Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 17, 2016 8:14 am

Για να έχουμε συναίσθηση της αμαρτωλότητας μας, πρέπει να πάψουμε να βρίσκουμε δικαιολογίες στα λάθη μας. Ιδίως τη συνηθισμένη δικαιολογία: "άνθρωπος είμαι, άρα αμαρτωλός, δεν άγιασα ακόμη". Δεν είναι η αμαρτία φυσική κατάσταση του ανθρώπου, η αγιότητα είναι. Ο Χριστός μας έδωσε διέξοδο από την μεταπτωτική κατάσταση της αμαρτίας, αλλά η μετάνοια είναι μια συνεχής και ανένδοτη πορεία. Έπεσα, σηκώνομαι, ξαναέπεσα, ξανασηκώνομαι, συνεχώς μέχρι το τέλος αυτής της ζωής.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Υπάρχει μικρή και μεγάλη αμαρτία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 09, 2018 1:05 pm

Υπάρχει μικρή και μεγάλη αμαρτία;
09-08-2018

Εικόνα

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι οι πατέρες της εκκλησίας διακρίνουν τα αμαρτήματα σε 2 κατηγορίες: Τα θανάσιμα που είναι αμαρτήματα, τα οποία αποχωρίζουν τον άνθρωπο από το Θεό και διώχνουν τη χάρη του Αγίου Πνεύματος.

Θεωρούνται δε τα εξής επτά: υπερηφάνεια, πλεονεξία, πορνεία, φθόνος, γαστριμαργία, μνησικακία και η πνευματική αδιαφορία (ακηδία) και τα συγγνωστά.

Ο Νικόδημος ο Αγιορείτης αναφέρει σχετικά με τα συγγνωστά αμαρτήματα ότι αδυνατίζουν τις δυνάμεις της ψυχής, καταστρέφουν την ευλάβεια, εμποδίζουν την χάρι που προέρχεται από τον Θεό, ανοίγουν θύρα στους πειρασμούς, και αν δεν θανατώνουν την ψυχή, όμως την κάνουν να ασθενή και ιδιαιτέρως όταν κανείς παραμένη σ’ αυτά για μεγάλο χρονικό διάστημα με την κλίσι που έχει και με την θέλησί του. Γιατί άλλο είναι το να πής μία ή δυό φορές ένα ελαφρύ ψέμα και άλλο το να λέγης ψέμα για κάθε υπόθεσι και να έχη κάποια κλίσι και χαρά σε τέτοιο ελάττωμα.

Το μικρό και το μεγάλο έχει να κάνει με τον βαθμό της αμαρτίας (της παράβασης των εντολών του Θεού και την διάκριση της σε θανάσιμη και συγγνωστή) και όχι με την κλίμακα μικρή-μεσαία-μεγάλη αμαρτία.

Δεν υπάρχει μικρή ή μεγάλη αμαρτία. Η αμαρτία είναι πάντα αμαρτία. Είναι δυνατόν π.χ. κάποιος να κλέψει 1 ευρώ και κάποιος άλλος να κλέψει 1.000 και ο Θεός να τους ξεχωρίσει σε μικρό και σε μεγάλο κλέφτη; Όχι βέβαια…

Ευτυχώς για μας όλες οι αμαρτίες συγχωρούνται με την εξομολόγηση και την μετάνοια.

Το άσχημο είναι ότι τα φαινομενικά ασήμαντα πράγματα για μας (ποιός θα ασχοληθεί με 1 ευρώ λιγότερο ή περισσότερο;;) είναι και τα πιο επικίνδυνα ακριβώς γιατί δεν σπουδαιολογούνται… έτσι μένουν μέσα μας μικρά αγκαθάκια-παράσιτα για τα οποία πρέπει με αυτοεξέταση και αυτοέλεγχο να καταπολεμούμε… πολύ σοφά το αναφέρει ο 50ος ψαλμός: «ότι την αμαρτία μου εγώ γινώσκω και η αμαρτία μου ενώπιον μου εστί δια παντός».

Ο Γέροντας Παΐσιος στην πνευματική του διαθήκη αναφέρει: «Του λόγου μου ο Μοναχός Παΐσιος, όπως εξέτασα τον εαυτό μου, είδα ότι όλες τις εντολές του Κυρίου τις παρέβην. Όλες τις αμαρτίες τις έχω κάνει. Δεν έχει σημασία εάν ορισμένες έχουν γίνει σε μικρότερο βαθμό διότι δεν έχω καθόλου ελαφρυντικά, επειδή με έχει ευεργετήσει πολύ ο Κύριος…» (!!!)

(αντί να σχολιάσουμε το παραπάνω, με κίνδυνο να ζημιωθούμε κιόλας, ας αρκεστούμε να το διαβάσουμε ξανά και ξανά, μήπως διδαχθούμε και συμμορφωθούμε).

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 09, 2018 1:51 pm

Νίκος έγραψε:Για να έχουμε συναίσθηση της αμαρτωλότητας μας, πρέπει να πάψουμε να βρίσκουμε δικαιολογίες στα λάθη μας. Ιδίως τη συνηθισμένη δικαιολογία: "άνθρωπος είμαι, άρα αμαρτωλός, δεν άγιασα ακόμη". ..........

Ευτυχώς δηλαδή που θα αγιάσω κιόλας! :mrgreen:



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Αύγ 10, 2018 6:41 pm

Σχετικό, απο κείμενο στο βημα ορθοδοξίας
Θυμαμαι το νόημα οχι το ακριβες κείμενο


Ηταν 2 γυναίκες και πήγαν προς εξομολόγηση
Ρώτησαν για σοβαρές και μη αμαρτίες

Ο Πνευματικός, είπε στη πρώτη που είχε ενα μεγάλο αμάρτημα. Πήγαινε στο τάδε χωράφι και βρες και φερε μου την πιο μεγάλη πέτρα που θα βρεις και μπορεις και
να την μεταφέρεις
Στην δεύτερη γυναίκα είπε, πήγαινε κι εσυ στο χωράφι αυτό, βρες οσες μικρές πετρουλες και χαλικακια μπορεις και φερτα μου

Οταν γυρισαν με τις πέτρες, είπε ο Πνευματικός στη πρώτη
Πηγαινε και βάλε τη πετρα που μου έφερες στο ιδιο σημείο οπου την βρήκες
Πήγε με πολυ δυσκολία λογω βάρους της πετρας η γυναικα και με πόνους στο σώμα και βρήκε το σημείο και έβαλε τη πέτρα στη θεση της

Η δεύτερη πήγε πιο άνετα επειδή δεν ειχαν βάρος τα χαλικακια όμως ηταν πολύ μικρα κι ετσι της έπεφταν απο τα χέρια στην πορεία της διαδρομής. Καθως και δε μπορούσε να θυμηθεί ακριβώς το σημείο οπου τις είχε βρει τις μικρές αυτές πετρουλες και τα χαλικακια λογω
Ηταν σχεδον αδύνατο επειδή ηταν μικρά και πολλα κι έτσι, βρήκε μερικά σημεία. Οσο πιο πολλα τα χαλικακια τόσο περισσότερο ξεχνούσε που τα ειχε βρει για να τα βάλει το ίδιο σημείο. Παροτι ελαφριά πολλα τα ξεχνούσε


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Παρ Αύγ 10, 2018 8:32 pm

Άρα, αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με τον γέροντα πολλές και μικρές αμαρτίες ισοδυναμούν με μία μεγάλη και ακόμα χειρότερα!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Αύγ 10, 2018 10:09 pm

Κατάλαβα ότι, τη μεγάλη αμαρτία δεν την ξεχνάς
Παράδειγμα μια έκτρωση οπου και ειτε παρασυρεσε είτε έχεις λόγους πχ οικονομικούς η κοινωνικούς την κάνεις κι έπειτα αν οχι αμέσως το μετανοιωνεις. Ομως το βάρος της είναι μεγάλο. Το εξομολογεισαι ίσως και κάθε φορά και θέλεις να επανορθώσεις. Αλλα πως;

Αν ομως πεις ενα ψεμμα μικρο η καμμια κουβεντα αρνητική για καποιον δλ κουτσομπολευεις αυτά τα ξεχνάμε. Κι απο αυτά πολλες φορές γίνεται ολοκληρη ιστορία που τη δημιουργησες. Και δε το ξερεις απλα ειπες κατι κατεκρινες
Και γενικά δε τα δινουμε σημασία ωστε να μετανοιωσουμε


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Σάβ Αύγ 11, 2018 12:55 pm

Όλα αυτά είναι "μικρές" αμαρτίες που τις κάνουμε καθημερινά ακόμα και ασυναίσθητα και γίνονται συνήθεια. Είναι αμαρτίες που τις εξομολογούμαστε στον Πνευματικό, "καθαριζόμαστε" με την άφεση, αλλά μετά υποπέφτουμε πάλι σ' αυτές. Θέλουν επομένως εκ μέρους των χριστιανών μεγάλη προσοχή. Μας βάζει να τις κάνουμε το λεγόμενο "ταγγαλάκι" που έλεγε ο Άγιος Γέροντας Παΐσιος!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Αύγ 14, 2018 9:40 am

Οι ελαφριές αμαρτίες υποκρύπτουν και τον κίνδυνο του ωχαδερφισμού.
Ωχ αδερφέ δε βαριέσαι, μικρό αυτό, μικρό εκείνο, μικρό το άλλο.
Δεν έκανα κακό σε κανένα, μια χαρά είμαι, κτλ...κτλ...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2018 9:47 am

Αλήθεια, πόσοι από μας θυμούνται, ότι είναι αμαρτία να μην κάνεις το καλό, όταν σου δοθεί η σχετική ευκαιρία;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Οι "ελαφριές" αμαρτίες

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Αύγ 14, 2018 12:53 pm

Νίκος έγραψε:Αλήθεια, πόσοι από μας θυμούνται, ότι είναι αμαρτία να μην κάνεις το καλό, όταν σου δοθεί η σχετική ευκαιρία;



Ας πουμε οταν ερχεται μπροστα σου ενας και σου λεει δωσε μου οτι εχεις ευχαριστηση. Κι εμεις σκεπτομαστε οτι δεν εχουμε οι ίδιοι η οτι αυτος μπορεί να έχει περισσότερα. Και ψαχνουμε να βρουμε που να δωσουμε τα 20 ευρω
Και τελικα...δε βρισκουμε και δε δίνουμε

Ας εχει μακαρι να εχει. Απ τη στιγμη που ήρθε κατα πρόσωπο και ζηταει θα δωσουμε. 1 ευρω η μισο αλλα χωρις κατακριση.


Αυτοι που ουσιαστικα μπορουν να βοηθησουν αυτοι ψαχνουν οι πλουσιοι. Και δινουν μεγαλα ποσα σε ιδρυματα

Οι αλλοι να γυρευουμε καθε μερα να ελεουμε. Με το δεκαλεπτο που μας περισσευει....Εφοσον τακτοποιουμε τα δικα μας οχι αχόρταγα τοτε παντα περισσευει κατι

Επισης υπαρχει και η πνευματικη ελεημοσύνη και υπαρχει και η διακονια. Ειτε σε μονες ειτε να βοηθουμε το γεροντακι απέναντι να πεταξει τα σκουπιδια που κραταει απο το ενα χερι κι απο το αλλο το μπαστούνι

Προσοχη. Πρεπει να το θελει ο αλλος ομως. Και να χαρει. Να το κανουμε με τροπο καποιες φορες αλλα και παλι πρέπει να χαρει

Οχι με το ζορι ελεημοσυνη θελει διακριση. Αν δε μπορουμε να ξεχωρισουμε ας αρκεστούμε στα ατομα στα φαναρια που το θελουν


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες