Ο παπα-Γιάννης με τα 20 παιδιά

Ιστορίες για να γελάσουμε ή να κλάψουμε, αλλά οπωσδήποτε για να προβληματιστούμε.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Κατερίνα
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:44 pm

Ο παπα-Γιάννης με τα 20 παιδιά

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα » Τετ Αύγ 22, 2012 11:21 am

Ο ανεπανάληπτος Διδάσκαλος του Ελληνορθόδοξου Γένους μας, ο Εθναπόστολος και Ιερομάρτυς ¨Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, στις εθνοσωτήριες Διδαχές του, μιλώντας για τον ευλογημένο ελληνορθόδοξο Γάμο, αναφέρει και το επόμενο περιστατικό:

Εις την Ανατολήν, ήτον ένας άνθρωπος, το όνομά του παπα-Ιωάννης, υπανδρευμένος, είχεν είκοσι παιδιά. Και μίαν ημέραν ένας Δεσπότης εκόνευσε εις το σπίτι του παπα-Ιωάννου. Βλέπει τα παιδιά και εκάθουνταν.
Ερωτά ο Δεσπότης τον παπά: Τίνος είναι τα παιδιά;
Λέγει ο παπα-Ιωάννης: Εδικά μου είναι, αφέντη Πανιερώτατε, ο Θεός μου τα εχάρισε.
Του λέγει ο Δεσπότης: Πόσα παιδιά είναι;
Λέγει ο παπα-Ιωάννης: Είκοσι.
Λέγει ο Δεσπότης: Πόσους χρόνους έχεις υπανδρευμένος;
Λέγει ο παπάς: Δεκαοκτώ.
Τότε λέγει ο Δεσπότης του παπά: Δια δεκαοκτώ χρόνους να έχεις είκοσι παιδιά, εσένα σου πρέπει να είσαι καθηρημένος.
Λέγει ο παπάς: Να εξομολογηθώ, Δεσπότη μου, και αν το εύρεις εύλογον, ας είναι ορισμός του Θεού.
Αρχίνισε ο παπάς και λέγει: Εγώ, Δεσπότη μου, έμαθα γράμμματα ελληνικά, έγινα δεκαοκτώ χρονών αναγνώστης και υποδιάκονος, εικοσιπέντε διάκονος. Και όταν έγινα τριάντα χρονών, με επαρεκάλεσαν οι Χριστιανοί και ο Δεσπότης και έγινα παπάς, χωρίς να δώσω κανένα άσπρο (=χρήματα.) Κατά τους θείους και ιερούς νόμους, επανδρεύθηκα. Πρώτον εξομολογηθήκαμεν με την παπαδιά μου, επήγαμεν εις την Εκκλησίαν και εστεφανωθήκαμεν, έπειτα από το στεφάνωμα εκοινωνήσαμε τα Άχραντα Μυστήρια και, ωσάν επέρασαν τρείς ημέρες, εσμίξαμεν με την παπαδιά μου. Και ωσάν εγγαστρώθη, εχωρίσαμεν, έως όπου εγέννησεν, εσαράντισε και τότε εματασμίξαμεν και πάλιν εγγαστρώθη, ευθύς ανεχώρησα και με τέτοιον τρόπον έκαμα τα είκοσι παιδιά όπου βλέπει η Πανιερότης σου δια δεκαοκτώ χρόνους.
Λέγει ο Δεσπότης: Συγχωρημένος να είσαι να κάμης πενήντα και εκατό παιδιά.
Ετσι ο ευλογημένος παπάς έμαθε τα παιδιά του γράμματα, τα επαίδευσε με νουθεσίες καλές και επέρασε και εδώ καλά και επήγε και εις τον Παράδεισο να χαίρεται πάντοτε.

(Πηγή: Ελληνορθόδοξη Πολύτεκνη Οικογένεια, Τεύχος 131, 2011)



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 42 και 0 επισκέπτες