Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
agnes
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2018 2:05 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό agnes » Πέμ Μαρ 15, 2018 11:37 am

Καταλαθος δεν ολοκλήρωσα το μήνυμα, με συγχωρείτε. Μου ειπε λοιπον να παω με να φανελακι, να με διαβασει και να με ραντισει και να κοιμαμαι με αυτο για 7 μερες, γιατι ενω προσευχομαι, δεν διαβαζω σωστες προσευχες. και αμαρτανω που τα διαβαζω και το σωμα μου ειναι αμαρτωλο και χρειαζομαι εξορκισμο οπως σας ανεφερα με το φανελακι.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχω τρομοκρατηθει.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 15, 2018 1:02 pm

Απ' ότι φαίνεται δεν έψαξες την ταυτότητα του συγκεκριμένου ρασοφόρου ούτε κατήγγειλες το συγκεκριμένο γεγονός στην αστυνομία ή στην Ενορία σου.

Έτσι είναι πιθανό να πέσουν και άλλοι θύματα του συγκεκριμένου απατεώνα.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος σύμφωνα με το Διαδίκτυο είναι γνωστός απατεώνας που αυτοαποκαλείται Επίσκοπος Βοστώνης ή Νέας Αγγλίας. Φυσικά οι αντίστοιχες τοπικές Ορθόδοξες Εκκλησίες έχουν αρνηθεί, ότι υπάρχει τέτοιος κληρικός στη δύναμη τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
agnes
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2018 2:05 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό agnes » Πέμ Μαρ 15, 2018 1:11 pm

δεν ειναι αξιοποινο το γεγονος, για να το καταγγειλω στην αστυνομια. δεν μου ζητησε χρηματα ουτε μου ειπε κατι.. δεν μου αρεσε ο τροπος του και ειλικρινα φοβηθηκα. δεν ηθελα να δωσω συνεχεια, γιατι ειναι πνευματικος φιλης μου, εκεινη τον συμβουλευεται συχνα και τον εμπιστευεται και δεν θελω να την εκθεσω. την ενημερωσα φυσικα για οσα ειπωθηκαν και οσα βρηκατε κι εσεις. φοβαμαι γιατι ηξερε πραγματα για εμενα, δεν μπορω να καταλαβω το πως. αυτα δεν τα ηξερε ουτε η φιλη μου ωστε να πω πως του τα μετεφερε. δεν θα εχω καμια σχεση ξανα και θα ενημερωσω τον πνευματικο μου σημερα που θα παω. σας ευχαριστω πολυ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 15, 2018 1:16 pm

Είναι όπως είπα γνωστός απατεώνας και δεν μπορεί να είναι πνευματικός κανενός. Καλό είναι να ενημερώσεις και τη φίλη σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μαρ 15, 2018 1:56 pm

Και τα δαιμόνια ξέρουν το ανεξομολόγητο παρελθόν των ανθρώπων..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χρηστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μαρ 15, 2018 2:34 pm

Anastasios68 έγραψε:
agnes έγραψε:...Αυτά ήταν τα λόγια του και ειλικρινά επηρεάστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ. Γνωρίζει κανείς να με συμβουλέψει σχετικά?

Έκανα μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο για τον συγκεκριμένο «ιερέα». Διαπίστωσα πως πρόκειται για άτομο που δεν ανήκει ούτε στην Εκκλησία της Ελλάδος, ούτε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, ούτε σε καμία άλλη Ορθόδοξη Εκκλησία. Οπότε, δεν υπάρχει τίποτα άλλο που μπορείς να κάνεις πέρα από το να μείνεις όσο μπορείς πιο μακριά του.

Αγαπητέ κύριε Αναστάσιε δεν μπορεί επίσης να τον καταγγείλει κάπου π.χ στην αστυνομία ή στην Ιερά Μητρόπολη που βρίσκεται;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μαρ 15, 2018 2:51 pm

Εάν δεν κάνει κάτι αξιόποινο δεν μπορεί να εμπλακεί η αστυνομία. Δυστυχώς, παρόμοιοι με αυτόν τύποι έχουν κάνει και αλλού και άλλοτε την εμφάνιση τους. Μένουμε μακριά από τέτοιους απατεώνες όσο το δυνατόν περισσότερο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
agnes
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2018 2:05 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό agnes » Πέμ Μαρ 15, 2018 3:08 pm

Εγω απευθυνθηκα σε εκεινον γιατι με βρηκε μια ατυχια και να μου διαβασει μια ευχη και να μου φυγει η απελπισια που με επιασε. Εμπιστευτηκα την φιλη μου, καλως η κακως, χωρις να ψαξω περισσοτερο. Αλλα απευθυνθηκα σε εκεινον γιατι μου ειπανε πως ειναι καλος και δινει παρηγορια σε οσους το εχουν αναγκη. Απορησα και για αυτο μοιραστηκα μαζι σας οσα εγιναν. Και παλι, σας ευχαριστω μες απο την καρδια μου.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μαρ 15, 2018 3:17 pm

Να είσαι καλά και κοντά στον δικό σου Πνευματικό, που τον έχεις επιλέξει εσύ να του εμπιστεύεσαι την πνευματική σου πορεία! Ο Θεός να σου δίνει δύναμη πάντα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Μαρ 24, 2018 2:37 am

Μακριά του. Ουτε φανέλες ουτε τίποτα.


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες