Πνευματικά Διαμάντια από τους Αγίους της εποχής μας

Γεγονότα, εικόνες και ντοκουμέντα από το βίο των αγιασμένων μορφών της εποχής μας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Πνευματικά Διαμάντια από τους Αγίους της εποχής μας

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Μάιος 26, 2018 1:34 am

Στις 15 Ιουλίου 1990, ημέρα Κυριακή, το πρωί, μόλις ο π. Ιάκωβος κατέβηκε από το κελλάκι του στο Ναό για την Θεία Λειτουργία περιέγραφε μέσα στο ιερό με πρόσωπο εκστατικό σε Πατέρες της Μονής του όσα ο Θείος Ιωάννης ο Ρώσος «πνευματικό τω τρόπω» του είχε πει την νύχτα που πέρασε – «ο Θεός οίδε» - εμπρός στην Ιερά Λάρνακα με το αδιαλώβητο σκήνος Του στο Ναό Του στο Προκόπι.
Νομίζουν πως κοιμάμαι, πεθαμένος, είμαι νεκρός και δεν υπολογίζουν οι Χριστιανοί. Εγώ όμως είμαι ζωντανός.
Τους πάντες βλέπω. Το σώμα μου είναι μέσα, αλλά εγώ εξέρχομαι πολλές φορές από την λάρνακα μου.
Τρέχω ανάμεσα στους ανθρώπους για να τους βοηθήσω.
Πολύς ο πόνος. Αυτοί δε με βλέπουν.
Εγώ τους βλέπω και τους ακούω τι λένε.
Και πάλι μπαίνω στη λάρνακα μου. Αλλά άκουσε Πάτερ μου να σου πω. Πολλή η αμαρτία στο κόσμο, πολλή η ασέβεια και πολλή η απιστία.
Γιατί τα λες αυτά Άγιε μου; Του απάντησα. Δε βλέπεις πόσος κόσμος έρχεται στη χάρη σου και σε προσκυνά;
Πολλή έρχονται, Πάτερ Ιάκωβε, αλλά λίγα είναι τα τέκνα μου, πρόσθεσε ο Όσιος και συνέχισε.
Για αυτό πρέπει να γίνει πόλεμος. Γιατί πολλή η αμαρτία στο κόσμο.
Όχι, Άγιε μου του είπα ταραγμένος.
Από μικρό παιδί όλο σε πολέμους και ταλαιπωρίες βρέθηκα. Στην Μικρά Ασία που γεννήθηκα αλλά και όταν ήλθαμε στην Ελλάδα. Ύστερα Άγιε μου αν γίνει έξαφνα ο πόλεμος θα χαθούν και ψυχές πριν προφτάσουν να μετανοήσουν.
Πρέπει να γίνει πόλεμος, πρέπει να γίνει πόλεμος, πρέπει να γίνει πόλεμος, απάντησε λυπημένα με μια σταθερή φωνή ο Όσιος και συνέχισε ότι θα γίνουν ορισμένες πλημμύρες, πυρκαγιές και άλλες καταστροφές στην περιοχή της Εύβοιας κα κάπου άλλα δεινά.
Όλα όσα είπε ο Όσιος στον Γέροντα εκείνο το βράδυ πράγματι συνέβησαν και συμβαίνουν.
Την πρώτη Αυγούστου 1990 κηρύχτηκε πόλεμος στον περσικό κόλπο., ενώ λίγο αργότερα στην Εύβοια έγιναν πλημμύρες από καταρρακτώδης βροχές, χάθηκαν ανθρώπινες ζωές και προξενήθηκαν μεγάλες υλικές καταστροφές και φωτιές κατέκαψαν δάση και άλλες εκτάσεις.
http://ahdoni.blogspot.gr/2011/01/blog-post_03.html?m=1


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Σκόρπια Πνευματικά Διαμάντια από το Διαδίκτυο

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Μάιος 26, 2018 5:45 pm

Λόγοι Γέροντος Γαβριήλ 2016

- Σαν ανθρωπότητα πρέπει να εξομολούμαστε τακτικά, να εκκλησιαζόμαστε τακτικά, να νηστεύουμε Τετάρτη και Παρασκεύη απο λάδι, να λέμε την ευχούλα "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με" "Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς"

- Να κάνουμε κανένα καλό έργο, στο τάφο ούτε Κύριε Ελέησον να πούμε θα μπορούμε να λέμε, ούτε κανένα καλό έργο να κάνουμε

- Τα σάββανα τα νεκρικά κοστούμια δεν έχουν τσέπες, είναι άτσεπα, ότι δώσαμε με τα χεράκια μας αυτά ειναι δικά μας, τα άλλα θα τα πάρουν άλλοι.

- Τίποτε δεν είναι δικό μου όταν είναι μόνο για τον εαυτό μου.

- Η φτώχεια και ο πλούτος δεν βρίσκοται στα χέρια μας αλλά, στις καρδιές μας.

- Κουλός είναι αυτός που δεν έχει χέρια, τα χέρια του κουλού είναι πολύ, πολύ καλύτερα απο τα χέρια του τσιγγούνη

- Θέλεις να γίνεις φτωχός κι εσύ κι εγώ, θησαύριζε, θέλεις να έχεις αφθονία σκόρπιζε

- Θέλεις να γίνεις ζητιάνος; Αποθήκευε

- Θέλεις να πεθάνεις απο την πείνα; Κλείσε τα αυτιά και τα μάτια σου στον ανθρώπινο πόνο και στην ανθρώπινη δυστυχία.

Γιατι γεννηθήκαμε και υπαρχουμε στον πλανήτη αυτό της γής; Για να δοξάζουμε το Θεό και να προσφέρουμε αγάπη και χαρά στους άλλους

- Η μεγαλύτερη χαρά που στη ζωή γνωρίζουμε, είναι η χαρά που νοιώθουμε, όταν χαρά χαρίζουμε.

Για τα γεγονοτα, τι πρέπει να κάνουμε:

- Πρεπει να εξομολογούμαστε να κοινωνάμε, να νηστεύουμε, να μελετάμε την Αγία Γραφή, να προσευχόμαστε,να εκκλησιαζόμαστε και να κάνουμε καμμιά ελεημοσύνη. Αυτό το όπλο έχουμε να εκλύσουμε το έλεος του Θεού.

Μαγνήτης ελκύει τα σίδερα

Εξομολόγηση, εκκλησιασμός, νηστεία, προσευχή, ελεημοσύνη, ελκύουν το έλεος του Θεού, για μας και για όλους τους άλλους



Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες