Η Ανάσταση του Χριστού

Ιδιόγραφα κείμενα, λόγοι και συμβουλές, όπως μεταφέρθηκαν από άλλους, ηχογραφήσεις, βίντεο των αγιασμένων μορφών της εποχής μας

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Η Ανάσταση του Χριστού

Δημοσίευσηαπό Toula » Σάβ Απρ 19, 2014 8:05 pm

H Aνάσταση του Χριστού

«Από την κατάσταση της απελπισίας υπάρχει μόνο μια σωτηρία: η Ανάσταση του Χριστού... Όπως ο θάνατος είναι η πηγή όλων των πικριών, είναι η καθολική πικρία, έτσι και η Ανάσταση του Σωτήρος Χριστού είναι η πηγή κάθε χαράς, είναι η καθολική χαρά...
Στις τέσσερις μόνο λέξεις συγκεντρώνονται και τα τέσσερα Ευαγγέλια του Χριστού: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!... ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!... Σε κάθε μια απ' αυτές βρίσκεται από ένα Ευαγγέλιο, και στα τέσσερα Ευαγγέλια βρίσκεται όλο το νόημα των κόσμων του Θεού, των ορατών και αοράτων. Και όταν όλα τα αισθήματα του άνθρωπου και όλες οι σκέψεις του συγκεντρωθούν στη βροντή του Πασχαλινού χαιρετισμού: "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!", τότε η χαρά της Αθανασίας σείει όλα τα όντα και αυτά εν αγαλλιάσει απαντούν επιθεβαιούντα το Πασχαλινό θαύμα: "ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!"».

π. Ιουστίνος ΠΟΠΟΒΙΤΣ (1894 - 1979)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ (Απόσπασμα)
«Αδέλφια μου, ο Χριστός ανέστη, ο τάφος άδειασε, σκόρπισαν οι φρουροί, νικήθηκε ο χάρος! Στο μνήμα ολόφωτος Άγγελος παραστέκει και πλημμυρίζει φως και γλύκα τη μαυρίλα. Ρωτώ το χώμα, τα σεντόνια, τον αέρα, κι από φωνές αγγελικές τ' αυτιά μου γέμισαν κι όλες μου έκραξαν: "Χριστός Ανέστη!"».

www.orthmad.gr



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες