Θαύματα άγνωστα

Θαύματα με τη βοήθεια της πίστεως στην Αγάπη του Θεού. Θαύματα με τις πρεσβείες τις Παναγίας και των Αγίων.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 31, 2018 12:50 pm

Θαύματα που έχετε βιώσει οι ίδιοι, άγνωστα κατά τα άλλα, υπάρχουν; Δεν μιλώ για κάτι δραματικό απαραιτήτως, αλλά για πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή και μετά καταλαβαίνεις ότι ήταν το χέρι του Θεού που απέτρεψε κάτι κακό.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Ιαν 31, 2018 8:02 pm

Πολλά, το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι η δημοσιοποίηση τους να γίνεται με ιδιαίτερη προσοχή.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 01, 2018 8:18 am

Εννοείται!

Να σας πω κάτι δικό μου. Μια φορά πήγα κάπου πριν την Ελευσίνα για μια δουλειά, και πήγα με λεωφορείο. Ούτε ήξερα πού ήμουν. Τελειώνω τη δουλειά μου και ξαναπάω στη στάση για να γυρίσω Πειραιά. Μέρα μεσημέρι βέβαια, αλλά ερημιά. Ξαφνικά βλέπω να πλησιάζει ένας τύπος, από αυτούς που τους έχεις το νου σου να δεις τι θα κάνουν. Είχε ολοφάνερα κάποιο θέμα, τώρα ναρκωτικά ήταν, ψυχολογικά ήταν δεν κατάλαβα. Έρχεται και κάθεται στη στάση και με κοιτάει καλά καλά. Ωχ, λέω από μέσα μου. Και ξαφνικά με ρωτάει: από δω δεν πάει για Ελευσίνα; Τότε συνειδητοποιώ ότι ναι, πάει για Ελευσίνα και κάθομαι σε λάθος πλευρά του δρόμου. Ναι, του απαντάω, και περνάω απέναντι :mrgreen: Ο Θεός τον έστειλε, και εύχομαι να τον βοηθάει όπου κι αν είναι, γιατί θα ταλαιπωριόμουν με το λάθος λεωφορείο.

Να, για τέτοια μικρά έλεγα να λέμε, όχι κάτι βαθύτερο. Εκτός αν κάποιος το θέλει φυσικά.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 4:51 pm

Μερικά από τα θαύματα που έχω βιώσει ο ανάξιος, τα έχω αναφέρει κατά καιρούς σ΄αυτό το φόρουμ Νεκταρία. Αν θέλεις όμως και για λόγους συγκέντρωσης σε ένα χώρο μπορώ να τα επαναλάβω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 17, 2018 5:11 pm

Θαύμα των Αγίων Αποστόλων στην εντατική του Ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης.

Εικόνα

Το 2006 ήταν η πρώτη φορά που επισκέφτηκα το Άγιο Όρος με μια παρέα που δεν έτυχε να ξανασυναντηθούμε ποτέ. Κάποια μέλη της παρέας γνώριζαν τον Γέροντα Νικόδημο του Σταυρονικητιανού Κελλίου Αγ. Νεκταρίου Καψάλας. Με το Γέροντα γνωριστήκαμε καλά και επισκεφτήκαμε μαζί 3 Μονές. Τη μέρα που φεύγαμε μας φιλοξένησε στο κελλί του. Προσκυνήσαμε στο εκκλησάκι του Αγίου Νεκταρίου και ο Γέροντας μας έδωσε να προσκυνήσουμε τα λείψανα των Αγίων Αποστόλων των οποίων είναι φύλακας.

Φεύγοντας ξέχασα εκεί το τσαντάκι μου με όλα μου τα χαρτιά και το πορτοφόλι. Το συνειδητοποίησα στη Δάφνη, όταν πήγα να βγάλω εισιτήριο για το καράβι. Τότε αποφάσισα να πάρω το λεωφορείο και να γυρίσω στις Καρυές και να πάω με τα πόδια στο κελλί του Γέροντα. Αυτό βέβαια σήμαινε, ότι θα έπρεπε να μείνω στο Όρος ακόμη μια μέρα. Όπως πήγαινα στο λεωφορείο βλέπω το Γέροντα να κατεβαίνει χαμογελαστός και να μου λέει, "που πας ξεχασιάρη, σου έφερα εγώ το τσαντάκι". Εμείς από το κελλί του φύγαμε με αυτοκίνητο. Πως πρόλαβε ο Γέροντας (69 χρονών τότε) με τα πόδια να ανέβει στις Καρυές, να προλάβει το λεωφορείο και να κατέβει στη Δάφνη εγκαίρως, για να μην κάνω εγώ τον κόπο να ξαναγυρίσω πίσω, ένας Θεός ξέρει. Αυτό όμως ήταν "θαύμα" του Γέροντα, που με έκανε να συνδεθώ ιδιαίτερα μαζί του. Το θαύμα των Αγίων Αποστόλων έγινε τον επόμενο χειμώνα.

(Συνεχίζεται)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Φεβ 17, 2018 7:21 pm

Εικόνα

Ήταν καλοκαίρι του 2013, όταν αντιμετώπιζα ένα σημαντικό πρόβλημα υγείας. Ο γιατρός μου εξαιρετικός και ως επιστήμονας και ως άνθρωπος. Η θεραπεία εκείνο το καλοκαίρι δεν πήγαινε καλά. Ο γιατρός (όπως μου αποκάλυψε αργότερα) είχε απογοητευτεί, εξακολουθούσε σε μένα όμως να δίνει ελπίδες.
Ένα απόγευμα εκείνου του καλοκαιριού χτύπησε το τηλέφωνο μου. Ήταν ο π. Ιωάννης τον οποίο ξέρω από τότε που ήταν λαϊκός. Διακονεί στο εξωτερικό και είχα πολλά χρόνια να του μιλήσω. Δεν ήξερα καν τότε σε ποιο ναό ήταν εφημέριος. Μου τηλεφώνησε αναπάντεχα: «τι κάνεις αδερφέ μου» μου είπε. Του εξήγησα τι μου συνέβαινε. Μου είπε απλά «διακονώ στον ιερό ναό του Αγίου Νεκταρίου. Σήμερα το βράδυ έχουμε παράκληση. Θα διαβάσω το όνομα σου υπέρ υγείας». Τον Άγιο Νεκτάριο τον θεωρώ ως τον Άγιο Προστάτη της οικογένειας μου, καθώς η μητέρα μου, ο Θεός να αναπαύει την ψυχή της, μου τον είχε μάθει από τότε που ήμουν μικρό παιδάκι. Ευχαρίστησα θερμά τον πατέρα Ιωάννη.
Σε λίγες μέρες με εξέτασε ξανά ο γιατρός. Αναφώνησε ένα μεγάλο «Ωπ, τα πράγματα πάνε πολύ καλά!». Η κατάσταση της υγείας μου είχε βελτιωθεί σημαντικά. Εάν το σκεφτούμε «ορθολογιστικά» θα μπορούσαμε να πούμε πως όλα τα παραπάνω ήταν συμπτώσεις και πως απλά είχε έρθει η ώρα η θεραπεία να δράσει.Το μυαλό μπορεί να πει όλα αυτά. Η καρδιά ξέρει...

Ἀπολυτίκιον (Κατέβασμα)
Ἦχος α’. Τῆς ἐρήμου πολίτης.
Σηλυβρίας τὸν γόνον καὶ Αἰγίνης τὸν ἔφορον, τὸν ἐσχάτοις χρόνοις φανέντα ἀρετῆς φίλον γνήσιον, Νεκτάριον τιμήσωμεν πιστοί, ὡς ἔνθεον θεράποντα Χριστοῦ, ἀναβλύζει γὰρ ἰάσεις παντοδαπὰς τοῖς εὐλαβῶς κραυγάζουσι. Δόξα τῷ σὲ δοξάσαντι Χριστῷ, δόξα τῷ σὲ θαυματώσαντι, δόξα τῷ ἐνεργοῦντι διὰ σοῦ πᾶσιν ἰάματα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 20, 2018 7:53 am

Να είστε πάντα καλά και οι δύο. Όλα με τη χάρη του Θεού γίνονται, όλα θαύματα είναι αν το σκεφτείς. Εμείς δεν καταφέρνουμε να τα δούμε και να δοξάσουμε τον Κύριο. Καλά, για τον Άγιο Νεκτάριο τι να πω. Μονο τα λόγια του να διαβάσει κανείς, και τη ζωή του...


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 20, 2018 9:04 am

Αυτοί που συκοφαντούν και διώκουν τους αγίους πετυχαίνουν ένα πράγμα.
Να δοξασθούν οι άγιοι από τον Κύριο ακόμη περισσότερο.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 20, 2018 9:28 am

Θαύμα των Αγίων Αποστόλων στην εντατική του Ιπποκράτειου Θεσσαλονίκης. (Συνέχεια)
20 Φεβ 2018

Εικόνα

Εκείνο το απόγευμα είχαμε αγρυπνία στο ναό των Αγίων Αναργύρων Κοζάνης, γιατί την επόμενη ξημέρωνε του Αγίου Αντωνίου. Ο π. Γεώργιος είναι συγγενής εξ αίματος κι έτσι εκείνο τον καιρό πήγαινα και βοηθούσα στο ψαλτήρι παρ' ότι δεν είναι η ενορία μου. Την ώρα που ξεκινούσα για την αγρυπνία, μας πήρε τηλέφωνο η νονά του γιου μου και μας είπε, ότι η κόρη της Κωνσταντίνα είχε ένα πολύ σοβαρό ατύχημα με το αυτοκίνητο και είναι ετοιμοθάνατη στο νοσοκομείο της Κοζάνης.

Η σύζυγός μου ξεκίνησε να πάει στο νοσοκομείο κι εγώ της είπα, ότι θα πάω στον π. Γεώργιο, να τον παρακαλέσω να μνημονεύσει στην αγρυπνία το όνομα της Κωνσταντίνας και να παρακαλέσει και τους πιστούς να κάνουν το ίδιο. Ύστερα θα πήγαινα κι εγώ στο νοσοκομείο. Μέχρι να φτάσω στο ναό μου τηλεφώνησε η σύζυγός μου και μου είπε, ότι την Κωνσταντίνα τη μεταφέρουν στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη, αλλά είναι αμφίβολο, αν φτάσει ζωντανή. Μετά απ' αυτό αποφάσισα να μείνω στην αγρυπνία, αφού μόνο μ΄αυτό τον τρόπο μπορούσα να προσφέρω ουσιαστική βοήθεια. Πράγματι ο π. Γεώργιος πριν ξεκινήσει η αγρυπνία βγήκε στην Ωραία Πύλη και ενημέρωσε τους πιστούς για την κατάσταση της αδελφής μας και παρακάλεσε για την προσευχή τους. Ο ίδιος μνημόνευσε την Κωνσταντίνα στην Ιερά Πρόθεση.

Έτσι η Κωνσταντίνα έφτασε ζωντανή παρά τις προβλέψεις στη Θεσσαλονίκη. Εκεί οι γιατροί στα έκτακτα περιστατικά της νευροχειρουργικής δεν ήθελαν να αναλάβουν να τη χειρουργήσουν, επειδή θεωρούσαν βέβαιο το θάνατό της και δεν ήθελαν να επωμιστούν την ευθύνη. Μάλιστα ειδοποίησαν τους συγγενείς να φροντίσουν για τα ρούχα της ταφής της. Τότε ο υποδιευθυντής της κλινικής, πιστός Χριστιανός, είπε: "αφού εσείς λέτε, ότι θα πεθάνει, αφήστε με εμένα να τη χειρουργήσω και, ότι θέλει ο Θεός, ας γίνει". Το χειρουργείο κράτησε πολλές ώρες. Ο χειρούργος καθάρισε προσεκτικά όλα τα θραύσματα των οστών του κρανίου και τα αιματώματα. Η Κωνσταντίνα επέζησε από το χειρουργείο και πήγε στην εντατική ζωντανή, αλλά με τεράστιο εγκεφαλικό οίδημα.

Αυτό είναι το πρώτο μέρος του θαύματος, από την προσευχή των πιστών στην αγρυπνία του Αγίου Αντωνίου.

(Συνεχίζεται)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 20, 2018 12:25 pm

Μιας και ανοίξαμε τη συζήτηση ξανά, να αναφέρω ένα μικρό θαύμα χωρίς να είναι τίποτα σπουδαίο αν και όλα μαρτυρούν τη βοήθεια του Θεού. Το Σάββατο, που είχα πάει για ένα καφέ με τους φίλους μου, έπεσε κάποια στιγμή στο τραπέζι το θέμα της πίστης και κάποια στιγμή φτάσαμε στην εξομολόγηση. Με ρώτησε ένα παιδί με καλή προαίρεση, γιατί να συγχωρείται κανείς μέσω εξομολογησης και όχι π.χ. αν τα πεις μπροστά στην εικόνα. Του λέω, έτσι δεν ταπεινώνεσαι ψευτοταπεινωνεσαι, λέει και στο Ευαγγέλιο ο Κύριος στους Αποστόλους αν αφήνετε τις αμαρτίες θα τις αφήνω και εγώ αν τις κρατάτε θα τις κρατάω. Την Κυριακή στη Θεία Λειτουργία το Ευαγγέλιο ξεκίνησε με αυτή τη φράση χωρίς να ξέρω, ότι ήταν αυτή η περικοπή. Κοκκάλωσα λίγο μέσα στο Ναό..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron