Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Σεπ 02, 2020 6:17 pm

Γεια σου Λένια! Ενας καλός Πνευματικός στη Λάρισα είναι και ο π. Ειρηναίος Βαϊόπουλος στην Ι. Μονή Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου, Πυργετού Λάρισας. Το τηλέφωνο της Μονής είναι 2495770004.



Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Σεπ 21, 2020 8:11 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Με συγχωρείτε που δεν έχω απαντήσει νωρίτερα σε όσους μπήκατε στον κόπο να με βοηθήσετε, δυστυχώς δεν είχα ίντερνετ και αδυνατούσα να απαντήσω. Ευχαριστώ θερμά για όλα όσα μου προτείνετε, τα επεξεργάζομαι και έχω ήδη δρομολογήσει να κάνω κάποιες επισκέψεις σε Πνευματικούς. Θα ήθελα χωρίς να κάνω κατάχρηση του ποστ να κάνω ακόμα μια ερώτηση σε όποιον το δει. Γνωρίζω πως υπάρχουν αρκετοί διορατικοί πατέρες στη Θεσσαλία. Ψάχνω να βρω κάποιον να επισκεφτώ για να με βοηθήσει. Δεν ξέρω αν μπήκα στο τρυπάκι μόνη μου να αναζητήσω κάποιον, όμως όσες φορές προσευχήθηκα, αυτό ήταν που μου ερχόταν στο μυαλό σαν απάντηση στα υπαρξιακά μου ζητήματα, ξανά και ξανά. Θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη αν γνωρίζετε κάποιον να με ενημερώσετε ώστε να τον επισκεφτώ. Είτε να μου αναφέρετε εδώ είτε σε προσωπικό μήνυμα. Σας ευχαριστώ θερμά για όλα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 21, 2020 10:00 pm

Αυτό που ζητάς Λένια υπάρχει μόνο στο Άγιο Όρος. Είχαμε μια φίλη, την Ιωάννα, που έψαχνε διορατικό γέροντα, γιατί νόμιζε, ότι μπορεί να της λύσει τα πνευματικά της προβλήματα. Προσπαθήσαμε να της εξηγήσουμε, ότι τα πνευματικά προβλήματα δε λύνονται "μαγικά" από κανένα Πνευματικό, αλλά με τη βοήθεια του Θεού μετά από πολύ αγώνα, υπακοή και υπομονή. Δεν θέλησε να μας ακούσει και κατέληξε να απομακρυνθεί από το Θεό και την Εκκλησία.

Βεβαίως χρειάζεται η βοήθεια ενός καλού Πνευματικού, αλλά όχι κατ' ανάγκην διορατικού. Το διορατικό χάρισμα είναι σπάνιο. Φαντάσου όλοι να ψάχναμε διορατικό Πνευματικό.

Ψάξε με υπομονή και προσευχή στην περιοχή σου να βρεις ένα καλό Πνευματικό, έναν που να μπορείς να συνεργαστείς μαζί του, αλλά όχι που να σου λέει ότι θέλεις ν' ακούσεις. Επίσης να ξέρεις, ότι μπορεί να περάσει πολύς καιρός για να λυθούν κάποια προβλήματα σου, όταν ο Θεός θέλει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Νοέμ 02, 2020 11:04 pm

Καλησπέρα, καλό μήνα και καλή εβδομάδα!!!
Λυπάμαι πολύ για τη καθυστερημένη απάντηση μου ,δυστυχώς κάποια αναπάντεχα περιστατικά με έκαναν να αδυνατώ να απαντήσω. Συμφωνώ σε όλα όσα αναφέρεις, ο διακαής ανθρώπινος πόθος μου όμως φυσικά με βάζει στο τρυπάκι να ρωτάω και να ψάχνω ώστε να ηρεμήσει η ψυχή μου. Όσο για το άγιο όρος είναι και ένας από τους λόγους που θέλω πολύ να πάει ο αρραβωνιστικός μου ο οποίος και εκείνος θέλει να πάει και ίσως αν δε βρω κάποια λύση μονη μου, με βοηθήσει μέσω εκείνου, πρώτα ο Θεός. Σε ευχαριστώ για όλα!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 18, 2021 4:56 pm

Να με συγχωρείτε που μπαίνω απρόσκλητος στην συζήτηση και μάλιστα μετά από πολύν καιρό, αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος δεν μπορεί να βρει πνευματικό. Υπάρχει τέτοια έλλειψη; Όλες σχεδόν οι ενορίες έχουν πνευματικό και εγώ πάντοτε συστήνω στον κάθε ένα από εμάς που ψάχνει να πηγαίνει στον πνευματικό της ενορίας του.
Στον πνευματικό πηγαίνουμε έχοντας επίγνωση ότι είμαστε αμαρτωλοί που γυρεύουμε δρόμο σωτηρίας και αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του: να μας δείξει τον δρόμο. Να μας κάνει κατανοητό πόσο σημαντική είναι για τη ζωή μας η συμμετοχή στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Το να απορρίπτουμε έναν πνευματικό μπορεί να υποκρίπτει μεγάλο εγωισμό και περηφάνια (γενικά μιλάω και όχι ειδικά για την περίπτωση του θέματος).
Ποιοι είμαστε εμείς που απαξιώνουμε έναν πνευματικό; Και με τι κριτήρια τον απαξιώνουμε;
Επειδή δεν είναι καλός Χριστιανός; Ποιος μπορεί να το γνωρίζει αυτό;
Επειδή είναι αυστηρός;
Επειδή αυτά που λέει δεν αρέσουν στα αυτιά μας;
Επειδή δεν μας αναπαύει πνευματικά;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2022 4:38 pm

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » Πέμ Φεβ 16, 2023 8:45 pm

aposal έγραψε:Να με συγχωρείτε που μπαίνω απρόσκλητος στην συζήτηση και μάλιστα μετά από πολύν καιρό, αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος δεν μπορεί να βρει πνευματικό. Υπάρχει τέτοια έλλειψη; Όλες σχεδόν οι ενορίες έχουν πνευματικό και εγώ πάντοτε συστήνω στον κάθε ένα από εμάς που ψάχνει να πηγαίνει στον πνευματικό της ενορίας του.
Στον πνευματικό πηγαίνουμε έχοντας επίγνωση ότι είμαστε αμαρτωλοί που γυρεύουμε δρόμο σωτηρίας και αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του: να μας δείξει τον δρόμο. Να μας κάνει κατανοητό πόσο σημαντική είναι για τη ζωή μας η συμμετοχή στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Το να απορρίπτουμε έναν πνευματικό μπορεί να υποκρίπτει μεγάλο εγωισμό και περηφάνια (γενικά μιλάω και όχι ειδικά για την περίπτωση του θέματος).
Ποιοι είμαστε εμείς που απαξιώνουμε έναν πνευματικό; Και με τι κριτήρια τον απαξιώνουμε;
Επειδή δεν είναι καλός Χριστιανός; Ποιος μπορεί να το γνωρίζει αυτό;
Επειδή είναι αυστηρός;
Επειδή αυτά που λέει δεν αρέσουν στα αυτιά μας;
Επειδή δεν μας αναπαύει πνευματικά;


Καλησπέρα φίλε μου.
Δεν απορρίπτουμε κανέναν πνευματικό αλλά δε σημαίνει ότι όλοι είναι κατάλληλοι για εμάς.
Οι άγιοι Πορφύριος και Παΐσιος έλεγαν ότι πρέπει να ψάχνουμε για καλούς πνευματικούς.
Δεν είναι ότι αν εξομολογηθεις σε κάποιον όχι και τόσο καλό πνευματικό δε θα συγχωρεθούν οι αμαρτίες σου. Δεν ισχύει αυτό.
Κάθε άνθρωπος όμως έχει διαφορετικές ανάγκες.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 16, 2023 9:34 pm

Αδελφέ αν δεν σου πει κανείς για κάποιον συγκεκριμένο πνευματικό πήγαινε στον πνευματικό της ενορίας σου. Αν είσαι ταπεινός και δείξεις διάθεση υπακοής ο Θεός θα τον φωτίσει να σου δίνει τις καλύτερες συμβουλές.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες