Προγαμιαίες Σχέσεις

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 24, 2016 12:16 pm

Θεόδωρε, έχουμε μπει ήδη σε πολύ προσωπικά ζητήματα. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο μέσα από ένα δημόσιο διάλογο χωρίς να γίνω αδιάκριτος. Σε παρακαλώ θερμά σαν αδελφός ν' απευθυνθείς σ' ένα καλό Πνευματικό για να βρεις ουσιαστική βοήθεια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Παρ Ιούλ 21, 2017 1:07 pm

Λοιπόν γράφω σε αυτό το forum γιατί θέλω να λύσω κάποιες απορίες μου.Είμαι 18 ετών πρώτα ο Θεός από 1 Οκτωβρίου ξεκιναω το Πανεπιστήμιο. Καταρχήν η σχέση μου με την εκκλησία στηρίζεται σε κάτι πολύ σημαντικό. Ο πατέρας μου είναι ιερέας. Εχω αντέξει σε εγκράτεια με τις προγαμιαιες σχέσεις και απείχα μέχρι τώρα λοιπόν δεν επιδίωξα να συναψω προγαμιαίες σχέσεις. Ομως αυτό μου δημιούργησε ψυχικά κενά και υπερβολικές ορμές και είχε δυσκολέψει τις αντοχές μου κάνοντας με να ποθω την ερωτική σχέση όλο και πιο πολύ. Πλέον δε ξέρω αν έχω αντοχές και είμαι σίγουρος ότι απο τις πρώτες μου προταιροτητες στο Πανεπιστήμιο θα είναι να γνωριστω καλύτερα με το άλλο φύλο σε όλους τους τομείς. Θα ήθελα επι ευκαιρίας να ρωτησω γιατί η εκκλησία θεωρεί αρνητικό το να συναπτουν σχέση δύο νέοι. Ο πατέρας μου μου απαντάει απλώς "Αν δε μπορείς να συγκρατηθεις τουλάχιστον εξομολογησου αφού κανείς ερωτικές πράξεις".



Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:23 pm

Aντωνη δεν είμαι Ελληνας για να ξέρω τον σύγχρονο ελληνικό τρόπο ζωής. Είμαι Σύριος Ορθόδοξος πιστός του Πατριαρχείου Αντιόχειας που όμως ζω και σπουδαζω στην Ελλάδα. Από την εμπειρία μου οι περισσότεροι φοιτητές(η συντριπτικη πλειοψηφια) έχουν προγαμιαίες σχέσεις.Ομως αυτός δεν είναι ο παραδοσιακός τρόπος ζωής που είχε παλιά η Ελλάδα είναι ένας παρηκμασμένος τρόπος ζωής που εισήχθη στην μετά Διαφωτισμού εποχή και κυριάρχησε στη δυτική Ευρώπη, την Ωκεανια,την Αμερική κτλ και που δυστυχώς έχει υιοθετηθεί από την πλειοψηφία των νέων Ελλήνων δυστηχως(στην πατρίδα μου τη Συρία και σε πολλές άλλες ανατολικές χώρες ευτυχώς δεν έφτασε ποτέ).Θυμάμαι σε μια έρευνα που έγινε στα παν/μια στους φοιτητές το 90% περίπου απάντησαν ότι οι προγαμιαίο σχέσεις είναι εντάξει. Ομως όσοι πράγματι θέλουν να ευχαριστούν το Θεό με τη συμπεριφορά τους δε στρέφονται στον κόσμο για καθοδήγηση καθώς αναγνωρίζουν ότι αυτός αντανακλά τον τρόπο σκέψης του άρχοντα του του Σατανά.Εσύ αν θέλεις να αντέξεις και να μην έχεις προγαμιαίες σχέσεις πρέπει να δυναμώσεις τις σχέσεις σου με την εκκλησία να συμμετέχεις ενεργότερα στα μυστήρια της και οχι γιατί ο πατέρας σου είναι ιερέας(είναι αλήθεια τρομερο που ακομα και παιδιά ιερέων στο δυτικό κόσμο αδυνατούν να τηρήσουν τις εντολές του Ευαγγελίου).Στο χέρι σου είναι αν θα τηρησεις ή όχι τον λόγο του Κυρίου. Ομως μην ξεγελαστεις όπως κάνουν κάποιοι φιλελεύθεροι "χριστιανοί" που όχι μόνο στο θέμα των προγαμιαίων σχέσεων αλλά και σε πολλά άλλα κοινωνικά θέματα (ομοφυλοφιλία, εκτρώσεις κτλ) αλλάζουν εντελώς το νόημα του χριστιανισμού για να βολευτουν καλύτερα με τις ορέξεις και ορμές τους.Οποιοσδήποτε αλλάξει έστω και ένα λάμδα, ένα γιώτα ή ένα δελτα από την Αγία Γραφή θα είναι ο τελευταίος στη Βασιλεία των Ουρανών.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Ιούλ 22, 2017 10:39 pm

Antonis18 έγραψε:.................... Θα ήθελα επι ευκαιρίας να ρωτησω γιατί η εκκλησία θεωρεί αρνητικό το να συναπτουν σχέση δύο νέοι..........................


Αν αφήσουμε το πνευματικό κομμάτι το οποίο δεν παραδέχεται κανένας (αγάπη προς τον Χριστό - Εάν αγαπάτε με τας εντολάς τας εμάς τηρήσατε)
η παραπάνω σχέση θα οδηγήσει μαθηματικά σε έκτρωση.
Θέλεις κι άλλο λόγο εκτός από αυτόν;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:51 am

Για μια σχέση απαραίτητο κομμάτι είναι η αγνή και άδολη αγάπη. Ομως στην σημερινή εποχή ειδικά στην σύγχρονη μετά-χριστιανικη Ευρώπη και τμήμα της Αμερικής είναι δύσκολο να απεχεις από προγαμιαίες σχέσεις.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Ιούλ 23, 2017 3:57 pm

Αδερφέ μου Αντώνη, πλέον δεν είμαι νεαρός και είμαι πατέρας ο ίδιος. Καταλαβαίνω και την αγωνία και τα ερωτήματα σου. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως δεν είναι ένας εύκολος δρόμος. Αν αφήσουμε για λίγο στην άκρη τις προγαμιαίες σχέσεις και δούμε τις σχέσεις αυτές καθ' αυτές, θα διαπιστώσουμε πως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει γύρω μας η «θεοποίηση» του σεξ και η πλήρης απαξίωση των συναισθημάτων. Με απλά λόγια, συχνά ακούμε προτροπές όπως αυτή: αν μας αρέσει μια κοπέλα για να κάνουμε απλά σεξ μαζί της, τότε ας το επιδιώξουμε και μη μας νοιάζει ιδιαίτερα αν εκείνη πληγωθεί γιατί τελικά «εμείς μόνο αυτό θέλαμε από εκείνη, ωχ τώρα τι θέλει και μας κυνηγάει;»! Φράσεις σαν κι αυτές έχουν ειπωθεί πάρα πολλές φορές και ο κόσμος συχνά τις αποδέχεται χωρίς δισταγμό. Αν μπορώ και μου επιτρέπεις να σου δώσω μια συμβουλή αυτή θα είναι να προχωρήσεις προσεκτικά στο νέο κεφάλαιο της ζωής σου, με σεβασμό στο αντίθετο φύλο, κάνοντας την προσευχή σου χωρίς ενοχές για όσα νιώθεις αλλά με αγάπη και ο Κύριος δείχνει τελικά τον δρόμο για τον καθένα μας. Δεν το κάνει με κάποιο «μαγικό» τρόπο αλλά μέσω του βιώματος εντός της Εκκλησίας μας, μέσα από την καρδιά αλλά και το μυαλό μας. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καθαρά τα όσα λέω. Ίσως το πιο κατανοητό είναι ότι ο Κύριος μας άφησε εντολές, γνωρίζει όμως και τις αδυναμίες μας και είναι συνοδοιπόρος και αρωγός στον αγώνα μας. Η Ορθοδοξία μας είναι χαρά, Φως αληθινό. Πάρε δίπλα σου το Φως αυτό και ο δρόμος θα φανεί μπροστά σου. Μακάρι να μπορούσα να τα πω πιο απλά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Κυρ Ιούλ 23, 2017 4:21 pm

Δογματικά είμαι Αιγύπτιος χριστιανός (Κοπτης).Είμαι φοιτητής εδώ.Λοιπόν δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω να απεχεις από προγαμιαίες σχέσεις. Εγώ διαβάζω τη Βίβλο, δεν ψάχνω σε ιστοσελίδες πονηρού περιεχομένου και δεν κάνω πολλή παρέα με κορίτσια/κοπέλες συμφοιτητριες μου ή άλλες κοπέλες φοιτήτριες και μη καθώς ξέροντας τις αντοχές μου κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε σεξουαλικές σχέσεις τον εαυτό μου.Και δε θέλω να στιγματιστεί η οικογένεια μου(σαν Κόπτες ζούμε σε κλειστή κοινωνία όπως και όλοι οι χριστιανοί από τις εκτός Ευρώπης χώρες).Θα μπορούσα να αποβληθω από την Αιγυπτιακή εκκλησία της Ελλαδας αν μάθαιναν οι ιερείς ότι έχω υιοθετήσει τον αντιχριστιανικό τρόπο ζωής βουτηγμένο στις ηδονές. Ομως προπαντώς θέλω να εκτελώ το θέλημα του Παντοδύναμου.Οι προγαμιαίες σχέσεις δεν αποτελούν μέρος του σχεδίου του Θεού.Επειτα σαν χριστιανός από τη Μέση Ανατολή ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται λόγω τπυ ότι μπήκαμε στο στόχαστρο των ισλαμιστών κινδυνεύουμε να σκοτωθουμε από στιγμή σε στιγμή οι ομόθρησκοι.μου στην Αίγυπτο υποφέρουν. Δε μπορώ εγώ να γλενταω εδώ πέρα σαν να μην γίνεται τίποτα.Οι γονείς μου μου έδωσαν αξίες και θα τις διατηρήσω. Εγώ όμως ζω στην Κοπτική κοινότητα εσύ ζεις μέσα σε μια δυτικότροπο κοινωνία οπότε είναι δυσκολότερο για εσένα.Αλλωστε έχεις αποφασίσει να σπάσεις τις αντοχές σου και να κανείς σεξ είναι φανερό αυτό. Μείνε μακριά από σελίδες πονηρού περιεχομένου και αν γίνεται μην αναφερεσαι στο σεξ,προσευχησου.Ο πατέρας σου είναι ιερέας ζητα κι από αυτόν βοήθεια.Δε ξέρω τι άλλο θα σε βοηθήσει.



Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Κυρ Ιούλ 23, 2017 7:07 pm

Δηλαδή η κόρη σας/ο γιός σας μιας και είστε πατέρας δεν έχει προγαμιαίες σχέσεις κύριε Αβαστασιε; Πως μπορώ να αντεξω;Τα πάντα έχουν κάμψει τις αντιστασεις μου.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Ιούλ 23, 2017 7:12 pm

Αγαπητέ Αντώνη, το φοβόμουν πως δεν θα με καταλάβαινες. Εγώ φταίω σε αυτό, όχι εσύ.
Κατ' αρχάς, τα παιδιά μου είναι μικρά ακόμη. Κατά δεύτερον πρόσεξε σε παρακαλώ πολύ τι έγραψα. Σου είπα ότι είναι ένας δύσκολος δρόμος αυτός που βρίσκεσαι. Το μόνο «μη» που είπα είναι να μη φερθείς ποτέ με έλλειψη σεβασμού στο αντίθετο φύλο. Από εκεί και πέρα, εγώ δεν είμαι πνευματικός για να μπορώ να δίνω συμβουλές στο βάθος των πραγμάτων. Την πίεση που νιώθεις την καταλαβαίνω απόλυτα. Το πως θα τη διαχειριστείς είναι κάτι που δεν μπορεί κανείς να το συζητήσει στα πλαίσια ενός φόρουμ.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιούλ 24, 2017 8:21 am

Αντώνη, είναι φανερό, ότι ξεκινάς από μια απαγόρευση απέναντι στην οποία έχεις τοποθετηθεί ήδη αρνητικά. Με πολλή βοήθεια από το ευρύτερο περιβάλλον, που λέει: "οι νέοι πρέπει να είναι ελεύθεροι να ζήσουν τη ζωή τους όπως θέλουν, γιατί μετά θα παντρευτούν και θα νοικοκυρευτούν". Ο καθένας σ΄αυτή την "ελευθερία" περιλαμβάνει ότι θέλει. Στο μυαλό των περισσότερων αγοριών, με τη βοήθεια των ΜΜΕ, είναι το σεξ. Να είμαστε ειλικρινείς. Αυτό που ζητάς Αντώνη είναι να μην έχεις περιορισμούς στο σεξ, όχι στις σχέσεις με τα κορίτσια, επειδή θα μιλούσες αλλιώς, αν είχες ήδη μια σχέση.

Ο Απόστολος Παύλος λέει: (Α´ Κορ. 6:12-20)
«Ἀδελφοί, πάντα μοι ἔξεστιν, ἀλλ᾿ οὐ πάντα συμφέρει· πάντα μοι ἔξεστιν, ἀλλ᾿ οὐκ ἐγὼ ἐξουσιασθήσομαι ὑπό τινος. Τὰ βρώματα τῇ κοιλίᾳ καὶ ἡ κοιλία τοῖς βρώμασιν· ὁ δὲ Θεὸς καὶ ταύτην καὶ ταῦτα καταργήσει. τὸ δὲ σῶμα οὐ τῇ πορνείᾳ, ἀλλὰ τῷ Κυρίῳ, καὶ ὁ Κύριος τῷ σώματι· ὁ δὲ Θεὸς καὶ τὸν Κύριον ἤγειρε καὶ ἡμᾶς ἐξεγερεῖ διὰ τῆς δυνάμεως αὐτοῦ. Οὐκ οἴδατε ὅτι τὰ σώματα ὑμῶν μέλη Χριστοῦ ἐστιν; ἄρας οὖν τὰ μέλη τοῦ Χριστοῦ ποιήσω πόρνης μέλη; μὴ γένοιτο. 16 ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι ὁ κολλώμενος τῇ πόρνῃ ἓν σῶμά ἐστιν; ἔσονται γάρ, φησίν, οἱ δύο εἰς σάρκα μίαν· ὁ δὲ κολλώμενος τῷ Κυρίῳ ἓν πνεῦμά ἐστι. Φεύγετε τὴν πορνείαν. Πᾶν ἁμάρτημα ὃ ἐὰν ποιήσῃ ἄνθρωπος ἐκτὸς τοῦ σώματός ἐστιν, ὁ δὲ πορνεύων εἰς τὸ ἴδιον σῶμα ἁμαρτάνει. Ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι τὸ σῶμα ὑμῶν ναὸς τοῦ ἐν ὑμῖν Ἁγίου Πνεύματός ἐστιν, οὗ ἔχετε ἀπὸ Θεοῦ, καὶ οὐκ ἐστὲ ἑαυτῶν; Ἠγοράσθητε γὰρ τιμῆς· δοξάσατε δὴ τὸν Θεὸν ἐν τῷ σώματι ὑμῶν καὶ ἐν τῷ πνεύματι ὑμῶν, ἅτινά ἐστι τοῦ Θεοῦ.»

(Μετάφραση: Ὅλα μου ἐπιτρέπονται, ἀλλὰ δὲν συμφέρουν ὅλα. Ὅλα μου ἐπιτρέπονται, ἀλλὰ ἐγὼ δὲν θὰ ἀφήσω τὸν ἑαυτό μου νὰ ἐξουσιασθεῖ ἀπὸ τίποτα. Τὰ φαγητὰ εἶναι γιὰ τὴν κοιλιά, καὶ ἡ κοιλιὰ γιὰ τὰ φαγητά· ὁ Θεὸς θὰ καταργήσει καὶ αὐτὴν καὶ ἐκεῖνα. Ἀλλὰ τὸ σῶμα δὲν εἶναι γιὰ τὴν πορνεία· εἶναι γιὰ τὸν Κύριο καὶ ὁ Κύριος γιὰ τὸ σῶμα. Ὁ δὲ Θεὸς καὶ τὸν Κύριο ἀνέστησε καὶ ἐμᾶς θὰ ἀναστήσει διὰ τῆς δυνάμεώς Του. Δὲν ξέρετε ὅτι τὰ σώματά σας εἶναι μέλη τοῦ Χριστοῦ; Νὰ πάρω λοιπὸν τὰ μέλη τοῦ Χριστοῦ καὶ νὰ τὰ κάνω μέλη πόρνης; Μὴ γένοιτο. Δὲν ξέρετε ὅτι ἐκεῖνος ποὺ προσκολλᾶται στὴν πόρνη εἶναι ἕνα σῶμα μ᾿ αὐτήν; Γιατί θὰ γίνουν, λέγει, οἱ δυὸ μία σάρκα. Ἐκεῖνος δὲ ποὺ προσκολλᾶται στὸν Κύριο εἶναι ἕνα πνεῦμα μ᾿ Αὐτόν. Ἀποφεύγετε τὴν πορνεία. Κάθε ἄλλο ἁμάρτημα ποὺ κάνει ὁ ἄνθρωπος εἶναι ἔξω ἀπὸ τὸ σῶμα, ἐκεῖνος ὅμως ποὺ πορνεύει, ἁμαρτάνει πρὸς τὸ ἴδιο του τὸ σῶμα. Ἢ δὲν ξέρετε ὅτι τὸ σῶμα σας εἶναι ναὸς τοῦ Ἁγίου Πνεύματος ποὺ εἶναι μέσα σας καὶ τὸ ὁποῖο ἔχετε ἀπὸ τὸ Θεό, κι ὅτι δὲν ἀνήκετε στοὺς ἑαυτούς σας; Ἔχετε ἀγορασθεῖ ἀντὶ τιμήματος. Δοξάστε λοιπὸν τὸ Θεὸ μὲ τὸ σῶμα σας καὶ τὸ πνεῦμα σας, τὰ ὁποῖα ἀνήκουν στὸ Θεό.) (Πηγή: http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/t ... cation.htm)

Ο άνθρωπος δεν πλάστηκε από το Θεό για να κυλιέται στη λάσπη, αλλά για να επιδιώκει τα Άνω. Η στενή σχέση μας με το Θεό ως πρόσωπο αγαπημένο, είναι αυτή που μπορεί να σε κρατήσει μακριά απ' αυτά που είναι αντίθετα με το θέλημα Του. Η αγάπη σου για το Χριστό είναι αυτή που μπορεί να γεμίσει την καρδιά σου και να διώξει τα "κενά" που λες ότι έχεις. Σου λείπει το υπέρτατο αγαθό του Θείου Έρωτα και επιθυμείς να το αντικαταστήσεις με τα "ξυλοκέρατα" του σεξ. Το μόνο που θα καταφέρεις με τα υποκατάστατα είναι μια προσωρινή ηδονή που θα σου αφήσει σύντομα ένα ακόμη μεγαλύτερο κενό, επειδή θα έχεις βάλει ανάμεσα σ' εσένα και το Χριστό ακόμη μεγαλύτερη απόσταση.

Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ότι θέλεις. Ο αληθινός Χριστιανός δεν καταναγκάζεται να ζήσει μια ζωή που δεν επιθυμεί γι αυτό και δεν έχει "κενά". Ζει σύμφωνα με το θέλημα του Θεού, επειδή το επιθυμεί σφόδρα, περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο. Με χαρά στερεί τον εαυτό του από πρόσκαιρες ηδονές, που θα τον απομακρύνουν από το Χριστό.

Επί του πρακτικού θέματος. Αντώνη προσπάθησε να γνωρίσεις το Χριστό, όπως δεν Τον γνώρισες ποτέ μέχρι τώρα, σαν Πρόσωπο, σαν τον Ουράνιο Πατέρα που σ΄αγαπά περισσότερο κι απ' τον επίγειο πατέρα σου. Ο Χριστός νοιώθει τις ανάγκες σου και τις αγωνίες σου και είναι δίπλα σου. Φτάνει ν΄απλώσεις το χέρι σου κι Αυτός θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τις δυσκολίες και τους πειρασμούς. Η Εκκλησία μπορεί να σου δώσει πολύ περισσότερα από τα τυπικά, αν αναζητήσεις την ουσιαστική πλευρά των Μυστηρίων. Το, ότι τα Μυστήρια είναι για σένα "η δουλειά του πατέρα σου" ίσως δε βοηθάει σ΄αυτό. Ίσως είναι καλύτερα ν΄αναζητήσεις ένα Πνευματικό, που θα σε καθοδηγήσει σε μια πιο πνευματική επαφή με την Εκκλησία.

Επίσης Αντώνη, τώρα που θα πας στο Πανεπιστήμιο, γνώρισε τις κοπέλες, που θα συναντήσεις εκεί σαν πρόσωπα, με ανθρώπινο ενδιαφέρον και χριστιανική αγάπη. Προσπάθησε να καταλάβεις πως σκέφτονται, πως ζουν, τι όνειρα και φιλοδοξίες έχουν, τι έχουν πραγματικά ανάγκη από μια ανθρώπινη επαφή. Το σεξ τυφλώνει, μετατρέπει το άλλο πρόσωπο σε σκεύος ηδονής και εξαφανίζει οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό του. Μάθε να ζεις με το άλλο φύλλο πριν αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις μονάχα για τη δική σου ευχαρίστηση.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη ζωή σου, ότι κι αν αποφασίσεις. να θυμάσαι όμως τα δύσκολα είναι τα ωραία και τα μεγάλα κι αν τα πετύχεις θα νοιώσεις πολύ μεγαλύτερη ευτυχία, απ' ότι με τα εύκολα τα μικρά και τα ασήμαντα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron