Άγιος Πορφύριος

Γεγονότα, εικόνες και ντοκουμέντα από το βίο των αγιασμένων μορφών της εποχής μας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
leonidas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2018 5:17 pm

Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό leonidas » Τρί Απρ 10, 2018 1:50 pm

Ο Άγιος Πορφύριος κάπου το 1980 είχε πει σε μία ομιλία του στον κόσμο που ήταν εκεί,πως σε 40-50 χρόνια,ο κόσμος στην Ελλάδα θα δουλεύει 4-5 ωρες τη μέρα.



Άβαταρ μέλους
leonidas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2018 5:17 pm

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό leonidas » Τρί Απρ 10, 2018 2:04 pm

Μιά φορά είχε ζητήσει στον πατέρα μου ο πνευματικός του,να πάει την εφημερίδα Ακρόπολη στον γέροντα Πορφύριο,γιατί την διάβαζε ο γέροντας.
Και ο πατέρας μου επειδή ντρεπόταν να πάει εφημερίδα στον γέροντα,γιατί τι θά λεγε ο κόσμος που θα έβλεπε κάποιον να δίνει εφημερίδα στον γέροντα,την έβαλε απο μέσα απτο μπουφάν του και κατω απτη μασχάλη του.
Ο πατέρας μου είχε δει άλλη μια φορά τον γέροντα στη ζωή του.
Και μόλις έφτασε εκεί οπου σήμερα είναι το μοναστήρι του,ο γέροντας πήγε καταπάνω του και άρπαξε την εφημερίδα που είχε κρυμμένη ο πατέρας μου,ενώ δεν του είχε πεί κανένας οτι θα του φέρουν εφημερίδα και ποιός θα του τη φέρει.



Άβαταρ μέλους
leonidas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2018 5:17 pm

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό leonidas » Τρί Απρ 10, 2018 2:11 pm

Μιά μέρα που είχε πάει ο πατέρας μου στον γέροντα Πορφύριο,αφού τελείωσε ο πατέρας μου όσα είχε να του πεί,πήγε να φύγει,και την ώρα που άνοιγε την πόρτα,του λέει ο γέροντας:
Που πάς;Γιάτι δε μου είπες οτι πονάς εκεί;
(Πράγματι ο πατέρας μου είχε κάποιες μέρες έναν πόνο κοντα στην καρδιά χωρίς να ξέρει τι είναι,και δεν ήθελε να το πεί στον γέροντα,γιατί είχε τόσα να του πεί)
Και τότε πήγε κοντά του ο γέροντας και τον ακούμπησε εκεί,και οταν έφυγε απο εκεί ο πατέρας μου,δεν ξαναείχε αυτόν τον πόνο.



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Απρ 11, 2018 1:50 am

Σε ευχαριστούμε αδελφέ μας για όσα μας ανέφερες για τον Άγιο Πορφύριο! Μεγάλη ευλογία που ο πατέρας σου ήταν κοντά του!!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 11, 2018 8:24 am

Όπως έχω πει και παλιότερα, είχα την ευλογία να γνωρίσω τον Άγιο Πορφύριο, όταν ήταν ακόμη εφημέριος στην Πολυκλινική Αθηνών. Τότε είχαμε πάει με την πρώτη μου σύζυγο να τον συμβουλευτούμε σχετικά με τον επικείμενο Γάμο μας, που αντιμετώπιζε κάποιες δυσκολίες. Ο Άγιος είχε προβλέψει. ότι ο Γάμος θα γίνει, είχε όμως αφήσει να αιωρείται ένα "αλλά". Το αλλά επαληθεύτηκε επίσης με τη διάλυση αυτού του Γάμου 5 χρόνια αργότερα.

Εικόνα

Η αλήθεια είναι, ότι δεν τον θυμάμαι καλά τον Άγιο, αν και τον είδα ακόμη μια φορά αργότερα στα Καλίσια. Έχουν περάσει από τότε 4 δεκαετίες.

Τις πρεσβείες του να έχουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Απρ 11, 2018 11:57 am

Αμήν! Από τους νεότερους Αγίους μας έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον Άγιο Πορφύριο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Πορφύριος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Απρ 11, 2018 1:07 pm

Δεν τον είχα γνωρίσει από κοντά, ούτε τον άγιο Πορφύριο, ούτε τον άγιο Παΐσιο, ούτε τον άγιο Ιάκωβο.
Ενώ θα μπορούσα, είχα την ηλικία τότε αλλά όχι το μυαλό :(
Τις πρεσβείες τους να έχουμε!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες