O NEΑΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ!

Ιστορίες για να γελάσουμε ή να κλάψουμε, αλλά οπωσδήποτε για να προβληματιστούμε.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

O NEΑΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ!

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τετ Αύγ 22, 2012 8:24 am

Εικόνα

Όταν ο νεαρός Καζαντζάκης επισκέφτηκε το άγιον Όρος, ρώτησε ένα γέροντα:
- Πάτερ, γιατί στο τέλος να μη σωθεί και ο διάβολος?
Και ο γέροντας Μακάριος - κατά την περιγραφή του Καζαντζάκη - του απάντησε:
- Πρόσεξε νεαρέ, γιατί το εγώ θα σε φάει. Ο εωσφόρος, που εσύ υπερασπίζεσαι και θέλεις να τον σώσεις, ξέρεις πότε γκρεμίστηκε στην κόλαση? Όταν στράφηκε στο Θεό και του είπε: "Εγώ Ναι, ναι, άκου και βάλτο καλά στο νου σου. Ένα μονάχα πράμα κολάζεται στην κόλαση: το "εγώ". Το "εγώ", πανάθεμά το!"
Και τότε εγώ (συνεχίζει ο Καζαντζάκης) τίναξα το κεφάλι πεισμωμένος και του αντιμίλησα:
- Μη το κακολογάς, πάτερ Μακάριε το "εγώ". Με το "εγώ" αυτό ξεχώρισε ο άνθρωπος από το ζώο.
- Όχι νεαρέ μου. Με το "εγώ" αυτό, χωρίστηκε ο άνθρωπος από το Θεό, διόρθωσε ο πατήρ Μακάριος.
Και ο Καζαντζάκης καταλήγει ομολογώντας: "Έφυγα λέγοντας στον εαυτό μου: Έχεις καιρό να βρεις το Θεό. Εξάλλου δεν είχε ξεθωριάσει η λάμψη του Εωσφόρου μέσα μου!
Θλίβεται κανείς βλέποντας έναν -υποτίθεται- "πνευματικό άνθρωπο, να μην μπορεί να καταλάβει ότι η άρνηση του Θεού και η ολέθρια συμπάθειά του για τον αρχιδιάβολο προερχόταν από τον εωσφορικό εγωισμό του.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 20 και 0 επισκέπτες

cron