Αλλαγή φύλου

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Οκτ 23, 2017 2:48 pm

Εκκλησία της Ρωσσίας: «Άθεος ο Τσίπρας, έγκλημα ενώπιον Θεού και ανθρώπων η νομιμοποίηση αλλαγής φύλου από τα 15».

Εικόνα

Αποσπάσματα δηλώσεων Μητροπολίτου Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα στο τηλεοπτικό κανάλι« Ρωσσία 24.

Ο νόμος για τη νομιμοποίηση αλλαγής φύλου από την ηλικία των 15 ετών που εγκρίθηκε από το Ελληνικό κοινοβούλιο είναι «έγκλημα ενώπιον Θεού και ανθρώπων» και θα δούμε πολλές διαμαρτυρίες πιστών, δήλωσε ο Μητροπολίτης Βολοκολάμσκ Ιλαρίων, επικεφαλής του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων (DECR) του Πατριαρχείου Μόσχας.
Οι ενέργειες του Πρωθυπουργού της Ελλάδος Αλέξη Τσίπρα σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, έρχονται σε αντίθεση με τη γνώμη της πλειοψηφίας των Ελλήνων και με τις αρχές της θρησκευτικής παράδοσης που χαρακτηρίζει επί αιώνες τον Ελληνικό λαό.
«Ο κ. Τσίπρας, παρά το γεγονός ότι είναι Πρωθυπουργός ενός Ορθόδοξου κράτους, δεν κρύβει τις αθεϊστικές του πεποιθήσεις και το ότι για αυτόν η θρησκεία δεν σημαίνει απολύτως τίποτα», δήλωσε ο Ιεράρχης.
***
Μετάφραση Φαίη για το ιστολόγιο ΑΒΕΡΩΦ
Πηγές: RUSSIA NEWS TODAY https://chelorg.com/2017/10/21/the-russian-orthodox-church-called-the-greek-criminal-law-on-sex-change-15-years/ και ria.ru https://ria.ru/religion/20171021/1507311706.html

http://aktines.blogspot.gr/2017/10/15_22.html#more


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Οκτ 23, 2017 6:43 pm

Πάντως ο Τσίπρας είχε δεχτεί τον Πουτιν και είχαν πάει μαζί στο Βυζαντινό/Χριστιανικό μουσείο πριν επισκεφτεί ο Ρώσος πρόεδρος το Αγιο Ορος.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 24, 2017 8:15 am

Αυτό Θεόδωρε που κολλάει. Το ότι ο Τσίπρας μιλάει με τον Πούτιν και πάει μαζί του στο Χριστιανικό Μουσείο, το ότι πήγε στο Άγιο Όρος και ότι πάει κάθε Πάσχα στην Εκκλησία τον κάνει Χριστιανό; Το ότι δεν κάνει ποτέ το σταυρό του, πως τον χαρακτηρίζει; Το ότι μάχεται την Εκκλησία και ψηφίζει συνεχώς νόμους εναντίον της και εναντίον των Χριστιανών τι σημαίνει; Περιμένεις πρώτα να καταργήσει το Βάπτισμα και το θρησκευτικό Γάμο και μετά θα καταλάβεις, ότι είναι αντίχριστος; Ευτυχώς το Άγιο Όρος ήδη το κατάλαβε και δεν τον δέχτηκαν να πάει εκεί σαν πρωθυπουργός.

Επίσης το ότι ο Πούτιν σέβεται την Εκκλησία και το δείχνει με κάθε τρόπο δεν τον κάνει καλό Χριστιανό, αλλά καλό πολιτικό. Η προσωπική του ζωή δεν είναι και τόσο Χριστιανική, αλλά ποιος είμαι εγώ να τον κρίνω.

Τέλος πάντων, το θέμα του τι είναι ο Τσίπρας είναι άσχετο μ΄αυτό που συζητάμε, γι αυτό αν θέλεις να αναλύσουμε γενικότερα τη στάση του κ.Τσίπρα και της κυβέρνησής του απέναντι στην Εκκλησία θα το κάνουμε αλλού. Υπάρχουν άλλωστε αρκετά παρόμοια θέματα, για τα Θρησκευτικά, για τη προσευχή στα σχολεία, για το διαχωρισμό κράτους Εκκλησίας κλπ.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Οκτ 24, 2017 8:30 am

Τι σχέση έχει ο πρωθυπουργός;
Η πλειοψηφία των Ελλήνων ψήφισε την πλειοψηφία των βουλευτών που ψήφισαν το νόμο.
Με άλλα λόγια η πλειοψηφία των Ελλήνων ψήφισε το νόμο.
Δεν ισχύει αυτό;
Απλά πράγματα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 24, 2017 10:46 am

Δεν είναι έτσι ακριβώς Πέτρο. Πρώτον σήμερα στην Ελλάδα έχουμε κυβέρνηση μειοψηφίας, που κατά τις εκλογές έλαβε τις ψήφους του 1/4 των ψηφοφόρων και σήμερα δεν αντιπροσωπεύει ούτε το 15%. Δεύτερον στην ψηφοφορία δεν πήρε ούτε τις μισές ψήφους των βουλευτών (148). Τρίτον, ακόμη κι απ' αυτούς που σήμερα στηρίζουν την κυβέρνηση, ένα μεγάλο μέρος δε συμφώνησε με τη συγκεκριμένη επιλογή.

Έχουμε φτάσει σήμερα μικρές μειοψηφίες να επιβάλλουν στην πλειοψηφία νόμους, περνώντας τους από μια κυβέρνηση, που ψηφίζει ότι νάναι μόνο για να εξασφαλίσει λίγα ψηφαλάκια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Οκτ 24, 2017 5:28 pm

Νίκος έγραψε:Αυτό Θεόδωρε που κολλάει. Το ότι ο Τσίπρας μιλάει με τον Πούτιν και πάει μαζί του στο Χριστιανικό Μουσείο, το ότι πήγε στο Άγιο Όρος και ότι πάει κάθε Πάσχα στην Εκκλησία τον κάνει Χριστιανό; Το ότι δεν κάνει ποτέ το σταυρό του, πως τον χαρακτηρίζει; Το ότι μάχεται την Εκκλησία και ψηφίζει συνεχώς νόμους εναντίον της και εναντίον των Χριστιανών τι σημαίνει; Περιμένεις πρώτα να καταργήσει το Βάπτισμα και το θρησκευτικό Γάμο και μετά θα καταλάβεις, ότι είναι αντίχριστος; Ευτυχώς το Άγιο Όρος ήδη το κατάλαβε και δεν τον δέχτηκαν να πάει εκεί σαν πρωθυπουργός.

Επίσης το ότι ο Πούτιν σέβεται την Εκκλησία και το δείχνει με κάθε τρόπο δεν τον κάνει καλό Χριστιανό, αλλά καλό πολιτικό. Η προσωπική του ζωή δεν είναι και τόσο Χριστιανική, αλλά ποιος είμαι εγώ να τον κρίνω.

Τέλος πάντων, το θέμα του τι είναι ο Τσίπρας είναι άσχετο μ΄αυτό που συζητάμε, γι αυτό αν θέλεις να αναλύσουμε γενικότερα τη στάση του κ.Τσίπρα και της κυβέρνησής του απέναντι στην Εκκλησία θα το κάνουμε αλλού. Υπάρχουν άλλωστε αρκετά παρόμοια θέματα, για τα Θρησκευτικά, για τη προσευχή στα σχολεία, για το διαχωρισμό κράτους Εκκλησίας κλπ.

Ο Πούτιν σε καμία περίπτωση δε μοιάζει με τον άθεο Τσίπρα. Ποτέ δεν έφερε νόμους κόντρα στην Ρωσική εκκλησία αντίθετα έφερε νόμους υπέρ αυτής όπως η επιστροφή της περιουσίας ππυ έχασε επί ΕΣΣΔ,η απαγόρευση της γκέι προπαγάνδας δια νομου κτλ.Επιπλέον ο Πούτιν έχει μία άριστη συνεργασία με τον Ρώσο Πατριάρχη.Οι απόψεις Τσίπρα-Πουτιν είναι αντίθετες σε κοινωνικά ζητήματα.Ο Τσίπρας έφερε το σύμφωνο συμβίωσης για γκέι και την αλλαγή φύλου ο Πούτιν όχι απλώς δε νομοθέτησε παρόμοια πράγματα στην χώρα του αλλά απαγόρεψε με ποινή φυλάκισης την πρωωθηση τους και την προπαγανδιση τους.Επιπλέον ο Πούτιν ποινικοποίησε τη βλασφημία.Ο Πούτιν κάνει παντού το σταυρό του φανερά ο Τσίπρας ποτέ. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Σίγουρα η προσωπική του ζωή δεν είναι τόσο χριστιανική. Ομως αυτό εμένα δε με πειράζει αφού δε βλάπτει καθόλου την Ρωσική Ορθόδοξη εκκλησία.Επί προεδρίας Πούτιν η Εκκλησία μόνο επωφελήθηκε. Αν ήμουν Ρώσος υπήκοος τότε θα τον ψήφιζα γι αυτό.Σαφώς δε μου αρέσει που στην προσωπική του ζωή δε ζει χριστιανικά αλλά εφόσον σέβεται και στηρίζει έμπρακτα την εκκλησία η οποία ωφελείται από αυτόν και εφόσον η Ρωσική εκκλησία είναι κάτι περισσότερο από ευχαριστημένη από την προεδρία του τότε κι εγώ είμαι σαν χριστιανός ευχαριστημένος.Ο ίδιος ο Ρωσος Πατριάρχης δήλωσε ότι η προεδρία Πούτιν ήταν ένα δώρο εκ Θεού. Τώρα γιατί ο Πούτιν και ο Τσίπρας συνομιλούν ενώ είναι αντίθετοι σε τέτοια ζητήματα κοινωνικά δε ξέρω. Ενδιαφέρον έχει ότι ο Τσίπρας όταν έρχεται ο Πούτιν τότε σε δηλώσεις θυμάται ότι υπάρχει η κοινή θρησκεία που ενώνει τους δύο λαούς (προφανώς δε φαντάζομαι με την κοινή θρησκεία να ευνοεί τον εαυτό του).



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Οκτ 24, 2017 8:28 pm

Νίκο δεν μιλάω για απόλυτη πλειοψηφία. 148 δεν είναι πλειοψηφία έναντι 124; Βάλε και τα 13 παρών μαζί.
Λοιπόν αυτό αντικατοπτρίζει την επιλογή των ψηφοφόρων.
Αν δεν είναι έτσι θα πρέπει να δούμε στις επόμενες εκλογές αλλαγές.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Οκτ 24, 2017 10:04 pm

Το 36% ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ.Αν βαλλυμευ σε αυτό και ποσοστά Ποτάμιου κι άλλα αριστερά κόμματα τοτε παίρνουμε 46%.Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σχεδόν ένας στους δύο Ελληνες ψηφοφόρους είναι άθεοι. Αρα πολλοί χριστιανοί ψήφισαν αυτά τα αντιχριστιανικά κόμματα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 24, 2017 10:26 pm

Ξεχνάς Θεόδωρε, ότι ψήφισε μόνο το 57% των ψηφοφόρων 46 x 0,57 = 26%, άρα το 1/4 των ψηφοφόρων. Πράγματι αρκετοί Χριστιανοί παρασύρθηκαν από την υποτιθέμενη εντιμότητά του. Τώρα τι έχουν να πουν;

Επαναλαμβάνω ότι το θέμα δεν αφορά τον ίδιο τον Τσίπρα, αλλά την αλλαγή φύλου ως πράξη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Αλλαγή φύλου

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Πέμ Νοέμ 02, 2017 10:24 pm

Ξεσαλώνουν οι γκέι και οι τρανσέξουαλ: Απειλούν με μηνύσεις όσους τους χαρακτηρίζουν «μη φυσιολογικούς» – Μετά τον Β.Τσιάρτα στο στόχαστρο τους και Μητροπολίτες

Εικόνα

Ξεσαλώνουν οι γκέι και οι τρανσέξουαλ μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου από την κυβέρνηση για την αλλαγή φύλου από τα 15 χρόνια της ηλικίας και απειλούν με μηνύσεις όσους απλά τους χαρακτηρίζουν «μη φυσιολογικούς», πατώντας σε έναν άλλο νόμο έκτρωμα, τον αντιρατσιστικό.

Η αρχή έγινε με τον Βασίλη Τσάρτα, σε βάρος του οποίου το Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών έκανε μήνυση, αλλά είναι προφανές μέσα από το κείμενο που την συνοδεύει πώς στόχος πλέον είναι οι φυσιολογικοί άνθρωποι και αυτοί που ασκούν κριτική. Ανάμεσα τους βεβαίως και πολλοί Μητροπολίτες οι οποίοι εναντιώνονται στο παράλογο και το αντίθετο προς τις Αξίες και τον Θεό και έχουν εκφράσει ανοιχτά της διαφωνίες τους.

Πίσω βεβαίως από το όλο σχέδιο βρίσκεται η Νέα Τάξη Πραγμάτων που θέλει την ελληνική κοινωνία να είναι ένα συνονθύλευμα το οποίο θα μπορεί να ελέγχει και να κατευθύνει. Χτυπάει την Ορθοδοξία, χτυπάει τον Ελληνισμό, χτυπάει την ιδιοκατοίκηση κ.α. Και η κυβέρνηση βεβαίως είναι ένας πολύ καλός υπηρέτης αυτής. Ψηφίζοντας χωρίς φόβο και πάθος ότι της σερβίρει.


Το Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών λοιπόν, όπως αποκαλύφθηκε χθες κατέθεσε μήνυσε σε βάρος του Βασίλη Τσάρτα για τις δηλώσεις στις οποίες προέβη μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για την ταυτότητα φύλου.

Όπως δήλωσε η πρόεδρος του Σωματείου Μαρίνα Γαλανού «κατατέθηκε σήμερα μήνυση με βάση τον αντιρατσιστικό νόμο αλλά και άλλες διατάξεις του Ποινικού Κώδικα κατά του Βασίλη Τσιάρτα, αλλά και κατά όλων όσων είχαν απειλήσει την σωματική ακεραιότητα ή τη ζωή μου και με είχαν καθυβρίσει με χυδαίο τρόπο. Όλοι αυτοί θα απολογηθούν στην Δικαιοσύνη όπως τους αξίζει. Και βέβαια, εάν πειραχτεί έστω και τρίχα από το μαλλί μου, όλοι αυτοί θα είναι υπεύθυνοι»

Τι είχε γράψει αρχικά ο Τσιάρτας

«Εύχομαι οι πρώτες αλλαγές φύλλου να γίνουν στα παιδιά αυτών που ψήφισαν αυτό το αίσχος. Να δω με τι καμάρι θα κυκλοφορήσουν. Υ. Γ. Νομιμοποιήστε κ τους παιδόφιλους να ολοκληρώσετε τα εγκλήματα», έγραψε χαρακτηριστικά.

Μετά την ομοβροντία που δέχθηκε για την ανάρτηση αυτή επανήλθε γράφοντας στο facebook:

«Σχετικά με κάποιους που μου στέλνουν μηνύματα στο inbox μου χωρίς να είναι φίλοι μου και μου λένε τι πρόβλημα έχω με τους gay και τα ομόφυλα ζευγάρια έχω να τους πω το εξής: Ο καθένας μπορεί να έχει τις προτιμήσεις του είτε άντρας είτε γυναίκα και το σέβομαι απόλυτα. Για μένα όμως ζευγάρι είναι μόνο ένας άντρας και μια γυναίκα, οι υπόλοιποι είναι ΑΠΛΑ ΜΑΖΙ. Όσους γάμους όσες παρελάσεις κai οτιδήποτε άλλο κάνουν δε πρόκειται να το δεχθώ ως φυσιολογικό.

Με ξεπερνάει βέβαια το ότι θέλουν να έχουν και παιδιά όπως επίσης και το να βγαίνουν δημόσια να το επιδεικνύουν. Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει. Και αυτά τα ότι όποιος δε συμφωνεί είναι ρατσιστής και διάφορες τέτοιες αηδίες να πάνε να τα πούνε αλλού. Υπάρχει πέρα απ´την αισθητική του κάθε ανθρώπου και η αξιοπρέπεια. Ο Θεός έπλασε τον Αδάμ και την Εύα. Τα υπόλοιπα κατασκευάστηκαν για κατανάλωση» είχε επίσης γράψει αργότερα ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, απαντώντας στις αντιδράσεις.

Έδωσε θάρρος στους γκέι και στους τρανσέξουαλ (μέχρι και ο Καρανίκας πήγε σε γνωστό κλάμπ που συχνάζουν για να τους υποστηρίξει) η κυβέρνηση για να μας… ανέβουν στο σβέρκο και να μας σύρουν στα δικαστήρια γιατί δεν αποδεχόμαστε τους ομοφυλόφιλους που προκαλούν και αντιστεκόμαστε στην υιοθέτηση παιδιών, που είναι το επόμενο βήμα.

https://www.pentapostagma.gr/2017/10/%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%BA%CE%AD%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BB.html


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες

cron