Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Τρί Σεπ 05, 2017 9:25 am

Συμφωνώ.Μερικές παρατηρήσεις. Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα blog αυτά για τους ομοφυλόφιλους, ορθόδοξους, κόπτες,μουσουλμάνους διαπιστωνω ότι οι ομάδες αυτές προσπαθούν ας πούμε να αλλάξουν τις απόψεις των θρησκευτικών κοινοτήτων στις οποίες ανήκουν και να αλλάξουν έτσι και τις παραδόσεις. Αν διαβάσεις στο διαδίκτυο θα βρεις ότι εντός όλων των τριων μονοθειστικων θρησκειών και των δογμάτων του χριστιανισμού έχει αναπτυχθεί ένα είδος ομοφυλοφιλικός ακτιβισμός.Εχω βρεί γκέι καθολικές ομάδες, γκέι προτεσταντικές,γκέι ορθόδοξες, γκέι μουσουλμανικές και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους σου...Για τις μουσουλμανικες ομάδες γκέι τι να πω είναι γνωστό ότι το Ισλάμ κάνει σαφή αναφορά στην καταστροφη των Σοδόμων και των Γομορων και τιμωρεί (η Σαρία) με θάνατο τους γκέι.Προφανώς οι ομάδες αυτές θέλουν να το αλλάξουν αυτό. Το ίδιο και οι ομάδες γκέι ορθοδόξων. Θέλουν να πείσουν τους πιστούς όπως και την ίδια την εκκλησία να γίνει πιο "ανοιχτή" στους ομοφυλόφιλους κάνωντας την σαν κάποιες προτεσταντικές εκκλησίες που παντρευτούν ομοφυλόφιλους.Θέλουν δηλαδή όλες αυτές οι ομάδες η καθεμία ξεχωριστά ύπουλα να οδηγήσει στην αλλαγή ηθών και παραδόσεων στις αντίστοιχες θρησκείες τους.Τον ιδιοκτήτη της σελίδας ομοφυλόφιλων Κοπτών τον είχα πετύχει στο blog των γκέι Ορθοδόξων(προφανώς η ομάδα αυτή έχει μέσα και Χαλκηδονιους και μεταχαλκηδονιους ορθόδοξους).Ομως δεν ήξερα ότι δημιουργήθηκε ομάδα γκέι Κοιτών τώρα το είδα.Εχουνε δημιουργηθεί επιπλέον ομάδες γκέι Ρωσοορθοδοξων,Ελληνορθόδοξων,Σερβοορθοδοξων,Σύρο ορθοδόξων,Αντιοχειανων Ορθοδόξων, Κοπτοορθοδοξων,Αρμενοορθοδοξων,Αιθιόπων Ορθοδόξων κτλ) δηλαδή έφτιαξαν κάποιοι μια αρχική ομάδα για όλους τους Ορθόδοξους κι έπειτα έφτιαξαν και ξεχωριστές ομάδες ανάλογα με την εθνικοτητα/Ορθόδοξη εκκλησία στην οποία ανήκουν για να ενισχύσουν την αρχική ομάδα. Μου έκανε κάτι εντύπωση. Πουθενά σε αυτές τις ομάδες δεν υπάρχει προτροπή για μετάνοια.Θα επικροτούσα μία κίνηση απο διαδικτυακες ομάδες που θα βοηθούσε τους ομοφυλόφιλους πιστούς να ξαναγίνουν κανονικοί και θα τους παρείχε συμβουλές. Αυτές οι ομάδες όμως λένε ότι είναι εντάξει η ομοφυλοφιλία ότι δεν χρειάζεται κάποιος να προσπαθήσει να αλλάξει και προσπαθούν να δικαιολογήσουν την λανθασμένη οδό τους μέσω της Αγίας Γραφής.Προφανώς και οι οικογένειες τους δεν ξέρουν τον δρόμο τους αφου ολοι τους κρυβονται πισω απο την ανωνυμια του διαδικτυου.Και ολες αυτες οι ομαδες ειναι κατα σατανικη συμπτωση στις ΗΠΑ.Αυτός στους ομοφυλόφιλους Κόπτες μετα απο συζητηση διαδικτυακη ποτλυ ειχα μαζι του από ότι κατάλαβα έφυγε από την Αίγυπτο και πήγε στις ΗΠΑ είναι δηλαδή Κοπτης της Διασποράς γιατί και στη Διασπορά υπάρχουν εκτός από την Αίγυπτο κοινότητες Κοπτών της διασποράς.Δεδομένου ότι οι Κόπτες είναι πολύ σκληροί με τους ομοφυλόφιλους πολυ πιο πολύ απο οτι ειναι αλλοι Ορθόδοξοι σε βαθμό που ίσως δεν συμβιβάζεται με την χριστιανικη διδασκαλία(αυτή η σκληρή στάση ίσως οφείλεται στο μεσανατολικό περιβάλλον από το οποίο προέρχονται) ίσως ξεκινάει από εκεί αλλά αυτό δε κάνει φυσιολογική την ομοφυλοφιλία.Προσπαθησα να εξηγησω και σε αυτον και σε αλλους το λαθος τους αλλα ηταν ανενδοτοι αφου πιστευαν οτι η ομοφυλοφιλια τους ειναι εκ Θεου(ειρωνικο).Προσοχή σε τέτοιες ομάδες.Οχι μόνο δεν καλλιεργούν το αίσθημα της μετάνοιας αλλά προτρέπουν κι άλλους πιστούς να πάρουν το δρόμο τον λανθασμένο. Αντί να βοηθούν τους ομοφυλόφιλους χριστιανούς τους κάνουν κακό.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 05, 2017 12:01 pm

Μάρκο εγώ νομίζω ότι αυτούς δεν έπρεπε να τους αναφέρεις καθόλου εφόσον γνωρίζεις ότι είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Για ακόμη μια φορά αγνοούν το ότι η ομοφυλοφιλία είναι μεγάλη αμαρτία και κάνουν πάλι ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Δες συγκεκριμένα τι είπε "ο αρχηγός τους" :

Πάπας Φραγκίσκος: Η Καθολική Εκκλησία οφείλει να ζητήσει συγγνώμη από τους ομοφυλόφιλους
Ιουν 27, 2016
Newsroom HuffPost Greece

TIZIANA FABI VIA GETTY IMAGES
Ο Πάπας Φραγκίσκος δήλωσε ότι η Καθολική Εκκλησία οφείλει να ζητήσει συγγνώμη από τους ομοφυλόφιλους για τον τρόπο με τον οποίο τους αντιμετώπιζε για πολλά χρόνια.

Σε συνέντευξη Τύπου, ο Πάπας τόνισε ότι η Εκκλησία δεν έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική στους γκέϊ και ότι θα πρέπει να τους συμπεριφέρεται με σεβασμό. Ακόμα, πρόσθεσε ότι θα πρέπει να ζητήσουν συγγνώμη και από άλλους ανθρώπους που έχουν περιθωριοποιήσει, όπως τους φτωχούς, τις γυναίκες και τα παιδιά που εξαναγκάζονται σε εργασία.

«Θα επαναλάβω ότι οι διδασκαλίες της Εκκλησίες λένε ότι δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις σε βάρος των ομοφυλοφίλων και ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό», δήλωσε επιστρέφοντας στο Βατικανό από την Αρμενία.

Υπενθυμίζουμε ότι το 2013 ο Πάπας Φραγκίσκος είχε πει ότι η ομοφυλοφιλία συνιστά «αμαρτία», όμως οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι «αμαρτωλοί».

Πηγή : http://m.huffpost.com/gr/entry/10694018


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Τρί Σεπ 05, 2017 4:30 pm

Είμαι στην ευχάριστη θέση να παραθεσω μία κοινότητα ατόμων που είναι ομοφυλόφιλοι κοντά στην εκκλησία και έχουν αποφασίσει να μην εμπλακούν σε ομοφυλοφιλικές πράξεις ακολουθώντας την χριστιανικη διδασκαλία:
community.omofylofilia.gr/members/costasnovus/



Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Τρί Σεπ 05, 2017 4:32 pm

Είμαι στην ευχάριστη θέση να παραθεσω μία κοινότητα ατόμων που είναι ομοφυλόφιλοι κοντά στην εκκλησία και έχουν αποφασίσει να μην εμπλακούν σε ομοφυλοφιλικές πράξεις ακολουθώντας την χριστιανικη διδασκαλία:
omofylofilia.gr



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 05, 2017 5:22 pm

Αυτοί, κατά την γνώμη μου πάντοτε, αξίζουν συγχαρητήρια και τους εύχομαι ολόψυχα να θεραπευτούν (ξέρω ότι αυτός ο όρος μπορεί να μην ακούγεται ωραία) με την βοήθεια του Κυρίου μας Ιησού Χριστού!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Δεκ 08, 2017 11:45 am

Ο Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης και η ομοφυλόφιλη κοπέλα
Newsroom 07-12-2017

Εικόνα

Κάποτε ήλθαν στον άγιο Ιάκωβο δύο παιδιά από Αθήνα και είχαν μαζί τους μία κοπέλα, που ζούσε στην αμαρτία. Μόλις έφτασαν στην Μονή συνάντησαν τον Γέροντα, ο οποίος με πραότητα και γλυκιά και ήρεμη φωνή καλωσόρισε τα παιδιά. Και αυτά είπαν:

– Γέροντα, φέραμε μία κοπέλα και θέλει να σας δει, ζει στην αμαρτία, να της δείξετε αγάπη, γιατί την πήγαμε και σε άλλο Πνευματικό, αλλά τίποτε.

Ο Γέροντας ρωτά την κοπέλα:
-Πώς σας λένε και από πού είστε;
-Γέροντα, εγώ είμαι λεσβία και αμαρτωλή, είπε η κοπέλα.
-Αχ! Πόσο χαίρομαι, παιδί μου που είσαι από την Λέσβο, που έχει βγάλει αγίους, τον άγιο Ραφαήλ, τον άγιο Νικόλαο και την αγία Ειρήνη, χαίρομαι.

Η κοπέλα τα έχασε, “τί λέει τώρα;”, θα σκέφτηκε! Ο Γέροντας της λέει:

-Πάμε μέσα στον Άγιο Χαράλαμπο να εξομολογηθείς, να μου πεις για την πατρίδα σου την ωραία Λέσβο και ό,τι άλλο έχεις που σε στενοχωρεί.

Πήγαν μέσα, εξομολογήθηκε η κοπέλλα και βγήκε άλλος άνθρωπος έξω: “Αύτη η αλλοίωσις της Δεξιάς του Υψίστου”.

Ο Γέροντας της είπε:
-Δεν μισώ εσένα, παιδί μου, αλλά την αμαρτία».

Από το βιβλίο, «Ο Γέρων Ιάκωβος», εκδ. «Ενωμένη Ρωμηοσύνη», Θεσσαλονίκη 2016, σελ. 159-150.

Πηγή¨ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Ιαν 04, 2018 2:48 pm

Απόσπασμα από συνέντευξη του πατέρα Φιλόθεου Φάρου, τον έχω χαρακτηρίσει άσχημα (κακώς βέβαια):

Μεταξύ άλλων, ο «αναρχικός» αυτός παπάς μίλησε και για τις απόψεις του σχετικά με την ομοφυλοφιλία: «Η οµοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή για να είναι αµαρτία. Η αµαρτία προϋποθέτει επιλογή. Είναι θεόδοτο το δικαίωμα του ανθρώπου να ζήσει και να πεθάνει όπως εκείνος θέλει. Ο Θεός δεν επεμβαίνει σε αυτήν την ελευθερία. Ποιος είμαι εγώ να επέμβω;»
Πηγή:
http://avmag.gr/64516/pateras-filotheos ... 2%B5artia/


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 04, 2018 10:14 pm

aposal έγραψε:Απόσπασμα από συνέντευξη του πατέρα Φιλόθεου Φάρου,................
........... «Η οµοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή για να είναι αµαρτία. Η αµαρτία προϋποθέτει επιλογή. .....................
Πηγή:
http://avmag.gr/64516/pateras-filotheos ... 2%B5artia/

Αυτό δεν το κατάλαβα.
Φυσικά και είναι επιλογή. Δεν επιβάλλεται.
Και μάλιστα επιλογή για την οποία περηφανεύονται.
Δικαίωμά τους.

Γι' αυτό το θέμα όμως φυσικά και θα ασπαστούμε τον απόστολο Παύλο τι λέει για τους αρσενοκοίτες και όχι τον π. Φιλόθεο Φάρο.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Ιαν 04, 2018 11:21 pm

Δυστυχώς ο πατέρας Φιλόθεος έχει πει μερικά πράγματα αντίθετα από αυτά που υποστηρίζει η Εκκλησία και γι' αυτό χαρακτηρίζεται (κακώς) από κάποιους ως ¨αναρχικός¨.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η Ορθόδοξη θεώρηση της ομοφυλοφιλίας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 05, 2018 8:09 am

Υποθέτω, ότι ο π΄Φιλόθεος Φάρος αναφέρεται στους ανθρώπους, που για διάφορους λόγους δεν έχουν επιθυμία για το αντίθετο φύλο. Αυτό πιθανόν να μην είναι επιλογή τους. Αυτό όμως που αγνοεί επιδεικτικά είναι, ότι και αυτοί μπορούν να επιλέξουν να απέχουν από την αμαρτία μη στρεφόμενοι στο ίδιο φύλο, αλλά στο Θεό. Επομένως η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή και άρα αμαρτία ακόμη και για εκείνους που για βιολογικούς (σπάνια περίπτωση) ή ψυχολογικούς λόγους δεν αισθάνονται επιθυμία για το αντίθετο φύλο. Δεν είναι αγάπη ούτε βοήθεια στους ομοφυλόφιλους να τους δικαιώνει κάποιος για τις αμαρτίες τους

Επιτρέψτε μου ένα παράδειγμα. Ο φίλος και συμπροσκυνητής στο Άγιο Όρος Στέλιος έχει αναπηρία στο δεξί του χέρι και δεν μπορεί να κάνει το σταυρό του. Όμως, επειδή είναι ευλαβής επέλεξε, προκειμένου να τιμά το Σταυρό του Κυρίου, να κάνει το σταυρό του με το αριστερό, πήρε μάλιστα την άδεια του Πνευματικού του γι αυτό. Πρόσφατα ένας μοναχός στο Άγιο Όρος του έκανε παρατήρηση, γιατί κάνει το σταυρό του με το αριστερό και πήρε τη σχετική απάντηση. Δρόμος υπάρχει και για όσους από κάποιο σωματικό ή άλλο ελάττωμα (ή χάρισμα) δεν μπορούν να ακολουθήσουν το αγιασμό μέσω του Γάμου, ο δρόμος του μοναχισμού. Βεβαίως δύσκολος δρόμος, αλλά ο Θεός βοηθά όσους έχουν αγαθή προαίρεση.

Δυστυχώς στον π. Φιλόθεο έχει υπερισχύσει η ιδιότητα του ψυχιάτρου αυτής του κληρικού, με αποτέλεσμα πολλές απόψεις που εκφράζει να είναι αιρετικές.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες