Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Αύγ 22, 2020 5:17 pm

Οι πνευματικοί που πήγες μέχρι στιγμής αν όντως τέτοια έλεγαν είναι φανερό πως δεν κάνουν για την δουλειά του πνευματικού.Αν δηλαδή πάει κάποιος για εξομολόγηση για να κάνει την αρχή τέτοιοι πνευματικοί όχι απλά δεν τον βοηθούν να έρθει σε ουσιαστική επαφή με την εξομολόγηση και την ορθόδοξη εκκλησιαστική ζωή αλλά τουναντίον με την συμπεριφορά τους τον διώχνουν απο την εκκλησία εντελώς.Το πιο ανησυχητικό είναι ότι σε ορθόδοξες ομάδες στα social media εχω διαβάσει παρόμοια παράπονα για πνευματικούς(αν μπορείς να πεις πνευματικούς τους συγκεκριμένους για τους οποίους διάβαζα).Φαίνεται ότι τα αρνητικά της εκκοσμίκευσης της πατρίδας μας έχουν αρχίσει να εισχωρούν και στον κλήρο.Πολύ ανησυχητικό σημάδι.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Αύγ 22, 2020 6:27 pm

Σε όποιον πνευματικό και να πάμε, πρέπει κι οι ίδιοι να έχουμε διάθεση για άγωνα και αλλαγή. Χωρίς την υπακοή, δε γίνεται τίποτα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Αύγ 22, 2020 6:55 pm

Και οι ίδιοι οι πνευματικοί όμως θα πρέπει να είναι σε θέση να έχουν κάποια στοιχειώδη πνευματικότητα.Ο πρώτος πνευματικός της μίλησε σκληρά παραβλέποντας ότι έχει απέναντι του άτομο με πρόβλημα υγείας και την αντιμετώπισε σαν άτομο που δεν κάνει νηστεία απο γινάτι.Ο δεύτερος ήταν ακόμα χειρότερος αφού θεώρησε τις μεταφυσικές εμπειρίες που βοήθησαν την Λένια να ξαναβρεί την πίστη της ως....παραμύθια που απλά ήταν στο μυαλό της(ερώτημα είναι αν δεν πιστεύει στο μεταφυσικό και το θεωρεί παραμύθι γιατί έγινε κληρικός;).Σταματώ εδώ γιατί δεν θέλω να μπαίνω σε ιεροκατάκριση κι άλλο.Όποιος όμως γίνεται αιτία για να χάσει ένας άνθρωπος την πίστη του είναι καλύτερα να δέσει μια πέτρα στον λαιμό και να ριχτεί στην θάλασσα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Αύγ 22, 2020 8:06 pm

Νικόλαε άφησε τη Λένια να αναζητήσει μόνη της Πνευματικό που να την αναπαύει και μην κρίνεις. Όπως είδες πιο πάνω, ένας από τους Πνευματικούς που επισκέφτηκε έχει πολύ καλή φήμη στη Λάρισα. Μπορεί να μην κατάλαβε το πρόβλημα. Και οι κληρικοί άνθρωποι είναι.

Για το συγκεκριμένο θέμα που έβαλες Λένια, δηλαδή της νηστείας, έχουμε κάνει εκτεταμένες συζητήσεις στο φόρουμ. Μπορείς να τις βρεις και να τις διαβάσεις. Επίσης θα χαρούμε να σου λύσουμε απορίες για πνευματικά θέματα στο βαθμό που εσύ μπορείς να τις πεις δημόσια και εμείς ξέρουμε να σου απαντήσουμε.

Για το συγκεκριμένο θέμα, επειδή το αντιμετώπισα κι εγώ, ο Πνευματικός μου επέτρεψε να τρώω γαλακτοκομικά στις νηστείες, επειδή έχω προδιάθεση οστεοπόρωσης. Όταν μπαίνει θέμα υγείας, η νηστεία περιορίζεται. Η άσκηση είναι για να μας βοηθά και όχι για να μας βλάπτει ή να μας σκανδαλίζει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Αύγ 23, 2020 10:55 am

Δόξα τον Θεό δεν είχα ποτέ θέματα υγείας σοβαρά σε σημείο να έχω ανάγκη ορισμένα τρόφιμα συνεπώς δεν έχει τύχει να συζητήσω με τον πνευματικό μου τέτοιο θέμα που δεν με αφορά προσωπικά.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Αύγ 23, 2020 10:57 pm

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Αύγ 24, 2020 11:15 am

Νίκος έγραψε:............ Όταν μπαίνει θέμα υγείας, η νηστεία περιορίζεται. ..............

Και αναπληρώνεται από άλλα, π.χ. πιο πολύ προσευχή, ελεημοσύνη κτλ.



Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Αύγ 24, 2020 6:48 pm

Σας ευχαριστώ πολύ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του !!

Νίκος έγραψε:Όχι στην Αττική είναι. Μάλλον σου πέφτει μακριά. Είναι όμως μέλος του φόρουμ με πολλές δημοσιεύσεις. Μπορείς να του στείλεις προσωπικό μήνυμα.



Άβαταρ μέλους
Λένια
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2020 11:39 am

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Λένια » Δευτ Αύγ 24, 2020 7:04 pm

Με συγχωρείτε πολύ όλοι για την καθυστέρηση στην απάντηση μου.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάθε έναν που μου έγραψε και σας ευχαριστώ θερμά για τον κόπο σας να μου απαντήσετε.

Δυστυχώς, όπως ακριβώς έγραψα, έτσι και έγιναν τα γεγονότα. Από τη στιγμη που ψάχνω πνευματικό να λυτρώσω τη ψυχή μου δεν έχω λόγο ούτε ψέματα να πω , ούτε και φυσικά μέσα από τόσα πάθη που έζησα από μικρή ηλικία, να θεωρήσω ότι μπορεί να κερδιθεί οτιδήποτε σε αυτόν τον κόσμο χωρίς αγώνα.
Επειδή όπως είδα δεν απάντησα σωστά στην αρχή σχετικά με 2 πνευματικούς που αναφέρθηκαν για την πόλη μου, να ξεκαθαρίσω ότι έχω επισκεφθεί τον έναν και όχι και τους 2. Όντως ακούγονται πολύ καλά λόγια για τον ίδιο εδώ και το ότι εγώ είχα μια κακή εμπειρία δεν τον κάνει και ακατάλληλο πνευματικό. Ίσως ήταν η κακιά στιγμή, ίσως περίμενα μεγαλύτερη στοργή λόγο του προβλήματος μου που δεν έβαλα. Τον πνευματικό εκείνο τον έχει η μητέρα μου και δεν τον αλλάζει. Απλά δεν χρειαζόμαστε την ίδια προσέγγιση όλοι.

Όμως και σας μιλάω με κάθε ειλικρίνεια, προσπαθώ όντως να βρω χρόνια πνευματικό. Για αυτό και ζήτησα βοήθεια. Και δεν είναι μόνο τα πάθη που αναφέρω ότι πέρασα και ακόμη περνάω που ειλικρινά δεν είναι καθημερινά απλά θέματα. Από κακουχίες που ζω μέχρι τωρα , μέχρι να μου έχουν κάνει διάφορα μαύρα πράγματα και να τα έχω πιάσει τα γεγονότα η ίδια έχω βιώσει. Δεν μπορώ να αλλάξω την γκαντεμιά μέχρι σήμερα. Αλλά ακόμα και όλα αυτά τα πάλεψα και προσπάθησα να βρω την πίστη μου. Και την είχα βρει. Όταν όμως εμπιστεύεσαι έναν άνθρωπο του Θεού και του λες μου συμβαίνουν αυτά και βρήκα την πίστη μου, δε φοβάμαι να πεθάνω, δε φοβάμαι τίποτα πια και απλά σου λέει ότι όλα αυτά είναι απλά όνειρα και ανοησίες του μυαλού σου από τα βάσανα που περνάς και δεν ισχύουν.. και σου διαλύουν την πίστη..

Το μόνο που νιώθεις κάθε μέρα είναι οτι ξυπνάς, περιμένεις να έρθει το βράδυ να τελειώσει για να ξανά ξυπνήσεις. Και όπως αναφέρθηκε.. καλύτερα να σου δέσουν πέτρα στο λαιμό και να σε πετάξουν στη θάλασσα παρά να βρεις την πίστη μέσα από τον Γολγοθά σου και να στην κατακερματίσουν.

Νίκος έγραψε:Νικόλαε άφησε τη Λένια να αναζητήσει μόνη της Πνευματικό που να την αναπαύει και μην κρίνεις. Όπως είδες πιο πάνω, ένας από τους Πνευματικούς που επισκέφτηκε έχει πολύ καλή φήμη στη Λάρισα. Μπορεί να μην κατάλαβε το πρόβλημα. Και οι κληρικοί άνθρωποι είναι.

Για το συγκεκριμένο θέμα που έβαλες Λένια, δηλαδή της νηστείας, έχουμε κάνει εκτεταμένες συζητήσεις στο φόρουμ. Μπορείς να τις βρεις και να τις διαβάσεις. Επίσης θα χαρούμε να σου λύσουμε απορίες για πνευματικά θέματα στο βαθμό που εσύ μπορείς να τις πεις δημόσια και εμείς ξέρουμε να σου απαντήσουμε.

Για το συγκεκριμένο θέμα, επειδή το αντιμετώπισα κι εγώ, ο Πνευματικός μου επέτρεψε να τρώω γαλακτοκομικά στις νηστείες, επειδή έχω προδιάθεση οστεοπόρωσης. Όταν μπαίνει θέμα υγείας, η νηστεία περιορίζεται. Η άσκηση είναι για να μας βοηθά και όχι για να μας βλάπτει ή να μας σκανδαλίζει.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση πνευματικού στη Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:34 pm

Λένια μου οι δοκιμασίες δεν είναι "γκαντεμιά". Δεν είναι τύχη καλή ούτε κακή, γιατί απλά δεν υπάρχει τύχη. Όλα όσα συμβαίνουν στη ζωή μας τα δίνει ή τα επιτρέπει ο Θεός για το καλό μας, όσο κι αν αυτό μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβουμε.

Εάν πράγματι θέλεις ένα Πνευματικό, που να σε στηρίξει και να σε βοηθήσει, να βρεις τρόπο να πας να δεις τον π. Αντώνιο στην Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως Δρυόβουνου Κοζάνης. Δέχεται Τρίτη και Τετάρτη από το πρωί μέχρι το βράδυ (εκτός από 13.00-16.00). Είναι ο Πνευματικός μου και είμαι σίγουρος, ότι δε θα σε απογοητεύσει.

Αν δεν μπορέσεις να βρεις μέσον για να πας, είμαι διατεθειμένος να σε πάω εγώ. Συνεννόηση για λεπτομέρειες με προσωπικό μήνυμα.

Μη χάνεις το κουράγιο. Αν και είμαι σίγουρος, ότι ο Θεός θα σου χαρίσει πολλά χρόνια ακόμη, να θυμάσαι, ότι δεν είναι άδικος και δε θ' αφήσει ένα πονεμένο παιδί Του να χαθεί χωρίς ελπίδα Αναστάσεως.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron