Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:59 pm

Μα τον διορατικό γέροντα τον ψάχνουμε (ψάχνουν) για να μάς (τούς) οδηγήσει στον Χριστό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Δεκ 09, 2018 1:39 pm

Μάλλον ψάχνουν ψυχολόγο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 2:04 pm

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Δεκ 09, 2018 3:44 pm

Μάνος έγραψε:Μάλλον ψάχνουν ψυχολόγο!

Κίτρινη κάρτα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Δεκ 09, 2018 5:32 pm

Μα δεν καταλαβαίνουν με τίποτα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:59 pm

Μη φοβού Μάνο! Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 19, 2018 10:26 am

Νίκος έγραψε:Επιτυχία να είσαι απλός και ταπεινός
16 Δεκεμβρίου 2018

Εικόνα

γράφει ο π. Ανδρέας Κονάνος

Αυτό που δυσκολεύει τη ζωή μας, τελικά, δεν είναι τα πάθη μας. Μα το «δήθεν» μας. Το φαρισαϊκό μας ύφος και ήθος. Η υποκρισία και η ψευτιά μας. Διαφωνείς; Ομως η αυτογνωσία και η παραδοχή θα μας βοηθήσουν να γίνουμε φιλάνθρωποι, επιεικείς, γνήσιοι, αυθεντικοί. Αλλά και ανθρώπινοι. Και την ίδια ώρα που θα γίνουμε ανθρώπινοι, θα γίνουμε ταυτόχρονα και θεϊκοί. Οταν προσγειωθούμε, τότε είναι που θα απογειωθούμε. Διότι, για να απογειωθείς, πρέπει να πατάς πρώτα καλά και σταθερά στη γη. Αρχικά, πατάς καλά, ώστε να ξεκολλήσεις έπειτα. Γίνε πρώτα αληθινός άνθρωπος. Και μετά, θεάνθρωπος.

Είναι μεγάλη επιτυχία να μπορέσεις να είσαι ένας απλός, ταπεινός, φυσιολογικός και καταδεκτικός άνθρωπος. Οπως όλοι οι υπόλοιποι μπροστά στους οποίους νιώθεις ότι είσαι ο εαυτός σου. Αληθινός άνθρωπος. Το ζητούμενο.

Θυμάμαι έναν Ηγούμενο στο Αγιον Ορος... Μας έλεγε αναμνήσεις από τη ζωή του. Θυμόταν τον πνευματικό που είχε στα νιάτα του. Μας διηγήθηκε: «Μια φορά είχα βρεθεί στην Αθήνα και ήμουν με τον πνευματικό μου. Ημασταν σε ένα αυτοκίνητο. Και στα φανάρια του δρόμου πέρασε μια όμορφη κοπέλα, με ντύσιμο εντυπωσιακό, και αναστάτωσε τον κόσμο όλο. Και λέει ο πνευματικός μου: “Πωπώ, τι πλάσματα είναι αυτά που περνάνε! Τι ωραίες κοπέλες κυκλοφορούν στον κόσμο και αναστατώνουν τους πάντες!”» Και συνέχισε ο Αγιορείτης Ηγούμενος τη διήγησή του: «Ρώτησα τότε εγώ τον πνευματικό μου: “Γέροντα, δηλαδή, σκανδαλίζεστε κι εσείς;” “Εννοείται ότι κι εγώ σκανδαλίζομαι, παιδί μου. Βλέποντας μια τέτοια κοπέλα, μπορείς να μη σκανδαλίζεσαι; Καθένας σκανδαλίζεται”. Και τότε είπα μέσα μου: “Γι' αυτό αγαπώ τον γέροντά μου!

Επειδή είναι αληθινός! Είναι θεϊκός, μα και ανθρώπινος”. Μετά όμως βρεθήκαμε σ' ένα σπίτι στην Αθήνα και ήρθε μια κυρία να με δει. Κι έλεγε η κυρία για τον δικό της πνευματικό, έναν άλλο ιερέα: “Ο δικός μου ο γέροντας τα έχει ξεπεράσει όλα. Είναι άγγελος. Δεν πατά στη γη. Δεν τον αγγίζει τίποτα”». Και πρόσθεσε ο Αγιορείτης: «Κι είπα εγώ: “Οχι, όχι! Εγώ δεν θέλω έναν τέτοιο γέροντα. Εγώ προτιμώ τον γέροντά μου, που είναι απλός άνθρωπος, κανονικός, όπως όλοι μας”».

Εναν τέτοιο πνευματικό μπορεί να τον πλησιάσεις χωρίς φόβο και τρόμο. Οι Αγιοι αναφέρουν ότι αυτός είναι ο λόγος που ο Χριστός άφησε τους Αποστόλους και τους ιερείς ως διαδόχους Του στην εξομολόγηση και στην επαφή με τον κόσμο: Για να νιώθουν οι πιστοί άνετα! Χωρίς να τους φοβόμαστε, αφού νιώθουμε ότι κι αυτοί είναι άνθρωποι όπως εμείς! Καταλαβαίνουν τα δικά μας, διότι κι αυτοί τα ίδια περνούν. Είναι αλήθεια: Ο,τι κάνεις εσύ κάνω κι εγώ.

Πηγή: p.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Δεκ 19, 2018 3:32 pm

Πολύ ωραίο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Σεπ 15, 2019 9:31 am

Πέτρος έγραψε:Μακάρι με αυτήν την λαχτάρα που ψάχνουμε διορατικό γέροντα να ψάχναμε τον Χριστό!


θα ηθελα να σε ρωτησω κατι τα παιδια στην αφρικη που λιμοκτονουν καθε μερα κ δν εχουν νερο να φανε πως θα ψαξουν το χριστο; ποιος χριστος υπαρχει γ αυτους εσεις μιλατε εκ του ασφαλους γυ θελετε να εξασφαλισετε μια. θεση στον παράδεισο. ετσι ημουν κ εγω πιστη μεχρι καταλαβα οτι αμα σ τυχει το να αλυτο. προβλημα χωρις λογο. πχ να σταματησεις τις σπουδες σ επδ ψυχικα νοσηματα δν σαφηνουν σκεψεις κακες κτλ π με. αναγκαζουν να πηγαινω με. πολλα αγορια επδ δν μπορω να μιλησω να βρω φιλες. εσεις μιλατε εκ του ασφαλους γ ρωτηστε κ. μας κ γω μετα καταλαβα ολο. τον πονο. α! και. κατι αλλο. αφου ο θεος. επλασε τον κοσμο με. αγαπη γιατι τα ζωα τρωνε το ενα το αλλο. ζωντανα;;;;;δν θελω να συνεχισω γτ φοβαμακ οτι θα τιμωρηθω π λεω την αληθεια καλυτερα ν μεινετε στην αγνοια.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Υπάρχουν χαρισματικοί γέροντες; Αναζήτηση Γέροντα

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Κυρ Σεπ 15, 2019 9:35 am

Καλλιόπη Π. έγραψε:Γεια σας και πάλι φίλοι μου και αδελφοί.
Ως άνθρωπος που σέβομαι τις άγιες μορφές της θρησκείας μας,δεν θα ήθελα ποτέ να ρωτήσω αν υπάρχει γέροντας Παϊσιος νούμερο δύο ή γέροντας Πορφύριος νούμερο δύο,γιατί πολύ απλά αυτό δεν γίνεται! Αλλά επειδή ακούω πολλά τον τελευταίο καιρό θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε για γέροντες χαρισματικούς εντός και εκτός του Αγίου Όρους.
Ακούω για τον Γέροντα Νεκτάριο Βιτάλη,του Προσκυνήματος Αγ. Νεκταρίου Καμαρίζας στο Λαύριο,που τον αποκαλούν εκλεκτό του Θεού.Εγώ πιστεύω πολύ στον Άγιο Νεκτάριο και πρόσφατα επισκέφτηκα τον τάφο του στην Αίγινα.Συνεπώς πιστεύω και στα θαύματα που έκανε για τον Γέροντα Νεκτάριο,εσείς όμως τι έχετε ακούσει για εκείνον; Είναι άρρωστος εδώ και λίγο καιρό,παρ'όλα αυτά θα ήθελα να πάρω την ευχή του.
Επίσης για τον Γέροντα Εφραίμ Φιλοθεϊτη της Αριζόνα,έχω ακούσει ότι είναι ένας "ζωντανός άγιος". Θα ήθελα να του στείλω ένα γράμμα με τις ανησυχίες μου,και να λάβω μια απάντηση με τις συμβουλές του.Γνωρίζετε αν θα μου απαντήσει αν του στείλω γράμμα;
Όσο για ορισμένους Αγιορείτες γέροντες,έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για τον Γέροντα Ευθύμιο στη Καψάλα (που μερικοί τον χαρακτηρίζουν Νέο Παϊσιο) και για τον Παπα-Γιάννη στην Σκήτη Αγίας Άννας,που πολλοί λένε ότι είναι διορατικός και χαρισματικός.Εσείς τι έχετε ακούσει για τους δύο αυτούς Αγιορείτες; Επίσης θα ήθελα να λάβω την ευχή των δύο που προανέφερα,αλλά στο Άγιον Όρος δεν επιτρέπεται η είσοδος στις γυναίκες προς σεβασμό στην Παναγία μας.Θα γινόταν αυτό μέσω αλληλογραφίας ή τηλεφώνου;
Θα μπορούσατε να μου πείτε και εσείς για γέροντες που θα μου προτείνατε;
Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις και τις συμβουλές σας,φίλοι μου.Συγγνώμη αν σας κούρασα! Και σας εύχομαι επί τέλους Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση όπου και αν βρίσκεστε! :)
Με αγάπη Χριστού,
Καλλιόπη Π.
ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΆ!

να σου πω εγω για τον γεροντα βιταλη που το επαιζε αγιος! η μαμα μ καρκινοπαθης τον επαιρνε τηλ κ εκλαιγε κ δν ηταν λογες οι φορες π της το ειχε κλεισει κτ ης ελεγε μας ζαλισες ντροπη του. κ η μαμα μ εκλαιγε κ ελεγε ειναι αυτος αγιος;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες