είναι πάντα ο ίδιος, καί κανένας δέν μπορεί νά Τού ξεφύγει (όποιος μπορεί, άς τό επιχειρήσει). «Αργεί αλλά δέν λησμονεί», υπάρχει άλλωστε καί η άλλη ζωή, όπου ο καθένας θά λογοδοτήσει, γιά τίς επιλογές πού έκανε επί γής.

Όσοι δέν πιστεύουν σ' αυτό τό «παραμύθι», άς κάνουν λίγη υπομονή, καί θά τό δούν ιδίοις όμμασιν, μόλις κλείσουν τά ματάκια τους, αλλά τότε θά είναι πολύ αργά, γι'αυτό καί «τών φρονίμων τά παιδιά, πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν».

Πηγή: ΡΟΜΦΑΙΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 09, 2017 10:02 am

Η επιβράβευση των παθών είναι αποτέλεσμα της λογικής ήσσονος προσπάθειας που επικρατεί στη σημερινή κοινωνία. Η φιλοσοφία αυτή είναι ακριβώς αντίθετη με την ασκητική της Ορθοδοξίας και αντίθετη επίσης με την ελληνική παλικαριά. Φαίνεται, ότι οι σύγχρονοι Έλληνες έπαψαν να είναι Χριστιανοί και παλικάρια και έγιναν ... (θου Κύριε φυλακήν το στόματί μου).

Τι λέει η σύγχρονη άποψη άποψη για τη συμπεριφορά των ανθρώπων: Αφού οι νέοι έχουν σεξουαλικές ορμές, γιατί να τις παλεύουν; Ας επιδοθούν σε κάθε μορφής σεξουαλικές πράξεις για να κορέσουν τις σωματικές τους ορμές, αυνανισμό, προγαμισίες σχέσεις, ομοφυλοφιλία ακόμη και αλλαγή φύλου. Ξεχνούν βέβαια να μας πουν, ότι σ΄αυτή τη λογική δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές. Παρακάτω βρίσκεται η παιδοφιλία, η ομαδική συμβίωση, ο σαδομαζοχισμός και οποιαδήποτε άλλη διαστροφή μπορεί να διανοηθεί ο επηρεασμένος από τον εχθρό του ανθρώπου εγκέφαλος.

Επίσης, στην ίδια λογική με την επιβράβευση των παθών, είναι και όλες οι άλλες κοινωνικές διαστροφές:

-Αφού μου αρέσουν αυτά που έχει ο διπλανός μου, γιατί να μην τα πάρω με κάθε τρόπο;
- Αφού θέλω τη θέση του διπλανού μου, γιατί να μην τον συκοφαντήσω για να την πάρω, αντί να προσπαθήσω να γίνω καλύτερος απ' αυτόν;
- Γιατί να πολεμήσω για την πατρίδα μου και να μη συμβιβαστώ με τον εχθρό;
- Γιατί να μην πουλήσω τον εργοδότη μου, αφού ο άλλος μου δίνει περισσότερα;
- Γιατί να μην πω ψέμματα, να μην εξαπατήσω τους συνανθρώπους μου, αφού αυτό εξυπηρετεί τους σκοπούς μου;

και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Η αγάπη, η τιμιότητα, η αφοσίωση, η φιλοπατρία, η υπακοή κλπ. έχουν κόστος. Η κατηφόρα των παθών είναι ευκολότερη.

Όλα αυτά δικαιολογούνται άνετα, όταν ο άνθρωπος χάσει την επαφή του με το Θεό. "31 καθ' ημέραν αποθνήσκω, νή την υμετέραν καύχησιν ήν έχω εν Χριστώ Ιησού τώ Κυρίω ημών. 32 ει κατά άνθρωπον εθηριομάχησα εν Εφέσω, τι μοι το όφελος; ει νεκροί ουκ εγείρονται, φάγωμεν και πίωμεν, αύριον γάρ αποθνήσκομεν. 33 μη πλανάσθε· φθείρουσιν ήθη χρηστά ομιλίαι κακαί." (Κορινθ. Α' ιε') Μετάφραση: "31 Με το θάρρος της καύχησης που έχω για σας, στο όνομα του Iησού Xριστού του Kυρίου μας, σας λέω, ότι κάθε μέρα εκτίθεμαι στο θάνατο. 32 Aν για χάρη ενός απλού ανθρώπου πάλεψα με τα θηρία στην Έφεσο, τότε ποιο είναι το όφελος για μένα; Aν οι νεκροί δεν ανασταίνονται, τότε, όπως λέει ο κόσμος: Aς φάμε και ας πιούμε, αφού έτσι κι αλλιώς θα πεθάνουμε! 33Mη γελιέστε! Καταστρέφουν τις καλές συνήθειες οι κακές συναναστροφές."


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Οκτ 09, 2017 11:01 am

Νίκος έγραψε:............
- Γιατί να πολεμήσω για την πατρίδα μου και να μη συμβιβαστώ με τον εχθρό;
- Γιατί να μην πουλήσω τον εργοδότη μου, αφού ο άλλος μου δίνει περισσότερα;
- Γιατί να μην πω ψέμματα, να μην εξαπατήσω τους συνανθρώπους μου, αφού αυτό εξυπηρετεί τους σκοπούς μου;
............

Και η μεγάλη παγίδα :
- Γιατί να μην αμαρτήσω; Αφού θα πάω να εξομολογηθώ μετά!



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 09, 2017 2:49 pm

Ίσως σάς φανεί λίγο περίεργο ή και ανόητο αυτό που θα πω. Τι θα λέγατε κάποιος από εμάς να γράψει, εκπροσωπώντας ολόκληρο το φόρουμ, ένα γράμμα στο οποίο να επισημαίνεται η κάθετη στάση των μελών απέναντι στο νομοσχέδιο για την αλλαγή φύλου; Γνωρίζω ότι ο παραλήπτης θα το βάλει στα "υπόψιν" αλλά έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε και νομίζω ότι δεν θα χάσουμε κάτι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Οκτ 09, 2017 7:18 pm

"ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ - ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ"

Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΩΝ !!!

Εικόνα

ΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ ΤΟΤΕ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ...
ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΟ ...
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΟΜΩΣ ΡΙΖΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΑΛΩΘΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ...
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ ...
ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΦΥΛΟΥ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΣΕ 3 ΑΠΟ ΤΙΣ 27 ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΟΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, ΤΗ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ...
ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΟΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ, Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΤΕΚΝΩΝ ΑΠΟ ΟΜΟΦΥΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ, ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΞΕΓΕΛΑΣΑΝ ΜΕ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΑΠΑΤΗΛΑ ...
"Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΝΤΡΟΠΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ", ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΦΡΑΙΜ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ !!!

http://anargyros61.blogspot.gr/2017/10/blog-post_5.html


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 10, 2017 9:16 am

Πέτρος έγραψε:Και η μεγάλη παγίδα :
- Γιατί να μην αμαρτήσω; Αφού θα πάω να εξομολογηθώ μετά!


Καμιά σχέση με τα υπόλοιπα Πέτρο. Πόσοι κάνουν τέτοια σκέψη, απ' αυτούς που συμμετέχουν συνειδητά και όχι τυπικά (χωρίς μετάνοια) στο Μυστήριο της Εξομολόγησης;

Όσοι έχουμε πάθη, πέφτουμε ξανά και ξανά στις ίδιες αμαρτίες, όχι επειδή δε μεταννοούμε κάθε φορά και δεν προσπαθούμε να μην επαναλάβουμε τις αμαρτίες μας, αλλά επειδή το πάθος μας οδηγεί σ΄αυτές.

Η λογική της ήσσονος προσπάθειας λέει: "αφού δεν μπορώ να ξεπεράσω τα πάθη μου, γιατί να προσπαθώ να αντισταθώ; Θα χαλαρώσω και θα το απολαύσω". :mrgreen:

Όσον αφορά την αλλαγή φύλου σε σχέση με το άβατο του Αγίου Όρους, πρέπει να διευκρινίσουμε, ότι και μέχρι σήμερα ήταν δυνατή με απόφαση δικαστηρίου η αλλαγή φύλου, με προϋπόθεση όμως τη σχετική εγχείριση. Επειδή, όμως, η εγχείριση δεν αλλάζει στην πραγματικότητα το φύλο του ανθρώπου, αλλά μόνο τροποποιεί την ανατομία, ούτως ή άλλως μπορούσε να πάει στο Άγιο Όρος μια γυναίκα που είχε υποστεί αλλαγή φύλου σε άνδρα και είχε αλλάξει ταυτότητα. Αυτό εννοείται, ότι δεν καταργεί το άβατο, απλά εκθέτει τον τρανσέξουαλ σε ένα ακόμη πνευματικό κίνδυνο, ήσσονος πάντως σημασίας σε σχέση με τη γενικότερη συμπεριφορά του. Μην ξεχνάτε, ότι όσες γυναίκες (2 ξέρω σίγουρα) στη σύγχρονη εποχή πάτησαν το πόδι τους στο Άγιο Όρος χωρίς άδεια, το πλήρωσαν με τη ζωή τους (Μαρία Ποιμενίδου, Μαλβίνα Κάραλη).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron