Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μαρ 29, 2018 7:50 pm

Ποιο νησί;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μαρ 29, 2018 8:39 pm

Την Κρήτη.(το νησάκι :lol: )


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Yiannis72
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 3:25 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Yiannis72 » Σάβ Μαρ 31, 2018 1:01 am

Πέτρος έγραψε:
Yiannis72 έγραψε:Θα πάω. Ευχαριστώ! Στον Άγιο Εφραίμ, στη Νέα Μάκρη έχω πάει πολλές φορές.
Να είσαι καλά!!

Κι εσύ να' σαι πάντα καλά Γιάννη!
Στην Καλλιτεχνούπολη είναι οι άγιοι Πατέρες, ακριβώς πριν από την στροφή για τη Ραφήνα!
Καλό προσκύνημα αδελφέ μου!


Ευχαριστώ πολύ!!!!



Άβαταρ μέλους
Yiannis72
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 3:25 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Yiannis72 » Σάβ Μαρ 31, 2018 1:07 am

EmmanouilP έγραψε:Καλησπέρα και πάλι σε όλους, υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει και σε αυτό που σας είπα;



Καλησπέρα Εμμανουήλ!

Από ότι ξέρω για τέτοια θέματα είναι ο Πατέρας Ιωάννης Περάματος. Βρίσκεται στον Άγιο Γεώργιο στο Πέραμα. Αν ψάξεις στο Internet: "Παπά Γιάννης Περάματος" θα τον βρεις αμέσως. Είναι πολύ χαρισματικός και είναι και εξορκιστής. Πάει πάρα πολύς κόσμος. Έχω πάει δύο φορές. Περίμενα 6 ώρες για να το δω.
Έχει τον Σταυρό και σου διαβάζει ευχή και "παίρνει" όλη τη βασκανία. Αν τυχόν έχεις κάποιο θέμα και βασανίζεσαι από πονηρά πνεύματα, θα το δει οπωσδήποτε.

Εύχομαι να είσαι καλά!! Όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε προβλήματα, άλλος μεγάλα, άλλος μικρά...
Πίστη στον Θεό και προχωράμε!!



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Σάβ Μαρ 31, 2018 9:20 am

EmmanouilP έγραψε:Επίσης αν και μπορεί είναι εντελώς εκτός θέματος,γνωρίζει κανείς από εσάς κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο που όμως να μην είναι άθεος όπως οι περισσότεροι;


Καλημέρα Εμμανουήλ! Ένας πιστός Ορθόδοξος ψυχίατρος που ξέρω είναι ο κ. Κόλλιας, το τηλ. του είναι 6944915118. Στον Πειραιά είναι το ιατρείο του. Πάρε τον τηλ. να σου δώσει την διεύθυνση και να κλείσεις ραντεβού.



Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Σάβ Μαρ 31, 2018 12:31 pm

Yiannis72 έγραψε:
EmmanouilP έγραψε:Καλησπέρα και πάλι σε όλους, υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει και σε αυτό που σας είπα;



Καλησπέρα Εμμανουήλ!

Από ότι ξέρω για τέτοια θέματα είναι ο Πατέρας Ιωάννης Περάματος. Βρίσκεται στον Άγιο Γεώργιο στο Πέραμα. Αν ψάξεις στο Internet: "Παπά Γιάννης Περάματος" θα τον βρεις αμέσως. Είναι πολύ χαρισματικός και είναι και εξορκιστής. Πάει πάρα πολύς κόσμος. Έχω πάει δύο φορές. Περίμενα 6 ώρες για να το δω.
Έχει τον Σταυρό και σου διαβάζει ευχή και "παίρνει" όλη τη βασκανία. Αν τυχόν έχεις κάποιο θέμα και βασανίζεσαι από πονηρά πνεύματα, θα το δει οπωσδήποτε.

Εύχομαι να είσαι καλά!! Όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε προβλήματα, άλλος μεγάλα, άλλος μικρά...
Πίστη στον Θεό και προχωράμε!!


Καλημερα,σε ευχαριστώ.Τωρα κάλεσα στην εκκλησία αλλά μου είπαν πως ο πάτερ δεν δέχεται πλέον κόσμο.Προφανως υπάρχει κάποιο θέμα που δεν μου το είπαν γιατί όταν ρώτησα αν θα δεχτεί ξανά μου είπαν ίσως μετά το καλοκαίρι.



Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Πέμ Μάιος 31, 2018 8:06 pm

Καλησπέρα σε όλους.Επανερχομαι στο θέμα με μια νέα ερωτηση.Αν με αξιώσει ο Θεός τον Σεπτέμβρη θα επισκεφτώ για πρώτη φορά το Άγιον όρος.Θα ήθελα από εσάς που έχετε μεγαλύτερη γνώση να μου προτείνετε κάποια μοναστήρια και γέροντες που θα συμβουλεύατε να επισκεφτώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 01, 2018 8:29 am

Τον Γέροντα Γαβριήλ στο κελί του Άγιου Χριστοδούλου του εν Πάτμω που ανήκει στην Ι.Μ. Κουτλουμουσίου.

Εικόνα

Το μονοπάτι ξεκινά από την Ανατολική 'εξοδο της Μονής Κουτλουμουσίου και μετά από 15-20 λεπτά κατηφορική διαδρομή φτάνει στο κελί του Γέροντα. Υπάρχουν πινακίδες. Αν πας μέχρι εκεί μην παραλείψεις να κάνεις άλλα 15 λεπτά δρόμο για να επισκεφτείς το κελί του Αγίου Παϊσίου (Παναγούδα).

Τον Γέροντα Ευθύμιο σταυρονηκιτιανό κελί Αναστάσεως Καψάλα. Κατεβαίνεις τον κεντρικό δρόμο από Καρυές για Ιβήρων μέχρι τη διασταύρωση για την Παντοκράτορος. Στρίβεις προς Παντοκράτορος. Μετά από 50 μέτρα δεξιά υπάρχει πινακίδα.

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Παρ Ιουν 01, 2018 9:57 am

Καλημέρα σε όλους. Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις αν δέχονται συγκεκριμένες μέρες κόσμο οι Γεροντες αυτοί;



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Δευτ Αύγ 13, 2018 7:33 pm

EmmanouilP έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις αν δέχονται συγκεκριμένες μέρες κόσμο οι Γεροντες αυτοί;

Άκουσα και για τον πάτερ ονουφριο στην Πεντέλη πήγα δεν κατάφερα να τον δω αλλά όσους ρωτούσε δεν μ είπαν ότι είναι χαρισματικός. Μπορεί απλά να μην Τ τοδείχνει. Ξέρετε κανένα άλλο και στην Άνδρο στην αγ. Μαρίνα άκουσα υπάρχει άλλος ένας αλλά είναι μακρυά Γ να παω




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες