Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Παρ Αύγ 14, 2020 2:23 pm

Καλησπέρα και καλή Παναγία!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την εύρεση πνευματικού για εξομολόγηση στη Λάρισα.
Έχω έρθει αντιμέτωπη με το εξής πρόβλημα και με βαραίνει απίστευτα στη ζωή μου. Είμαι 25 ετών και μέχρι τώρα δεν έχω βρει πνευματικό να με βοηθήσει να ηρεμήσω είτε να αναπτερώσω την πίστη μου. Αντιμετώπιζα σοβαρό άγνωστο πρόβλημα υγείας και ήθελα να κοινωνήσω πριν να πάω για εξετάσεις. Δεν είχα πνευματικό μέχρι τότε μου σύστησαν κάποιον που δε γνώριζα. Πήγα να τον επισκεφτώ να τον ενημερώσω για το θέμα μου ώστε να μπορώ να κοινωνήσω χωρίς να έχω κάνει νηστεία γιατί έπαιρνα φάρμακα και δε γινόταν. Με επέπληξε, με έκανε να νιώθω άσχημα , ουσιαστικά μου είπε πρόβλημα μου που έτρωγα γαλακτοκομικα για τα φάρμακα ( έπρεπε για προστασία στο στομάχι μου γιατί ήταν πολλά) και φυσικά ότι ακόμα και αν καθίσω να εξομολογηθώ δε μου δίνει ευχή να μεταλάβω. Έφυγα με απόγνωση. Συνέχισα να αντιμετωπίζω το άγνωστο πρόβλημα υγείας μου και ταυτόχρονα απέκτησα και ψυχολογικό θέμα καθώς έχανα την πίστη μου με διάφορα πολύ δύσκολα πράγματα που βίωνα μαζί με όλα αυτά ( δε μιλάω για απλά καθημερινά γεγονότα..).
Μου συνέβησαν κάποια μεταφυσικά γεγονότα που με έκαναν ακράδαντα να ξανά πιστέψω στην Παναγία. Με χαρά ξεκίνησα παρ όλα τα προβλήματα να πηγαίνω εκκλησία κάθε Κυριακή οσο μπορούσα ( όχι μόνο από το προβλημα υγείας που δε μπορούσα να είμαι όρθια ωρα, αλλά και επειδή βίωνα κακομεταχείρηση στη ζωη μου απο συγγένειες δε θα επεκταθώ) και οσο μπορούσα κρυφά και όσο χρόνο είχα καθόμουν εκεί χαρούμενη. Βρήκα καινούριο πνευματικό και με χαρά ξεκίνησα να του διηγούμαι τα προβλήματα μου , τα αμαρτήματα μου , τα μεταφυσικά γεγονότα που έζησα και βρήκα ξανά την πίστη μου και ξεπέρασα μια για πάντα τον φόβο μου για τον θάνατο και πως παντού προσπαθούσα να μεταφέρω τα θαύματα που έζησα για να δείξω στον κόσμο πως πρέπει να πιστέψει. Στο αποκορύφωμα λοιπόν της πίστης μου μου έκοψαν τσ φτερά. Όλα αυτά τα θαύματα που έζησα σε δύσκολα μέσα στην κακομεταχείρηση, το πρόβλημα υγείας, θανάτους κλπ και οτι παρ όλα αυτά βρήκα την πίστη μου μέσα από πράγματα που είδα τα είπα στον πνευματικό μου και απλά μου είπε ότι όλα αυτά είναι βλακείες και οτι είδες δεν ισχύει και ολα είναι στο μυαλό σου. Αυτό ήταν. Διαλύθηκε η πίστη μου. Από τότε έχω χάσει τον ύπνο μου, δεν μπορώ να ηρεμήσω και δε ξέρω που να βρω πνευματικό ανοιχτό σε τέτοια πράγματα να με βοηθήσει να ξανά βρω την πίστη μου. Λυπάμαι για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον ασχοληθεί.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Αύγ 14, 2020 11:01 pm

Στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σπαρμού Ολύμπου, πάνω από την Ελασσόνα, θα βρεις καλό Πνευματικό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Σάβ Αύγ 15, 2020 8:44 pm

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά για σήμερα !
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Θα το έχω στα υπόψιν μου αν και εξαιτίας της μετακίνησης που είναι δύσκολη, θα ήθελα αν τυχόν γνωρίζετε και για κάποιον στην πόλη της Λάρισας να με συμβουλέψετε. Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας !



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Αύγ 16, 2020 12:44 pm

Νομίζω δεν έχουμε κανένα στην παρέα από τη Λάρισα, αλλά έχω κάποιους φίλους που πηγαίναμε παλιά στο Άγιο Όρος μαζί. Θα τους ρωτήσω και θα σου πω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Αύγ 16, 2020 1:25 pm

Ίσως ξέρει ο π. Άβελ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Αύγ 16, 2020 10:01 pm

Ο φίλος από τη Λάρισα μου συνέστησε τον π. Τιμόθεο στα παλιά νεκροταφεία... Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών και τον π. Νικηφόρο στον Άγιο Γεώργιο Λάρισας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Αύγ 17, 2020 8:44 am

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ιδέα θα τον καλέσω να ρωτήσω να είστε καλά!!!!

Αναστάσιος έγραψε:Ίσως ξέρει ο π. Άβελ!



Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Αύγ 17, 2020 8:46 am

Έχω ακούσει και γω τα καλύτερα δυστυχώς όμως σε εμένα δεν ήταν έτσι. Ήταν από τους πρώτους που επισκέφτηκα.
Και είναι πραγματικά τρομερά δύσκολο να βρεις πνευματικό στη Λάρισα. Να είστε όλοι καλά που ασχοληθήκατε και βοηθήσατε σας ευχαριστώ πολύ!!

Νίκος έγραψε:Ο φίλος από τη Λάρισα μου συνέστησε τον π. Τιμόθεο στα παλιά νεκροταφεία... Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών και τον π. Νικηφόρο στον Άγιο Γεώργιο Λάρισας.



Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Παρ Αύγ 21, 2020 7:51 pm

Με συγχωρείτε πολύ, μια διευκρίνηση σχετικά με αυτό που γράψατε. Ο πάτερ Άβελ είναι ο πατέρας από τον σπαρμό Ολύμπου ή είναι κάπου αλλού;

Αναστάσιος έγραψε:Ίσως ξέρει ο π. Άβελ!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Αύγ 22, 2020 8:24 am

Όχι στην Αττική είναι. Μάλλον σου πέφτει μακριά. Είναι όμως μέλος του φόρουμ με πολλές δημοσιεύσεις. Μπορείς να του στείλεις προσωπικό μήνυμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες