Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Giorgoschrisostomou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2023 10:13 pm

Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Δημοσίευσηαπό Giorgoschrisostomou » Σάβ Ιούλ 15, 2023 9:41 pm

Αυτό που λέει ο τίτλος, δουλεύω σε ταμείο, τόσα χρόνια ήμουν τύπος και υπογράμμος, φέτος επειδή είχα διάφορα έξοδα έπεσα στο αμάρτημα της Κλεψιας. Εδώ και λίγους μήνες μικρά μικρά ποσά. πριν λίγο καιρό πήγα και προσκύνησα στον αρχάγγελο Μιχαήλ.με το που γυρισα εμαθα ότι απέλυσαν κάποια για τον ίδιο λόγο. Με το που το άκουσα κατι έσπασε μέσα μου και κατάλαβα το αμάρτημα μου. Τώρα προσπαθώ να τα βάλω πίσω ότι πήρα και με το παραπάνω. Το εξομολογήθηκα στη μητέρα και αδελφή μου. Απογοητεύτηκαν από εμένα, εγώ νιώθω ένα μάτσο χάλια. Θα τα βάλω όλα πίσω και μετά θα παραιτηθώ. Όμως δεν μου αρκεί πως θα ξεπεράσω αυτό που έκανα. Θέλω να εξομολογηθώ κανονικά όμως φοβάμαι ότι θα αρρωστήσω από τα λόγια του πατερ. Δεν το πιστεύω πως μπήκε ο διάβολος μέσα μου και έκανα αυτό το πράγμα

Βοηθήστε με.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιούλ 16, 2023 5:20 pm

Δυστυχώς το forum δεν μπορεί να κάνει χρέη Πνευματικού. Το ότι μετάνιωσες γι αυτό που λες, ότι έκανες, είναι θετικό, αλλά δεν αρκεί. Πρέπει να βρεις έναν Πνευματικό, για να σε καθοδηγήσει, πως θα βγεις από την πνευματική κατάσταση, που δημιουργήθηκε μετά από το λάθος σου. Κανένας Πνευματικός δεν πρόκειται να σε αποπάρει, όσο σοβαρό και να είναι ένα λάθος.

Ο Χριστός συγχώρησε τον ληστή πάνω στον σταυρό, μόνο και μόνο επειδή αναγνώρισε το λάθος του και την Δύναμη του Χριστού. Κάνε κι εσύ το ίδιο και θα βρεις λύτρωση.

Μην το αμελήσεις, γιατί μπορεί οι πνευματικές συνέπειες να επηρεάσουν και την ψυχική σου υγεία.

ΥΓ. Ο διάβολος δεν "μπαίνει μέσα μας" ξαφνικά. Εμείς του δίνουμε την άδεια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Giorgoschrisostomou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2023 10:13 pm

Re: Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Δημοσίευσηαπό Giorgoschrisostomou » Κυρ Ιούλ 16, 2023 6:47 pm

Στ αλήθεια το μετάνιωσα, ζητώ συγχώρεση καθημερινά, θα τα βάλω όλα πίσω, ότι πήρα και με το.παραπανω.ήδη άρχισα και έβαλα το 1/3 και θα συνεχίσω. Δεν ήμουν έτσι εγώ πως κατάντησα έτσι, να κλέβω. Μόλις τα βάλω όλα πίσω θα νιώσω καλύτερα με τον εαυτό μου. Δεν με νοιάζει πόσο καιρό θα πάρει (εντάξει με νοιάζει, θέλω να ξεχρεωσω μεχρι τον Αύγουστο). Θα εξομολογηθώ κιόλας για άφεση αμαρτιών. Ήδη ψάχνω άλλη δουλειά όπου θα πληρώνομαι περισσότερα για να ξεχρεωσω πιο γρήγορα.
Θέλω να είμαι κοντά στο Χριστό δίπλα του.
Τι εννοείς οι πνευματικές συνέπειες?
Πως άφησα το διάβολο να μπει μέσα μου.?

Γίνεται να μιλήσουμε με προσωπικό μηνυμα



Άβαταρ μέλους
Giorgoschrisostomou
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2023 10:13 pm

Re: Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Δημοσίευσηαπό Giorgoschrisostomou » Κυρ Ιούλ 16, 2023 7:31 pm

Επίσης θέλω να πω ότι κανένα χρόνο πριν όταν δεν νιώθω καλά λέω το κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με.
Όμως κάθε φορά που το λέω και γονατίζω νιωθω ότι θέλω να κάνω εμετό. Πάει να βγει εμετός δηλ.

Σημαίνει κάτι?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Έχω κάνει μεγάλη αμαρτια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιούλ 17, 2023 6:19 am

Περισσότερα θα σου πει ο Πνευματικός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 46 και 0 επισκέπτες

cron