Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Δευτ Απρ 30, 2018 3:27 pm

nickzark έγραψε:
parnassos έγραψε:Αυτός είναι Νίκο.
Αμα μπεις στο youtube στα σχόλια μαζί με το βίντεο το γράφει.

Αμα γράψεις πάλι στην αναζήτηση Γέροντας Ευθύμιος της Καψάλας σε παραμπέμπει εκεί. Γνωρίζω ότι οι ομιλίες του είναι καυστικές, αλλά αυτά λέει

Ασε την αναζήτησή στο YouTube. Αυτός που γνώρισα εγώ στην καψαλα ( ο συνεχιστής του παισιου κατα πολλούς) δεν είναι αυτός στο βίντεο. Εχει μαύρα γένια καταρχάς και μαλλί. Αντέ εχουν προβάλει και άσπρες τριχες αλλα λίγες. Χώρια φυσικα που τον εχω δει απο κοντά. Ενδεχομένως μιλάμε για αλλον



Άμα μπορεις να μας διαφωτίσεις πιο πολύ πάνω σε αυτό που λές καλό είναι για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις :) Γιατί στο youtube είναι όπως τα λέω εγώ!


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Απρ 30, 2018 5:04 pm




Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Τετ Μάιος 02, 2018 6:22 am

Από ότι κατάλαβα αδερφέ μου έχουμε δύο Γέροντες Ευθύμιους :D


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Μάιος 02, 2018 8:04 am

Είναι και οι δύο στην Καψάλα του Αγίου Όρους Δημήτρη;



Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Παρ Μάιος 04, 2018 9:03 am

Δε ξέρω Πέτρο, αλλά από ότι είδα ο ένας είναι εκεί. Ο άλλος πρέπει να είναι και αυτός εκεί αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσεις από το youtube!


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Μάιος 04, 2018 9:10 am

Γιατί να το επιβεβαιώσω από το youtube;
Έχεις πάει στον γέροντα στην Καψάλα Δημήτρη;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 04, 2018 12:50 pm

Εικόνα

Η Καψάλα είναι μια μεγάλη περιοχή Α - ΒΑ από τις Καρυές, που περικλείεται από τις Μονές Ιβήρων Σταυρονικήτα, τη Σκήτη Προφήτη Ηλία και το Κελλί Μπουραζέρι. Περιλαμβάνει 10άδες κελλιά που ανήκουν διοικητικά στις Μονές Σταυρονικήτα και Παντοκράτορος.

Εικόνα

Όμως ο Γέροντας Ευθύμιος για τον οποίο μιλάμε είναι ένας. Κάθε μέρα όλο το χρόνο 10άδες προσκυνητές προσπαθούν να τον δουν και να πάρουν την ευλογία του ή να εξομολογηθούν (είναι ιερομόναχος), αλλά λίγοι το καταφέρνουν.

Εικόνα

Το Κελλί της Αναστάσεως στο οποίο ησυχάζει η ακολουθία (7 ιερομόναχοι και μοναχοί, απ' όσο ξέρω) με Γέροντα τον Γέροντα Ευθύμιο Αγιορείτη, είναι ακριβώς στο κέντρο της Καψάλας και είναι 5 λεπτά από το σημείο που χωρίζεται ο δρόμος από Καρυές προς τις Μονές Ιβήρων και Παντοκράτορος. Υπάρχει μονοπάτι με πινακίδες. Επίσης υπάρχει μονοπάτι (πιο ομαλό) από τη διασταύρωση Ιβήρων - Σταυρονικήτα.

Εικόνα
(Αν δεν κάνω λάθος, γιατί έχω καιρό να τον δω, ο Γέροντας Ευθύμιος είναι ο πρώτος από δεξιά)

Ο προηγούμενος Γέροντας του Κελλιού ήταν ο μακαριστός ιερομόναχος Ισαάκ ο Λιβανέζος που έχει γράψει το βιβλίο "Βίος Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου". Στο βιβλίο υπάρχουν εικόνες από το Κελλί, επειδή σ΄αυτό εκκλησιαζόταν ο Άγιος Παΐσιος, όταν ησύχαζε στο γειτονικό σταυρονικιτιανό Κελλί του Τιμίου Σταυρού.

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Παρ Μάιος 04, 2018 9:05 pm

Πέτρος έγραψε:Γιατί να το επιβεβαιώσω από το youtube;
Έχεις πάει στον γέροντα στην Καψάλα Δημήτρη;



Δεν έχω πάει στην Καψάλα ούτε είχα ακούσει γι άυτόν τον Γέροντα πριν μπω στο site. Έμαθα γι αυτόν από τις αναρτήσεις στο orthodoxos.com.gr και έψαξα για τον Γέροντα Ευθύμιο στο youtube από ενδιαφέρον. Βρήκα σχετικά βίντεο με τον Γέροντα και το ανάρτησα. Τώρα οι άλλοι λένε ότι είναι αλλος. Εγώ δεν ξέρω ποιος είναι ή αν και αυτός λέγεται Γέρων Ευθύμιος. Εγώ απλά ανάρτησα τα αποτελέσματα της έρευνας μου στο youtube.


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

πατερ ευθυμιος αγ. ορος

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τετ Αύγ 22, 2018 11:24 am

θα ηθελα να μ πειτε για τον πατερ ευθυμιο στο αγ. ορος. ποια ειναι η γνωμη σας. ειναι οντως διορατικος οπως λενε;μπορω να επικοινωνησω με καποιο τροπο μαζι του μεσω γραμματων ισως;;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 23, 2018 9:40 am

Ποιος σου είπε Ιωάννα, ότι ο Γέροντας Ευθύμιος έχει διορατικό χάρισμα; Πολλοί λένε, ότι είναι διάδοχος του Αγίου Παϊσίου, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει κάτι για διορατικό χάρισμα.

Προσωπικά, είχα μια τέτοια εμπειρία, αλλά δεν είμαι βέβαιος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες