Προγαμιαίες Σχέσεις

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Δευτ Ιούλ 24, 2017 12:24 pm

Ο πατέρας μου που είναι ιερέας μερικές φορές μου μιλάει οποτε βρίσκει χρόνο (συνήθως όταν είναι στο σπίτι γιατί πιο πολύ είναι στην εκκλησία) για τα χριστιανική ηθικη αλλα την τελική επιλογή την αφηνει σε εμένα λέγοντας μου ότι ο Ιησούς ποτέ δεν ανάγκασε κανένα να κάνει κάτι που δεν ήθελε.Αισθάνομαι ότι έχω ανάγκη το άλλο φύλο (μια κοπέλα) όχι μόνο για να κάνουμε σεξ αλλά αλλά και για να μοιραστουμε πράγματα, να με αγκαλιάσει.Δηλαδή βλέπω το σεξ ως μέρος μιας σχέσης.Οχι σαν το μοναδικό πράγμα που πρέπει να έχει μια σχέση. Σίγουρα οι νέοι σήμερα στην χώρα μας ζούνε ζωή νεανική με αλλαγές πολλών συντρόφων ενώ κάνουν και πολλά one night stands ή σχέσεις ευκαιριακές σχέσεις για σεξ.Εγώ προσπάθησα να αντισταθω στο σεξ πριν 5 χρόνια ήμουν σίγουρος ότι θα αντισταθω στον πειρασμό τώρα όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε μπορώ. Βαθμιαία χωρις καν να καταλαβω πως κάμφθηκαν οι αντιστάσεις μου από την τηλεόραση, το ίντερνετ κτλ.Ομως ο πνευματικός που θα με βοηθήσει; Εχω ήδη ας πούμε πνευματικό τον πατέρα μου που είναι ιερέας μου μεταφέρει άμεσα τον λόγο του ευαγγελίου σε τι παραπάνω θα με βοηθήσει ο πνευματικος;Αλλωστε ένας πνευματικός στον οποίο πήγαινε κάποτε ένας φίλος μου του έλεγε ότι μπορεί να κάνει σεξ αν υπάρχει αγάπη. Ο φίλος μου αυτός έκανε ήδη σεξ μετά και την άδεια αυτή του πνευματικου του.Στο Λύκειο από όπου αποφοοτησα ξέρω ζευγάρια πολλά(δεν ξέρω πόσα έχουν κάνει σεξ αλλά υπολογιζω ενα σημαντικό ποσοστό από αυτά). Κάποια ζευγάρια έμειναν σταθερά κάποια άλλαξαν ταίρι κτλ.Τέλος φίλε Μάρκο και Μαριε μιας και είστε χριστιανοί από τη Μέση Ανατολή να παρατηρησω ότι σε εσάς κάθε άλλο παρά ελευθερία υπάρχει και ότι γίνονται μέχρι και τεστ παρθενιας αλλιώς δεν τελείται γάμος: http://www.thearabweekly.com/Opinion/6840/Egypt’s-Copts-in-shock-over-church-virginity-testing



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιούλ 24, 2017 3:26 pm

Αντώνη μου, θέλω μόνο να τονίσω σχετικά με τα όσα αναφέρεις ότι άλλο πράγμα ο πνευματικός και άλλο ο πατέρας σου κι ας έχει την ιδιότητα του ιερέα. Ο πνευματικός συνδέεται με τον πιστό και ο πιστός με τον πνευματικό σε μία σχέση που εμπεριέχει την εμπιστοσύνη. Ο πνευματικός θα σε καθοδηγήσει χωρίς να σου προσθέσει επιπλέον βάρος από αυτό που ήδη αισθάνεσαι. Είναι μία σχέση βιωματική και δεν είναι εύκολο να περιγραφεί με λόγια ακριβώς επειδή είναι τέτοια.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιούλ 24, 2017 10:20 pm

Antonis18 έγραψε:................Αλλωστε ένας πνευματικός στον οποίο πήγαινε κάποτε ένας φίλος μου του έλεγε ότι μπορεί να κάνει σεξ αν υπάρχει αγάπη. Ο φίλος μου αυτός έκανε ήδη σεξ μετά και την άδεια αυτή του πνευματικου του....................

Δεν νομίζω να δόθηκε τέτοια άδεια.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιούλ 24, 2017 10:35 pm

Αν δεχθούμε ότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία, τότε δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να υπάρχει αγάπη; Τότε που είναι η αγάπη προς την ψυχή της συντρόφου μου, όταν ακόμα και με τη δική της θέληση γίνει ερωτική επαφή και φορτωθεί την αμαρτία;

Η σωστή θέση που υπαγορεύει η αγάπη είναι να μην φορτώσω την αμαρτία στην ψυχή μου αλλά και στην ψυχή της συντρόφου μου, ακόμα κι αν το θέλει και αυτή και εγώ.

Επίσης όποιος αποχωρεί από μία σχέση επειδή δεν καταλήγει στην ερωτική επαφή δεν έχει ίχνος αγάπης μέσα του για τον άλλο.

Αν πάλι οι προγαμιαίες σχέσεις δεν είναι αμαρτία, τότε δεν υπάρχει λόγος να το αναλύουμε σ' αυτό το φόρουμ.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιούλ 24, 2017 10:43 pm

Τέλος, όταν έρθει η ώρα της έκτρωσης (γιατί θα έρθει), τότε να δούμε την αγάπη τους.
Και του ενός προς τον άλλο, και προς τον Χριστό αλλά και προς το αγέννητο μωρό.



Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Δευτ Ιούλ 24, 2017 11:18 pm

Πέτρος έγραψε:Τέλος, όταν έρθει η ώρα της έκτρωσης (γιατί θα έρθει), τότε να δούμε την αγάπη τους.
Και του ενός προς τον άλλο, και προς τον Χριστό αλλά και προς το αγέννητο μωρό.

Δεν θα έρθει η ώρα της έκτρωσης γιατί δεν θα υπάρξει εγκυμοσύνη. Προφυλάξεις υπάρχουν. Επίσης είμαι κατά των εκτρώσεων.Δες αυτό το νεαρό ζευγάρι:
https://alithinesgynaikes.gr/2016/05/03 ... ε-έκτρωση/
παρόλο που είχαν προγαμιαίες σχέσεις αγαπιούνταν και το έδειξαν.
Οι εκτρώσεις θα μπορούσαν να είναι πολύ λιγότερες με σωστή ενημέρωση. Κοιτάξτε εδώ για το θέμα των εκτρώσεων και τρόπους αντιμετώπισης τους: http://www.kathimerini.gr/755141/articl ... hn-amvlwsh .Μου αρέσει πολύ η τελευταία φράση του άρθρου: δεν έχει νόημα να δαιμονοποιουμαι τη σεξουαλικότητα σήμερα. Ομως αυτη τη φραση δεν μπορώ να τα πω δημόσια γιατί ο πατέρας μου είναι ιερέας και σε αυτά είναι συντηρητικός.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 25, 2017 9:41 am

Αντώνη, όπως λέει και ο Τάσος δεν είναι σωστό ο πατέρας σου να είναι και Πνευματικός σου, επειδή η συγγενική σχέση του μαζί σου τον εμποδίζει να είναι αντικειμενικός, όσο άγιος άνθρωπος κι αν είναι. Προτείνω να το συζητήσεις μαζί του και ν΄αποκτήσεις ένα Πνευματικό που να σε βοηθά πραγματικά.

Βεβαίως ο Χριστός είπε "όποιος θέλει να με ακολουθήσει...", αλλά παρακάτω είπε και τι παθαίνει όποιος δεν Τον ακολουθήσει. Και αυτό βέβαια δεν αποτελεί απειλή ή εκβιασμό, πως θα μπορούσε άλλωστε, αφού ο Χριστός είναι η ίδια η Αγάπη, αλλά υπενθύμιση των συνεπειών της απομάκρυνσης από το Χριστό. Όποιος πορεύεται στη ζωή του μέσα στην αμαρτία, δηλαδή απομακρυνόμενος από το Χριστό, κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να υποστεί τις συνέπειες των πράξεών του, επειδή είναι πλέον απροστάτευτος. Οι συνέπειες αυτές μπορεί να είναι διάφορες (συναισθηματικές, υγείας, προσωπικής εξέλιξης κλπ) κάποιες απ' αυτές είναι αναστρέψιμες και κάποιες όχι. Σε κάθε περίπτωση οι αναμνήσεις (των αμαρτιών) δεν είναι αναστρέψιμες και θα τις κουβαλάς σε όλη σου τη ζωή, ακόμη κι αν συγχωρηθείς για τις αμαρτίες σου.

Η όποια "αγάπη" δεν δικαιολογεί την αμαρτία. Η πραγματική αγάπη βοηθά τους ανθρώπους να αγωνιστούν μαζί για την Αγάπη του Θεού και δεν τους απομακρύνει απ' Αυτόν. Έπειτα στην ηλικία σου η καρδιά σου δεν είναι αρκετά ώριμη για να νιώσει ολοκληρωμένη συζυγική αγάπη. Σου μιλάω εκ πείρας. Στην ίδια ηλικία νόμισα κι εγώ, ότι ένιωσα αληθινή αγάπη για μια κοπέλα, και στα 20 ήμουν κιόλας παντρεμένος. Στα 25 χώρισα με ένα παιδί και η καρδιά μου έγινε κομμάτια, εκτός από την ευθύνη του παιδιού που μεγάλωσε σε ένα διαλυμένο Γάμο, που με βαρύνει σε όλη μου τη ζωή. Έπειτα συνέχισα τη ζωή μου και ξαναέκανα οικογένεια με τη βοήθεια του Θεού, που δε μας εγκαταλείπει ποτέ όσα λάθη και να κάνουμε, όμως οι πληγές από τα λάθη της νεότητάς μου με ακολουθούν σ΄όλη μου τη ζωή. Οι σχέσεις εκτός Γάμου, είτε προγαμιαίες είτε όχι, 1 φορά στις 10 καταλήγουν σε Γάμο με κάποια σταθερότητα και 9 στις 10 καταλήγουν σε ερείπια.

Antonis18 έγραψε:
................Αλλωστε ένας πνευματικός στον οποίο πήγαινε κάποτε ένας φίλος μου του έλεγε ότι μπορεί να κάνει σεξ αν υπάρχει αγάπη. Ο φίλος μου αυτός έκανε ήδη σεξ μετά και την άδεια αυτή του πνευματικου του....................


Η μόνη περίπτωση να ανεχθεί κατ' οικονομίαν Πνευματικός εκτός Γάμου σχέση είναι να είναι πραγματικά "προγαμιαία", δηλαδή να υπάρχει σοβαρός δεσμός ή αρραβώνας, που έχει αποφασιστεί να καταλήξει σε Γάμο, αλλά η τέλεση του έχει προσωρινά αναβληθεί για λόγους πολύ σοβαρούς. Και πάλι, επειδή στη ζωή αυτή τίποτε δεν είναι σίγουρο, ο Γάμος μπορεί να μη γίνει ποτέ (μου έχει τύχει ο ένας από τους δυο που ετοιμάζονταν να παντρευτούν να σκοτωθεί σε ατύχημα) και να μείνει η αμαρτία.

Μιλάς σαν να έχεις ήδη δεσμό με κοπέλα και να έχεις ήδη συνάψει "προγαμιαίες" σχέσεις μαζί της. Αν είναι έτσι και έχεις ήδη πάρει τις αποφάσεις σου, τι ζητάς από μας, δικαίωση;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Τρί Ιούλ 25, 2017 11:12 am

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω ακόμη προγαμιαίες σχέσεις. Πιθανότατα όμως θα αποκτησω στο παν/μιο.Ο πατέρας μου δε θα το ξέρει καθώς εγώ πάω φοιτητής σε άλλη πόλη και αυτός δεν μπορεί να αφήσει την εκκλησία στην οποία είναι ιερέας. Ξέρω πως κάτι τέτοιο νε προγαμαιες σχεσεις δεν αρέσει στον πατέρα μου που είναι συντηρητικός.Δε συμφωνω μαζί του αλλά σέβομαι τους γονείς μου και δεν εκδηλωνω ποτέ τη διαφωνία μου με αυτούς.Αυτοί με μεγαλωσαν.Ο πατέρας μου δεν με πίεσε πολύ στο θέμα της θρησκείας καθώς πιστεύει πως ο Θεός θα αποφασίσει τι θα γίνει. Πιστεύω ότι ο Θεός μας αγαπά όλους και δε θα μας κρίνει από σχέσεις με κοπέλες εφόσον αυτές είναι σχέσεις αγάπης. Σε αυτό το forum ελπίζω να ενισχυσω την πνευματικότητα μου αλλά και να κάνω ας πούμε τους πιο συντηρητικούς χριστιανούς να ανοίξουν διάλογο με τη γενιά που ανηκω(όχι να τους αλλάξω γνώμη δεν είναι αυτός ο σκοπός μου).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 25, 2017 12:13 pm

Αντώνη, ο Θεός δε μας κρίνει, μας αγαπά όλους όπως και να είμαστε, οι πράξεις μας μας κρίνουν. Οι αμαρτίες μας απομακρύνουν από το Θεό με τη δική μας θέληση και Τον εμποδίζουν να μας βοηθήσει, όσο και να θέλει. Ο Θεός μας χάρισε το αυτεξούσιο και το σέβεται απολύτως και χωρίς εξαιρέσεις. Επομένως από μας εξαρτάται, αν θα ζούμε με τη Χάρη του Θεού και τη βοήθειά Του ή κατά τις επιθυμίες μας και εκτεθειμένοι στους κινδύνους του μεταπτωτικού κόσμου και τις επιθέσεις του εχθρού του ανθρώπου.

Χαίρομαι που ακόμη δεν αποφάσισες τη στάση σου απέναντι σ΄αυτό το τόσο σοβαρό θέμα. Είναι στο χέρι σου ν΄αποφασίσεις ν΄ακολουθήσεις ενδοτική στάση στην αμαρτία ή να σταθείς παλικάρι, ν' αποφασίσεις ν΄ αγωνιστείς για την Αγάπη του Χριστού και να δείξεις εμπιστοσύνη στη δύναμή Του, να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τους πειρασμούς. Μόνος σου δε μπορείς, μπορείς όμως με τη βοήθεια ενός καλού Πνευματικού. Βρες τον πριν φύγεις για να σπουδάσεις.

Ο αγώνας σου θα ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα με την παρουσία του Χριστού στη ζωή σου και με ένα υγιή και πετυχημένο Γάμο, όταν έρθει η ώρα να γνωρίσεις τη γυναίκα της ζωής σου, που θα αξίζει να της κάνεις το υπέρτατο δώρο της αγάπης σου, την παρθενία σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
evangelos1978
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 11:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό evangelos1978 » Τρί Ιούλ 25, 2017 3:41 pm

ΑΠό τα λίγα Θεολογικά που ξέρω είναι ότι πλαστήκαμε "Κατ'εικόνα και ομοίωση"του Δεύτερου Προσώπου της Αγίας Τριάδας-του Υιού. Μετά την πτώση από το Παράδεισο κρατήσαμε το "Κατ΄εικόνα"ενώ προσπαθούμε να αποκτήσουμε το "κατ'ομοίωση῾. Σίγουρα ο Δρόμος αυτός απαιτεί να έχουμε Παρθενία Σώματος και Ψυχής και από εδώ προκύπτει και το θέμα με τις προγαμιαίες σχέσεις. Σίγουρα είναι στο δικό σου χέρι ποιό δρόμο θα ακολουθήσεις (εάν θελήσεις να συνεχίσεις να διατηρήσεις την Παρθενία αυτή ή όχι). Θα σε συμβούλευα να έβρισκες κάποιον πνευματικό νέο σε ηλίκία-που να μπορέσει να αφουγκραστεί τους προβληματισμούς και τις αγωνίες της νέας γενιάς.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες