Προγαμιαίες Σχέσεις

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Τρί Ιούλ 25, 2017 10:00 pm

Η πόλη που θα πάω να σπουδασω είναι η Θεσσαλονίκη. Πως θα βρω πνευματικό εκεί; Εδώ δεν έχει όφελος να βρω πνευματικό αφού δεν θα σπουδασω στην πόλη μου.Ο πατέρας μου σαν ιερέας σίγουρα μπορεί να μου βρει πνευματικό εδώ στην πόλη μου αλλά δεν οφελει καθώς θα πάω για σπουδές σε άλλη πόλη.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Ιούλ 25, 2017 10:22 pm

Antonis18 έγραψε:..................
Δεν θα έρθει η ώρα της έκτρωσης γιατί δεν θα υπάρξει εγκυμοσύνη. Προφυλάξεις υπάρχουν. ...................

Τότε γιατί υπάρχουν 500.000 εκτρώσεις τον χρόνο στην Ελλάδα;



Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Τρί Ιούλ 25, 2017 10:56 pm

Πέτρος έγραψε:
Antonis18 έγραψε:..................
Δεν θα έρθει η ώρα της έκτρωσης γιατί δεν θα υπάρξει εγκυμοσύνη. Προφυλάξεις υπάρχουν. ...................

Τότε γιατί υπάρχουν 500.000 εκτρώσεις τον χρόνο στην Ελλάδα;

Μα αυτό είπα πιο πάνω γιατί δεν χρησιμοποιούνται σωστά οι προφυλάξεις. Η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας σήμερα δεν βοηθάει.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3829
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Ιούλ 26, 2017 12:48 pm

Αντώνη μου καλέ, στη Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις πληθώρα πνευματικών. Αν δεις τη σχέση σου με τον πνευματικό στην ουσία της, μπορεί να σε συμβουλεύσει, να σου συμπαρασταθεί, να σε καταλάβει, να σε ενισχύσει και άλλα κατά τη διάρκεια της παραμονής σου στη Θεσσαλονίκη. Μη ξεκινάς με προκαταλήψεις, μη ξεκινάς με δεδομένα, η ζωή είναι ρευστή, πολλά αλλάζουν εκεί που δεν το περιμένουμε. Ξεκίνα τις σπουδές σου με ηρεμία και αισιοδοξία και εύχομαι όλα να έρθουν κατ' ευχήν με τη βοήθεια του Θεού.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιούλ 26, 2017 2:03 pm

Επομένως, αφού δεν χρησιμοποιούνται σωστά οι προφυλάξεις, η έκτρωση θα έρθει.
Αυτοαναιρείσαι.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιούλ 26, 2017 2:06 pm

Αντώνη όταν με το καλό έρθεις στη Θεσσαλονίκη, να ξέρεις υπάρχει ένα καταπληκτικό εκκλησάκι κοντά στο Πανεπιστήμιο, ο άγιος Αντώνιος. Περιοχή Ιπποδρομίου, πίσω από τον ιερό ναό Κωνσταντίνου και Ελένης.
Είναι παρεκκλήσι της ιεράς μονής αγίας Θεοδώρας που βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.



Άβαταρ μέλους
Stylianos..
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 25, 2017 5:22 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Stylianos.. » Τετ Ιούλ 26, 2017 4:47 pm

Το πιο δύσκολο απο όλα θα είναι οτι η καρδιά σου θα ραγίσει αν τελικά ενδωσεις σε αυτό το παθος. Εχεις την γνωση οποτε ο ελεγχος της συνηδησεως θα ειναι άμεσος όταν δεις κι εσύ οπως κι εγω ο αμαρτωλός το πόσο ρηχό ηταν να ξεπεσεις στην ικανοποιηση της σάρκας που συνεχως ψευδετε μεσα απο τα αισθητηρια κουμπιά των παθών μας. Βρες το παθος κσι παρεδωσετο στον Κύριο Ιησού Χριστό. Ενα σπασμένο ποτήρι οσο καλά κι αν κολίσει κιαν γίνει πιο γερό απο πρίν δεν πάυει να μην είναι άθηκτο με εμφανη σημάδια. Κιαν φύγει ο πονος ο αρχικος το σημάδι θα μεινει για πάντα σαν ένα πυρωμένο σιδερο που σ'ακουμπα και σε καίει. Συγνωμη ζητώ για το μάθημα που μάλον εγω χρειαζόμουν πριν χρόνια. Ομως ο έξυπνος και σόφρων πιστός μαθαίνει απο των άλλων τα βιόματα. Καλήτερα αρχισε αν θες να μελετας περισσουρο βιους Αγιων που τα καταφεραν. Ομολογώ εν βαπτισμα εις αφεσιν αμαρτιων προσδωκώ ανασταση νεκρων και ζωη του μελλοντως αιωνος Αμην.


Ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.

Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών. Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιούλ 27, 2017 10:22 am

Δύσκολο, πάρα, πάρα πολύ δύσκολο να τηρηθεί.
Εξαρτάται από το πνευματικό επίπεδο του καθένα.
Η γενική εικόνα αυτών που είναι κατά των προγαμιαίων σχέσεων είναι είτε ανώμαλοι είτε ανίκανοι.
Έτσι δηλαδή νομίζονται από τους άλλους.
Υπάρχει το τίμημα της αγάπης για τον Χριστό.



Άβαταρ μέλους
Stylianos..
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 25, 2017 5:22 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Stylianos.. » Πέμ Ιούλ 27, 2017 8:45 pm

Μακάριοι έστε, όταν ονειδίσωσιν υμάς καί διώξωσιν καί ειπωσιν πάν πονηρόν ρήμα καθ’ υμών ψευδόμενοι ένεκεν εμού. Χαίρετε καί άγαλλιάσθε, ότι ό μισθός υμών πολύς εν τοις ούρανοίς (Είστε μακάριοι, όταν σας χλευάσουν καί σας καταδιώξουν καί σας κακολογήσουν με ψεύτικες κατηγορίες για χάρη μου. Να χαίρεσθε καί ν’ αγάλλεσθε, γιατί ό μισθός σας θα είναι μεγάλος στους ουρανούς). Ματθ. 5,11
Ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.

Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών. Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν


Ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.

Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών. Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιούλ 28, 2017 8:19 am

Antonis18 έγραψε:Η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας σήμερα δεν βοηθάει.


Αντώνη, αδελφέ μου, πριν κλείσουμε αυτή τη συζήτηση, θέλω να σου θυμίσω τι θα συνέβαινε, αν ο πατέρας σου αντιμετώπιζε τις προγαμιαίες σχέσεις με τον ίδιο τρόπο, που σκέφτεσαι εσύ. Απλά δε θα μπορούσε να γίνει κληρικός. Η έλλειψη εγκράτειας. στερεί από το νέο τη δυνατότητα να γίνει κληρικός, ακόμη κι αν αργότερα αισθανθεί, ότι αυτός είναι ο προορισμός του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron