ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Θαύματα με τη βοήθεια της πίστεως στην Αγάπη του Θεού. Θαύματα με τις πρεσβείες τις Παναγίας και των Αγίων.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 04, 2017 9:38 pm

Θαύμα Αγίου Ραφαήλ!



«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τρί Δεκ 05, 2017 1:39 am

Εγώ Αναστάσιε βίωσα ο ίδιος θαύμα του Αγίου Ραφαήλ. Το 1996 μετά από τρία χρόνια γάμου επισκέφτηκα τη μονή του Αγίου στη Λέσβο με τη γυναίκα μου και όταν επιστρέψαμε από τη Λέσβο η γυναίκα μου διαπίστωσε ότι ήταν έγγυος στη μονάκριβη κόρη μας.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 05, 2017 1:07 pm

Πολύ όμορφο και συγκινητικό το περιστατικό σας κύριε Αχιλλέα! Ο Θεός να έχει καλά εσάς και τους αγαπημένους σας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 05, 2017 1:09 pm

Άγιε Ραφαήλ, βοήθησε τον πάσχοντα δούλο του Θεού που η ζωή του κινδυνεύει!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Σύγχρονο θαύμα Αγίου Ραφαηλ.

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Δεκ 17, 2017 11:32 am

Είχα επισκεφτεί το μοναστήρι των Αγίων Ραφαηλ-Νικολαου-Ειρήνης όταν ήμουν 16 χρόνων μαζί με την γιαγιά μου. Ζήτησα να μιλήσω με την συγχωρεμένη ηγουμένη Κλειδαρα αλλά δεν γινόταν. Έτσι της έγραψα ένα γράμμα και το έδωσα στις μοναχές να της το δώσουν. Μετά από μια εβδομάδα μου έστειλε απάντηση και μαζί και ένα βιβλίο του Αγίου Ραφαηλ με διαφορά θαύματα. Το ίδιο βραδυ άρχισα να το διαβάζω με χαρά όμως άρχισα να ακούω διαφορά βήματα μέσα στο δωμάτιο μου σαν κάποιος να ήταν μαζί μου, τρόμαξα και έκλεισα το βιβλίο. Προσπάθησα να κοιμηθώ αλλά πάλι άκουγα βήματα. Από τον φόβο μου, πήγα να κοιμηθώ μαζί με την αδερφή μου. Καταλαθως πήρα και το βιβλίο μαζί μου και το άφησα πάνω στο γραφείο της( το οποίο είναι δυο μέτρα απόσταση από το κρεβατι της). Δεν με έπαιρνε ο υπνος είχα υπερένταση. Κοίταξα το ρολόι μου το θυμάμαι καλά, ήταν 5 παρά τέταρτο τα ξημερώματα και ακόμη να με πάρει ο υπνος. Το σωματείο της είναι στην σοφίτα και είχαμε κλείσει όλα τ φώτα μόνο στον διάδρομο είχε φως. Άρχισα να ακούω κάποιον να ανεβαίνει την σκάλα αλλά με γρήγορα βήματα σαν άνεμος, η πόρτα του δωματειου άνοιξε και μπήκε μέσα ένας άνδρας. Φορούσε παντελόνι λες και πήγαινε για κυνήγι και είχε μαλλια μαύρα, δεν ήταν πολύ ψηλός γύρω στο 1,70 με 1,75 το πολύ. Δεν είχε προσωπο ήταν σκιά το προσωπο του , μόνο μάτια φενονταν τα οποία ήταν καστανα. Ήθελα να φωνάξω και σεν μπορούσα. Ούτε να κουνηθώ, τσιμπουσα την αδερφή μου για να ξυπνήσει και δεν ξυπνούσε. Αυτός ο άντρας ήρθε από πάνω μου, με έπιασε από το λαιμο πολύ σφιχτά και μου έκλειναν τα μάτια μου. Τότε ακούστηκε ένας πολύ δυνατός ήχος από το δωμάτιο σαν κάτι να έπεσε. Αυτός τρόμαξε και εξαφανίστηκε. Εγώ ουρλιαξα αφού ήρθαν στο δωμάτιο οι γονείς μου να δουν τι έγινε. Τους είπα ότι κάτι είναι κάτω από το κρεβατι. Κοίταξαν και ήταν το βιβλίο του Αγίου Ραφαηλ το οποίο είχα αφήσει στο γραφείο της αδερφής μου. Σίγουρα ο Άγιος Ραφαηλ τον έδιωξε.
Μετά από δυο χρόνια θα έδινα πανελλήνιες. Μια θεία μου πήγε στο μοναστήρι στη μυτηληνη την μέρα που γιόρταζε ο Άγιος Νικόλαος και άφησε παράκληση το όνομα μου, (εγώ δεν το ήξερα)το ίδιο βράδυ ονειρεύτηκα ότι προσκύνησα τα λείψανα του Αγίου Νικολάου και πάνω από την Λάρνακα στον τοίχο υπήρχε ένας καθρέπτης(στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καθρέπτης) καθώς κοίταξα τον καθρέπτη, πίσω μου ήταν ο Άγιος Ραφαηλ τον έβλεπα από τον καθρέπτη. Μου είπε να μην αγχονομαι γιατί θα πάρω το πτυχίο μου στα αγγλικά που θα έδινα σε ένα μήνα από το όνειρο και ότι θα περάσω στις πανελλήνιες. Εγώ χάρηκα πολύ. Ένα μήνα πριν δώσω πανελλήνιες είδα σίγουρα τρεις φορές τον άγιο Ραφαηλ στην εκκλήσια του χωριού μου να τον προσκυνάει κόσμος. Έτσι έγινε μπηκα στο πανεπιστήμιο και ξανά πήγα στον άγιο Ραφαηλ και τον ευχαρίστησα για το θαύμα του.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Σύγχρονο θαύμα Αγίου Ραφαηλ.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 17, 2017 6:47 pm

Χαίρομαι πολύ για εσάς! Καλώς ήρθατε στο όμορφο φόρουμ μας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Σύγχρονο θαύμα Αγίου Ραφαηλ.

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:06 pm

Αναστάσιος έγραψε:Χαίρομαι πολύ για εσάς! Καλώς ήρθατε στο όμορφο φόρουμ μας!


Να είστε καλά.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 17, 2017 10:12 pm

Εσείς να είστε καλά και να έχετε ένα όμορφο βράδυ!

Υ. Γ.: Μπορείτε να μού μιλάτε στον ενικό,16 χρονών είμαι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Δεκ 17, 2017 11:41 pm

Αναστάσιος έγραψε:Εσείς να είστε καλά και να έχετε ένα όμορφο βράδυ!

Υ. Γ.: Μπορείτε να μού μιλάτε στον ενικό,16 χρονών είμαι.


Τότε να είσαι καλά Αναστάσιε, χαίρομαι που ένα παιδί 16χρονων ασχολείται με τέτοια θέματα. Καλό βράδυ :)



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΘΑΥΜΑ ΑΓΙΟΥ ΡΑΦΑΗΛ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 18, 2017 3:13 pm

Ευχαριστώ πολύ δεσποινίς! Κι εγώ χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη θρησκευόμενες νέες! Ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι σπάνια περίπτωση. Σπάνια συναντά κανείς συνομηλίκους μου που να θέλουν να γίνουν θεολόγοι, όπως εγώ, και να εκκλησιάζονται συχνά. Ο Θεός να σας δίνει ό,τι επιθυμείτε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες