Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Τετ Ιαν 16, 2019 8:11 pm

Το θέμα το γάμου δεν το βλέπω σαν δρόμο με εμπόδια. Δεν ήταν μια απόφαση που έγινε μετά από πίεση και βιασυνη. Βρήκα έναν άνθρωπο που με τον οποίο ταιριάζω και είναι και ο ίδιος κοντά στο Θεό και μαζί του μπορώ να φτιάξω μια όμορφη οικογένεια. Γιατί να περιμένουμε 2-3 χρόνια με κίνδυνο να πέσουμε σε διάφορες παγίδες και πειρασμούς; Συμφωνω απόλυτα ότι το διαφορετικό οικογενειακό περιβάλλον με προστατεύει πνευματικά και μάλιστα θα ήθελα να μπορούσα να έχω την ίδια επιρροή και στη δική μου οικογένεια. Ωστόσο με βλέπετε τόσο αγχωμενη γιατί δεν έχω όλο τον χρόνο μπροστά μου για να επηρεάσω την οικογένεια μου. Μόλις μείνω στο δικό μου σπίτι το οποίο θα είναι μακρυά από την Αθήνα θα είναι πιο δυσκολη η οποια παρέμβαση. Γι'αυτό όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, καλύτερα να μιλήσω στο Θεό για τους δικούς μου, πάρα στους δικούς μου για το Θεό.



Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Τετ Ιαν 16, 2019 8:13 pm

Κύριε Αναστασιε, σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:22 pm

Δύσκολο πράγμα ο γάμος σε μικρή ηλικία, αν και δεν το έχω ζήσει. Ο Θεός να ευλογεί το κάθε σου βήμα και να σε φωτίζει να πράττεις το καλύτερο και σωστότερο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:22 pm

Είναι δρόμος με εμπόδια και μάλιστα περισσότερα απ'ότι εκτός γάμου, όπως και ο μοναχισμός,το βλέπω καθημέρινα στον πατέρα μου(ξαναπαντρεμένος), δυσκολίες πολλές, δεν θα αφήσει ο διάβολος ήσυχο κανέναν, να σαι σίγουρη. Αλλά χωρίς Σταυρό να μην περιμένουμε Ανάσταση, ας μη γελιόμαστε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:31 pm

Όλους μάς πολεμάει ο διάβολος. Είτε αγάμους (κι εγώ μέσα) είτε εγγάμους. Εμπιστοσύνη στο θέλημα του Κυρίου, θέληση, αγώνας και μετάνοια. Αυτά θα μάς σώσουν.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:42 pm

Όλα συνοψίζονται στον αγώνα που είπες, με καθημερινή, διαρκή και επιμελλημένη μετάνοια. 1000 φορές μετάνοια με πάθη, παρά αναμαρτησία και υπερηφάνεια. Η κενοδοξία πάντα παραμονεύει να κλέψει οτιδήποτε καλό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:44 pm

Να συμπληρώσω και τον εγωισμό στο τελευταίο και πολύ ορθό συμπέρασμά σου Μανώλη.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Τετ Ιαν 16, 2019 11:34 pm

Πολύ μεγάλη παγίδα το να "νομίζει" κάποιος ότι τα κάνει όλα σωστά στο θέμα της πίστης. Πάντα θα έχουμε κάτι να εξομολογηθούμε γιατί μόνο Ένας είναι ο αναμάρτητος. Όλοι οι άνθρωποι βρίσκουμε εμπόδια στο δρόμο μας άλλοι περισσότερα και άλλοι λιγότερα, μακάρι όμως να μας δίνει φώτιση ο Θεός να τα ξεπερνάμε και να μην χάνουμε το δρόμο μας, και άμα τύχει και τον χάσουμε να τον ξαναβρούμε.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Όταν σε ωθούν στην αμαρτία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 17, 2019 9:13 pm

Vasiliki έγραψε:Πολύ μεγάλη παγίδα το να "νομίζει" κάποιος ότι τα κάνει όλα σωστά στο θέμα της πίστης...

Ακριβώς!
Αυτό ονομάζεται πλάνη.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες

cron