Προγαμιαίες Σχέσεις

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Νοέμ 06, 2016 11:07 pm

Και το ίδιο το Ελληνικό κράτος δε βοηθά! Ας πούμε στην Αίγυπτο και τις χώρες της Μέσης Ανατολής το κράτος απαγορεύει την οέκτρωση με βαρύτατες ποινές!Εδώ τίποτα! Το ίδιο το κράτος δε βοηθά τους νέους να ζήσουν ενάρετος ζωή!



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Νοέμ 07, 2016 12:52 am

Η Ελλάδα είναι αδελφέ μου Θόδωρε μία σύγχρονη φιλελεύθερη ευρωπαϊκή χώρα. Δεν είναι Συρία ούτε Ιράκ ούτε Αίγυπτος. Σαν τέτοια χώρα που είναι, δεν θα περιμένουμε το κράτος να θέσει περιοριστικούς κανόνες στον τρόπο συμβίωσης δύο ανθρώπων. Ούτε να απαγορεύσει τις εκτρώσεις, ούτε να απαγορεύσει με ποινή τις προγαμιαίες σχέσεις όπως γίνονται σ' αυτά τα κράτη. Πρέπει εμείς και οι νέοι μας με την κατάλληλη χριστιανική αγωγή που θα δοθεί κυρίως από το σπίτι (γιατί από το κράτος όπως φαίνεται και από τα θρησκευτικά να μην περιμένουμε πράγματα) ευσυνείδητα να αποκτήσουν την πρέπουσα εγκράτεια. Μπορεί να είναι λίγοι αυτοί οι νέοι, αλλά υπάρχουν. Εγώ μάλιστα, έχω γνωρίσει τέτοια ζευγάρια που επρόκειτο να έρθουν σε επαφή την πρώτη νύχτα του γάμου. Και το λιγότερο κακό είναι οπως δήλωσε ο αδελφός Νίκος πιο πάνω, τουλάχιστον οι προγαμιαίες σχέσεις αν υπάρχουν, να οδηγούν τουλάχιστον στο γάμο.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 07, 2016 12:21 pm

Θεόδωρε, φοβάμαι ότι ο λόγος που ήρθες στο φόρουμ δεν είναι να κάνεις διάλογο μαζί μας, αλλά να μας προβάλεις μια αίρεση, αυτή των Κοπτών. Δεν είπε κανείς ότι οι αιρετικοί είναι κακοί άνθρωποι, μπορεί να είναι οι καλύτεροι του κόσμου, παραμένουν όμως αιρετικοί και σίγουρα αναμάρτητοι δεν είναι. Το να κρύβει κάποιος την αμαρτωλότητα του κάτω από ένα στρώμα καταπίεσης και ηθικολογίας, δεν τον βοηθά να γίνει καλύτερος Χριστιανός. Επίσης είναι άδικο να συγκρίνουμε μια ολόκληρη κοινωνία δικαίων και αδίκων, με τους πιστούς άλλων θρησκειών, επειδή η χώρα είναι κατ' όνομα Χριστιανική.

Στην Ελλάδα Θεόδωρε, όποιος θέλει πιστεύει και σε ότι θέλει πιστεύει κι όποιος δεν θέλει δεν πιστεύει. Αυτό σημαίνει ελευθερία. Ο Χριστός είπε "όποιος θέλει να με ακολουθήσει..." δεν υποχρέωσε κανένα.

Εμείς Θεόδωρε είμαστε μια συντροφιά ανθρώπων, που θέλουμε ν΄ακολουθήσουμε το Χριστό και δίνουμε τον αγώνα μας, ο καθένας κατά την προαίρεσή του και τις δυνάμεις του, πάντως μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία, που είναι η μόνη που έχει τη δυνατότητα με τα Μυστήρια της, να ενισχύει τους πιστούς με τη Χάρη του Αγίου Πνεύματος. Έξω από την Εκκλησία δεν υπάρχει σωτηρία κι αν υπάρξει αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο και δύσκολο να συμβεί, ώστε δεν μπορούμε παρά να το δούμε σαν εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Θα σε παρακαλέσω να μην επιμείνεις στην προσπάθειά σου να μας πείσεις ότι οι Κόπτες τα καταφέρνουν καλύτερα στα θέματα της ηθικής, επειδή θα μπορούσα να σου αναφέρω πολλές άλλες ηθικιστικές θρησκείες και δόγματα, που αυτοί που τα ακολουθούν ζουν φαινομενικά πιο "ηθικά" από τους Ορθόδοξους Χριστιανούς, αλλά αυτό δε τους διασφαλίζει τη σωτηρία της ψυχής τους.

Όσο για τα ερωτήματα, που βάζεις, απαντήσεις υπάρχουν στις ενότητες που σου ανέφερα πιο πάνω. Αφού τις διαβάσεις μπορούμε να συζητήσουμε. Αν επιμείνεις στην ίδια τακτική, θα αναγκαστούμε να στερηθούμε την παρέα σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Νοέμ 07, 2016 3:39 pm

Δεν είπα ότι οι Κόπτες μόνο τα καταφέρνουν καλύτερα! Είπα ότι οι χριστιανοί της Μέσης Ανατολής τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα! Δες και τους Ορθόδοξους που στη Συρία αποτελούν την πλειοψηφία των εκεί χριστιανών!Και αυτοί(οι Ορθοδοξοι της Συριας) τα καταφέρνουν καλύτερα από εμάς! Γιατί; Τελωσπαντων εγώ χρειάζομαι βοήθεια για αυτό το θέμα!Και η Αιθιοπία και η Κένυα που είναι χριστιανικό κράτη τα απαγορεύουν αυτά!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 08, 2016 10:48 am

Θεόδωρε, τι αξία θα έχει για τη σωτηρία της ψυχής σου, να τηρείς το θέλημα του Θεού από υποχρέωση και όχι από αγάπη σ' Αυτόν; Μόνο όταν η εγκράτεια είναι αποτέλεσμα πνευματικής προσπάθειας, είναι ωφέλιμη για την ψυχή μας. Η αναγκαστική εγκράτεια δημιουργεί αισθήματα στέρησης, που οδηγούν τις περισσότερες φορές σε ψυχολογικά προβλήματα ή απομάκρυνση από το Θεό και την Εκκλησία.

Εσύ Θεόδωρε, αφού, όπως λες, θέλεις ν΄ αγωνιστείς για το Χριστό, βρες ένα καλό Πνευματικό και μια ενορία κοντά σου για να εκκλησιάζεσαι και ξεκίνα. Μπορεί στο δρόμο σου να έχεις πτώσεις, αλλά να θυμάσαι, ότι η μετάνοια μετά τις πτώσεις ωφελεί περισσότερο την ψυχή από τον καταναγκασμό.

Παρεμπιπτόντως, στην Αιθιοπία και την Κένυα υπάρχουν Ορθόδοξες Εκκλησίες, αλλά δεν είναι Χριστιανικά κράτη. Το ίδιο η Συρία, η Αίγυπτος και τα άλλα κράτη της Μέσης Ανατολής, που σπαράσσονται από εμφύλιες συγκρούσεις με αφορμή τις θρησκευτικές πεποιθήσεις. Πρόσεχε τι προβάλεις σαν πρότυπο! Οι Χριστιανοί της Συρίας σήμερα υφίστανται ανελέητο διωγμό και σφάζονται κατά χιλιάδες. Είσαι έτοιμος Θεόδωρε να μαρτυρήσεις για το Χριστό; Εγώ, πάντως δεν είμαι βέβαιος για τον εαυτό μου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Νοέμ 12, 2016 6:08 pm

Στην Αιθιοπία η πλειοψηφία είναι χριστιανοί το ίδιο και στην Κένυα! Εγώ δυστυχώς ακόμα παλευω με τα σαρκικά πάθη μου τα οποία έχει η κοινωνία που ζω!Συν τοις άλλοις με έχει προσεγγίσει μια κοπέλα πανέμορφη αλλά μάλλον αθεη η αγνωστικιστρια!Για αυτήν τι πρέπει να κάνω;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 14, 2016 8:35 am

Όλοι παλεύουμε με τα σαρκικά πάθη, ακόμη κι εμείς που έχουμε ήδη αρκετά χρόνια στην πλάτη μας. Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις, μόνο ο Πνευματικός σου μπορεί να σου δώσει σαφείς απαντήσεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Νοέμ 16, 2016 11:19 pm

Πως αντιμετωπισατε τα σαρκικά πάθη εσείς;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Νοέμ 16, 2016 11:20 pm

Εγώ είμαι μόλις 18 ετών και συζω με την Αθεη/Αγνωστικιστρια κοπέλα μου που είναι 20 ετών!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προγαμιαίες Σχέσεις

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:31 am

Τα σαρκικά πάθη τα αντιμετωπίζουμε με αγώνα και όχι πάντοτε επιτυχημένα. Προσωπικά στην ηλικία σου τα είχα βρει πολύ σκούρα... Σημασία έχει να μην τα παρατήσεις και αφεθείς να παρασυρθείς από το ποτάμι των παθών.

Επειδή, όμως, δε θέλω να σ' αφήσω μόνο με τη θεωρία, θα σου πω και 2-3 πρακτικά πράγματα που μπορείς να κάνεις για ν' αρχίσει να ζεσταίνεται η καρδιά σου και ν΄αυξάνει η διάθεση σου για πνευματικό αγώνα.

1. Κάνε κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς προσευχή. Όχι μόνο το Πάτερ Ημών. Πες στο Χριστό δυο προσωπικά λόγια δοξολογίας για όσα σου προσφέρει και άλλα δυο παράκλησης για τα προβλήματά σου και των γύρω σου.
2. Ξεκίνησε η νηστεία των Χριστουγέννων. Προσπάθησε να μη φας κρέας μέχρι τα Χριστούγεννα, σαν μια πρώτη άσκηση εγκράτειας.
3. Προσπάθησε την Κυριακή το πρωί να πας στην κοντινή σου Ενορία να παρακολουθήσεις τη Θεία Λειτουργία. Κάθε φορά και λίγο πιο νωρίς.
4. Ψάξε να βρεις ένα καλό Πνευματικό. Μη φανταστείς τον Πνευματικό σαν ένα εξωπραγματικό ον, που θα σου ζητήσει να κάνεις πράγματα που δεν μπορείς, αλλά σαν τον στοργικό πατέρα, που θα σου δώσει πολύτιμες συμβουλές για να ενισχύσει την προσπάθειά σου.

Όπως έλεγε ο Άγιος Γέροντας Παΐσιος, ξεκίνα απ' αυτά που μπορείς, κι όταν το επιτρέψει ο Θεός, θ' ασχοληθείς και μ΄αυτά που τώρα σου φαίνονται πολύ δύσκολα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες

cron