Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Θαύματα με τη βοήθεια της πίστεως στην Αγάπη του Θεού. Θαύματα με τις πρεσβείες τις Παναγίας και των Αγίων.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
gkou
Δημοσιεύσεις: 726
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:05 pm
Τοποθεσία: Γεωργία, Κόρινθος

Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Δημοσίευσηαπό gkou » Σάβ Σεπ 22, 2012 9:07 pm

Εικόνα

Πριν από λίγο καιρό, η κόρη μου φοβόταν να κοιμηθεί τα βράδια, με ρωτούσε συνεχώς αν υπάρχουν φαντάσματα κ.λπ. Η αλήθεια είναι ότι είχα ανησυχήσει, γιατί πολλές φορές ξημερωνόταν με το φόβο αυτό αλλά και δε μπορούσα να κάνω κάτι γιατί τις νύχτες αποκοιμόμουν τις περισσότερες φορές από την κούραση της ημέρας. Της έδωσα λοιπόν μια εικονίτσα πλαστική της Παναγίας μας και της είπα να την βάλει κάτω από το μαξιλάρι της. Το επόμενο πρωί ήρθε και με ρώτησε: "Μαμά, γιατί όλη τη νύχτα ερχόσουν και με χάιδευες στο μάγουλο;". Καταλαβαίνετε την έκπληξη που ένιωσα, αφού εγώ δεν είχα κάνει κάτι τέτοιο! Ήταν η Παναγιά μας, που αγαπάει και προστατεύει όλα τα παιδιά του κόσμου... Αυτό μόνο σκέφτηκα και ευχαρίστησα την Ουράνια Μητέρα μας συγκινημένη..



Άβαταρ μέλους
mark
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 7:15 pm
Τοποθεσία: Μαρία, Κοζάνη

Re: Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Δημοσίευσηαπό mark » Δευτ Σεπ 23, 2013 9:38 am

«Πόσο θαυμαστό θα ήταν για όλες μας να βρίσκαμε έξω από το εκκλησάκι τέσσερεις μεγάλες φέτες από χωριάτικο φρέσκο ψωμί και λίγα ώριμα σύκα»
Δημοσιεύθηκε: 23 Σεπτεμβρίου 2013

Εικόνα

Η μακαριστή γερόντισα Μακρίνα αδελφοί μου, της Παναγίας Οδηγήτριας της Πορταριάς Βόλου, ένα δύο χρόνια πριν γίνει μοναχή, δηλαδή πριν απ’ το χίλια 1960, ένα απόγευμα μαζί με άλλες τρεις κοπέλες που αργότερα όλες μαζί συγκρότησαν την πρώτη μοναχική αδελφότητα, μετέβαιναν σε ένα εξωκκλήσι της Παναγίας σε μια πλαγιά του Πηλίου, για ν’ ανάψουν τα καντήλια και να ψάλλουν την Παράκλησή Της. Η πορεία τους ήταν κοπιαστική και πολύωρη, και επειδή ήτο και Παρασκευή ήσαν και νηστικές. Σε κάποια στιγμή της διαδρομής, λέγει η γερόντισσα Μακρίνα: «Πόσο θαυμαστό θα ήταν για όλες μας να βρίσκαμε έξω από το εκκλησάκι τέσσερεις μεγάλες φέτες από χωριάτικο φρέσκο ψωμί και λίγα ώριμα σύκα». Οι άλλες την κοίταξαν παράξενα, χαμογέλασαν λίγο, αλλά προχώρησαν στο ανηφορικό μονοπάτι.

Κάποτε, κατάκοπες έφθασαν στο ερημοκκλήσι της Παναγιάς. Μπήκαν μέσα και βλέπουν κατάπληκτες πάνω στην γυμνή Αγία Τράπεζα, – διότι τα εξωκκλήσια δεν τα αφήνουν ενδεδυμένα, είναι ξεκάλυπτα δηλαδή, υπάρχει μόνο το μάρμαρο, ή το πολύ πολύ ένα μικρό ύφασμα – πάνω λοιπόν σ’ αυτήν την μικρή Αγία Τράπεζα τη γυμνή, είδαν κατάπληκτες τέσσερεις μεγάλες φέτες από φρέσκο ζεστό χωριάτικο ψωμί, και πάνω σε κάθε φέτα δύο μεγάλα ωριμότατα σύκα.

Σταυροκοπήθηκαν πολλές φορές, έκαμαν και πολλές στρωτές μετάνοιες, άναψαν τα καντήλια, έψαλαν με κλάματα και χαρά την Παράκληση της Παναγίας, και στο τέλος έφαγαν το ψωμί και τα σύκα. Τα μάτια τους ήσαν πλημμυρισμένα από δάκρυα χαράς, θαυμασμού, καταπλήξεως και ευγνωμοσύνης. Το θαύμα ήταν ολοφάνερο.

Χριστιανοί μου, τέτοιου είδους θαύματα σας έχω διηγηθεί, και σε παλαιότερες ομιλίες μου, τα οποία συνέβησαν σε θεοσεβείς χριστιανούς, ειδικότερα στα σκληρά χρόνια της Κατοχής, όπου τα δοχεία τους από λάδι παρέμειναν για πολλούς μήνες γεμάτα, οι αποθήκες με τα λιγοστά ξύλα για τις θερμάστρες του χειμώνα να μην τελειώνουν ποτέ, παρόλο που τα χρησιμοποιούσαν κάθε μέρα, με τα λίγα δράμια από αλευράκι, ρύζι ή κανένα μακαρονάκι, συνεχώς και θαυματουργικά παρέμεναν άθικτα παρά την καθημερινή τους χρήση. Ναι αδελφοί μου, οι εκζητούντες τον Κύριον ουκ ελλατωθήσσονται παντός αγαθού, το βεβαιώνουμε κάθε φορά που ψάλλουμε την αρτοκλασία. Ακόμα και με ένα κομμάτι αντίδωρο θα μπορούσε να ζήσει κανείς για πολλές μέρες, χωρίς ψωμί, φαγητό και νερό, αρκεί να έχει καθαρή ζωή, ταπεινό φρόνημα, μετάνοια και προπαντός ζωντανή ολόθερμη πίστη. Βέβαια, όταν ο Θεός δώσει αυτή την ευκαιρία και κάτω από άλλες κατάλληλες συνθήκες.

Απομαγνητοφωνημένα κηρύγματα του Πρωτοπρεσβυτέρου π. Στεφάνου Αναγνωστοπούλου

Πηγή: http://apantaortodoxias.blogspot.com



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 26, 2013 1:56 pm

Το θαύμα της Παναγιάς.
26 Νοεμβρίου 2013

Εικόνα

Κοιτάμε και δεν βλέπουμε τίποτα.
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει και τίποτα!!!

Η Κυρα Βάσω ώρα πολύ ήταν, που ανέβαινε το στενό μονοπάτι του βουνού, που οδηγούσε στο μικρό ξωκλήσι της Παναγιάς της Ελευθερώτριας.Το ‘χαν χτίσει λένε, αρματολοί στην επανάσταση του 21 για να ευχαριστήσουν την Παρθένα Δέσποινα ύστερα από μια μεγάλη μάχη που είχαν κερδίσει εκεί.
Στο σημείο εκείνο που ήταν το ξωκλήσι ,τους είχαν περικυκλώσει οι οχτροί και θα τους λιάνιζαν κανονικά αν ξαφνικά δεν βάραινε ο ουρανός με μαύρα σύννεφα που σκέπασαν τα πάντα.Κεραυνοί άρχισαν να πέφτουν πάνω στον εχτρό και μόνο στον εχτρό.! Αυτοί σκιάχτηκαν και το βαλαν στα πόδια.
Οι δικοί μας αναθάρρησαν, τους πήραν το κατόπι και τους χτύπησαν στην ρεματιά πιο κάτω, στα πλατάνια και τους τσάκισαν. Ιστορίες που λένε οι ποιο παλιοί στον καφενέ, για να περνά η ώρα. Ποιος να ξέρει;
Πάντως σ’αυτό το ξωκλήσι πολλά θάματα έχουν αναφέρει πως γίνανε.Πολλοί χριστιανοί βρήκαν γιατρειά στης ψυχής τα βάσανα.Λένε στο χωριό πολλά !.Ποιος να ξέρει;
Το βήμα της κυρα Βάσως είχε βαρύνει αρκετά από την κούραση.Μια ώρα δρόμος είναι απ’το χωριό. Κι αυτή η φουκαριάρα…. Μεγάλη γυναίκα, κουρασμένη. Μα κάθε χρόνο τέτοια μέρα, χρόνια τώρα ,κάνει την ίδια διαδρομή μονάχη. Το είχε τάμα στην Παναγιά!
Ήταν σαν σήμερα πριν 17 χρόνια που η κόρη της η Αννιώ, μικρό κορίτσι ακόμα, μόλις είχε πατήσει τα 12 ,της γλίστρησε σ’έναν γκρεμό και της έμεινε παράλυτο το καημένο. Οι γιατροί σήκωσαν τα χέρια ψηλά.
Δεν γίνεται τίποτα. Κάτι πάθανε τα νεύρα της , της είπαν. Μόνο ο Θεός μπορεί να την κάνει καλά. Μόνο ο Θεός.!!
Έτσι λοιπόν η κυρα Βάσω έστρεψε όλες της τις ελπίδες στον Θεό και την Αγαπημένη την Παναγιά την Ελευθερώτρια. Και κάθε χρόνο όπως και σήμερα, κούτσα κούτσα παίρνει το στενό μονοπάτι και ανεβαίνει να προσευχηθεί και να παρακαλέσει την Δέσποινα.
Κάποια στιγμή έφτασε η κυρα Βάσω στο ξωκλήσι, που ήταν κάτω από δυο τεράστιες καρυδιές. Μόλις είχαν βγάλει το ανοιξιάτικο φύλλωμα τους και χάριζαν απλόχερα την σκιά τους στην Παναγιά..Έκατσε η κυρα Βάσω να ξαποστάσει στην σκιά κι αυτή η φουκαριάρα, να πάρει μια ανάσα, πριν μπει να προσευχηθεί.Αμέσως ήρθανε κοντά της κάτι πουλάκια, περιμένοντας το κάτι τις τους και αυτά.
Πως τραβάει η αγνή ψυχή τα πλάσματα του Θεού κοντά της….Μυστήριο και τούτο.!!!
Έβγαλε από το δισάκι της λίγο ψωμάκι και το μοιράστηκε μαζί τους.
-Πάρε και συ, πάρε και συ.
Φύλαξε λίγο και για κείνη αργότερα.Κι ύστερα σηκώθηκε έκανε τον σταυρό της και μπήκε με βήμα τρεμάμενο στο εκκλησάκι της Παναγιάς.Όπως έπεσε το μάτι της στην εικόνα της Παναγιάς της φάνηκε πως η Παναγιά της χαμογελούσε.Μπα!
Η φαντασία μου θα είναι σκέφτηκε και γονάτισε μπρος στο εικόνισμα να προσευχηθεί.Κι αμέσως όλος ο πόνος της ψυχής της βγήκε από μέσα της και γέμισε όλη την εκκλησία μ’ ένα σπαρακτικό κλάμα. Ο πόνος της ψυχής, είναι ο ποιο μεγάλος πόνος.! Τα δάκρυα κατρακυλούσαν στα μαγουλά της, έβρεχαν τα ρούχα της, έφταναν στο πάτωμα.
.Παναγιά μου!!! Παρθένα μου!!! Το παιδί μου!!!!
Η φωνή της πνιγμένη στα αναφιλητά έλεγε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, ενώ τα δάκρυα κυλούσαν ζεστά και ασταμάτητα επάνω της καθώς η ίδια τρανταζόταν από το κλάμα.
Παναγιά μου!!! Παρθένα μου!!! Το παιδί μου!!!
Δεν χρειαζόταν να πει και τίποτα άλλο η καψερή. Μήπως δεν ήξερε η Παναγιά τι της ζητούσε;
Έξω απ’ την εκκλησιά τα πουλάκια είχαν σταματήσει το τραγούδι τους λες κι από σεβασμό και είχαν μαζευτεί όλα στις καρυδιές, κοιτάζοντας προς την πόρτα της εκκλησίας, ενώ από μέσα ξεχυνόταν τώρα ,ένα υπέροχο κατάλευκο φως, καθώς μια ψυχή είχε ενωθεί με την ψυχή της Παναγίας κι οι δυο ψυχές μαζί, τα λέγανε.!!
Το κλάμα και η προσευχή της κυρα Βάσως συνεχίστηκε αρκετά ακόμα, ώσπου κάποια στιγμή ξεπρόβαλε στο κατώφλι πλημμυρισμένη από το φως, που μόνο τα πουλιά το έβλεπαν να υπάρχει.
Γύρισε πάλι να δει την Παναγιά, μη φύγει με γυρισμένη την πλάτη και πάλι της φάνηκε ότι η Παναγιά της χαμογελούσε. ! Μυστήριο.!
Γυρνάει πάλι εμπρός να βγει από την εκκλησία και πέφτει μέσα σε μια σφιχτή αγκαλιά.
Μάνα!!! Ακούει μια φωνή. Μάνα!!! Είμαι καλά!!!! Ήταν η Αννιώ!!!
Κι η Παναγιά από μέσα, ναι.!!
Τους εχαμογελουσε!!!

Πατήρ Ιωάννης

Πηγή: πατήρ-Ιωάννης Συγγραφέας : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Παρ Νοέμ 29, 2013 10:40 am

Πολύ συγκινητικό αυτό το θαύμα της Παναγίας μας, όπως άλλωστε ΟΛΑ τα θαύματά Της. Πιστεύω πως δεν γίνεται να μη συγκινηθεί με τα ειλικρινή δάκρυά μας η ''Ουράνια Μητέρα μας" και το λέω από προσωπική μου εμπειρία!!! Εκεί που λες, ότι όλα έχουν χαθεί, έρχεται η κατάλληλη στιγμή και επεμβαίνει η Παναγία!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σ' ευχαριστώ Ουράνια μανούλα όλων μας!

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Νοέμ 29, 2013 11:03 am

Πολύ σωστά τα λες Φωτεινή μου και έχεις απόλυτο δίκιο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron